Σκληροί SataToshiba DT01ACA200. Πρόβλημα στο HDSentinel. Τι κάνουμε;

Καλό απόγευμα σε όλους

Έχω δυο σκληρούς Toshiba DT01ACA200 των 2TB, αγορασμένους πριν 1.5 περίπου χρόνο από ένα σοβαρό μαγαζί στο Μοσχάτο (www.techstores.gr).

Η χρήση τους είναι ελάχιστη (με την έννοια της εγγραφής ή/και ανάγνωσης δεδομένων), ωστόσο στον ενάμισι χρόνο που τους έχω έχουν φυσικά λειτουργήσει αρκετές φορές, με ένα start/stop count που αγγίζει τις 800 φορές και με μια συνολική διάρκεια λειτουργίας γύρω στα 33 εικοσιτετράωρα.

Σήμερα το πρωί, μόλις ξεκίνησα τον υπολογιστή, το HD Sentinel μου έβγαλε ένα άκρως ανησυχητικό μήνυμα στην οθόνη και για τους δύο, με προειδοποίηση ότι επίκειται βλάβη λόγω διαπίστωσης προβλήματος με τον κινητήρα ή το ρουλεμάν ή την παροχή ενέργειας. Δείτε την πρώτη συνημμένη εικόνα παρακάτω.

Τους έβγαλα από τον υπολογιστή με πρόθεση να τους ελέγξω σε άλλον υπολογιστή. Αρχικά,παρουσίασαν την ίδια ένδειξη στο HD Sentinel με την πρώτη εκκίνηση. Στη συνέχεια, αφού μετέφερα τα λίγα δεδομένα που είχα αποθηκευμένα σε αυτούς σε άλλη θέση αποθήκευσης και έσβησα τον υπολογιστή, τους αποσυνέδεσα και έκανα μιαν επανεκκίνηση του PC, ώστε να διαπιστώσω ότι το ίδιο δεν έχει άλλο πρόβλημα.

Στην επόμενη επανεκκίνηση τους είχα πάλι συνδέσει και οι ενδείξεις στο HD Sentinel έδειξαν ότι και οι δύο χαίρουν άκρας υγείας. Δείτε τη δεύτερη συνημμένη εικόνα.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Μήπως είναι απλά θέμα κακής σύνδεσης του βύσματος ισχύος SATA;
Και επειδή είναι ακόμα στην εγγύηση, μήπως πρέπει να τους επιστρέψω;

Να σημειώσω ότι επικοινώνησα με το κατάστημα και μου είπαν να τους επιστρέψω, με σκοπό να τους στείλουν στην αντιπροσωπεία για έλεγχο και αν χρειαστεί αλλαγή, θα την κάνουν.

Γνώμες;

(Σημ.: Το θέμα το συζητώ και στο διπλανό φόρουμ, αλλά με ενδιαφέρει σίγουρα και η γνώμη των φίλων στο AVClub)
 

Attachments

  • 93M6H61KS_2.jpg
    93M6H61KS_2.jpg
    215 KB · Views: 109
  • 93M6H61KS_good.jpg
    93M6H61KS_good.jpg
    199.3 KB · Views: 108

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ποια η πιθανότητα δύο ίδια τεμάχια ενός προϊόντος, με MTBF 300.000 load/unload, να παρουσιάσουν ταυτόχρονα την ίδια βλάβη;
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Οτι και να δοκιμασεις , αλλη θεση sata, αλλο βυσμα, αλλο pc, αλλο προγραμμα...θα ζεις με την αμφιβολια.Επιστροφη για τσεκαρισμα.Για αυτο ειναι η εγγυηση (ειναι χρονοβορο αλλα..)
 
Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνεις αυτό που θα έκαναν και στην αντιπροσωπεία αν τους έστελνες τους δίσκους: Τρέχεις το long test του διαγνωστικού του κατασκευαστή. Οι WD και Seagate έχουν.. λογικά θα έχει και η Toshiba.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Σκληροί SataToshiba DT01ACA200. Πρόβλημα στο HDSentinel. Τι κάνουμε;

Ποια η πιθανότητα δύο ίδια τεμάχια ενός προϊόντος, με MTBF 300.000 load/unload, να παρουσιάσουν ταυτόχρονα την ίδια βλάβη;

Δεν είναι απίθανο. Αν αγοράστηκαν μαζί και ανήκουν στην ίδια παρτίδα, γίνεται να παρουσιάζουν την ίδια βλάβη μετά απο λίγες ώρες χρήσης λόγω κατασκευαστικού ελαττώματος.
 
Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνεις αυτό που θα έκαναν και στην αντιπροσωπεία αν τους έστελνες τους δίσκους: Τρέχεις το long test του διαγνωστικού του κατασκευαστή. Οι WD και Seagate έχουν.. λογικά θα έχει και η Toshiba.

Δημήτρη, σ' ευχαριστώ.

Έψαξα για κάτι τέτοιο στο site της Toshiba (σε όλα Globe, USA και Europe) αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι. Τους έστειλα ήδη ένα μήνυμα με μια περιγραφή του προβλήματος, ζητώντας τους ταυτόχρονα να μου γνωστοποιήσουν αν υπάρχει τέτοιο εργαλείο και φυσικά να μου το παρέξουν.

Επικοινώνησα επίσης και με κάποιαν άλλη εταιρεία, την οποία προτείνει η Toshiba-Greece ως συνεργαζόμενη εταιρεία service (https://www.ideal.gr/), στέλνοντας και σ' αυτούς κόπια του μηνύματός μου στην Toshiba, μαζί με μιαν εικόνα (screenshot) του HD Sentinel.

Ελπίζω σε απάντηση κάποιου από τους δύο ή και των δύο.

Καλό ξημέρωμα.