Κατασκευη κουτιων για ηχεια αυτοκινητου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Καλησπερα σε ολους,

Επεσαν στα χερια μου τα παρακατω ζευγη ηχειων

2x Roadstar PF1323 75watts nom power 25w 4ohm
2x Osculati os-512a 50watts nom Input power 20w 4ohm

Θελω να κανω μια κατασκευη για να τα βαλω μεσα, ωστε να τα εχω στο μπαλκονι μονιμα(????). Τα ηχειακια ειναι ηδη μεταχειρισμενα.
Δεν θελω καποιο απιστευτο ηχητικο αποτελεσμα.Θα μπουν πανω σε ενα αρχαιο
ενισχυτη Sanyo JA 377 150w με 2 εξοδους 8Ohm, ισα ισα για να ακουμε ραδιοφωνο τωρα που καλοκαιριαζει στο μπακλονι
και για βαζω κανενα mp3 player

Αποριες:
-Τα ηχεια πιθανον να φανε λιγες ψυχαλες.(αν τυχει και βρεξει καμια μερα του καλοκαιριου, και δεν ειμαι σπιτι να τα μαζεψω.)
Αρα θελουμε κατι που να αντεχει σε μερικες ψυχαλες ,ωστε να μην γινει παπι το ηχειο.
Σκεφτηκα για ενα πλαστικο κουτι απο τα jumbo που θα το βαψω μαυρο(μην γελατε :p ειπαμε οτι ειναι ισα ισα για να ακουμε)

-θα με ενδιεφερε το σεναριο να τα αφησω μονιμα εξω,αν μπορω να κανω μια κατασκευη που ακομα και οταν βρεχονται,
να μην περναει νερο.Ιδεες?

- O ενισχυτης ειναι 8ohm αν κανουμε συνδεση σε σειρα τα 2 ηχεια σε ενα καναλι και τα αλλα 2 στο αλλο καναλι,ειμαι οκ
απο αποψη οhm,watt. Φανταζομαι δεν πρεπει να ξεπερναω την μιση ενταση στον ενισχυτη αλλιως τα ηχεια θα με αφησουν