Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου ή ευρύ κοινό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν καθόλου αλλα για κάποιο λόγο οι κριτικοί κινηματογράφου ή το ευρύ κοινό τους θεωρεί πολύ καλους

καλό θα ήταν και τον λόγο/ους που δεν σας αρέσουν.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Luc Besson
ομορφο περιτιλυγμα, χωρις περιεχομενο,βαρυγδουμπος ,πολλες φανφαρες και τυμπανοκρουσιες χωρις επος..
θα ερθει τωρα ο υπερμυγας και θα πει μηπως τα γραφεις για τον Ρεφν αυτα?διαφωνω εαν και εχω δει μονο το Νeon Demon..ευτυχως που ο κυριος Γαλεν τον τσουρουφλισε με τon Man..
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Luc Besson
ομορφο περιτιλυγμα, χωρις περιεχομενο,βαρυγδουμπος ,πολλες φανφαρες και τυμπανοκρουσιες χωρις επος..
θα ερθει τωρα ο υπερμυγας και θα πει μηπως τα γραφεις για τον Ρεφν αυτα?διαφωνω εαν και εχω δει μονο το Νeon Demon..ευτυχως που ο κυριος Γαλεν τον τσουρουφλισε με τon Man..

Ο κυριος Gal'en γουσταρει τον Μαν,οποτε βαραει ασφαιρα...
Btw μια και ο λογος για τον Μπεσσον,δεν νομιζω οτι ειναι και ο αγαπημενος των κριτικων.Τουλαχιστον οχι παντα...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Luc Besson
ομορφο περιτιλυγμα, χωρις περιεχομενο,βαρυγδουμπος ,πολλες φανφαρες και τυμπανοκρουσιες χωρις επος..
θα ερθει τωρα ο υπερμυγας και θα πει μηπως τα γραφεις για τον Ρεφν αυτα?διαφωνω εαν και εχω δει μονο το Νeon Demon..ευτυχως που ο κυριος Γαλεν τον τσουρουφλισε με τon Man..
Άτιμε λούκι λουκ..

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω και να διαφωνήσω ταυτόχρονα. Θα τα πούμε όμως αργότερα. Ας περιμένουμε τον Μαν Γάλεν και αμέσως μετά την σφοδρή απάντηση που θα λάβει.. (αρκεί να μην το κάνουν μόνο mann vs inaritou)
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Εγω περιμενω πως και πως να ακουσω σκηνοθετες που αρεσουν σε κριτικους και δεν αρεσουν στον auteur.
Και το αντιθετο δε θα με χαλαγε βεβαιως-βεβαιως...
Γενικα, να δω το φιλτατο auteur να διαφωνει με κριτικους και τι στον κοσμο!


(Περιμενω τωρα για τη σφοδρη απαντηση που θα λαβω)
:popcorn:
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Δεν μου λες για τον Λάνθιμο έφτιαξες το νήμα;

Σαν να κάνει ερώτηση κάποιος, ψεύτης πρωθυπουργός χωρίς γραβάτα, ποιός είναι;
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Ο κυριος Gal'en γουσταρει τον Μαν,οποτε βαραει ασφαιρα...
Btw μια και ο λογος για τον Μπεσσον,δεν νομιζω οτι ειναι και ο αγαπημενος των κριτικων.Τουλαχιστον οχι παντα...

Μπορει προς στιγμην, αλλα θα θυμασαι απο παλιοτερα πως οταν θελω βαραω και στο ψαχνο και μαλιστα για πολυ αγαπημενους σκηνοθετες (τοσο κριτικων οσο και πολλων συμφορουμιτων)
Αλλα αν δε μας πει πρωτα ο auteur θα τον αφησω να ψαχνει τα νηματα 5 χρονια πισω για να βρει σε ποιους αναφερομαι...:devil-smiley-029:
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Απάντηση: Re: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογρ

Ο κυριος Gal'en γουσταρει τον Μαν,οποτε βαραει ασφαιρα...
Btw μια και ο λογος για τον Μπεσσον,δεν νομιζω οτι ειναι και ο αγαπημενος των κριτικων.Τουλαχιστον οχι παντα...
το φανταζομαι, δυσκολα καποιος θα διαφωνησει για τον Μαν,
ειναι του ευρεως κοινου ομως σιγουρα..ο Μπεσσον
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Μπορει προς στιγμην, αλλα θα θυμασαι απο παλιοτερα οτι οταν χρειαστει βαραω και στο ψαχνο και μαλιστα για πολυ αγαπημενους σκηνοθετες (τοσο κριτικων οσο και πολλων συμφορουμιτων)
Αλλα αν δε μας πει πρωτα ο auteur θα τον αφησω να ψαχνει τα νηματα 5 χρονια πισω για να βρει σε ποιους αναφερομαι...:devil-smiley-029:

Μαλλον δεν θυμασαι τι εχω γραψει για τον (υστερο) Σκορτσεζε.....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Δεν μου λες για τον Λάνθιμο έφτιαξες το νήμα;

Σαν να κάνει ερώτηση κάποιος, ψεύτης πρωθυπουργός χωρίς γραβάτα, ποιός είναι;

 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Μαλλον δεν θυμασαι τι εχω γραψει για τον (υστερο) Σκορτσεζε.....

Οχι, αλλα δεν ειχα καν το Σκορσεζε στο νου μου οταν το εγραφα αυτο.
Δεν εννουσα δικους σου αγαπημενους σκηνοθετες, γενικα μιλουσα.
Απλα δηλαδη για τον υστερο Σκορσεζε θα συμφωνουσαμε (Ως ενα βαθμο, γιατι αμφιβαλλω αν θα τον εκραζες τοσο οσο εγω:award:)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Εγω περιμενω πως και πως να ακουσω σκηνοθετες που αρεσουν σε κριτικους και δεν αρεσουν στον auteur.
Και το αντιθετο δε θα με χαλαγε βεβαιως-βεβαιως...
Γενικα, να δω το φιλτατο auteur να διαφωνει με κριτικους και τι στον κοσμο!


(Περιμενω τωρα για τη σφοδρη απαντηση που θα λαβω)
:popcorn:

James Cameron

Woody Allen
δεν εχω παρακολουθήσει ολη την φιλμογραφία του, για τις τελευταίες που εχω δει (οχι για τις πρωτες)

Emir Kusturica
για τον καιρό των τσιγγάνων.. δεν εχω παρακολουθήσει ολη την φιλμογραφία του

Peter Jackson
τα πρώτα του τα ειχα δει σε μικρή ηλικία και μου είχαν αρέσει (δεν ξερω αν τα ξαναδώ) τα υπόλοιπα δεν τα έχω δει ολόκληρα

George Lucas
τα πρώτα starwars τα ειχα δει σε μικρή ηλικία, ενας μαγικος κόσμος! πηγα να δω τα πρόσφατα star wars αλλα δεν τα κατάφερα.

Steven Spielberg
αν και μεγάλωσα με τις ταινίες του δεν νομιζω οτι μπορώ να τις ξαναδώ. ειναι ομως άριστος δεξιοτέχνης και εχει κάνει καλές ταινιες

Game of Thrones
ειδα το trailer!

Lost
ειναι καλό;

Friends
εχω δει καποια επεισόδια σε φιλους που το έβλεπαν. προτιμώ το How I Met Your Mother απο τα political correctness πειράγματα των friends.
αυτο νομίζω φαίνεται σχεδόν σε κάθε πόστ μας
:p

σίγουρα ειναι και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι.
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αγγελόπουλος. Γιατί δεν μπορώ τα μονοπλάνα αν δεν δείχνουν κάτι που να μην είναι σαν κινούμενο καρτ ποστάλ. Βαριέμαι και πολλούς Ιταλούς που το ονόματα τους τελειώνουν σε ...oni και ...ini....και είναι μπόλικοι πανάθεμα τους....έτσι, επειδή είμαι κρετινοφιλισταίος.

Βασικά οτιδήποτε μυρίζει βαριά κουλτούρα από χιλιόμετρα και ειδικά όταν πολύς κόσμος γύρω μου αρχίζει τα aahh και ooohhh για την οποιαδήποτε ταινία.....έτσι επειδή είμαι hipsterατο αγόρι και θέλω να νιώθω ξεχωριστός :flipout:

Αλλά μια από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει είναι το The discreet charm of the bourgeoisie του Bunuel.


Υ.Γ Δεν είμαι κανένας τύπος που βλέπει sharknado 2 και γουστάρει προς θεού....μου αρέσει μια ταινία να με προβληματίζει αφού την δω....αλλά για να με προβληματίσει προϋποθέτει ότι την κατάλαβα κιόλας και πολλές φορές αυτό δεν γίνεται γιατί είμαι λίγο χαζούλης....το The Cook, the Thief, His Wife, and Her Lover έρχεται επίσης στο μυαλό...




και τώρα.....LET THE BATTLE BEGIN!!!!
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Ασε μας ρε φιλε auteur.
Εγω περιμενα να διαφωνησεις με τους κριτικους κι εσυ -εξαιρουμενου του Κουστουριτσα- εβαλες ολους τους εμπορικους.
Ε καλα λοιπον. Κι εμενα δε μου αρεσουν ο Εμεριχ και ο Bay.
Χαρηκαμε...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Απλα δηλαδη για τον υστερο Σκορσεζε θα συμφωνουσαμε (Ως ενα βαθμο, γιατι αμφιβαλλω αν θα τον εκραζες τοσο οσο εγω:award:)

Περισσοτερο απο σενα....:aetsch:
Στους αγαπημενους επιφυλασω το χειροτερο θαψιμο...:plank:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Ασε μας ρε φιλε auteur.
Εγω περιμενα να διαφωνησεις με τους κριτικους κι εσυ -εξαιρουμενου του Κουστουριτσα- εβαλες ολους τους εμπορικους.
Ε καλα λοιπον. Κι εμενα δε μου αρεσουν ο Εμεριχ και ο Bay.
Χαρηκαμε...

Α ναι, τον Κουστουρίτσα τον ξέχασα. Τον Καιρό των Γύφτων, ή όπως αλλιώς το λένε, ούτε καν ολόκληρο δεν το είδα. Σιγά την ποίηση,σιγά την κινηματογραφία...
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
κυριε γαλεν και κυριε υπερμυγα.. αντι να τσακωνεστε ποιος κραζει πιο πολυ,απλα αρχιστε το κραξιμο..
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Σκηνοθέτες που δεν μας αρέσουν αλλα αρέσουν σε κριτικούς κινηματογράφου

Ασε μας ρε φιλε auteur.
Εγω περιμενα να διαφωνησεις με τους κριτικους κι εσυ -εξαιρουμενου του Κουστουριτσα- εβαλες ολους τους εμπορικους.
Ε καλα λοιπον. Κι εμενα δε μου αρεσουν ο Εμεριχ και ο Bay.
Χαρηκαμε...

χμμ...εχεις δικιο...:flipout:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Ρε συ auter αναφερεις στον τιτλο του νηματος σκηνοθετες και μας πετας τα φιλαρακια και το game of thrones (που δεν το εχες δει)?
Ασε που μου πετας τον Γουντι Αλεν χωρις να εχεις δει τιποτα απο τα παλια?
Μας τρολλαρεις ετσι?