Αγορά ηχείων βάσης μέχρι 500 ευρώ..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

The Thing

New member
28 December 2016
17
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι κάτοχος του ενισχυτή Yamaha A-S501. Ο χώρος που ακούω μουσική ένα δωμάτιο περίπου 13 τ.μ.,
με ηχεία τα Dali Zensor 1, όμως θέλω να τα μεταφέρω σε άλλο χώρο και να αγοράσω ένα καινούργιο ζευγάρι ηχείων βάσεως. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα μικρά Dali, απλά θέλω να κινηθώ σε μεγαλύτερη καμπίνα.
Αυτό που ζητώ είναι ένα ηχείο λίγο πιο γεμάτο χαμηλά, αλλά με τις ίδιες όμορφες μεσαίες και ψηλές που είχα.
Γενικά δε μου κάνει ο μουντός ήχος, αλλά ο ανοιχτός, ζωντανός. Ακούσματα κυρίως ηλεκτρονική αλλά και rock, funk, jazz.

Έχω καταλήξει στα παρακάτω χωρίς να τα έχω ακούσει :

Dali Zensor 3
Monitor Audio Bronze 2
Kef Q100
Q Acoustics Concept 20

Τι νομίζετε ότι ταιριάζει καλύτερα με τον ενισχυτή μου; Τα Kef τα έχει ακούσει κανείς; Εννοείται ακούω και άλλες προτάσεις. Ευχαριστώ!
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
τα εχω ακουσει ολα αυτα που λες αλλα δυστυχως σε διαφορετικο χωρο και με διαφορετικο ενισχυτη...και σε διαφορετικες μουσικες απο οτι εσυ οποτε δεν μπορω να σου την αποψη πανω σε αυτα που θες.

Παρολα αυτα....θα σου εκφερω μια αποψη που ισως σου φανει χρησιμη. Eχω ακουσει yamaha ... δεν θυμαμαι το ακριβες μοντελο αλλα απο οτι ακουσα και οτι διαβασα φαινονται λιγο λαμπροι γενικοτερα. Βεβαια μοντελο απο μοντελο μπορει να διαφερει... αλλα συνηθως ο χαρακτηρας δεν αποκλεινει παρα πολυ.

Τωρα απο ηχεια...τα kef στα αυτια μου ειναι ενα πολυ ισορροπημενο ηχειο. Προσωπικα τα συμπαθω. Τον ειχα ακουσει με yamaha και το αποτελεσμα ηταν καπως λαμπρο. Τα εχω ακουσει κ με arcam οπου το αποτελεσμα ηταν καλυτερο νομιζω. Βεβαια ειναι ομοαξωνικο με οτι σημαινει αυτο.

Τα dali δεν μου αρεσαν καθολου οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη ουτε θελω να σε επηρεασω αρνητικα.

Τα monitor audio δεν με τρελαναν. εχει αρκετο χαμηλο ειναι ανοιχτο ψηλα που δεν ενοχλει. Εγω το ακουσα με cambrigde.

για τα q acoustics δεν θυμαμαι και πολλα να σου πω διοτι παει καιρος. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειναι καπως στεγνα και με την μουσικη που ακους λογικα δεν θα σου αρεσουν...και παλι προσωπικη αποψη εσυ μπορει να τα λατρεψεις.

Απο κει και περα φιλε μου δεν ξερω εαν το κανεις σωστα το ολο πραγμα...μιας και σε δεσμευει αρκετα ετσι...και γενικοτερα ειναι λαθος διοτι ετσι απλα θα συμβιβαστεις με το αποτελεσμα και τετοιου ειδους συμπεριφορες καταληγουν παλι απο την αρχη το ψαξιμο για το τι φταιει. Εαν παλι για τον χ ψ λογο επιθυμεις να το κανεις ετσι παω πασο. Ομως στο τονιζω για να μην το θεωρεις σωστο.

επισης τα 13 τ.μ. (ο δικος μου χωρος ειναι 16 τ.μ.) δεν ειναι και κακος (βεβαια δεν ξερω τι υπαρχει μεσα και πως θα τα τοποθετησεις) οποτε να κοιταξεις ενα ηχειο που να γεμιζει τον χωρο σου. Το σιγουρο αποτελεσμα εφοσον σου αρεσαν τα dali ειναι να πας παλι σε μεγαλυτερο dali...ομως δεν χανεις τπτ να ακουσεις 2-3 ηχειακια. Τα dali πανω κατω ξερεις πως σου ακουγονται οποτε ξεκινα με τα υπολοιπα. Ολα οσα εχεις πει εχουν την οπη πισω μονο τα monitor audio την εχουν εμπρος πραγμα που τα κανει πιο ευκολα στην τοποθετηση.

Περαν απο αυτων που ειπωθηκαν εγω θα σου ελεγα να πας να ακους τα klipch και elac. Εντυπωσιαζουν στην αρχη οποτε μεινε συγκρατημενος. Προσωπικα σε αυτο το επιπεδο τιμων ΙΣΩΣ να πηγαινα σε klipch ή elac debut b6. Επισης και η focal ειναι πολυ καλη εταιρια και εχει καλο ηχο...προσωπικα εχω ακουσει ενα τραγουδι που επαιζε demo τπτ αλλο. Ισως καποιος φιλος που τα εχει ακουσει καλυτερα να σου πει αποψη.

Αυτα απο εμενα καλη συνεχεια στην αναζητηση σου και μην βιαστεις :)
 
Last edited:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Dali Zensor 3
Monitor Audio Bronze 2

τα εχω ακουσει και τα 2 σε καταστημα.
το dali το πηρε ο αδερφος μου προσφατα.στα αυτια μου εκπληκτικο για το μεγεθος του.
ισσοροπημενος ηχος με χαμηλα που δεν περιμενεις για το μεγεθος του.
στα ιδια επιπεδα με το dali και το Monitor Audio.
θα επελεγα ανετα το dali γιατι το ακουσα και σε μεγαλο χωρο και πολλες ωρες.
αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ακυρωνει την πολυ καλη εντυπωση που εχω παρει και απο το monitor audio.
το Q Acoustics Concept 20 δεν το εχω ακουσει αλλα δεν πιστευω οτι δεν θα σε καλυψει.μικρο ηχειο οσο καλα και να παιζει.
το Kef Q100 δεν το γνωριζω καθολου.
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Οπότε η ερώτηση είναι ποια ηχεία προτείνεται για Yamaha? Να προσθέσω στη λίστα και τα Elac Debut B6?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Αφού είσαι με τα zensor 1 και θεωρείς από ότι κατάλαβα ότι ματσάρουν ηχητικά με τον ενισχυτή
τότε πάρε τα zensor 3 έχουν ακριβώς ίδιο χαρακτήρα με πιο πολύ χαμηλό.
Γράφεις πιο πάνω ''Αυτό που ζητώ είναι ένα ηχείο λίγο πιο γεμάτο χαμηλά, αλλά με τις ίδιες όμορφες μεσαίες και ψηλές που είχα.
Γενικά δε μου κάνει ο μουντός ήχος, αλλά ο ανοιχτός, ζωντανός. Ακούσματα κυρίως ηλεκτρονική αλλά και rock, funk, jazz.''
Με λίγα λόγια απλά θέλεις το zensor 3 !!!
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Elac, έχω ακούσει floorstander 4k προηγούμενης σειράς. "Σφιχτά", "αυστιρούτσικα", και λίγο βαρετά για τα γούστα μου. Τώρα, αν άλλαξε ηχητικό χαρακτήρα η εταιρεία στις νέες σειρές, δεν το γνωρίζω.
ΜΑ, έχω ακούσει RS6 & 8, και Gold. Τα Silver φέρνουν κάπως σε Zensor, όμως τα βρήκα κουραστικά μετά από ώρες ακρόασης. Τα Gold μου άρεσαν αλλά είναι ακριβά (και λαλούν πολλοί κοκόροι στη κατηγορία τιμής).
Zensor, έχω ακροαστεί το 1, και κατείχα το 7. Λογικά σ'αυτή τη λύση θα πήγαινα (Zensor 3), μια που μοιάζει "σιγουράκι" (ήδη τσεκαρισμένη από το 1). Ο ενισχυτής δεν με φοβίζει (κι ο ίδιος με ΧΤΖ τα έπαιζα, που επίσης θεωρειται "λαμπρούτσικος"), ούτε και ο χώρος (13τμ).
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Βρήκα σε πολύ καλή τιμή τα Kef Q100. Η σειρά θα αντικατασταθεί από την επόμενη γενιά (Q150) και το είδα σαν ευκαιρία.
Δε τα έχω ούτε εβδομάδα και είμαι στο "στρώσιμο". Απλά σαν μέγεθος έπεσε γάντι στον χώρο, λίγο μεγαλύτερα από τα Zensor 1 σε ύψος και πλάτος, αλλά αρκετά πιο βαθιά. Διάβασα πάντως πως απαιτούν αρκετές ώρες πριν δείξουν τον καλύτερο τους εαυτό. Όπως και να έχει, μου ακούγονται αρκετά πιο γεμάτα στα χαμηλά, κάτι που με χαροποίησε! Στον επόμενο μήνα θα τα κοντράρω και θα γράψω εντυπώσεις..
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Δεν έχω προλάβει ακόμα, αλλά μόλις τα συγκρίνω θα γράψω εντυπώσεις..