Αδυναμια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
καλησπέρα
έχω την samsung 40j5000 led full hd και ενώ μέχρι τώρα μου έπαιζε τα οτεσινεμα και οτε σπορ, ξαφνικά μου βγάζει την ένδειξη που έβαλα στον τίτλο μόνο στα παραπάνω κανάλια.
επικοινώνησα με την cosmote, άλλαξα τον αποκωδικοποιητή, καλώδιο hdmi αλλά το πρόβλημα παραμένει. επίσης μου είπαν να επικοινωνήσω και με την samsung.
ξέρει κανείς κάτι; καμμιά ιδέα;
 

teodgeor

AVClub Enthusiast
10 December 2006
707
ΕΛΛΑΔΑ
Re: αδυναια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

εχεις συνδεμενο τον δεκτη και με hdmi και rca? Δινεις και αλλου εικονα ?
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Απάντηση: Re: αδυναια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

εχεις συνδεμενο τον δεκτη και με hdmi και rca? Δινεις και αλλου εικονα ?
με hdmi είναι συνδεδεμένο το rca τι είναι;
δεν δίνω αλλού εικόνα
 

teodgeor

AVClub Enthusiast
10 December 2006
707
ΕΛΛΑΔΑ
Re: αδυναια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

Αν εδινες εικονα και απο hdmi και απο rca(τα τρια χρωματιστα βυσματα, για να δωσεις εικονα και αλλου) τοτε το βγαζει αυτο το μυνημα. Εφοσον δεν δινεις αλλου εικονα απο την δευτερη εξοδο δεν θα επρεπε να σου βγαζει αυτο το μυνημα.
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Απάντηση: Re: αδυναια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

Αν εδινες εικονα και απο hdmi και απο rca(τα τρια χρωματιστα βυσματα, για να δωσεις εικονα και αλλου) τοτε το βγαζει αυτο το μυνημα. Εφοσον δεν δινεις αλλου εικονα απο την δευτερη εξοδο δεν θα επρεπε να σου βγαζει αυτο το μυνημα.
έχει κάποιο νόημα να επικοινωνήσω με την samsung; υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα της τηλεόρασης;
 

teodgeor

AVClub Enthusiast
10 December 2006
707
ΕΛΛΑΔΑ
Re: αδυναια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

αυτο δεν το γνωριζω
 

akismei

Established Member
11 November 2007
121
Re: αδυναια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

Δοκιμασε να αλλαξεις τη θυρα hdmi (δοκιμασε σε ολες τις θυρες). Αυτο το θεμα που περιγραφεις ειναι μαλλον το HDCP και νομιζω μεσα στο μενου του οτε τν, στις ρυθμισεις βιντεο , ρυθμιση HDCP εχει δυο επιλογες. Εκει εχω τσεκαρισμενο το αυτοματο. Δοκιμασε :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Δε μπορω να θυμηθώ ακριβώς το νήμα, αλλα εχω ξαναδιαβασει πως η Samsung ειχε τετοια ζητήματα στο παρελθόν. Βλεπω πως η συσκευη σου εχει ενα update απο τον Δεκεμβριο του 2016. Δες εδω. Το εχεις κανει; Δες αν ειναι το ακριβες μοντέλο κανε την αναβαθμιση (ενδεχομένως και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων) και πες μας.
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Απάντηση: Re: αδυναια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

Δοκιμασε να αλλαξεις τη θυρα hdmi (δοκιμασε σε ολες τις θυρες). Αυτο το θεμα που περιγραφεις ειναι μαλλον το HDCP και νομιζω μεσα στο μενου του οτε τν, στις ρυθμισεις βιντεο , ρυθμιση HDCP εχει δυο επιλογες. Εκει εχω τσεκαρισμενο το αυτοματο. Δοκιμασε :)


Sent from my iPad using Tapatalk

τα δοκίμασα όλα. έχει δύο θύρες αλλά τα ίδια και στις δύο. και αυτό με το HDCP το έχω στο αυτόματο γιατί στο ενεργό δεν παίζει κανένα κανάλι ούτε καν τα ελληνικά. Πήρα και την samsung σήμερα το πρωί και μου είπαν ότι είναι θέμα του οτε αυτό και όχι της τηλεόρασης.
δηλ. γιατί να έχει πρόβλημα η τηλεόραση, αφού μόλις βάλω κάποιο οτεσινεμα ή οτεσπορ, παίζει για δύο δευτερόλεπτα και μετά κλειδώνει. η μαμακία είναι του οτε πιστεύω. αν δεν το διορθώσουν θα διακόψω την συνδρομή μάλλον.
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Απάντηση: Re: Αδυναμια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

Δε μπορω να θυμηθώ ακριβώς το νήμα, αλλα εχω ξαναδιαβασει πως η Samsung ειχε τετοια ζητήματα στο παρελθόν. Βλεπω πως η συσκευη σου εχει ενα update απο τον Δεκεμβριο του 2016. Δες εδω. Το εχεις κανει; Δες αν ειναι το ακριβες μοντέλο κανε την αναβαθμιση (ενδεχομένως και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων) και πες μας.

Κωστή την βρήκα την αναβάθμιση αλλά δεν ξέρω πως γίνεται το update. την έβαλα στο στικάκι αλλά μετά δεν έχω ιδέα τι κάνω
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Απο αγγλικά χρειάζεσαι βοηθεια; Αν κατεβασεις το αρχειο (ενα εκτελέσιμο .exe ειναι) και το τρεξεις, μου εβγαλε τις εξης οδηγιες:

1. Save the firmware file from Samsung.com onto your computer.

2. Connect the USB Memory Drive to the USB port of your PC.

Copy the file onto the USB Memory Drive.

3. Go to the USB Memory Drive and then double click the file.

4. Press the "Install" button.

5. Unzipping is in progress and program will close automatically after installation.

6. A folder containing the firmware files has been added to the USB memory drive.

7. Safely disconnect the USB memory drive by right clicking the green check mark on the taskbar and then left click "Safely Remove".

Κατεβαζεις το αρχειο, το αντιγραφεις στο usb σου, το τρεχεις και πατάς πανω στο "Extract". Οταν τελειωσει, θα δεις πως εχεις εναν επιπλεον φακελο στο usb σου. Το συνδεεις στην τηλεοραση και ακολουθεις τις οδηγιες απο εδω, σελιδα 99.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Να εισαι σιγουρος πως κατεβαζεις το αρχειο αναβαθμισης για το ακριβες μοντελο της τηλεορασης σου.
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Πως πηγε Παύλο; Το καταφερες;

Δεν ασχολήθηκα διότι λείπω από το σπίτι. Με πήραν από το 13888 και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο. Το μόνο που μου μένει να κάνω είναι να δοκιμάσω άλλη τηλεόραση όταν επιστρέψω. Οπότε οψομεθα....
Πάντως θα ενημερώσω σε κάθε περίπτωση.
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Γύρισα σήμερα το πρωί σπίτι φέρνοντας και την προηγούμενη tv για να δοκιμάσω αν παίζει σε αυτήν τα κανάλια ΟΤΕ σινεμά και οτεσπορ. Πριν την συνδέσω λέω ας δοκιμάσω για τελευταία φορά να κάνω αυτό που λένε από το 13888 δηλ. κλείσιμο αποκ/τη κτλ. Τελικά διορθώθηκε και πλέον μπορώ και βλέπω τα προαναφερθέντα κανάλια. Πάντως μέσα σε έξι μήνες που την έχω αυτή την τηλεόραση, μου το έχει κάνει δυο φορές ενώ στην προηγούμενη μια Σόνυ (δεν θυμάμαι μοντέλο, την είχα πάρει το 2010) δεν μου το έκανε ποτέ. Τώρα τι φταίει ένας Θεός ξέρει! Αυτό που φοβάμαι είναι μην κάποια στιγμή δεν τα ξαναπαίξει και τελειώσει και η εγγύηση της.
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Απάντηση: Re: Αδυναμια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

Μπορει μετα απο καποιες μερες να στο κανει και παλι.

αυτό είναι σίγουρο. το τι πρέπει να κάνω εγώ δεν ξέρω :nounder:
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Σημερα το εκανε και σε μενα. Παρ' ολες τις ενεργειες τιποτα!
 

Affys21

Established Member
16 October 2013
125
Re: Απάντηση: Αδυναμια προβολής περιεχομένου λόγω προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

Σημερα το εκανε και σε μενα. Παρ' ολες τις ενεργειες τιποτα!

Μήπως είχες αρκετό καιρό να χρησημοποιήσεις τον δέκτη?