ΑΟΖ και υδρογονάνθρακες ante portas ( ;; )

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,699
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
"Αυτήν τη φορά, γερμανικά δημοσιεύματα προχωρούν σε μία κυνική ομολογία:
Το φυσικό αέριο και η επιθυμία της Ευρωπαϊκής Ένωσης να βγάλει εκτός παιχνιδιού τη Ρωσία
κρατά την Ελλάδα στην ευρωζώνη, παρά τα σοβαρά οικονομικά της προβλήματα.

Σε δημοσίευμά της, η οικονομική ιστοσελίδα Deutsche Wirtschafts Nachrichten υποστηρίζει
πως η διάσωση της Ελλάδας «δεν είναι πολιτικό πρότζεκτ». Αντίθετα, σύμφωνα με το δημοσίευμα,
έχει να κάνει με το φυσικό αέριο και την επιθυμία της Ευρωπαϊκής Ένωσης να αποδεσμευτεί από
την εξάρτησή της από τη Ρωσία, μέσω του αγωγού ΤΑΡ, ο οποίος θα περνά από την Ελλάδα.

«Προκειμένου να μη διακυβευθεί το έργο εξαιτίας μίας κατάρρευσης της Ελλάδας,
η χώρα διατηρείται στο ευρώ. Η πικρή αλήθεια για τους Έλληνες είναι ότι το ζήτημα είναι η χώρα τους,
όχι οι άνθρωποι», αναφέρει, μεταξύ άλλων, το δημοσίευμα.

Παράλληλα, η γερμανική ιστοσελίδα υποστηρίζει πως, παρόλο που οι εταιρείες που θα εκμεταλλευτούν τον TAP
υπόσχονται νέες θέσεις εργασίες στην Ελλάδα, ωστόσο η πραγματικότητα είναι διαφορετική.
«Για τους περισσότερους Έλληνες δε θα επιφέρει καμία πραγματική βελτίωση των συνθηκών ζωής.
Αυτοί θα εξακολουθήσουν να απασχολούνται με προγράμματα λιτότητας».

Αντιθέτως, όπως αναφέρει το Deutsche Wirtschafts Nachrichten, αυτοί που θα επωφεληθούν
από την κατάσταση, όπως πάντα, θα είναι μόνο κάποιοι ολιγάρχες."
 
Ας μην τα βλέπουμε έτσι Μάνο.Στο χέρι μας είναι να ωφεληθεί η χώρα μαζί με τους κατοίκους της.Αν τα πράγματα συμβούν με βάση το Διεθνές και Εθνικό δίκαιο θα υπάρξει κοσμογονία.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,699
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ας μην τα βλέπουμε έτσι Μάνο.Στο χέρι μας είναι να ωφεληθεί η χώρα μαζί με τους κατοίκους της.Αν τα πράγματα συμβούν με βάση το Διεθνές και Εθνικό δίκαιο θα υπάρξει κοσμογονία.

Νικο,
απο το δικο σου λινκ ... το κουοταρω.

ΝΑΙ, το λινκ δεν γραφει μονο αυτα.
Αναδεικνυει και τον πλουτο πανω στο οποιο καθονται 4 χωρες
Ελλαδα, Κυπρος, Αιγυπτος, Λιβυη. Μακαρι να τα βρουν, λοιπον,
αυτες οι 4 χωρες μεταξυ τους ... και να μην χρειαστει διεθνης "μεσολαβητης".
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Συγγνώμη,δεν ξέρω αν είναι πεσιμισμός ή ηττοπάθεια ή δεν ξέρω κι εγώ τι,αλλά με ποιο τρόπο η ύπαρξη εκμεταλλεύσιμων κοιτασμάτων θα βοηθήσουν τη χώρα;
Εκτός από την Νορβηγία,αε ποιό άλλο κράτος οι πολίτες του "γεύθηκαν" έστω και στο ελάχιστο αυτό τον φυσικό πλούτο;
Και η Αλβανία εξάγει πετρέλαιο,αλλά δεν ξέρω πολλούς πλούσιους Αλβανούς.
Να μην αναφερθώ καν στη Νιγηρία ή την Βενεζουέλα.
 
Υπάρχουν απαντήσεις για όλα..Γιατί δεν εστιάζετε λίγο στην Κύπρο;Όταν είναι έτοιμο θα ανεβάσω βίντεο απο την ημερίδα της Κυριακής,όπου απαντώνται όλα.Θα είναι λίγο μεγάλο βέβαια....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: ΑΟΖ και υδρογονάνθρακες ante portas ( ;; )

Συγγνώμη,δεν ξέρω αν είναι πεσιμισμός ή ηττοπάθεια ή δεν ξέρω κι εγώ τι,αλλά με ποιο τρόπο η ύπαρξη εκμεταλλεύσιμων κοιτασμάτων θα βοηθήσουν τη χώρα;
Εκτός από την Νορβηγία,αε ποιό άλλο κράτος οι πολίτες του "γεύθηκαν" έστω και στο ελάχιστο αυτό τον φυσικό πλούτο;
Στη Σαουδική Αραβία, το Κουβέιτ, τις ΗΠΑ, την Ολλανδία, το Μπρουνέι, την Ινδονησία. ..

Στάλθηκε από το SM-T210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θ.Νίκος

AVClub Addicted Member
10 August 2007
2,541
Αθήνα
Αγαπητέ απλά δεν νομίζω οι γείτονες να κάτσουν φρόνιμα σε περίπτωση εκμετάλλευσης των ορυκτών πόρων μας.Ειδικά στην Κύπρο χωρίς να έχει επιτευχθεί συμφωνία των δυο πλευρών.Το δήλωσε και επίσημα ο διαμεσολαβητής του ΟΗΕ για το Κυπριακό (Άιντε) ότι χωρίς λύση,προβλέπεται θερμό καλοκαίρι.
Θερμοί είμαστε εδώ και καιρό,σχεδόν ένα χρόνο από το πραξικόπημα.
Το νήμα καλά το άνοιξες μιας και τα γεωπολιτικά της περιοχής μας θα τρέξουν,μιας και οι μεγάλοι παίχτες επιθυμούν έρευνες και εξορύξεις σε Μεσόγειο και Αιγαίο-Ιόνιο.
 
Όσο για τη Βενεζουέλα που αναφέρθηκε...85% φορολογία επι της πώλησης υδρογονανθράκων απο διεθνείς πετρελαϊκές.Τα συμπεράσματα δικά σας.Το δικό μας υφιστάμενο πλαίσιο προβλέπει 25%.Που θα πάνε λέτε;
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΑΟΖ και υδρογονάνθρακες ante portas ( ;; )

Στη Σαουδική Αραβία, το Κουβέιτ, τις ΗΠΑ, την Ολλανδία, το Μπρουνέι, την Ινδονησία. ..

Στάλθηκε από το SM-T210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nα υποθέσω ότι είναι αστείο ε;
Είμαστε 10 εκ. και όχι μερικές εκατοντάδες.