Ρύθμιση δύο SUB

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Καλησπέρα σας!
Είμαι σε φάση που θέλω να βάλω δεύτερο σαμπ στο χώρο μου. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τί κάνω με τη σωστή ρύθμιση.
Ο ενισχυτής είναι ο DENON AVR-3313 έχει 2 εξόδους sub-preout αλλά δεν ξέρω όταν θα έρθει η ώρα της μέτρησης αν θα τα μετρήσει και τα δύο μαζί ή αν θα τα μετρήσει ένα-ένα. Πάντως όταν έχω τρέξει το audyssey δε με έχει ρωτήσει ποτέ αν έχω δύο ή ένα.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Επι της ουσίας, μια Υ έξοδο θα έχει ο Denon και σαν ένα θα τα ρυθμίσει

Αν τα σαμπ δεν έχουν κάποιο δικό τους EQ, δεν έχεις να κανεις πολλά, οτι κάνει ο Denon
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Κάπου διάβασα πως πρέπει να βάζω σε κάθε θέση ακρόασης από δύο φορές και να βάζω να λειτουργεί μία το ένα και μία το άλλο sub ώστε στο τέλος οι υπολογισμοί του audyssey να βγάλουν πιο σωστό αποτέλεσμα.
Παίζει και αυτό????
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,057
Το audyssey θα μετρήσει άπλα την ένταση. Πρακτικά θα μετρήσει την ένταση εκείνου που βγάζει την μεγαλύτερη.

Το πόσο θα βοηθήσει αν και τα δύο έχουν την ίδια ακριβώς ένταση η είναι καλύτερα μην έχουν δεν ξέρω, εκείνο που ξέρω είναι ότι με 2 sub περιπλέκονται αρκετοί παράμετροι όπως η συμμετρία και κατ επέκταση η διαφορά φάσης, η ομογένεια αν είναι διαφορετικά κλπ, που υποβαθμίζουν την ποιότητα. Από εδω και πέρα υπάρχει τρόπος αν θέλεις να πάρεις ακριβώς την ίδια ένταση παίζοντας με το volume στο sub και τρέχοντας το audyssey αρκετές φορές μέχρι να το πετύχεις.
Άποψη μου το αποτέλεσμα δεν αξίζει, άπλα χρησιμοποιείς το sub αυτό που στο τελικό αποτέλεσμα παίρνεις την καλύτερη ποιότητα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καλησπέρα

Είμαι και εγώ στη φάση να προσθέσω 2ο sub (το περιμένω). Ο ενισχυτής έχει 2 εξόδους sub αλλά στην πραγματικότητα είναι μια έξοδος Υ. Στο αυτόματο καλιμπραρισμα (onkyo AccuEQ) δεν έχει επιλογή για 2ο sub. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να τρεξω μια φορά το accueq και μετά να παίξω με την ένταση ώστε να έχω ίδια ένταση και στα δυο;
Τα crossover τα αφήνω τα ίδια;
Στην απόσταση δηλώνω το μ.ο. της απόστασης των δυο;
Για την τοποθέτηση οι επιλογές είναι 2: εσωτερικά των 2 μπροστά, κολλητά στο έπιπλο ή εξωτερικά των 2 μπροστά.
Η πρώτη επιλογή θα αυξήσει την απόσταση των 2 μπροστά ηχείων σε 2.7 μ.
Με τη δεύτερη επιλογή τα μπροστα ηχεία θα είναι στα 2 μέτρα μεταξύ τους, και θα έχω περιθώριο να παίξω λίγο αριστερά-δεξια τα sub.
Και τέλος το ποιό δύσκολο: πώς τσεκαρω αν τα sub είναι σε φάση;

Ευχαριστώ

Υ.γ chrisv το εβαλες το δεύτερο τελικά; Ποια λύση δούλεψε καλύτερα για εσένα;
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μια που δεν έχει απαντήσει κάποιος ακόμα :bawling: να προσθέσω και μία επιλογή τοποθέτησης ακόμα:
Τα δυο sub διπλα-διπλα στη γωνία του δωματίου.
Διάβασα πώς έτσι θα κερδίσω σε ένταση αλλά ίσως χάσω σε ποιότητα. Ισχύει;

Α!!! Έχω και μερικές απορίες για την tv http://avclub.gr/forum/showthread.php/155552-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-tv-55-%CE%AD%CF%89%CF%82-65?p=1057951052&viewfull=1#post1057951052 :huh2:
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Καλησπέρα

Είμαι και εγώ στη φάση να προσθέσω 2ο sub (το περιμένω). Ο ενισχυτής έχει 2 εξόδους sub αλλά στην πραγματικότητα είναι μια έξοδος Υ. Στο αυτόματο καλιμπραρισμα (onkyo AccuEQ) δεν έχει επιλογή για 2ο sub. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να τρεξω μια φορά το accueq και μετά να παίξω με την ένταση ώστε να έχω ίδια ένταση και στα δυο;
Τα crossover τα αφήνω τα ίδια;
Στην απόσταση δηλώνω το μ.ο. της απόστασης των δυο;
Για την τοποθέτηση οι επιλογές είναι 2: εσωτερικά των 2 μπροστά, κολλητά στο έπιπλο ή εξωτερικά των 2 μπροστά.
Η πρώτη επιλογή θα αυξήσει την απόσταση των 2 μπροστά ηχείων σε 2.7 μ.
Με τη δεύτερη επιλογή τα μπροστα ηχεία θα είναι στα 2 μέτρα μεταξύ τους, και θα έχω περιθώριο να παίξω λίγο αριστερά-δεξια τα sub.
Και τέλος το ποιό δύσκολο: πώς τσεκαρω αν τα sub είναι σε φάση;

Ευχαριστώ

Υ.γ chrisv το εβαλες το δεύτερο τελικά; Ποια λύση δούλεψε καλύτερα για εσένα;

Είχα δοκιμάσει και εγώ δεύτερο sub. Αλλά χανόταν το παιχνίδι λόγω των ανακλάσεων στους τοίχους και κυριαρχούσε ανισόρροπα το μπάσο έναντι των άλλων συχνοτήτων.

Όταν είναι εκτός φάσης o ήχος αποκτά από ελαφρία εώς πολύ μεγάλη αντήχηση, ακούγεται κάπως κούφια και με μεγαλύτερη διάρκεια χάνεται η διαύγεια και η καθαρότητα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ευχαριστώ.
Βλέπω να στρωνω χαλιά απο τον Αύγουστο φέτος, και να βάζω χοντρές κουρτίνες.
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Καθε σαμπ θελει ξεχωριστη ρυθμιση,που δεν εχεις τετοια δυνατοτητα... δοκιμασε και το ενα πανω στο αλλο αν σε βολευει ισως ειναι η καλυτερη λυση... να ξερεις επισης δεν ειναι απαραιτητη η γωνια, θα ελεγα η καλυτερη λυση ειναι οπουδηποτε εκτος γωνιας αλλα χωροταξικα φανταζομαι δεν εχεις και αλλες επιλογες οχι εσυ οι περισσοτεροι απο εμας...