Γνώμη για πηγή Alpine CDE-178BT

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Γεια σας παιδιά...Θέλω να μου πείτε γνώμη γι'αυτήν την πηγή(Alpine CDE-178BT)...Έχω BMW X1 με το εργοστασιακό το ηχοσύστημα (όχι το καλό , το απλό) και θα βάλω αυτή τη πηγή...επίσης έχω έναν ενισχυτή Alpine BBX-F1200 600W 4κάναλο που παίζει τώρα 2 ηχεία vibe 140rms και ένα sub JVC CS-BW120...η πηγή που έχω τώρα πάει μέχρι ένα ορισμένο σημείο η ένταση που δεν είναι δυνατά...αλλά παίζει καλά...με αυτή τη πηγή θα δω διαφορά σε ποιότητα και κυρίως στην ένταση;



[h=1][/h]
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Πως θα μπει αυτή η πηγή ;
Θα βγει η εργοστασιακή ή 2η ;
Ως πηγή αυτή η alpine είναι καλή, ποιοτική και έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Θα βγει η εργοστασιακη και θα μπει μια προσοψη με τη πηγη την alpine...θα δω διαφορα δηλαδη σε ενταση; επειδη εμενα δε δινει παρα πολυ ενταση
τα ηχεια ολα θα παιζουν πιο ποιοτικα ή θα παραμορφώνουν αμα δυναμωνω;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Άρα μπορείς να βάλεις οτι πηγή θέλεις με αυτή την πρόσοψη. :ernaehrung004:
Η συγκεκριμένη ειναι πολυ καλή επιλογή.
Ποιότητα θα εχεις κλάσεις επάνω!
Ένταση δεν ξερω τι ζητάς ακριβώς. Το θέμα ειναι να συνεργάζονται άριστα ηλεκτρικά πηγή κ ενισχυτής.
Ο ενισχυτής σε αυτή την υπόθεση παίζει μεγάλο ρόλο.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Βλέπω οτι εχει έξοδο προενισχυσης στα 4v, άρα δεν μπορείς να ζητήσεις κάτι καλύτερο γιατί ειναι πολυ καλό ήδη.
Μετά ειναι καθαρά θέμα ενισχυτή.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ο ενισχυτης που εχει δεν ειναι καλος; ειναι ο Alpine BBX-FX1200 600w 4κάναλος
Μήνα δεν έχει που τον έβαλα...οδηγεί το sub που έγραψα στην αρχή και 2 ηχεία 6x9 140rms vibe 2way
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Και μετα απο ολα αυτα που εχω...τι λετε για να αλλαξω για ακομα περισσοτερη ποιοτητα ή περισσοτερη ενταση χωρις παραμορφωση;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Γνώμη για πηγή Alpine CDE-178BT

Ο ενισχυτης που εχει δεν ειναι καλος; ειναι ο Alpine BBX-FX1200 600w 4κάναλος
Μήνα δεν έχει που τον έβαλα...οδηγεί το sub που έγραψα στην αρχή και 2 ηχεία 6x9 140rms vibe 2way

Διάβασα τα χαρακτηριστικά του εδώ : https://www.alpine.co.uk/p/Products/bbx-amplifiers4216/bbx-f1200 και δείχνει να είναι μια πολύ τίμια κ καλή επιλογή.
Είναι μεν στις χαμηλές κατηγορίες αλλά φαίνεται άριστα εξοπλισμένος. :a0210:
Από το πακέτο που έχεις, εγώ ως αρνητικό κρίκο βλέπω μόνο τα vibe ηχεία σου.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Περίμενε όμως πρώτα να μπουν όλα στο αμάξι σου, να κάνεις ρυθμίσεις και μετά να δεις αν θες κάτι περαιτέρω. :ernaehrung004:
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ακριβως και εγω το ιδιο σκεφτομουν! Να βαλω στη θεση τους τα Focal 690 CA1 SG με 125 ευρω , ειναι 75rms, εσυ τι λες; ειναι σιγουρα καλυτερα απο τα vibe; θα δω διαφορα με αυτα σε σχεση με τα vibe?
Αλλα πρωτα να ακουσω τα vibe αν παιζουν καλα και μετα βλεπουμε!
Λογικα αυριο θα μου περασει τη πηγη!
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Τι αλλο ενισχυτη θα μπορουσα να εχω; δηλαδη καλυτερο απο αυτον που εχω τωρα
Αα και κατι αλλο...χρειαζεται να αλλαξω τα εργοστασιακα ηχεια;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Προσωπική μου άποψη κ τακτική σε όλα μου τα αυτοκίνητα είναι να αντικαθιστώ όλα τα εργοστασιακά ηχεία με άλλα σαφώς καλύτερα.
Γενικά η μάρκα Focal είναι σαφώς καλύτερη από την Vibe.
Αλλά θα πρότεινα να τα ακούσεις κάποιες ημέρες πρώτα και μετά να αποφασίσεις αν θες να τα αλλάξεις.
Επίσης όταν αλλάζεις πηγή και προσθέτεις και ενισχυτή, ενδέχεται τα εργοστασιακά ηχεία να φτάσουν στα όριά τους, με αποτέλεσμα σε κάποιες εντάσεις να έχεις παραμορφώσεις κ γενικότερα προβλήματα.
Θα έλεγα να μην βιαστείς κ να δεις αφού τοποθετηθούν όλα στην θέση τους, τι κ αν σου λείπει κάτι κ μετά αποφασίζεις.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλησπέρα , σήμερα μπήκαν όλα και το αποτέλεσμα είναι φοβερό...απλά θέλω να μου προτείνεται tweeter να βάλω επειδή δεν έχει στις πόρτες ψηλά (στα μάγουλα) απλά έχει θήκη μέσα εκεί για να μπει tweeter...και να παίξει με τη πηγή την Alpine CDE-178BT το sub το JVC CS-BW120 , 2 ηχεία VIBE Slick 69.2 420w PEAK(140rms) που τα vibe Και το jvc τα οδηγεί ο ενισχυτής Alpine BBX-F1200 600W 4κάναλος και τα 2 ηχεία τα εργοστασιακά στις πόρτες που παίζουν πολύ καλά...και θέλω να βάλω τουίτερ στα μάγουλα...βρήκα αυτά:https://www.skroutz.gr/s/8309351/Ground-Zero-GZHT-19X.html#reviews
τι λετε;
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Και τα vibe τα ηχεια ευτυχως παιζουν οπως επρεπε να παιξουν με αυτη τη πηγη οποτε δε χρειαζονται αλλαγη...τα εχω ισα ισα στο gain του ενισχυτη ωστε αν δωσω εστω λιγο παραπανω θα παραμορφωσουν...και τα εχω ισα ισα ωστε να παιζουν καλα
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Προσωπικά δεν θα έβαζα μόνο tweeter.
Μόνο διαιρούμενα ηχεία, όπως πρέπει, με mid-bass ηχείο στην πόρτα, tweeter που ταιριάζει και ανάλογο crossover, όλο το πακέτο που δίνει δλδ η κάθε εταιρεία.
Όλα τα άλλα είναι "μέτρια" οδός...