4Κ video στην TV , passthrough audio(DTS-HD) στον ενισχυτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xalaros

Established Member
12 September 2006
218
καλησπέρα,

έχω ψάξει αρκετά στα forums μήπως βρω απάντηση στο ερώτημα άλλα δεν μπορώ να βρω κάτι συγκεκριμένο.

Πέρσι αγόρασα 4Κ τηλεόραση αλλά δεν είμαι ακόμα σε θέση να αντικαταστησω και τον ενισχυτή μου (lx-81 pioneer) που είναι fullHD.
περιμένω ένα media player himedia q5 pro και θέλω να το συνδέσω κατευθείαν στην TV για το 4K αλλά δεν θέλω να χάσω το option
για hd audio formats.
βρίσκω διάφορα hdmi splitters // hdmi audio extractors στο internet αλλά κανένα δεν λέει ξεκάθαρα ότι υποστηρίζει αυτό που ζητάω
και μάλλον θα πετάξω τα λεφτά μου.

το μόνο προϊόν που βρήκα και λογικά είναι ΟΚ είναι το παρακάτω:
https://atlona.com/product/at-hdr-m2c/

AT-HDR-M2C_application_diagram.png


αλλά ούτε την τιμή του ξέρω ούτε αν θα είναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά η αν θα μπορώ να το παραγγείλω για Ελλάδα.

Για δώστε τα φώτα σας βρε παιδιά λογικά κάποια λύση θα υπάρχει.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
To himedia q5 pro έχει οπτική που μπορεί να πάει στον ενισχυτή σου. Ζητάς κάτι άλλο;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Με splitter δεν γινεται δουλεια. ?
Δανεισου ενα αν μπορεις, ωστε απλα να δοκιμασεις αν με τον διαχωρισμο σηματος και την ελαφρα πτωση που θα προκυψει, κλειδωνουν οι συσκευες.
Αν ναι, νομιζω πιο φθηνα θα σου ερθει για να κανεις την δουλεια σου.
 

xalaros

Established Member
12 September 2006
218
από οτι διάβασα σε ξένα forum δεν παιζει με hdmi splitter μιας και η τηλεόραση και ο ενισχυτής πρέπει να πάρουν το ίδιο σήμα από το splitter άρα θα παίξει και στα 2 σε 1080p με το splitter δεν μπορείς
να πάρεις 4k στην μια έξοδο και fullhd στην άλλη.
Πάντως αν δεν βρω λύση θα αναγκαστώ να παίξω με spdif η με ARC προς το παρόν και βλέπουμε, όταν επιτρέψουν τα οικονομικά μάλλον θα αντ/σω τον pioneer, έχει βγάλει τα λεφτά του 9 χρόνια τώρα.
Άντε να δούμε πας και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και μείνει κάνα φράγκο και βάλουμε και 4 extra ηχειακια και πάει στο 5.1.4 το setup να δούμε τι λέει και το atmos, όνειρα θερινής νυχτός αλλά λέμε τώρα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν ειναι θεμα splitter. Αυτο το μονο που θα κανει ειναι να διακλαδωσει το σημα.
Ειναι θεμα edid της πηγης (player) οπου οταν θα επικοινωνησει με τις συσκευες, θα επιλεξει να κλειδωσει στο σημα οπου μπορουν να υποστηριξουν και οι δυο. Στην προκειμενη περιπτωση στο 1080 του ενισχυτη.

Το παραπανω μηχανακι που εβαλες δεν γνωριζω πως κανει, οτι κανει. Οποτε δεν μπορω να σου απαντησω εαν βγαζει διπλο ξεχωριστο σημα για να κλειδωσει το καθενα hdmi output αναλογα με την συσκευη που θα συνδεθει.

Οσον αφορα το arc, αυτο υποστηριζει ac3 και dts να στειλει. Μολις τωρα αρχισαν νεα μοντελα τηλεορασεων (και ενισχυτων) να εχουν τσιπακια που να επιτρεπουν ΚΑΙ HD audio να σταλει απο το hdmi arc.
Δεν γνωριζω για την tv σου, αλλα μαλλον ετσι κι αλλιως ο ενισχυτης δεν το υποστηριζει.