Νέος στο σπορ... ψάχνεται...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Χαιρετώ την παρέα των προβολέων (με τους οποίους δεν είχα ποτέ και ούτε έχω ακόμα καμία σχέση ούτε γνώση :damnyou:) .

Πρόσφατα λοιπόν έκανα ένα "οικονομικό" πείραμα, πήρα έναν pico προβολέα τσέπης από το amazon καθώς και ένα απλό χειροκίνητο πανί για δοκιμή της όλης κατάστασης... η οποία φυσικά άρεσε στην οικογένεια και τώρα (όπως σωστά καταλάβατε)
λέω να το ψάξω λίγο παραπέρα... Όμως έχω σοβαρά κενά γύρω από το θέμα και εδώ είναι που θα περιμένω τη βοήθειά σας.

-Σαν αρχή η χρήση θα είναι βασικά για ταινίες, θέλουμε fuill hd ανάλυση.
-Επίσης δεν παίζουν μόνιμες εγκαταστάσεις αλλά θα πρέπει να μπορεί να τοποθετηθεί/εξαφανιστεί από το σαλόνι σε χρόνο dt (αλλιώς :slapface:... παντόφλα... καταλάβατε...)
-Αρκετά φωτεινός και με ευκολίες (σε keystone, lens shift κλπ, αυτά τα ξέρετε εσείς να μου πείτε) για να μπορώ να τον τοποθετώ -και όχι μόνο εγώ- χωρίς καθόλου φασαρία και καθόλου ή... ελάχιστες ρυθμίσεις.
-Short throw / ultra short throw γιατί πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο πανί και όχι στην άλλη άκρη ή στη μέση του σαλονιού.
-Budget...? δεν ξέρω ακριβώς... αλλά ας πούμε 1000?

Τα παραπάνω είναι απλά παράμετροι που σκέφτομαι εγώ τώρα, αλλά δηλώνω άσχετος οπότε η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη όπως πάντα. -bye-

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Εφόσον δεν θα είναι σε σταθερή θέση, υποθέτω ότι θα τον ακουμπάτε σε κάποιο τραπέζι, ή κάτι παρόμοιο όποτε θέλετε να τον λειτουργήσετε. Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεστε ρυθμιστικά αφού θα μπορείτε να μετακινήσετε τον προβολέα προς όλες τις κατευθύνσεις επάνω στο "τραπέζι" ή και μαζί με το "τραπέζι" ώστε να ταιριάξει με το πανί.
Έτσι κι αλλιώς, οι short throw projectors που ζητάτε δεν φημίζονται και για τα ρυθμιστικά των φακών τους.

Υπάρχουν οι κάτωθι 3 αξιοπρεπείς προβολείς για τη χρήση σας που γνωρίζω εγώ:

1. Αποδίδει κάδρο 108" σε περίπου 1.2 μέτρα απόσταση προβολής
https://www.skroutz.gr/s/6393544/Acer-H6517ST.html?keyphrase=Acer+H6517ST

2. Αποδίδουν και οι δύο 108" από τα 1,6 μέτρα περίπου. Σε overall εικόνα καλύτεροι από τον Acer.
https://www.skroutz.gr/s/3679971/BenQ-W1080ST.html
https://www.skroutz.gr/s/10803748/BenQ-W1210ST.html
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Τον BenQ-W1210ST μόλις τον απέκτησα και εγώ και είμαι χαρούμενος (αν και δεν τον έχω δοκιμάσει για αρκετό διάστημα).
Εγώ τον έχω κάτω από το τραπέζι του καναπέ (που έχει μια επιφάνεια για να μπαίνουν πράγματα) και απλά στήνω το πανί.
Ο προτζέκτορας είναι συνδεδεμένος με την πηγή & έτοιμος. Οπότε η όλη διαδικασία είναι γρήγορη (απλά στήνεις το πανί και τον ανάβεις).
Επιπλέον είναι και αρκούντως κριμένος (δε νιώθω ότι μπαίνω σε αίθουσα διδασκαλίας όταν μπαίνω στο σαλόνι μου)

Το μόνο κακό είναι ότι πρέπει να κεντράρεις το πανί και ότι ποτέ δεν θα είναι κεντραρισμένο σαν να το είχες στον τοίχο και τον προτζέκτορα κάπου σταθερά.
Αλλά ΟΚ... Κάπου χάνεις & κάπου κερδίζεις.

Επιπλέον, οι ST εμένα προσωπικά μου αρέσουν επειδή έχεις πολύ εύκολα μια πολύ μεγάλη οθόνη μπροστά στα μάτια σου.
Π.χ. άλλο οι 100" στα 3 μέτρα και άλλο στο 1,5

Αλλά αυτά είναι πια και γούστα.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις πρώτες συμβουλές!

Αγαπητέ πράκτορα τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "Το μόνο κακό είναι ότι πρέπει να κεντράρεις το πανί και ότι ποτέ δεν θα είναι κεντραρισμένο σαν να το είχες στον τοίχο και τον προτζέκτορα κάπου σταθερά.
Αλλά ΟΚ... Κάπου χάνεις & κάπου κερδίζεις
" ???
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Εννοώ ότι το πανί που έχω έχει κάποιες ατέλειες & ο προτζέκτορας δεν είναι σε απολύτως σταθερή θέση.

π.χ.
- δεν είμαι σίγουρος αν είναι το πανί παντού και πάντα κάθετο με το πάτωμα
- αν και είναι αρκούντως καλό στις άκρες του ζορίζεται και πάει να κάνει ελαφρώς σαν ραβδώσεις.

Δλδ είναι ένα αρκούντως καλό πτυσσόμενο πανί των 200 πάνω κάτω ευρώ (με τρίποδο).

Με λίγα λόγια με ένα πανί καλά στρωμένο στον τοίχο, θα έκανα καλύτερη δουλειά.
Επιπλέον θα έκανα καλύτερη δουλειά αν καθόμουν να στήσω το συγκεκριμένο πτυσσόμενο πανί σωστά έτσι ώστε η οθόνη να είναι παραλληλόγραμμο
Το ίδιο και με το κεντράρισμα του προτζέκτορα επειδή το τραπεζάκι του σαλονιού δεν παραμένει πάντα σταθερό (κάποιος θα το σκουντήξει, κάποιος θα το τραβήξει).

Επειδή βαριέμαι να κάθομαι να κεντράρω κάθε φορά, κάνω ένα χοντροειδές κερντράρισμα όταν ανοίγω το πανί (π.χ. 1 λεπτό)
Εεεε αν αποφασίσεις να τον έχεις σε σταθερή θέση, θα κάτσεις ένα μισάωρο και θα κάνεις καλύτερη δουλειά που θα την έχεις για "πάντα".
Αλλά αυτό υπονοεί ότι έχεις έναν προτζέκτορα που θα κρέμεται από το ταβάνι συνέχεια (κάτι που εμένα και με ενοχλεί οπτικά στο σαλόνι μου αλλά και δε μπορώ να κάνω τρύπες στα ταβάνια των σπιτιών που νοικιάζω) και ότι θα έχεις μια οθόνη είτε συνέχεια στον τοίχο είτε θα κατεβαίνει από το ταβάνι από σταθερό σημείο.

Αυτά με τις μικρές μου γνώσεις στο θέμα που δεν το έχω αναλύσει και πολύ μια που απλά το χάζι μου κάνω.
 
Last edited:

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Σ' ευχαριστώ και πάλι, το κατάλαβα.

Αααα ναι είναι και το πανί. Θα έρθουμε και σ' αυτό σύντομα γιατί... όπως με τον προβολέα έτσι και με το πανί δεν παίζει να κρέμεται από το ταβάνι άρα μάλλον θα πάω σε λύση δαπέδου που μπορεί να αποθηκευτεί σχετικά εύκολα.

Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα είναι ότι πιο απλό υπάρχει με τρίποδο που πήρα με 90 ευρώ για να βλέπουμε από τον pico.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Διαμαντή, το σενάριο βάζε βγάζε θα σε κουράσει, και μόλις φύγει ο μεγάλος πόθος, θα βαριέσαι την διαδικασία.
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Διαμαντή, οι λύσεις δαπέδου που έχω δει εγώ είναι παρόμοιας ποιότητας με τα τρίποδα (μιλάω για κόστος πανιών κάτω από 300 ευρώ).
Αν βρεις κάτι άλλο/καλύτερο γράψε το και εδώ.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Διαμαντή, το σενάριο βάζε βγάζε θα σε κουράσει, και μόλις φύγει ο μεγάλος πόθος, θα βαριέσαι την διαδικασία.

Ντίνο μου γεια σου και σε ευχαριστώ για την παρατήρηση αυτή που είναι και αρκετά λογική, δυστυχώς όμως μέσα στο σαλόνι δεν παίζει να φαίνονται διάφορα πράγματα 'ατάκτως ερριμμένα' και αναρτημένα από το ταβάνι...!

Η σκέψη είναι ένα πανί δαπέδου (κάπως καλό από αυτά χωρίς τρίποδο) το οποίο θα παραμένει ατη θέση του μόνιμα, θα μαζεύεται πίσω και κάτω από ένα τραπεζάκι πάνω στο οποίο σκέφτομαι να βάζω τον προβολέα. Κάτι σαν κι αυτό... https://www.amazon.com/Elite-Screen...rd_wg=Lntbm&psc=1&refRID=K633K91RZMHJPHTP60KE
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Διαμαντή, οι λύσεις δαπέδου που έχω δει εγώ είναι παρόμοιας ποιότητας με τα τρίποδα (μιλάω για κόστος πανιών κάτω από 300 ευρώ).
Αν βρεις κάτι άλλο/καλύτερο γράψε το και εδώ.

Μην κοιτάς τι λινκ έβαλα παραπάνω, υπάρχουν και πολύ καλύτερα μοντέλα (και ηλεκτροκίνητα) με ανάλογα πολύ περισσότερα χρήματα.
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Αυτό που λέει ο Ντίνος έχει μια βάση. Εμένα με κούραζε πολύ το να συνδέω τον προτζέκτορα με την πηγή και στο τέλος κατέληγα (όντως) να μην τον χρησιμοποιώ.
Πια τον έχω συνδεδεμένο συνέχεια με την πηγή και το μόνο που μένει να μπει είναι το πανί (κάτι που μείωσε κατά πολύ τον χρόνο στησίματος).
Που και αυτό δεν το βάζω πάντα (π.χ. αν προβάλω κάποια συναυλία από youtube)
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Με αυτόν θυσιάζοντας λίγο(?) την ποιότητα χωρίς κέρδος όμως στην τιμή αγοράς, πιθανώς να μπορούσατε να τοποθετήσετε τον προβολέα στο ίδιο έπιπλο με το πανί περιορίζοντας έτσι αρκετά την "ταλαιπωρία"

https://www.skroutz.gr/s/9325324/LG-PF1000U.html
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
@ φανερός πράκτωρ: Λοιπόν ξαναλέω... το πανί εκεί που σκέφτομαι να μπει θα είναι σχεδόν μόνιμο (στη κάτω γωνιά ενός επίπλου με το πάτωμα) δεν θα πολυφαίνεται όταν θα είναι κλειστό.
Τώρα ο προβολέας θα πρέπει να μεταφέρεται κάθε φορά, όμως πείτε μου κάτι... γιατί αυτά τα μαραφέτια δεν έχουν wifi/bt κάτι τέλος πάντων για να μην χρειάζονται πάντα καλώδια? Εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση μιας και σχεδόν τα πάντα σήμερα επικοινωνούν ασύρματα.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Με αυτόν θυσιάζοντας λίγο(?) την ποιότητα χωρίς κέρδος όμως στην τιμή αγοράς, πιθανώς να μπορούσατε να τοποθετήσετε τον προβολέα στο ίδιο έπιπλο με το πανί περιορίζοντας έτσι αρκετά την "ταλαιπωρία"

https://www.skroutz.gr/s/9325324/LG-PF1000U.html

Η αλήθεια είναι ότι τον γλυκοκοίταγα γιατί έχει και πολλά άλλα καλούδια όμως εδώ στο φόρουμ δεν βλέπω πολύ κουβέντα να γίνεται γι αυτόν... αλλά πόση ποιότητα θυσιάζεις τελικά?
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Νέος στο σπορ... ψάχνεται...

@ φανερός πράκτωρ: Λοιπόν ξαναλέω... το πανί εκεί που σκέφτομαι να μπει θα είναι σχεδόν μόνιμο (στη κάτω γωνιά ενός επίπλου με το πάτωμα) δεν θα πολυφαίνεται όταν θα είναι κλειστό.
Τώρα ο προβολέας θα πρέπει να μεταφέρεται κάθε φορά, όμως πείτε μου κάτι... γιατί αυτά τα μαραφέτια δεν έχουν wifi/bt κάτι τέλος πάντων για να μην χρειάζονται πάντα καλώδια? Εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση μιας και σχεδόν τα πάντα σήμερα επικοινωνούν ασύρματα.

Υπάρχει και προβολέας με ασύρματη σύνδεση ωστόσο είναι έξω από το μπάτζετ σου. Όπως και να 'χει, και το καλώδιο του ρεύματος, καλώδιο είναι και αυτό...οπότε.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Η αλήθεια είναι ότι τον γλυκοκοίταγα γιατί έχει και πολλά άλλα καλούδια όμως εδώ στο φόρουμ δεν βλέπω πολύ κουβέντα να γίνεται γι αυτόν... αλλά πόση ποιότητα θυσιάζεις τελικά?

Κάτι τέτοιο ας πούμε:
https://www.youtube.com/watch?v=55la7bJhd04
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Βρε Διαμαντή, αυτός έχει μόνο 1000 lumen...

Οντως... ειδες? Γι αυτο σας ρωταω.

Βεβαια αυτο το μηχανακι (lg) εχει τα παντα πανω του, ομως για 1000 lumen φαινεται ακριβος και μαλλον εδω πληρωνεις τις ευκολιες.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ντίνο μου γεια σου και σε ευχαριστώ για την παρατήρηση αυτή που είναι και αρκετά λογική, δυστυχώς όμως μέσα στο σαλόνι δεν παίζει να φαίνονται διάφορα πράγματα 'ατάκτως ερριμμένα' και αναρτημένα από το ταβάνι...!

Η σκέψη είναι ένα πανί δαπέδου (κάπως καλό από αυτά χωρίς τρίποδο) το οποίο θα παραμένει ατη θέση του μόνιμα, θα μαζεύεται πίσω και κάτω από ένα τραπεζάκι πάνω στο οποίο σκέφτομαι να βάζω τον προβολέα. Κάτι σαν κι αυτό... https://www.amazon.com/Elite-Screen...rd_wg=Lntbm&psc=1&refRID=K633K91RZMHJPHTP60KE

Χρονια και ζαμανια που λενε :)

Θελει μονο ρευμα, καπως θα του το πας χωρις να βιασεις το σαλονι
Epson EH-TW6100


Τα βαλε / βγαλε θα αποτελεσουν τροχοπεδη για αυτο το οποιο τον προορίζεις μετα απο 3-4-5 φορες

Ντινος
Μαιος 2017
-bye-