Τοποθέτηση ηχείων και καλωδίων

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Γεια χαρά, θέλω να τοποθετήσω τα surround σε τοίχο πίσω από το καθιστικο και θα τους δώσω μια κλίση 110 μοίρες και σε ύψος περίπου στα 20-50 εκατοστά από το υψός των αυτιών. Το ένα ηχείο είναι σε σημείο που υπάρχει καλοριφέρ και δεν υπάρχει πλαινος τοίχος (τζαμαρία).

- Θα υπάρχει θέμα αν το ηχείο είναι λίγο πιο ψηλά από το καλοριφέρ; Αν ναι θα μπορούσα να βάλω ένα ραφάκι πάνω από το καλοριφέρ.

- Το καλώδιο θα έχει θέμα να περάσει ακριβώς κάθετα και πίσω από το καλοριφέρ (έχει ένα κενό μεταξύ τοίχου και καλοριφέρ 3.5 εκατοστά).

Ευχαριστώ.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση ηχείων και καλωδίων

Για τι απόσταση μιλάς,μεταξύ ηχείου και καλοριφέρ;

Σίγουρα 50 εκατοστά πιο πάνω από το καλοριφέρ. Το Καλώδιο δεν ξερω αν μπορεί να κατέβει κάθετα πίσω του ή πρέπει να κάνει ενα σχήμα Γ που θα φαίνεται πιο άσχημα.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Το καλώδιο μπορείς να το περάσεις με καναλάκι και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Τώρα για το ηχείο παίζεται....
Εγώ βέβαια σε μία ανάλογη απόσταση έχω βάλει τηλεόραση στην κρεβατοκάμαρα και δεν εχω πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια. Με τη συστολή διαστολή τώρα η καμπίνα του ηχείου δεν ξέρω αν μπορεί να πάθει κάτι μακροπρόθεσμα.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Οπότε αν το βάλω λίγο ακόμα πιο ψηλά το ηχείο και από πάνω ακριβώς από το καλοριφέρ βάλω ένα ραφακι να κόβει τη ζεστη προς τα πάνω λογικα θα είναι καλύτερα;
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο θερμός αέρας πάντα πάει προς τα πάνω, βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κάτι μεταξύ ηχείου και καλοριφέρ, επίσης για κενό 2-3 εκατοστών δεν θα συνιστούσα το καλώδιο να περάσει από πίσω, μακροπρόθεσμα θα την πάθεις τη ζημιά.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Ο θερμός αέρας πάντα πάει προς τα πάνω, βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κάτι μεταξύ ηχείου και καλοριφέρ, επίσης για κενό 2-3 εκατοστών δεν θα συνιστούσα το καλώδιο να περάσει από πίσω, μακροπρόθεσμα θα την πάθεις τη ζημιά.

Θα αυξήσω την απόσταση όσο γίνεται 60 cm πάνω από το καλοριφέρ. Η κορυφή του καλοριφέρ είναι στο ύψος των αυτιών. Θα βάλω κάτι σαν ραφάκι αρκετά χοντρό και με κάποια επιφάνεια επιπλέον από κάτω του να μπλοκάρει επιπλέον την ζέστη.

Το καλώδιο θα έχει θέμα έστω και αν μπει σε κανάλι μικρό ; Αλλιώς παράκαμψη γύρω από το καλοριφέρ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και το κανάλι πλαστικό είναι, αργά η γρήγορα θα παραμορφωθεί απ τη ζέστη και θα πάρει η μπάλα και το καλώδιο, μακριά τα ηλεκτρονικά και τα καλώδια από πηγές θέρμανσης.