Yamaha Music cast ηχεια κανεις;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Παρακαλω, ενδιαφερομαι να αγορασω τα WX-010 και ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει στην κατοχη του τα συγκεκριμενα ή αλλα music cast ηχεια; Ηθελα να κανω 1-2 ερωτησουλες για τον τροπο χρησης τους. Θελω να δω αν αξιζει να αγορασω το συγκεκριμενο ή αν θα ειναι πιο συμφερον (για τη δικη μου χρηση) να αγορασω ενα chromecast audio.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Ευχαριστω πολυ!

1. το ηχειο επικοινωνει μεσω wifi ή απευθειας με τον ενισχυτη (καποια proprietary wifi direct ή αλλη direct συνδεση). Κοινως, αν εχω φροντισει το wifi να καλυπτει ολο το σπιτι, μπορω να εχω το ηχειο αρκετα απομακρυσμενο απο τον ενισχυτη (yamaha 679);

2. τα ηχεια music cast θεωρουνται zone2 ή ως "κατι αλλο"; σε οσα βιντεακια εχω δει στο youtube, ο χρηστης χρησιμοποιει το music cast app και οχι το yamaha av controller app. Ρωταω γιατι με ενδιαφερει το/τα music cast ηχεια να παιζουν ανεξαρτητα απο οτι παιζει η zone1. Δηλαδη να ακουω μουσικη με το ηχειο και να παιζει τηλεοραση/media player ανεξαρτητα.

3. Μπορω να διαλεξω ενα οποιοδηποτε input του ενισχυτη (hdmi, αναλογικα, internet radio, spotify) να "παιξει" στα music cast ηχεια; Το hdmi με ενδιαφερει ιδιαιτερα για τον εξης λογο. Εχω chromecast και θα με ενδιεφερε να το βαλω πανω στον ενισχυτη και απο εκει να μπορω να κανω google cast προς το music cast ηχειο μου (π.χ. youtube, pocketcasts κτλπ). Για spotify υπαρχει το spotify connect του ενισχυτη οποτε αυτο ειμαι σιγουρος οτι δουλευει.

Αν στην πορεια μου ερθουν και αλλα ερωτηματα κατα νου θα συνεχισω το :violent-smiley-030:

ευχαριστω πολυ!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Αυτη τη στιγμη εχω ενα crystal audio moovy το οποιο ψαχνομαι να "αναβαθμισω". Υποστηριζει spotify connect μεσω wifi, οποτε αυτο το κομματι παιζει τελεια. Αυτο που με εχει απογοητευσει ειναι οτι ηθελα να castαρω podcasts απο το pocketcasts και μουσικη/εκπομπες απο youtube. Για να το καταφερω αυτο, εχω γυρισει το moovy σε λειτουργια bluetooth. Κανει αυτο που θελω, αλλα δεν ειναι ιδεατη λυση. Αν το moovy μπορουσε να δουλευε ταυτοχρονα σε wifi και bluetooth δεν θα ψαχνομουν για τιποτε αλλο, αλλα επειδη η αλλαγη γινεται με κουμπακι και το ηχειο το εχω πεταξει πανω απο τα ντουλαπια της κουζινας, δεν εχω ορεξη να ανεβοκατεαβαινω σε καρεκλες και να κανω τον ταρζαν :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Αυτα τα εγραψα για να καταλαβεις τι setup εχω τωρα, τι θελω να πετυχω και αν αξιζει το κοστος της αναβαθμισης.
Η ευκολη/φτηνη λυση ειναι να αγορασω ενα chromecast audio, να το συνδεσω με Line-in πανω στο moovy, να αφησω το moovy να ειναι ενα "χαζο" ηχειο και ολη την εξυπνη δουλεια να την κανει το chromecast.

Ομως
α) ψηνομαι να δοκιμασω κατι καινουριο :)
β) εχω χαραμισει ενα αρκετα εξυπνο ηχειο. Αν αγορασω ενα music cast για την κουζινα, μπορω καλλιστα να παω το moovy καπου αλλου, οπου θα μπορω να το χρησιμοποιησω καλυτερα (σε αλλο δωματιο ή στη δουλεια).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Ευχαριστω πολυ!

1. το ηχειο επικοινωνει μεσω wifi ή απευθειας με τον ενισχυτη (καποια proprietary wifi direct ή αλλη direct συνδεση). Κοινως, αν εχω φροντισει το wifi να καλυπτει ολο το σπιτι, μπορω να εχω το ηχειο αρκετα απομακρυσμενο απο τον ενισχυτη (yamaha 679);

2. τα ηχεια music cast θεωρουνται zone2 ή ως "κατι αλλο"; σε οσα βιντεακια εχω δει στο youtube, ο χρηστης χρησιμοποιει το music cast app και οχι το yamaha av controller app. Ρωταω γιατι με ενδιαφερει το/τα music cast ηχεια να παιζουν ανεξαρτητα απο οτι παιζει η zone1. Δηλαδη να ακουω μουσικη με το ηχειο και να παιζει τηλεοραση/media player ανεξαρτητα.

3. Μπορω να διαλεξω ενα οποιοδηποτε input του ενισχυτη (hdmi, αναλογικα, internet radio, spotify) να "παιξει" στα music cast ηχεια; Το hdmi με ενδιαφερει ιδιαιτερα για τον εξης λογο. Εχω chromecast και θα με ενδιεφερε να το βαλω πανω στον ενισχυτη και απο εκει να μπορω να κανω google cast προς το music cast ηχειο μου (π.χ. youtube, pocketcasts κτλπ). Για spotify υπαρχει το spotify connect του ενισχυτη οποτε αυτο ειμαι σιγουρος οτι δουλευει.

Αν στην πορεια μου ερθουν και αλλα ερωτηματα κατα νου θα συνεχισω το :violent-smiley-030:

ευχαριστω πολυ!

1. Μέσω του υπάρχοντος WiFi γίνεται η σύνδεση, αλλά μεταξύ τους οι συσκευές επικοινωνούν με το δικό τους πρωτόκολλο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι οποιοδήποτε ηχειάκι MusicCas δεν το βλέπει και το PC σου. Αν ας πούμε ανοίξεις το Jriver, το βλέπει ως renderer και φυσικά μπορείς να του στείλεις ήχο. Εννοείται ότι είναι και media player, που σημαίνει ότι το ηχείο (ναι το ηχείο) βλέπει τα περιεχόμενα της μουσικής σου, π.χ. στο PC σου ή σε ένα NAS που έχεις στο ίδιο δίκτυο.
Μπορείς να δουλέψεις και Wi-Fi direct, αλλά δεν υπάρχει λόγος να χάσεις τα πλεονεκτήματα που μόλις έγραψα :p

2. Δεν έχει σχέση με Zone 1 ή 2 ή γενικότερα με τις ζώνες των AV. Αυτό είναι κάτι άλλο. Ναι είναι διαφορετική η εφαρμογή MusicCast από την AV Controller, όμως μπορείς να ανοίξεις τη μια μέσα από την άλλη. Προσωπικά εγώ χρησιμοποιούσα και τις δυο ξεχωριστά, και ελάχιστες φορές χρειάστηκε εκεί που χρησιμοποιούσα π.χ. την AV Controller να μπω στην MusicCast και το ανάποδο.

3. Μπορείς να streamάρεις οποιοδήποτε τύπο σήματος. Και από αναλογική είσοδο αλλά και το Bluetooth, κάτι που δεν είναι πάντα σίγουρο με άλλα συστήματα multiroom.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Αυτα τα εγραψα για να καταλαβεις τι setup εχω τωρα, τι θελω να πετυχω και αν αξιζει το κοστος της αναβαθμισης.
Η ευκολη/φτηνη λυση ειναι να αγορασω ενα chromecast audio, να το συνδεσω με Line-in πανω στο moovy, να αφησω το moovy να ειναι ενα "χαζο" ηχειο και ολη την εξυπνη δουλεια να την κανει το chromecast.

Ομως
α) ψηνομαι να δοκιμασω κατι καινουριο :)
β) εχω χαραμισει ενα αρκετα εξυπνο ηχειο. Αν αγορασω ενα music cast για την κουζινα, μπορω καλλιστα να παω το moovy καπου αλλου, οπου θα μπορω να το χρησιμοποιησω καλυτερα (σε αλλο δωματιο ή στη δουλεια).

Κοίταξε. Το MusicCast υποστηρίζει και streaming από Bluetooth. Δηλαδή, στέλνεις π.χ. με Bluetooth στον ενισχυτή. Αυτός το παίρνει και το στέλνει μέσω MusicCast σε ηχείο MusicCast (μέσω WiFi). Γενικώς μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα απλά να ελέγξεις αν όλα γίνονται από όλα.
Δηλαδή: Εγώ την τελευταία φορά που δοκίμασα MusicCast έκανα το εξής. Έστειλα σε έναν προενισχυτή MusicCast ήχο μέσω Bluetooth από το smartphone. Κατόπιν αυτό το έστειλα από τον προενισχυτή σε ένα άλλο κομμάτι MusicCast μέσω του WiFi (ενισχυτή συγκεκριμένα) και από εκεί του είπα στείλτο τώρα και μέσω Bluetooth σε ένα άλλο Bluetooth ηχείο!!! Αυτό έγινε γιατί ο ενισχυτής με musicCast υποστήριζε και αποστολή Bluetooth.

Γενικά το σύστημα αυτό είναι αρκετά ευέλικτο. Απλά έχει ένα περιορισμό, μέχρι 10 συσκευές απ' όσο θυμάμαι. Θα ήθελα καμιά 30αριά προσωπικά για να παίζω και σε εγκαταστάσεις, αλλά τι να κάνουμε, ας είναι καλά η Sonos ;-)

Από κει και πέρα, streamers με δυνατότητα multi-room υπάρχουν πολλά πλέον. Εξαρτάται πάντα τι θες και πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
1. Μέσω του υπάρχοντος WiFi γίνεται η σύνδεση, αλλά μεταξύ τους οι συσκευές επικοινωνούν με το δικό τους πρωτόκολλο.

επομενως κατα τη διαδικασια εγκαταστασης, καθοδηγεις το music cast να συνδεθει σε συγκεκριμενο wifi και απο εκει και περα ψαχνει εκεινο, ενισχυτη που υποστηριζει music cast, εντος του ιδιου δικτυου (φανταζομαι powerlines, extenders κτλπ δεν επηρεαζουν τιποτα, φτανει να βρισκονται ολες οι συσκευες στο ιδιο δικτυο).

Τo bluetooth γενικα δεν μου αρεσει σαν πρωτοκολλο, απλα το χρησιμοποιω τωρα επειδη δεν εχω αλλη λυση (προς το παρον). Το μονο που θα ηθελα στους ενισχυτες της yamaha, Θα ηταν google cast υποστηριξη, αλλα κοτσαρουμε ενα chromecast σε hdmi και γινεται δουλεια :)

ευχαριστω πολυ και παλι!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Τη διαδικασία σύνδεσης στο MusicCast μπορείς να τη δοκιμάσεις και με τον 679 που έχεις. Όπως τη λες είναι. Δωρεάν είναι η εφαρμογή, εγώ θα την κατέβαζα έτσι και μόνο για να την έχω ως εναλλακτική της AV controller (έχει και η εφαρμογή MusicCast διάφορες λειτουργίες, ασχέτως multiroom).

Για extenders, powerlines κλπ, κανονικά δεν θα πρέπει να επηρρεάζουν, αλλά δεν μπορείς να είσαι απόλυτα βέβαιος. Θεωρητικά ό,τι είναι στο ίδιο δίκτυο δουλεύει.

Συμφωνώ και για το Bluetooth. Μόνο για φορητά ηχεία κάνει. WiFi rules! Αν και το Bluetooth έχει μια απλότητα που δεν έχει το Wifi. Συν το ότι δεν είναι αναγκαίο το δίκτυο για να δουλέψει. Αλλά κατά τα λοιπά no contest!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες! αντικειμενικα και τωρα αν θελω "κανω τη δουλεια μου" με BT συνδεση, αλλα σκεφτομαι για κατι καλυτερο και ισως στο μελλον και αλλα ηχεια διασπαρμενα στο σπιτι. Η τιμη τσουζει λιγο ειναι η αληθεια. Στα 100-120 θα ειχα κανει ηδη την παραγγελια, αλλα στα 170 το σκεφτομαι. Τωρα ειδα οτι απο ελληνικο μαγαζι βγαινει φτηνοτερα απο γερμανικο αμαζον.. α ρε Νακα .. μαγκες μας εχεις κανει με τα yamaha :D
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Μια τελευταια ερωτηση... το ηχειο εχει ταυτοχρονα ενεργες τι συνδεσεις για music cast και bluetooth ή πρεπει να πατησω πουθενα κανενα κουμπακι; Δηλαδη, αν καποιος στο σπιτι χρησιμοποιει το chromecast για να δει κατι στην τηλεοραση (οποτε το chromecast δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει, απο εμενα για να στειλει ηχο στο ηχειο, οπου θελω να ακουσω κατι διαφορετικο), εγω θα μπορω εκεινη τη στιγμη να συνδεσω το τηλεφωνο μου με το ηχειο με BT (χωρις να κανω τον ταρζαν και να σκαρφαλωνω);
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Απ' όσο θυμάμαι υπάρχει τρόπος με πάτημα πλήκτρου στο ηχείο για αποσύνδεση του bluetooth. Για σύνδεση δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

To Chromecast πως μπλέχτηκε στην κουβέντα; Μήπως ήθελες να γράψεις MusicCast?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Απ' όσο θυμάμαι υπάρχει τρόπος με πάτημα πλήκτρου στο ηχείο για αποσύνδεση του bluetooth. Για σύνδεση δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

To Chromecast πως μπλέχτηκε στην κουβέντα; Μήπως ήθελες να γράψεις MusicCast?

οχι, εννοουσα οντως chromecast. Το chromecast συνδεδεμενο πανω στον ενισχυτη (hdmi), και το χρησιμοποιω ως πηγη, τοσο για βιντεο (youtube, plex) οσο και για ηχο (το pocketcasts που ειναι ο podcast player στο κινητο μου). Το ερωτημα μου ειναι αν βλεπουν τα παιδια κατι μεσω chromecast (π.χ. youtube) στην τηλεοραση, τοτε το chromecast δεν θα ειναι διαθεσιμο για να το χρησιμοποιησω για να ακουσω podcast (το pocketcasts εχει δυνατοτητα cast σε chromecast). Σε αυτην την περιπτωση, θα μπορω να συνδεσω το κινητο, μεσω bluetooth, με το ηχειο; Χωρις ομως να πρεπει να εχω φυσικη επαφη με το ηχειο (να πατησω καποιο κουμπακι που ενεργοποιει το bluetooth του ηχειου).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη καθώς τα λέω από μνήμης, αλλά θυμάμαι ότι επέλεγες από την εφαρμογή λήψη ή αποστολή και σύνδεση με Bluetooth, χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις κάποιο κουμπάκι. Μόνο τα κλασικά από το smartphone, δηλαδή να ανοίξεις το bluetooth στο smartphone και να κάνεις pairing.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να το επιβεβαιώσεις ή ήταν review unit; Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Ναι από τα review τα θυμάμαι. Το συγκεκριμένο που ρωτάς απλά δεν το θυμάμαι ακριβώς. Ίσως μια ερώτηση στο support του Nakas να σου λύσει την απορία.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Πήρα περισσότερες πληροφορίες από ότι ήλπιζα
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Μπηκα η παραγγελια, οποτε οταν το εχω στα χερια μου, θα γραψω και εγω μερικες εντυπωσεις!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Παρελαβα το yamaha wx-010 και οπως υποσχεθηκα, γραφω μερικες σκεψεις με την ελπιδα να βοηθησω οποιον σκεφτεται να στησει ενα τετοιο συστημα. Θα μιλησω λιγο για το ιδιο το ηχειο, αλλα και για το συστημα Music cast, το οποιο (απο οσο εχω καταλαβει) δεν διαφερει στο θεμα του hardware (ενισχυτες, ηχεια). Τα + / - που αναφερω εχουν περισσοτερο σχεση με τις δικες μου αναγκες, οποτε ενα + μπορει να ειναι - για εσας (και το αναποδο).


Θετικα

- εμφανιση/μεγεθος. Το αγορασα σε μαυρο και το μικρο του μεγεθος, σε συνδυασμο με τις καμπυλες, το κανουν να εξαφανιζεται στο χωρο.

- ηχητικη. Εντυπωσιακο αποτελεσμα για ηχειο τετοιου μεγεθους και μαλιστα διαθετει αρκετα μπασο ηχο, σε σημειο που επελεξα να μειωσω λιγο τις χαμηλες συχνοτητες.

- ευκολο setup του musiccast συστηματος.

- εξαιρετικο software. Η εφαρμογη music cast controller ειναι πολυ καλυτερη απο την yamaha av controller και οπως ειπε ο @Pleo, ακομα και αν δεν διαθετετε αλλα κομματια music cast, παρα μονο εναν συμβατο ενισχυτη, σιγουρα προτεινετε να χειριζεστε τον ενισχυτη σας με αυτην την εφαρμογη (σε σχεση με την av controller). Μπορεις να ελεγξεις inputs, eq (3 σημειων με high-medium-low) μεχρι να κανεις και firmware update. Επισης να τονισω οτι μπορεις να επιλεξεις το ηχειο να γυρισει σε bluetooth input κατευθειαν απο το app (σημαντικο αυτο για εμενα, επειδη το ηχειο βρισκεται σε δυσπροσιτο σημειο της κουζινας).


Αρνητικα

- το συστημα music cast δεν κανει (ακριβως) αυτο που ηθελα!

Ειναι μια κουβεντα μεγαλη αυτη και εχω την εντυπωση οτι και η yamaha παραπλανει λιγο τον πιθανο πελατη. Ας εξηγησω καλυτερα τι ηθελα να κανω. Ο ενισχυτης μου ειναι ο 679. Ηθελα να υπαρχει η δυνατοτητα να βλεπεις καποιος τηλεοραση (με το input του ενισχυτη γυρισμενο στην οπτικη ινα της τηλεορασης) και εγω με το wx να μπορω να ακουσω ηχο απο αλλο input του ενισχυτη. Αυτο, στην παρουσα φαση τουλαχιστον, δεν γινεται. Αναπαραγωγη των inputs του ενισχυτη γινεται μονο οταν ειναι linked το ηχειο και ο ενισχυτης, δηλαδη οταν γινεται αναπαραγωγη και στα δυο συστηματα ταυτοχρονα.

Λεω οτι το marketing της yamaha ειναι παραπλανητικο γιατι το demo mode του Multicast controller δειχνει διαφορετικα δωματια με inputs (hdmi, aux, av κτλπ) τα οποια μπορουν αν επιλεχθουν αυτονομα. Το ηχειο μπορει να παιξει αυτονομα ηχο μονο απο διαδικτυακες πηγες (spotify κτλπ) αλλα οχι απο φυσικα inputs του ενισχυτη.

Ψαχνοντας, βρηκα εναν τροπο να κανω αυτο που θελω (αναπαραγωγη hdmi in στο ηχειο wx). Κανω link τον av με το wx και μειωνω στο 0 την ενταση του av, ετσι ηχος ακουγεται μονο απο το wx. Ευτυχως (και αυτο το προσμετραω παρα πολυ θετικα) εχει γινει εξαιρετικη δουλεια στο app και υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις presets. Δηλαδη πατωντας ενα κουμπι στο app, γινονται link τα δυο συστηματα, γυρναει ο av στο καταλληλο hdmi in και μηδενιζεται η ενταση του av, ωστε να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα. Στην περιπτωση που ο av ειναι απασχολημενος, τοτε η μονη λυση ειναι να γυρισει το wx σε bluetooth mode (το οποιο ευτυχως γινεται μεσω του app) και να παιξω οτι θελω απο το τηλεφωνο μου. Αυτο βεβαιως ικανοποιει εμενα που ηθελα το hdmi in για να εχω chromecast, αλλα οχι καποιον που πιθανως ηθελε τα musicast ηχεια του να παιξουν αλλες πηγες (π.χ. cd player).



Συμπερασμα

Καλο συστημα που δουλευει αψογα, με εναν μικρο αστερισκο μονο σχετικα με τις δυνατοτητες τους. Θελω να πιστευω οτι ο περιορισμος στα inputs που ανεφερα ειναι θεμα software και οχι hardware και ελπιζω να λυθει, ωστε το συστημα να γινει ακομα πιο ευελικτο. Σιγουρα αν ειχα υποψιν μου αυτον τον περιορισμο δεν θα ειχα προβει στην αγορα του wx-010, μιας και ειχα ηδη στην κατοχη μου ενα αλλο εξυπνο ηχειο, το crystal audio moovy, το οποιο αντικειμενικα εχει λιγοτερες δυνατοτητες απο το wx. Απο την αλλη ομως μετανιωσα που ημουν λιγο τσιγγουνης οταν αγορασα το moovy, καθως θα μπορουσα να ειχα δωσει 60 ευρω παραπανω και να ειχα αγορασει απο την αρχη το wx. Θεωρω οτι ειναι πολυ καλη λυση για καποιον που εχει ηδη ενισχυτη yamaha (που υποστηριζει το συγκεκριμενο συστημα) και αν ο περιορισμος που ανεφερα δεν σας ενοχλει, τοτε συστηνεται ανεπιφυλακτα ως multiroom λυση.



ΥΓϴ: αν υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο που θελω και δεν το εχω βρει, ας το αναφερει οποιος φιλος γνωριζει!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Κατ' αρχήν με γειά το ηχειάκι, πράγματι δείχνει πολύ καλό για τα λεφτά του, από την πρώτη στιγμή που βγήκε ήθελα κι εγώ να το δοκιμάσω, αλλά δεν πρόλαβα καθώς είχα δοκιμάσει τα δύο μεγαλύτερα ηχεία MusiCast, WX-030 και ISX-80.

Επί του θέματος τώρα. Οποιαδήποτε ενεργή input του ενισχυτή μπορεί να γίνει ασύρματα linked με το ηχείο. Προφανώς όταν ο ενισχυτής είναι απασχολημένος με την HDMI, το link γίνεται με τον ενισχυτή και άρα το ηχείο παίζει... αυτό που παίζει ο ενισχυτής εκείνη τη στιγμή. Για να έχεις τον ήχο από το CD player, ο ενισχυτής πρέπει να είναι γυρισμένος στην είσοδο του CD player (αναλογική ή ψηφιακή). Γίνεται λοιπόν multi room αλλά δεν μπορείς να έχεις και multi source από ένα κομμάτι του MusicCast (δηλαδή τον ενισχυτή στην περίπτωσή σου).

ΟΚ, για να κάνεις αυτό που θέλεις, και ισχύει για όλα τα συστήματα multi room (τα καταναλωτικά τουλάχιστον) είναι να πάρεις έναν προενισχυτή/αντάπτορα MusicCast και να συνδέσεις επάνω του το CD player. Δηλαδή κάτι που θα μετατρέπει και το CD player σε multi room για ταυτόχρονη αναπαραγωγή, αφού ο ενισχυτής MusicCast είναι απασχολημένος με κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή.

Τη δουλειά αυτή μπορείς να την κάνεις προσθέτοντας στο δικό σου οικοσύστημα MusicCast, αυτό:
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/wireless_streaming_amplifiers/wxc-50/index.html