Smart TV - περίπου 500

nickts1

New member
26 September 2012
67
Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω για νέα TV για το σαλόνι, προς αντικατάσταση μιας Sony Bravia 40" που κλείνει 10ετία πλέον. Η τηλεόραση θα βρίσκεται απέναντι από γωνιακό καναπέ σε σαλόνι, οπότε η απόσταση κυμαίνεται από 2,60 - 3,50 μ. (στην ευθεία) έως 4μ. υπό γωνία 40 μοιρών περίπου.

Θα χρησιμοποιείται κατά βάση για ταινίες και σειρές (kodi, torrent) ύστερα αθλητικά, youtube και λίγο digea.Τώρα, Η σύνθεση του σαλονιού αφήνει χώρο 104cm, οπότε με τη βάση της χωράει μόνο μέχρι 43". Σκέφτηκα όμως πως είναι κρίμα τόσο μικρή TV για την απόσταση που θα βλέπουμε, οπότε εφόσον μπορεί να κρεμαστεί σε τοίχο με κινούμενη βάση που να επιτρέπει την κίνηση προς τα εμπρός, τότε ο διαθέσιμος χωρος αυξάνεται σε 112-113cm, αρκετά για έως 50". Θα ήθελα επομένως προτάσεις και για μια τέτοια επιτοίχια βάση.

Σαν χαρακτηριστικά, Smart TV απαραίτητο, καλοδεχούμενη θα ήταν και η android πλατφόρμα (κυρίως για ενσωματωμένο kodi αλλά και παρείστικα παιχνιδάκια). Σίγουρα δεν θέλω Curved. Σχετικά με το δίλημμα 4Κ ή 1080 δεν έχω αποφασίσει τι είναι καλύτερο σε σχέση με το υπάρχον μπάτζετ, αλλα σίγουρα σκοπεύω να κρατήσω την TV πολλά χρόνια. Με ενδιαφερει και ο δορυφορικός δέκτης, αρκεί να μην χρειάζεται πρόσθετος εξοπλισμός (πιάτο κτλ). Τέλος, διάβασα πρόσφατα ότι κάποια μοντέλα υποστηρίζουν το πρότυπο DVB-T2 HEVC και άλλα όχι, και ότι είναι πίθανό η digea να μεταβεί σε αυτό σε λίγα χρόνια. Θα ήθελα να είμαι καλυμμένος από αυτή την άποψη και όχι να ψάχνω αποκωδικοποιητή σε κάποιο καιρό...

Να πω επίσης ότι το μέτρο συγκρισής μου είναι η τηλεόραση που έχω στο γραφείο (Sony KDL 48605) που έπέλεξα πριν από 3 χρόνια με τη βοήθεια των παιδιών εδώ στο φόρουμ, κι από την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος σαν ποιότητα εικόνας, αλλά την θεωρώ δύσχρηστη, αργή και με περιορισμένες δυνατότητες σας Smart TV (ευτυχώς είναι συνδεδεμένη μόνιμα στο desktop) οπότε θα ήθελα αυτή που θα αγοράσω να είναι σημαντικά βελτιωμένη όσον αφορά στο software, περιμένω βέβαια και κάπως εντυπωσιακότερη εικόνα.

Με μια αρχικη έρευνα, έχω ξεχωρίσει τα εξής μοντέλα:

Σε 49-50":


http://www.public.gr.../prod8081261pp/

Full HD

http://www.kotsovolo...msung-ue49k5500

Android TV, πολύ πλήρης σας χαρακτηριστικά, αλλά αμφιβάλλω για την ποιότητα της λόγω μάρκας

http://www.kotsovolo...ilips-49put6101

Android TV, αλλά IPS και πάνω από το μπάτζετ, αν θεωρείτε ότι τα αξίζει θα το σκεφτώ

https://www.skroutz....D-49XD7005.html

Και σε 43"

4K
https://www.skroutz....UE43KU6400.html



Full HD με Android

https://www.skroutz....5C.html#reviews

Συγγνώμη για το μεγάλο πόστ, ελπίζω να έχω δώσει αρκετά αναλυτικές πληροφορίες για το τι ψάχνω, εκτιμώ ιδιαίτερα κάθε συμφορουμίτη που θα με βοηθήσει στην απόφαση. Ευχαριστώ πολυ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Smart TV - περίπου 500

Με ελάχιστη απόσταση άνω των 2.5 μέτρων και για θέαση κυρίως HD υλικού, καλύτερα κάποια στις 55". Περίπου 120 εκατοστά είναι το πλάτος τους, οπότε δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά με τις 50". Αρκεί να ανεβάσεις κάπως το budget.
 

nickts1

New member
26 September 2012
67
Δυστυχώς, ακόμα και μετά τη "μόντα" της επιτοίχιας τοποθέτησης, ο διαθέσιμος χώρος φτάνει ίσα-ίσα τα 112-113cm. Και μου είναι αδύνατον να ξεπεράσω τα 550 αντε 570 ευρώ σε αυτή τη φάση...
 

nickts1

New member
26 September 2012
67
Θεωρείς ότι υπερτερεί κάπου η συγκεκριμένη έναντι των άλλων; Δεν έβαλα ιδιαίτερα τις LG στην αναζήτησή μου γιατί έχω διαβάσει κάποια πράγματα για fake 4k panels κι επιπλέον έχω δει σε σπίτι φίλου την LG 43UH610V και δεν με εντυπωσίασε ούτε η εικόνα της, ούτε το μενού της, επίσης μέτριο τηλ/ριο...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Η 50UH635 φοράει πάνελ VA με RGB διάταξη (όχι fake 4K δλδ) και υποστηρίζει σωστή αναπαράσταση των 24p από εξωτερικές πηγές...
 

frappe

New member
14 August 2012
72
Η 50UH635 φοράει πάνελ VA με RGB διάταξη (όχι fake 4K δλδ) και υποστηρίζει σωστή αναπαράσταση των 24p από εξωτερικές πηγές...



Ναι αλλα 50-60Hz λεει!.. 4κ και 50Hz??? http://www.lg.com/uk/tvs/lg-50UH635V

Καμια κοντα σε αυτα τα χρηματα με καλο πανελ και τουλαχιστον στα 100Hz δεν υπαρχει?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ναι αλλα 50-60Hz λεει!.. 4κ και 50Hz??? http://www.lg.com/uk/tvs/lg-50UH635V

Καμια κοντα σε αυτα τα χρηματα με καλο πανελ και τουλαχιστον στα 100Hz δεν υπαρχει?

Μα και όλες οι υπόλοιπες που αναφέρθηκαν στο αρχικό post, 50-60Hz είναι...

Για 4Κ και 100Hz, θα πρέπει να ανέβει κανείς στα 800 για IPS και πάνω από χιλιάρικο για VA...
 

frappe

New member
14 August 2012
72
Εγω τωρα που την θελω κυριως για συνδεση με το pc (και με σωστη καρτα γραφικων φυσικα) θα εχω και εκει εως 60Hz η παιζει με την tv κανα κολπο για να ανεβαινουν τα Hz σε αυτη την περιπτωση;

Ακομα αμα καταλαβα σωστα η LG 50UH635V ειναι προτιμοτερη απο την Samsung UE50KU6000 που αναφερει ο ts στο πρωτο του μηνυμα;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Εγω τωρα που την θελω κυριως για συνδεση με το pc (και με σωστη καρτα γραφικων φυσικα) θα εχω και εκει εως 60Hz η παιζει με την tv κανα κολπο για να ανεβαινουν τα Hz σε αυτη την περιπτωση;

Έως 60Hz...

Ακομα αμα καταλαβα σωστα η LG 50UH635V ειναι προτιμοτερη απο την Samsung UE50KU6000 που αναφερει ο ts στο πρωτο του μηνυμα;

Αν μιλάμε για 50KU6000 με VA πάνελ, δεν έχει να ζηλέψει κάτι από την 50UH635. Αν όμως πέσεις σε κομμάτι με PLS...
 

Mamoulinos

Established Member
27 January 2013
264
Έως 60Hz...



Αν μιλάμε για 50KU6000 με VA πάνελ, δεν έχει να ζηλέψει κάτι από την 50UH635. Αν όμως πέσεις σε κομμάτι με PLS...

Μια ερώτηση επ' αυτού.
Εφόσον γίνει η αγορά της οποιαδήποτε τηλεόρασης και αφού ελεγχθεί το πάνελ και διαπιστωθεί PLS τύπος, δεν γίνεται να την επιστρέψουμε στο κατάστημα άνευ λόγου;
Με το δικαίωμα της υπαναχώρησης εντός 14 ημερών βάσει νόμου.
Και με την ίδια λογική να προχωρήσουμε σε παρόμοια ενέργεια εφόσον και το δεύτερο κομμάτι είναι και αυτό PLS.
Οπότε να κάνουμε την ίδια διαδικασία ξανά και ξανά μέχρι να πετύχουμε το σωστό πάνελ.
Σίγουρα είναι ενοχλητικό και σίγουρα θα υπάρξει σύγκρουση με το κατάστημα, αλλά γιατί να μην προστατέψουμε την επένδυση μας;
Δεν είναι δικαίωμα μας;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αυτός ο νόμος που λες νομίζω αναφέρεται σε σφραγισμένα κουτιά.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Μια ερώτηση επ' αυτού.
Εφόσον γίνει η αγορά της οποιαδήποτε τηλεόρασης και αφού ελεγχθεί το πάνελ και διαπιστωθεί PLS τύπος, δεν γίνεται να την επιστρέψουμε στο κατάστημα άνευ λόγου;
Με το δικαίωμα της υπαναχώρησης εντός 14 ημερών βάσει νόμου.
Και με την ίδια λογική να προχωρήσουμε σε παρόμοια ενέργεια εφόσον και το δεύτερο κομμάτι είναι και αυτό PLS.
Οπότε να κάνουμε την ίδια διαδικασία ξανά και ξανά μέχρι να πετύχουμε το σωστό πάνελ.
Σίγουρα είναι ενοχλητικό και σίγουρα θα υπάρξει σύγκρουση με το κατάστημα, αλλά γιατί να μην προστατέψουμε την επένδυση μας;
Δεν είναι δικαίωμα μας;

Μπορείς να το κάνεις, αλλά μετά την πρώτη φορά θα έχουν δίκαιο να σε πιέσουν για αλλαγή μοντέλου.

Το πνεύμα του νόμου είναι να σε προστατέψει απ το να πληρώσεις για κάποιο προιον που τελικά δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου, δίνοντας σου τη δυνατότητα να το αλλάξεις με καποιο που σου κανει, όχι να κόψεις όλα τα καρπούζια στο μανάβικο για να βρείς το πιό γλυκό :p
 

frappe

New member
14 August 2012
72
Έως 60Hz...



Αν μιλάμε για 50KU6000 με VA πάνελ, δεν έχει να ζηλέψει κάτι από την 50UH635. Αν όμως πέσεις σε κομμάτι με PLS...

Ουσπ! Μα 50 HZ ειχε μια CRT του παππου μου! Αρα παμε γι´αλλα... Πφφ! αρα καλυτερα να περιμενω για καμια 4κ σε λογικη τιμη και που να σπαει το οριο!!! "λολ"
 

Mamoulinos

Established Member
27 January 2013
264
Μπορείς να το κάνεις, αλλά μετά την πρώτη φορά θα έχουν δίκαιο να σε πιέσουν για αλλαγή μοντέλου.

Το πνεύμα του νόμου είναι να σε προστατέψει απ το να πληρώσεις για κάποιο προιον που τελικά δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου, δίνοντας σου τη δυνατότητα να το αλλάξεις με καποιο που σου κανει, όχι να κόψεις όλα τα καρπούζια στο μανάβικο για να βρείς το πιό γλυκό :p

Χαχαχα!
Σωστό παράδειγμα το καρπούζι.
Πάντως, το bold είναι ακριβώς αυτό που λέω.
Διότι αν ένα μοντέλο διαφημίζεται από την εκάστοτε εταιρεία με συγκεκριμένο τύπο πάνελ (π.χ. Samsung κομμάτια που αναφέρθηκαν με VA και βγήκαν PLS) και εν τέλει διαπιστώνεται κάτι διαφορετικό, πώς αυτό ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου; Δεν έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης; Δεν πρέπει να λάβεις μέτρα;
Σαφώς και δεν είναι υπεύθυνο το εκάστοτε κατάστημα μεταπώλησης, αλλά μέσω αυτού πρέπει να γίνουν τα παράπονα στον παραγωγό-καρπουζά ώστε ο καταναλωτής να πάρει ό,τι είδε στη διαφήμιση.
Εσύ μου πουλάς κόκκινο καρπούζι και τελικά παραλαμβάνω κίτρινο. Και τα δύο είναι πράσινα εξωτερικά.
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Χαχαχα!
Σωστό παράδειγμα το καρπούζι.
Πάντως, το bold είναι ακριβώς αυτό που λέω.
Διότι αν ένα μοντέλο διαφημίζεται από την εκάστοτε εταιρεία με συγκεκριμένο τύπο πάνελ (π.χ. Samsung κομμάτια που αναφέρθηκαν με VA και βγήκαν PLS) και εν τέλει διαπιστώνεται κάτι διαφορετικό, πώς αυτό ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου; Δεν έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης;

πουθενά δεν λέει η samsung ότι έχει va panel. ότι γράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του site της, αυτό πουλάει.
 

Mamoulinos

Established Member
27 January 2013
264
πουθενά δεν λέει η samsung ότι έχει va panel. ότι γράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του site της, αυτό πουλάει.

Μισό λεπτό.
Όταν βρίσκουμε τον τύπο μέσα από διάφορα σάιτ, δεν μπορούμε να παραπονεθούμε στην μητέρα εταιρεία για παραπλάνηση;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εσυ και γω μπορει να θεωρουμε οτι ειναι παραπλανηση, αλλα δε μπορεις να επιστρεψεις μια τηλεοραση πισω με αυτη την δικαιολογία. θα σου πει οτι τις φτιαχνω και με τα δυο πανελ.
απλα δεν την αγοράζεις εξαρχης.
εχω απορια αν και η σειρα MU7 /8/9 θα ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο. ελπιζω οχι.