Αναβάθμιση subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Καλησπέρα στην παρέα!!!
Μιας και τον τελευταίο καιρό έχω πάρει μια μικρή φόρα αναβάθμισης του home cinema, μετά την αλλαγή-αναβάθμιση player, τηλεόρασης, av και media player, και την προσθήκη front high ηχείων, άρχισα να σκέφτομαι και την αλλαγή-αναβάθμιση του sub.
Αυτή τη στιγμή στο χώρο υπάρχει ένα velodyne impact 10'' από το οποίο δε μπορώ να πω πως δεν είμαι ικανοποιημένος, ειδικά από τη στιγμή που το μετέφερα δίπλα στον καναπέ. Σκέφτομαι λοιπόν να το αντικαταστήσω με κάτι πιο δυνατό αλλά και πιο ικανό για ακρόαση μουσικής εκτός από τη χρήση σε ταινίες, οπότε όσο το δυνατόν να μην αφήνει ουρά.
Ο χώρος είναι ενιαίο σαλόνι τραπεζαρία 35 τ.μ. αλλά ο χώρος του καθιστικό είναι 17τ.μ., και θα συνοδεύσει μια σειρά από klipsch (RB-61.RC-42,RB-51,RS-42).
Το budget καλό θα ήταν να μην ξεπεράσει τα 500, άντε 550 ευρώ. Εχω ξεχωρίσει τα παρακάτω, δεκτές φυσικά και άλλες προτάσεις.

http://www.audioshow.gr/el/proionta/ηχεία/subwoofer/klipsch-r-110sw-subwoofer-black-detail

http://www.ultimateaudio.gr/el/proi...subwoofer/advance-acoustic-kubik-sub-200.html

http://www.audioshow.gr/el/proionta/ηχεία/subwoofer/sunfire-sds-12-subwoofer-black-detail

http://www.ultimateaudio.gr/el/proionta/svs/subwoofer-1/svssb1000blackash.html ξεφεύγουμε λίγο !!!!

Και φυσικά θα ήθελα να μου πείτε αν με μία τέτοια κίνηση αναβαθμίζω πραγματικά το κομμάτι χαμηλών ή αν πρέπει να περιμένω λίγο καιρό ακόμα ώστε να ανέβει το budget κιάλλο.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
το ADVANCE ACOUSTIC το εχω ακουσει και σκοτωνει..δεν μου αρεσει το design του και η σιτα που φοραει.
το SUNFIRE SDS-12 ειναι γνωστο στο χωρο και το 12αρι θα σε καλυψει φουλ.εχω το 10αρι σε 25 τ.μ και φτανει και περισσευει..
το SVS SB-1000 ειναι μια κατηγορια μονο του που επισης κανει θραυση στην αγορα.
θα ημουν αναμεσα στα SUNFIRE SDS-12 και SVS SB-1000.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Φίλτατε Δημήτρη καταρχάς σε ευχαριστώ πολυ!
Πιστεύεις πως πηγαίνοντας σε ένα από τα δύο, αναβαθμίζω το σύστημα μου σε σχέση με το τωρινό ή πρέπει να ανέβω σε μεγαλύτερη κατηγορία;;;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
το velodyne impact 10'' δεν το εχω ακουσει και δεν σου κρυβω οτι ειχα στα υποψιν το 12αρι που ηταν σε πολυ καλη τιμη.
θεωρουνται ομως και αυτα απο τα καλα sub.
η λογικη λεει,οτι εαν κανεις την μεταβαση σε 12αρι,θα παρεις μεγαλυτερη εκταση και βαθυτερα χαμηλα.
ποιοτικα δεν ξερω ποσο μεγαλη διαφορα μπορει να ακουσεις.
εαν παρω βαση τα χαρακτηριστικα τους,το βαθυτερο χαμηλο θα το παρεις με το SVS SB-1000.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Ανάθεμα αν τα spec που εμφανίζουν οι κατασκευαστές και περισσότερα για τα watts είναι αληθινά που αν κάτσεις και τα μετρήσεις θα πέσει κλάμα...
Όπως και να έχει για καθαρή ακρόαση μουσικής με ελεγχόμενο χαμηλό θα πήγαινα σε velodyne με ψηφιακή ισοστάθμιση,Yamaha λόγω YST και REL.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Κοιτώντας για velodyne με ισοστάθμιση, δυστυχώς στο budget μου παίζει μόνο το 8ιντσο EQ-MAX 8'' και μετά για το αντίστοιχο 10ιντσο πρέπει να ανέβω στα 700 και για το 12ιντσο στα 850.
Γενικά από το impact 10 που εχω τώρα δεν έχω παράπονο, πέρα από την κάποια ουρά που αφήνει σε πολύ δυνατές εντάσεις και σε ακρόαση μουσικής πάλι από κάποια db και πάνω. Πολύ πιθανό βέβαια για αυτό να φταίει ο χώρος μου και όχι τόσο το sub.
Η ψηφιακή ισοστάθμιση στα sub όπως τα παραπάνω της velodyne, κάνει πραγματικά δουλειά με διορθώσεις στο χώρο ή μην περιμένουμε και πολλά?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Σαφέστατα κάνει δουλειά για αυτό το λόγο και υπάρχει .
Θα έλεγα λοιπόν να περιμένεις και να ανέβεις κάποια στιγμή σε butget ώστε να δεις ουσιαστική διαφορά .
Να σταθείς περισσότερο όχι στα watt αλλά στην ικανότητα του sub να κατέβει όσο μπορεί χαμηλά.

Για την ώρα θα έλεγα να πειραματιστείς στον χώρο σου ώστε να μην υπάρχουν στάσιμα κύματα ,ρυθμίσεις και τοποθέτηση σε βάση για να σηκωθεί λίγο ψιλά .
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση subwoofer

Σαφέστατα κάνει δουλειά για αυτό το λόγο και υπάρχει .
Θα έλεγα λοιπόν να περιμένεις και να ανέβεις κάποια στιγμή σε butget ώστε να δεις ουσιαστική διαφορά .
Να σταθείς περισσότερο όχι στα watt αλλά στην ικανότητα του sub να κατέβει όσο μπορεί χαμηλά.

Για την ώρα θα έλεγα να πειραματιστείς στον χώρο σου ώστε να μην υπάρχουν στάσιμα κύματα ,ρυθμίσεις και τοποθέτηση σε βάση για να σηκωθεί λίγο ψιλά .

Χμμμμμ!!!
Με βλέπω για υπομονή και αργότερα να πάω σε κάποιο με σύστημα ισοστάθμισης, καθώς θέλω να αναβαθμίσω πραγματικά το κομμάτι sub κάποια στιγμή.
Υπάρχει κάποιο από τα συστήματα ισοστάθμισης που θεωρείτε ανώτερο των άλλων στις ρυθμίσεις και το αποτέλεσμα του?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν θέλεις να ακούς και μουσική, υπογούφερ με οπή bass reflex το ξεχνάς, θες οπωσδήποτε κλειστού τύπου αφού όπως λες δεν θες να αφήνει "ουρές", θα ακούσεις ποιοτικό κι ελεγχόμενο μπάσο, θα χάσεις όμως ελαφρώς σε κινηματογραφικό υλικό, εκεί οι ουρές κάνουν τη δουλιά του ψευτοεντυπωσιασμού.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Αν θέλεις να ακούς και μουσική, υπογούφερ με οπή bass reflex το ξεχνάς, θες οπωσδήποτε κλειστού τύπου αφού όπως λες δεν θες να αφήνει "ουρές", θα ακούσεις ποιοτικό κι ελεγχόμενο μπάσο, θα χάσεις όμως ελαφρώς σε κινηματογραφικό υλικό, εκεί οι ουρές κάνουν τη δουλιά του ψευτοεντυπωσιασμού.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Πολύ χρήσιμη.
Και προτιμώ εντελώς κλειστό ή και με 2ο "ψευτο"μεγάφωνο που κάνει τη δουλειά του bass reflex?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
12ιντζο κλειστό θα έπαιρνα στη θέση σου χωρίς παθητικό μεγάφωνο, εγώ επί τη ευκαιρία έχω της Martin Logan το αντίστοιχο κλειστού τύπου 10ιντζο, το είχα πάρει πριν χρόνια μ αυτή την προοπτική δηλαδή της μουσικής ακρόασης αργότερα όμως άλλαξαν τα δεδομένα και πλέον ακούω μουσική χωρίς το υπογούφερ αλλά δυστυχώς μου μεινε το υπογούφερ κι η αλήθεια είναι ότι τώρα που χρησιμεύει αποκλειστικά για ταινίες μου λείπει ο όγκος που προσφέρει η οπή bass reflex, ακούω όμως καθαρό ποιοτικό μπάσο κι αυτό το αντισταθμίζει, εξάλλου κι η B&W τα δύο υπογούφερ που έχει στην αγορά στη δική μου κατηγορία κλειστού τύπου είναι κι αυτά.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
12ιντζο κλειστό θα έπαιρνα στη θέση σου χωρίς παθητικό μεγάφωνο, εγώ επί τη ευκαιρία έχω της Martin Logan το αντίστοιχο κλειστού τύπου 10ιντζο, το είχα πάρει πριν χρόνια μ αυτή την προοπτική δηλαδή της μουσικής ακρόασης αργότερα όμως άλλαξαν τα δεδομένα και πλέον ακούω μουσική χωρίς το υπογούφερ αλλά δυστυχώς μου μεινε το υπογούφερ κι η αλήθεια είναι ότι τώρα που χρησιμεύει αποκλειστικά για ταινίες μου λείπει ο όγκος που προσφέρει η οπή bass reflex, ακούω όμως καθαρό ποιοτικό μπάσο κι αυτό το αντισταθμίζει, εξάλλου κι η B&W τα δύο υπογούφερ που έχει στην αγορά στη δική μου κατηγορία κλειστού τύπου είναι κι αυτά.

Οπότε ή πάω για το sb-1000 της SVS ή περιμένω να ανέβει το budget για να πάω σε κάποιο με δυνατότητα ισοστάθμισης.

Ή κάνουμε τράμπα το velodyne με το martin logan....😜😜😜
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Πέρα από την όποια σχεδιαστική επιλογή bass reflex κτλ που εχει κάνει ο κατασκευαστής εκτός από το παθητικό ,έχω την εκτίμηση ότι για τα Ελληνικά σπίτια είναι ιδανικό sub με servo,YST, με δυνατότητα ισοστάθμισης ακόμη καλύτερα για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο όσον αφορά την τοποθέτηση στο χώρο σου.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Πάντα προσωπικά ...Θα το κοίταζα αρκεί να ήταν σε άριστη κατάσταση.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Βέβαια στα ίδια χρήματα, πάω και για το
http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia...-ypogoyfer/velodyne-eq-max-12-black-timi.html
σε καινούριο.
Αυτές οι επιλογές για να πάρω κάποιο με δυνατότητα αυτόματης ισοστάθμισης. Μετά η επόμενη επιλογή είναι το SVS-SB1000, και δεν ξεφεύγει και το budget τόσο.
Και αν υπάρχει άλλη πρόταση σε αυτή την κατηγορία (600-800 ευρώ) με δυνατότητα ισοστάθμισης (π.χ. yamaha) δεκτή.
Για βοηθήστε παρακαλώ.....!!!!!!!
 
Last edited:

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Λοιπόν, για να τα ξεκαθαρίσω κιεγώ (όσο μπορώ) γιατί όσο ψάχνω μπερδεύομαι και όσο μπερδεύομαι ανεβαίνει και το ποσό....:bang:

Πάω σε καινούριο και 12ιντσο. Πιστεύω ανάμεσα σε ένα από τα δύο

http://www.ultimateaudio.gr/el/proionta/svs/subwoofer-1/svssb2000blackash.html

http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia...-ypogoyfer/velodyne-eq-max-12-black-timi.html

Φυσικά αν υπάρχει καλύτερο VFM σε αυτή την κατηγορία το δέχομαι.

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας και τη βοήθειά σας!!!
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Δε βλεπω όμως αγορά Ελλάδα.
Οπότε παραμενω ανάμεσα στα δυο παραπανω ή σε νέες προτάσεις.