Ηλεκτρική οθόνη HIVILux. Από τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει ποτέ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
1,235
Έψαχνα για καιρό για μια φτηνή ηλεκτρική οθόνη για το δεύτερο setup μου στην κρεβατοκάμαρα. Η προηγούμενη οθόνη που είχα για αρκετά χρόνια, ήταν μια χειροκίνητη κινεζιά σε κάδρο 87 ιντσών, που είχε έντονους κυματισμούς στο κέντρο, με αποτέλεσμα στα παναρίσματα της κάμερας να με πιάνει ναυτία.

Αφού έκανα το πρώτο λάθος να παραγγείλω τελικά την ηλεκτρική οθόνη HIVILux σε κάδρο 84 ιντσών, έκανα και το δεύτερο, και μεγαλύτερο όπως αποδείχτηκε, να τη παραγγείλω απευθείας από το σάιτ τους, και όχι μέσω του ebay, όπου θα είχα φυσικά μεγαλύτερη προστασία σαν καταναλωτής. Στο ebay η οθόνη πωλείται κάπου στα 260-270 ευρώ κομπλέ με τα μεταφορικά, ενώ στο δικό τους σάιτ πωλείται κάπου 70 ευρώ φτηνότερα, μου κόστισε 195 ευρώ κομπλέ με τα μεταφορικά.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται
Παραγγέλνω λοιπόν την οθόνη στις 17 Μάρτη με πληρωμή μέσω του paypal φυσικά. Οι μέρες περνάνε και οι τύποι δεν μου στέλνουν κάποιο email με tracking number. Στις 21 Μάρτη τους στέλνω email και τους ρωτάω τι γίνεται, καμία απάντηση. Στις 23 Μάρτη στέλνω δεύτερο email και μου απαντάνε: «Πήραμε προσφορά για παράδοση της οθόνης στην Αθήνα και η τιμή είναι στα 109 ευρώ, και αν μπορώ να πληρώσω άλλα 50 ευρώ στο email τους στο paypal».

HiviLux_0_zpsasgmxv09.jpg



Μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο και τους απαντάω να ακυρώσουν την παραγγελία και να μου επιστρέψουν όλο το ποσό στην πιστωτική μου κάρτα. Μου απαντάνε επιτόπου ότι η οθόνη είναι ήδη καθοδόν για την Αθήνα! Τι γραφικός, κουτοπόνηρος απατεωνίσκος, σκέφτηκα. :flipout:

Η περιπέτεια συνεχίζεται
Η οθόνη έρχεται τελικά, ανοίγω την κούτα και συνειδητοποιώ ότι δεν υπάρχει μέσα καλώδιο τροφοδοσίας, μόνο η οθόνη και ένα σακουλάκι με το τηλεχειριστήριο και το εργαλείο ρύθμισης του ύψους, τίποτε άλλο! Είναι Παρασκευή και θέλω φυσικά να κρεμάσω την οθόνη, να περάσω κανάλι και να την τεστάρω το Σαββατοκύριακο. Το βύσμα τροφοδοσίας της οθόνης είναι πανομοιότυπο με αυτό των τροφοδοτικών στα desktop pc. Πάω σε 2-3 μεγάλα μαγαζιά και δεν βρίσκω τέτοιο καλώδιο σε μήκος πέντε μέτρων τουλάχιστον που το ήθελα. Ήθελα να αποφύγω το να κόψω καλώδια και να κάνω προέκταση, μια και ήθελα να χρησιμοποιήσω λεπτό κανάλι. Τελικά βρήκα σε ένα μικρό μαγαζί ηλεκτρονικών στα Άνω Πατήσια, και το τσίμπησα στα εφτά ευρώ.

HiviLux_1_zpsdfzfbax5.jpg


HiviLux_2_zpsxd5adenz.jpg


HiviLux_3_zps7macqnxq.jpg


HiviLux_4_zpswsydammo.jpg




Κρεμάω την οθόνη, και φυσκά αμέσως μετά προέκυψε το δεύτερο, και μεγαλύτερο πρόβλημα: η οθόνη δεν συνεργάζεται σωστά με το τηλεχειριστήριο RF, η εντολή πάνω δουλεύει άριστα, η εντολή κάτω δουλεύει περίπου σωστά, αλλά κάποιες φορές δεν ακούει, αλλά το στοπ κάνει τα δικά του, πρέπει να πατάω 4-5 φορές το πλήκτρο για να σταματήσει η οθόνη. Αυτά μόνο την πρώτη μέρα, από την επόμενη η οθόνη έχει μείνει τέρμα ανεβασμένη πάνω, και δεν ακούει την εντολή κάτω, με τίποτα.

HiviLux_5_zpskvyag7f6.jpg


HiviLux_6_zpsbt00ihmn.jpg


HiviLux_7_zpshphfmu4d.jpg


HiviLux_8_zpsf1lo7liq.jpg




Αλλάζω τις μπαταρίες στο τηλεχειριστήριο, τζίφος. Επικοινωνώ μέσω email με κάποιον Γερμανοκινέζο John Lin από την εταιρεία, που μου λέει να κάνω τη διαδικασία reset: πατώντας ένα μικρό πλήκτρο στο δεξί μέρος της κάσας για πάνω από τρία δευτερόλεπτα, η οθόνη αρχίζει να ανεβοκατεβαίνει για πέντε εκατοστά περίπου, και ένα πορτοκαλί λαμπάκι αναβοσβήνει με ταχύ ρυθμό, περιμένοντας να «επανασυντονιστεί» με το τηλεχειριστήριο. Πατώντας τώρα με μια οδοντογλυφίδα ένα μικρό διακόπτη σε μια τρυπούλα στο πίσω μέρος του τηλεχειριστηρίου, γίνεται ο επανασυντονισμός. Από τη στιγμή που το έκανα, η οθόνη σταμάτησε να λειτουργεί οριστικά, ποτέ δεν ξαναδούλεψε με το τηλεχειριστήριο.


Η περιπέτεια με το paypal
Αφού βλέπω ότι έχω μεγάλο πρόβλημα πλέον, πάω και ανοίγω case στο paypal, και αρχίζουμε πλέον να μιλάμε με τον John Li μέσω μηνυμάτων απευθείας στο paypal. Του λέω να μου στείλει ένα δεύτερο τηλεχειριστήριο, μήπως προέρχεται από κει το πρόβλημα, και τι μου απαντάει βρε παιδιά, αν είναι ποτέ δυνατόν: Να του στείλω με δικά μου έξοδα το τηλεχειριστήριο στη Γερμανία, να το εξετάσει για να δει αν έχει κάποιο πρόβλημα, και μετά να μου στείλει ένα άλλο! Φυσικά λύση δεν βρίσκεται, οπότε αναγκάζομαι να κάνω claim το case, πλέον το paypal αποφασίζει για το τι θα συμβεί. Φυσικά ζητάω να επιστραφεί η οθόνη στον αγοραστή με δικά του έξοδα, εφόσον μιλάμε για αντικείμενο με πανάκριβα μεταφορικά, και να πάρω επιστροφή όλο το ποσό.

Και εκεί μένω τα σαγόνια κατεβασμένα που λέμε, το paypal αποφασίζει ότι θα πάρω μεν full refund, εφόσον όμως επιστρέψω με δικά μου έξοδα την οθόνη στον Γερμανό, και μάλιστα με αποστολή που θα έχει tracking number και θα απαιτεί την υπογραφή του παραλήπτη! Δηλαδή να πληρώσω από την τσέπη μου κάπου στα 130-150 ευρώ μεταφορικά, για να πάρω πίσω τα 195 ευρώ που πλήρωσα. :7SFGSFG:


Νίκος (Tegonik) και Στέλιος (Seafalco)
Αφού έχω απογοητευτεί εντελώς πια, και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να πάει η οθόνη στα σκουπίδια και να κλάψω τα 195 ευρώ, μου έρχεται στο μυαλό η πιθανότητα να λειτουργήσει η οθόνη με άλλον τρόπο, μέσω της θύρας δικτύου που διαθέτει στη κάσα δίπλα στην τροφοδοσία της, Σε εκείνη τη φάση εγώ κι ο Νίκος πιστεύαμε ότι θα είναι ένα κλασικό 12V trigger, οπότε με ένα πολύ μακρύ καλώδιο κάπου στα 20 μέτρα, από τον Sharp 21000 στην οθόνη, έστω κι έτσι, θα μπορούσα να κάνω δουλειά.

Στέλνω email στον Γερμανοκινέζο John Lin με φωτό απο διαγράμματα 12V trigger που μου έδωσε ο Νίκος, και (ευτυχώς) μου απαντάει ότι αυτή η θύρα είναι RJ45 (δικτύου) και ότι δεν είναι 12V trigger, αλλά ενσύρματος χειρισμός της οθόνης με τον παρακάτω συνδυασμό καλωδίων, που βλέπετε στη κείμενο:

Hi,the screen has a RJ45 slot,but it will work with relai (not for projector trigger with voltage like your photo)
photo show the RJ45 Pin for manuel switch.
black + yellow = up
green + yellow = down
without connet =Â stop
regards
John Lin


Μου στέλνει επίσης τη παρακάτω φωτό, για να με διαφωτίσει, υποτίθεται! :flipout:

_switchvse_zps5dfnasnf.jpeg




Αν εξαιρέσουμε το ότι η θύρα όντως δεν είναι 12V trigger, όλα τα υπόλοιπα που μου απάντησε, ήταν λάθος! Ο Νίκος μου ετοίμασε έναν διακόπτη τριών θέσεων σε ένα καλώδιο RJ45, πάω να το βάλω στην οθόνη και το βύσμα δεν μπαίνει, είναι μεγαλύτερο από αυτό της κάσας! Κοιτάζω καλύτερα και συνειδητοποιώ ότι το βύσμα έχει έξι επαφές και όχι οχτώ όπως έχει το RJ45, και είναι ελαφρά μικρότερο σε διαστάσεις όπως είναι το RJ10.


RJ12 (;!)
Γκουγκλάροντας, καταλαβαίνω ότι η οθόνη έχει θύρα RJ12 έξι επαφών, μία θύρα που δεν ήξερα καν ότι υπήρχε, μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ψάχνοντας βλέπω επίσης ότι δεν υπάρχει ούτε ένα μαγαζί στην Αθήνα που να έχει τέτοιο καλώδιο, μόνο 1-2 μαγαζιά στη Βόρειο Ελλάδα έβρισκα. Μετά από πολλές σελίδες στη Google, βρίσκω το μοναδικό μαγαζί στην Αθήνα που είχε διαθέσιμο καλώδιο RJ12, στη Θηβών, και πάω και το παίρνω.

Το καλώδιο μπήκε επιτέλους σωστά στο βύσμα της οθόνης, δοκιμάζω λοιπόν τον συνδυασμό πράσινο + κίτρινο που μου έγραψε ο μαλακωτός Γερμανοκινέζος ότι είναι για τη κίνηση προς τα κάτω, αλλά η οθόνη δεν κατεβαίνει! Σε εκείνο το σημείο παιδιά, ένιωσα τόσο θυμό και απογοήτευση, που λέω: «Την πετάω στα σκουπίδια, επιτόπου!» :nounder:

Μετά από λίγο σκέφτομαι να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα καλώδια, τι είχα να χάσω άλλωστε; Ενώνοντας το κίτρινο και το γκρίζο καλώδιο, η οθόνη άρχισε να κατεβαίνει! Και μάλιστα κατέβηκε μέχρι εντελώς κάτω, εκεί που ήταν ρυθμισμένη να σταματάει. Αρχίζοντας να ενώνω ανά δύο τα υπόλοιπα καλώδια, βρήκα επιτέλους τους υπόλοιπους συνδυασμούς:

Καφέ + γκρίζο = επάνω
Κίτρινο + γκρίζο = κάτω
Πράσινο + γκρίζο = στοπ


Επιτέλους δουλεύει!
Εφόσον είχα πλέον τους σωστούς συνδυασμούς για τα καλώδια, αγοράζω ένα μικρό μαύρο κουτάκι και τρεις κόκκινους διακόπτες πίεσης, βουτάω και το καλώδιο RJ12, και βουρ μια μέρα στον φίλτατο Στέλιο (Seafalco) από το theLab. Μέσα σε μια ωρίτσα μου το είχε ετοιμάσει, με άψογες κολλήσεις, και με διπλές κόντρες και σταθεροποιήσεις για να μη μπορεί να τραβηχτεί το καλώδιο και να ξεκολλήσουν οι επαφές. Το κυριότερο: με μια πατέντα με τις μύτες από αντιστάσεις που τις προσάρμοσε στα καλώδια στο πολύμετρο σε λειτουργία «τζιτζικιού» όπως το λένε οι ηλεκτρονικοί, κατάφερε να ελέγξουμε και τους τρεις διακόπτες στο ίδιο το βύσμα RJ12 και να σιγουρευτούμε ότι όντως κλείνουν κύκλωμα!

Control_box_1_zpsptg6qcmj.jpg


Control_box_2_zpsqqqotltn.jpg


Control_box_3_zpsdj73a7h5.jpg


Control_box_4_zpsxemj2l0u.jpg



Φίλτατε Στέλιο, δεν έχω λόγια, και σου χρωστάω μεγάλη χάρη! :grinning-smiley-043

Στο σημείο αυτό να ευχαριστήσω θερμά και τον Νίκο (Tegonik), χωρίς τη βοήθεια και από τους δύο, το πιθανότερο είναι ότι η οθόνη θα είχε καταλήξει στα σκουπίδια.



Συμπερασματικά
Μείνετε μακριά, ούτε καν το συζητώ! Μιλάμε καταρχήν για έναν Γερμανοκινέζο, γραφικό, κακοπροαίτερο, κουτοπόνηρο, απατεωνίσκο πωλητή, που δεν έχει καν ιδέα για τα τεχνικά χαρακτηριστικά από τις οθόνες που εμπορεύεται!

Την συμπεριφορά του paypal να προστατέψει τον πωλητή και όχι εμένα, τον αγοραστή, ειλικρινά δεν την περίμενα, και είναι η πρώτη φορά που είχα τέτοια αντιμετώπιση. Έχασα με τη μία όλη την εμπιστοσύνη που τους είχα, και πολύ δύσκολα πλέον χρησιμοποιώ την υπηρεσία τους, το κάνω μόνο στις περιπτώσεις που δεν έχω εναλλακτική επιλογή.

Στα (ελάχιστα) θετικά της οθόνης:
1. Είναι αρκετά επίπεδη αν δεν την κατεβάζετε μέχρι τέρμα κάτω, χωρίς εμφανείς κυματισμούς, που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα στα παναρίσματα της κάμερας.
2. Το μοτέρ είναι αρκετά αθόρυβο, πρέπει να είναι κάπου κοντά στις οθόνες του Άγγλου πωλητή Platinum στα επίπεδα θορύβου.
3. Ο πωλητής αναφέρει ότι το κέρδος της λευκής ματ οθόνης είναι στο 1,2. Σε λευκό πατερνάκι 100% φωτεινότητα full field, όντως υπάρχει ένα μικρό, μόλις ορατό hot spot στο κέντρο της οθόνης, στοιχείο που υποδηλώνει ότι όντως η οθόνη πρέπει να δίνει κάποιο μικρό κέρδος, όταν το μετρήσω θα σας το πω.

Στα (πάμπολλα) αρνητικά της οθόνης:
1. Προβληματική λειτουργία του τηλεχειρισμού, τουλάχιστον στο δικό μου κομμάτι. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει και ενσύρματος χειρισμός, ψάχνεστε πλέον για «πατέντες», όπως έκανα εγώ. Αυτονόητα ισχύει το ίδιο, εάν συμβεί το πολύ καθημερινό γεγονός να χάσετε το τηλεχειριστήριο, να χαλάσει, να το φάει ο σκύλος σας ή να το μετατρέψει σε σφυρί κάποιο πιτσιρίκι στο σπίτι.
2. Το καλώδιο της τροφοδοσίας έλειπε από την συσκευασία, και έπρεπε να αγοράσω ένα από κάποιο κατάστημα.
3. Αν χρειαστεί να κατεβάζετε την οθόνη μέχρι τέρμα κάτω, θα έχετε πρόβλημα με την καμπύλωση του πανιού προς τα έξω, που εμφανίζεται στα άκρα της οθόνης. Επίσης, όταν κατέβει τέρμα κάτω, η οθόνη εμφανίζει και έναν ελαφρύ κυματισμό στο αριστερό μέρος.
4. Οι βίδες ρύθμισης του ύψους, τουλάχιστον αυτή που ρυθμίζει το ύψος στο κάτω μέρος, δεν λειτουργούσε. Όσο κι αν βίδωνα, είτε προς τα αριστερά είτε προς τα δεξιά, το ύψος της οθόνης δεν άλλαζε.
5. Η ποιότητα της κατασκευής είναι επικίνδυνα κοντά στην κατηγορία που ονομάζουμε «για τα μπάζα». Το τηλεχειριστήριο ανήκει σίγουρα σε αυτή τη κατηγορία, ακόμα και η αντικατάσταση των μπαταριών είναι προβληματική.


Με λίγα λόγια: Μείνετε μακριά...

Και ένα μικρό βιντεάκι.

 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
To paypal έπραξε όπως ακριβώς έπρεπε
Για να σου γινει επιστροφή χρημάτων ( και μιλαμε και ποσα άξια λόγου και όχι για 10-20 ευρω) απαιτείται επιστροφή του ελαττωματικού προϊόντος.
Σε αυτή την περίπτωση μάλιστα έχει προβλέψει την επιστροφή του κόστους μεταφορικών ώστε να μην είναι ασύμφορο.
Εψαξες για την διαδικασία επιστροφής των μεταφορικών από το paypal?


http://www.kathimerini.gr/790438/ar...proiontwn-gia-toys-ellhnes-xrhstes-toy-paypal
https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/general-conditions
 
17 June 2006
1,235
γιατί δεν προτίμησες αυτη του άγγλου platinum?

Καλή ερώτηση. Έχουν και οι οθόνες του Άγγλου αρκετά θεματάκια, και είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.



To paypal έπραξε όπως ακριβώς έπρεπε
Για να σου γινει επιστροφή χρημάτων ( και μιλαμε και ποσα άξια λόγου και όχι για 10-20 ευρω) απαιτείται επιστροφή του ελαττωματικού προϊόντος.
Σε αυτή την περίπτωση μάλιστα έχει προβλέψει την επιστροφή του κόστους μεταφορικών ώστε να μην είναι ασύμφορο.
Εψαξες για την διαδικασία επιστροφής των μεταφορικών από το paypal?


http://www.kathimerini.gr/790438/ar...proiontwn-gia-toys-ellhnes-xrhstes-toy-paypal
https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/general-conditions


Αντρέα, δεν το ήξερα για την υπηρεσία επιστροφής προϊόντων του paypal. Θα ήταν βέβαια μια μικρή βοήθεια, αλλά δεν θα έλυνε το πρόβλημα. Το κόστος αποστολής της οθόνης θα ήταν πολύ πάνω από το 100άρικο.

Η υπηρεσία PayPal Refunded Returns επιτρέπει στους εμπόρους να καλύψουν τις ανάγκες των πελατών τους, οι οποίοι θέλουν να απολαμβάνουν την καλύτερη δυνατή εμπειρία αγορών. Οι χρήστες που έκαναν την παραγγελία ενός προϊόντος και το πλήρωσαν μέσω PayPal, δύνανται να το επιστρέψουν και να αποζημιωθούν πλήρως για το κόστος μεταφοράς, έως το ποσό των 30 ευρώ ανά αποστολή.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Ηλεκτρική οθόνη HIVILux. Από τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει ποτέ..

Καλή ερώτηση. Έχουν και οι οθόνες του Άγγλου αρκετά θεματάκια, και είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.






Αντρέα, δεν το ήξερα για την υπηρεσία επιστροφής προϊόντων του paypal. Θα ήταν βέβαια μια μικρή βοήθεια, αλλά δεν θα έλυνε το πρόβλημα. Το κόστος αποστολής της οθόνης θα ήταν πολύ πάνω από το 100άρικο.

Η υπηρεσία PayPal Refunded Returns επιτρέπει στους εμπόρους να καλύψουν τις ανάγκες των πελατών τους, οι οποίοι θέλουν να απολαμβάνουν την καλύτερη δυνατή εμπειρία αγορών. Οι χρήστες που έκαναν την παραγγελία ενός προϊόντος και το πλήρωσαν μέσω PayPal, δύνανται να το επιστρέψουν και να αποζημιωθούν πλήρως για το κόστος μεταφοράς, έως το ποσό των 30 ευρώ ανά αποστολή.
Αν θέλεις ενημέρωσε μας λίγο και για τα αρνητικά από τις οθόνες του platinum.
μήπως έχουν αναφερθεί; κάποιο λινκ;
 
17 June 2006
1,235
Έχουν αναφερθεί κι εδώ, αν κάνεις search στη κατηγορία εδώ θα τα βρεις. Αν θυμάμαι καλά πάντως, αρκετές από τις οθόνες του Platinum κάνουν κυματισμούς, όπως έχει αναφερθεί, η γκρίζα πάντως οθόνη που είχε πάρει ο Νίκος (tegonik) και είχα δει κι εγώ, δεν έκανε κυματισμούς, πέρα από την καμπύλωση των άκρων προς τα έξω, κοινό χαρακτηριστικό των φτηνιάρικων κινέζικων εργοστασίων. Η γκρίζα οθόνη του Νίκου όμως, είχε σαφέστατο πρόβλημα με την ποιότητα βαφής και την ομοιομορφία της, φαίνονταν σαν σε άλλες περιοχές να είχε πέσει περισσότερη βαφή και αλλού λιγότερη. Το πρόβλημα στα πατερνάκια φαινόταν πολύ εύκολα.

Και μία διευκρίνιση για την οθόνη του HIVILux, δεν θέλω να την αδικήσω. Όταν λέω ότι έχει πρόβλημα με την καμπύλωση των άκρων και τον κυματισμό που δημιουργεί όταν κατέβει εντελώς κάτω, εννοώ φυσικά αν κάποιος εξαντλήσει τα 50 εκατοστά της μαύρης μπορντούρας στο πάνω μέρος. Εγώ που την χρησιμοποιώ σε ένα σημείο που έχουν κατέβει μόλις 10 εκατοστά της μαύρης μπορντούρας, το πρόβλημα της καμπύλωσης των άκρων είναι σαφώς λιγότερο, και δεν δημιουργείται κανένας κυματισμός στην οθόνη...
 

Seafalco

Established Member
27 January 2016
242
Παναγιώτη να ´σαι καλά φίλε! :)
Οι ευχαριστίες σου είναι πολύ περισσότερες από αυτό που έκανα (δεν έσκαβα κιόλας! :) ), η πιο πολύ δουλειά και η λαχτάρα φυσικά είχε γίνει από εσάς !
Καλές θεάσεις λοιπόν και περασμένα αλλά όχι ξεχασμένα σε επόμενες αγορές! :D
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Σε μια επικοινωνία που είχα μέσω του live chat που έχει η hivilux για 106 tensioned μου ζητούσε 186 ευρώ μεταφορικά οπότε δεν προχώρησα αν είχα πάθει τέτοια πράγμα με σένα θα είχα τρελαθεί. Ανεξάρτητα τα προβληματα αξίζει ως εικόνα την αγορά. Πάντως στο site τους κατά καιρούς έχει οθόνες προσφορά με προβληματικά
 
17 June 2006
1,235
Χαχά, αφού ο τύπος είναι απατεωνίσκος φίλε μου, και στο θέμα των μεταφορικών συμπεριφέρεται με τη λογική του "όπου πιάσει τον καθένα" και ζητάει ότι νάναι. Δεν ξέρω για ποια ακριβώς σειρά στις tab tensioned αναφέρεσαι, αλλά δες εδώ: για την 110 ιντσών στο ebay ζητάει μόλις 80 ευρώ μεταφορικά.

Ούτε να το σκέφτεσαι. Αν ψάχνεσαι στα σοβαρά για οθόνη, σου συστήνω ανεπιφύλακτα να έρθεις σε επικοινωνία με τον Νίκο (Tegonik) και να πας στο Projection Center που δουλεύει, για να σου δείξει επιτόπου ένα κομμάτι από τις πολωνέζικες ηλεκτρικές οθόνες που εμπορεύονται. Θα μαζέψεις τα σαγόνια σου από το πάτωμα. Απλή ηλεκτρική οθόνη, εννοώ χωρίς tab tensioned και το πανί είναι τέλεια τεντωμένο και επίπεδο λες και μιλάμε για τη τσόχα σε τραπέζι μπιλιάρδου, χωρίς τη παραμικρή καμπύλωση στα άκρα! Το κομμάτι που έχουν προς επίδειξη βέβαια, είναι από την ακριβότερη σειρά, με τη καμπυλωτή αλουμινένια κάσα, με τη τιμή της να παίζει 550 ευρώ, στις 104 ίντσες, πολύ κοντά σε αυτό που θα ήθελες σε διάσταση.

Έχουν και τη φτηνότερη σειρά, όπως αυτή εδώ, αλλά δεν ξέρω σίγουρα αν είναι τόσο καλές όσο η ακριβότερη σειρά, δεν τις έχω δει.

PS: Το μόνο μείον στις οθόνες του Projection Center είναι ο θόρυβος, το μοτέρ είναι σχετικά θορυβώδες, αλλά ποιος δίνει σημασία τώρα για τα 15-20 δευτερόλεπτα μόλις που κάνει η οθόνη να ανέβει ή να κατέβει...
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πραγματικά κουράστηκα και μόνο που διάβασα την ταλαιπωρία σου, δε μπορώ να φανταστώ φυσικά την ψυχική και σωματική σου κούραση. Καλά έκανες και ενημέρωσες αλλά έχω μια απορία, απ το βίντεο που είδα παρατηρώ ότι θα μπορούσες εντελώς να αποφύγεις το πανί και να πας σε βάψιμο απ ευθείας στον τοίχο που είναι σαφώς τέλειος από πλευράς επιπεδότητας και φυσικά πιο οικονομική λύση, τι ήταν αυτό που σε εμπόδισε να σκεφτείς αυτή τη λύση αν επιτρέπεται;
 
17 June 2006
1,235
Αν προσέξεις στο βίντεο, θα δεις ότι ήδη σε αυτή τη θέση που σχηματίζει το κάδρο του ο προβολέας, το κάτω μέρος της εικόνας πέφτει σε ύψος 5-7 εκατοστών πάνω στην Samsung KS7000 που είναι από κάτω. Εξάλλου, το καταλαβαίνεις εύκολα, γιατί όταν κατεβαίνει η οθόνη, σκεπάζει τουλάχιστον κατά 10 εκατοστά την τηλεόραση.

Με το συγκεκριμένο setup, με τον Sharp 21000 δηλαδή, αυτό είναι και το μέγιστο που μπορώ να κάνω, για να κατεβάσω το κάδρο όσο χαμηλότερα γίνεται. Χρησιμοποιούσα σωλήνα 30 εκατοστών στη βάση, και του έκανα και μία προέκταση άλλα 20 εκατοστά, δηλαδή 50 εκατοστά συνολικά, το μέγιστο που μου επέτρεψε η σύζυγος, πριν να αρχίζει να γλυκοκοιτάζει... τις παντόφλες! :flipout:

Αλλά μελλοντικά, αν χρησιμοποιήσω άλλον προβολέα, θα μπορώ να κατεβάσω το κάδρο ακόμα χαμηλότερα...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το είδα ότι έπεφτε πάνω στην τηλεόραση αλλά εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να κοιτάξω να την κατεβάσω στο σημείο ακριβώς που θα πεφτε η εικόνα απ τον προτζέκτορα ή να σήκωνα τη βάση του ώστε να φτάσω ακριβώς αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να μετακινηθεί προς τα κάτω η tv. Ειχα ξεκινήσει κι εγώ με πανί, μία που δοκίμασα μετά από χρόνια στον τοίχο και δεν υπάρχει επιστροφή, η επιπεδότητα τηλεόρασης που προσφέρει ο τοίχος αξίζει πιστεύω τον κόπο συν ότι γλιτώνεις και το πήγαινε - έλα να πατήσεις το κουμπί πέραν της χλιδής που έχασες απ το τ/χ αλλά φυσικά όσα ξέρει ο νοικοκύρης...
 
17 June 2006
1,235
Στη φωτό, μπορείς να δεις πως είναι το setup του προβολέα στη βάση. Εφόσον μιλάμε για κρεβατοκάμαρα, καταλαβαίνεις ότι αν χρησιμοποιούσα ακόμα πιο μακρύ σωλήνα στη βάση, θα είχα και σοβαρό πρόβλημα αισθητικής, αλλά θα ήταν και αιτία πολέμου για τη σύζυγο! :flipout:


Bedroom_setup_zpsd5alilcd.jpg



ΥΓ: Ακόμα και έτσι, το κάδρο είναι υπερβολικά ψηλά, για σωστή θέαση, να φανταστείς ότι θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 30-40 εκατοστά χαμηλότερα. Αυτό θα το κάνω σίγουρα, εάν αλλάξω προβολέα...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κάτσε γιατί με μπέρδεψες, την προέκταση γιατί την έχεις βάλει; Για να κατεβάσεις την εικόνα; Εγώ σου προτείνω να την ανεβάσεις ώστε να αποφύγεις να πέφτει η εικόνα πάνω στην tv και φυσικά ξαπλωτός (σε ζηλεύω) σε βολεύει να είναι η εικόνα πιο ψηλά, ή δεν κατάλαβα καλά;
 
17 June 2006
1,235
Μα δεν βλέπουμε φυσικά ξαπλωτοί στο κρεβάτι, αλλά καθισμένοι και ακουμπισμένοι προς τα πίσω, σε κάτι φοβερές παχιές μαύρες μαξιλάρες, που είναι ειδικές για αυτόν τον σκοπό. Και όταν βλέπουμε, παίζω με Media Player Classic και χρησιμοποιώ το utility για να κατεβάζω την εικόνα τέρμα κάτω, όταν είναι ταινία 2,35:1 κτλ.
 
17 June 2006
1,235
Πιστεύω ότι με τη φωτό, θα καταλαβαίνεις ακριβώς πώς βλέπουμε. Ουσιαστικά, όταν βλέπεις καθισμένος στο κρεβάτι, ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για σωστή θέαση που θα εφάρμοζες και για ένα setup στο σαλόνι, δηλαδή το κάτω μέρος της εικόνας στο κάδρο σου, να ξεκινάει στα 70-80 εκατοστά απόσταση από το πάτωμα...


Bedroom_setup_2_zps1d6r0psk.jpg
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οκ δε λέω συμφωνώ σε γενικές γραμμές, απλά μιλάμε για 10 εκατοστά αν κατάλαβα καλά, πιστεύω ότι θα μπορούσες να είχες γλιτώσει όλη αυτή την ταλαιπωρία με το πανί και το οικονομικό κόστος, το να ανέβει η εικόνα στα 90 εκατοστά δεν είναι πιστεύω και τραγικό, αντιθέτως είναι μέσα στο όριο ύψους.
 
17 June 2006
1,235
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, αλλά μάλλον σε ξεγελάνε οι φωτογραφίες και δεν μπορείς να κάνεις σωστή εκτίμηση του ύψους. Το πάνω μέρος της τηλεόρασης απέχει 1,35 μέτρα από το πάτωμα. Οπότε για να προβάλω πιο πάνω, πρέπει να πάω στο 1,40 μέτρα από το πάτωμα. Αυτή η απόσταση από το πάτωμα είναι υπερβολικά ψηλή για σωστή θέαση, για αυτό σου είπα πριν ότι η εικόνα θα έπρεπε να κατέβει τουλάχιστον 30-40 εκατοστά χαμηλότερα. Ιδανικά, θα έπρεπε να κατέβει κάπου 60 εκατοστά χαμηλότερα, αλλά μετά έχω άλλα θέματα, με το ύψος των ηχείων δηλαδή, που θα έπεφτε η εικόνα πάνω τους, και δεν θέλω να τα κατεβάσω χαμηλότερα...


ΥΓ: Χμμμ, τώρα καταλαβαίνω το πνεύμα σου, αλλά να σου εξηγήσω ότι το πανί μπαίνει με την προοπτική ότι κάποια στιγμή μπορεί να βάλω έναν άλλο προβολέα, που θα μου επιτρέπει να κατεβάσω την εικόνα χαμηλότερα...
 
Last edited:

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Χαχά, αφού ο τύπος είναι απατεωνίσκος φίλε μου, και στο θέμα των μεταφορικών συμπεριφέρεται με τη λογική του "όπου πιάσει τον καθένα" και ζητάει ότι νάναι. Δεν ξέρω για ποια ακριβώς σειρά στις tab tensioned αναφέρεσαι, αλλά δες εδώ: για την 110 ιντσών στο ebay ζητάει μόλις 80 ευρώ μεταφορικά.

Ούτε να το σκέφτεσαι. Αν ψάχνεσαι στα σοβαρά για οθόνη, σου συστήνω ανεπιφύλακτα να έρθεις σε επικοινωνία με τον Νίκο (Tegonik) και να πας στο Projection Center που δουλεύει, για να σου δείξει επιτόπου ένα κομμάτι από τις πολωνέζικες ηλεκτρικές οθόνες που εμπορεύονται. Θα μαζέψεις τα σαγόνια σου από το πάτωμα. Απλή ηλεκτρική οθόνη, εννοώ χωρίς tab tensioned και το πανί είναι τέλεια τεντωμένο και επίπεδο λες και μιλάμε για τη τσόχα σε τραπέζι μπιλιάρδου, χωρίς τη παραμικρή καμπύλωση στα άκρα! Το κομμάτι που έχουν προς επίδειξη βέβαια, είναι από την ακριβότερη σειρά, με τη καμπυλωτή αλουμινένια κάσα, με τη τιμή της να παίζει 550 ευρώ, στις 104 ίντσες, πολύ κοντά σε αυτό που θα ήθελες σε διάσταση.

Έχουν και τη φτηνότερη σειρά, όπως αυτή εδώ, αλλά δεν ξέρω σίγουρα αν είναι τόσο καλές όσο η ακριβότερη σειρά, δεν τις έχω δει.

PS: Το μόνο μείον στις οθόνες του Projection Center είναι ο θόρυβος, το μοτέρ είναι σχετικά θορυβώδες, αλλά ποιος δίνει σημασία τώρα για τα 15-20 δευτερόλεπτα μόλις που κάνει η οθόνη να ανέβει ή να κατέβει...

Εγώ θέλω μια tensioned με μέγεθος κάσας έως τα 3 μέτρα με πραγματικό gain 0.8 και να έχει το φαινόμενο του glittering δηλαδή να μην γυαλίζει σε λευκές σκηνές, όπως του Άγγλου που έχω τώρα και δεν την μπορώ καθόλου. Έχεις να προτείνεις κάτι? Οι luxburg και οι esmart από Γερμανία λένε τίποτα? Κάτι οικονομικό ή το ξεχνάω και πρέπει να πάω στο χιλιάρικο?
Ευχαριστώ