Κατασκευη ηχειου Bluetooth

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
ξαναποστάρω το παραπανω μιας δεν φαινεται σωστά

Καλησπέρα σας κύριοι,

συνήθως γράφω στους εραλειοφαγους του φόρουμ αλλά είπα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα προτζεκτ που όλο λέω κάνω... αλλά πότε τελικά δεν καταπιάνομαι κυρίως λόγω χρόνου και απειρίας γύρω από τα ηχεία και τα ηλεκτρονικά...
Θέλω να φτιάξω ένα ηχείο Bluetooth όπως λέει και ο τίτλος του θέματος...
Δλδ θέλω ένα ηχείο (όπως της παρακάτω Φώτο) που στην ουσία να είναι στο σπίτι όταν θέλω απλά να συνδέω το κινητό ή τον υπολογιστή σε αυτό μέσω Bluetooth και να μπορώ να ακούω την μουσική που θέλω…


Φυσικά δεν αποζητώ να φτιάξω, κάτι highend, αλλά κάτι που να ακούγετε σωστά στα άπειρα αυτιά μου… δεν θα ήθελα να μπορεί να παίξει πολύ δυνατά μουσική, να μπορεί να ακουστεί ικανοποιητικά σε έναν μέσο χώρο σαλονιού περί τα 25τετραγωνικά αλλά όχι να αντικαταστήσει ένα ηχοσύστημα ας πούμε…
Δεν θα ήθελα να ξεφύγω στο οικονομικό για τα υλικά, περάν ξύλινου κουτιού το οποιο θα γίνει από εμένα και που ακόμα δεν εχω αποφασίσει το στυλ του, δεν θα ήθελα να φύγω πάνω από το 50ρικο.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας, στο να διαλέξω τα σωστά κομμάτια για το ηχείο, και τα οποία μέσα από άρθρα κτλ δεν έχω καταφέρει να συγκεκριμενοποιήσω γιατί οι όροι κάποιες φορές είναι πολύ τεχνικοί…
Ηχεία
Ενισχυτή
Bluetooth module
Μονωτικό υλικό (?)
Ποτενσιόμετρο ήχου

Τροφοδοσία (ΙΣΩΣ και μπαταρία ώστε να είναι και σχετικά μεταφερόμενο)
σίγουρα κάτι δεν έχω στην λίστα

Λόγω απειρίας με συνδεσμολογίες ηλεκτρονικών θα και ένα απλό σχεδιάγραμμα σύνδεσης όλων των παραπάνω θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια.
ΙΣΩΣ ζητάω πολλά αλλά αν καποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα…!!!

Ευχαριστώ
Ευγένιος
 
Last edited by a moderator:

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
58b1d8edef76f3b273503041740d183f.jpg
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Το θέμα είναι μέχρι τι ποσό θέλεις να ξοδέψεις και εάν σε ενδιαφέρει το ταξίδι του DIY ή απλά θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου ικανοποιητικά και οικονομικά.

Έχε υπόψη σου ότι με ένα 110άρη έχεις έτοιμη λύση, με αυτοενισχυόμενα ηχεία τα οποία είναι και bluetooth και τηλεχειριζόμενα.
Παίζουν και καλά υπόψη, δεδομένου του μικρού ποσού τους.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....
Όπως είπα και στο αρχικό ποστ δεν θα ήθελα στα υλικά πέραν κιλών να περάσω το 50ρικο...αντε αν πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να φτάσω 60...
Ξύλα κτλ θα βρεθούν/αγορστουν όταν το πρότζεκτ έχει οριμασει...
Δεν θα ήθελα έτοιμη λύση μιας και θα ήθελα να το φτιάξω ο ίδιος (χούι μου χαχαχχααχαχαχαχα).
Αν ήταν εύκολο να κάνεις κάποιες προτάσεις να δω και εγώ στο περίπου που πρέπει να κινηθώ...
Δεν θα ήθελα high end λύσεις μιας και δεν έχω ούτε το ανάλογο βαλάντιο ούτε το εκπαιδευμένο αυτι...
Θα ήθελα όμως την οποία ομορφιά ενός καλού ξύλινου αποτελέσματος...στις έτοιμες λύσεις αυτό δεν υπάρχει...
Όσον αφορά το κομμάτι του diy όπως σε πολλά πράγματα έτσι και αυτό τρώγοντας θα έρθει η όρεξη...

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Όπου κιλών παραπάνω δεύτερη πρόταση ήθελα να γράψω ξυλων...

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Ευχαριστω για την πληροφορια,
απο οτι καταλαβαινω με αυτο και μονο το module θα συνδεσω ηχεια κτλ και θα ειναι ετοιμο...αρα υπολιπετε μονο η αγορα των ηχειων...
εχεις καποια προταση για εναν σχετικα καλο αποτελεσμα...?
 

giogk71

New member
4 May 2017
11
Ευχαριστω για την πληροφορια,
απο οτι καταλαβαινω με αυτο και μονο το module θα συνδεσω ηχεια κτλ και θα ειναι ετοιμο...αρα υπολιπετε μονο η αγορα των ηχειων...
εχεις καποια προταση για εναν σχετικα καλο αποτελεσμα...?

με μια γρήγορη αναζήτηση στο google βρήκα ηχεία με 30 ευρώ μεταχειρισμένα......
απ ότι λες δεν θες κάτι πολύ καλό....

αυτά νομίζω θα σε καλύψουν.....ηχεια
κι περισσότερα εδώ.....ηχεία
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Καλησπερα και παλι...

βλεπωντας στο youtube καποια βιντεακια ειδα να χρησιμοποιουντε απο αρκετους τα παρακατω ηχεια Dayton Audio RS100-4 4" Reference Full-Range Driver 4 Ohm, και τα οποια παιζουν πολυ καλα (οσο μπορεις να κρινεις μεσα απο youtube καθβς και απο το απειρο αυτι μου)...
απο ερευνα που εκανα τα βρηκα στο ebay σε τσουχτερη τιμη...
http://www.ebay.co.uk/itm/Dayton-Au...717435?hash=item4adafee3bb:g:VsoAAOSwEK9T-4Dx
αλλα αναρωτιωμουν αυτα τα ηχεια θεωρουντε φθηνη, μεσσαια ή ακριβη λυση...?/?
ΑΝ υποθεσουμε οτι πηγαινα σε μια τετοια λυση...για 2 τετοια ηχεια το module που μου προτεινες παραπανω, TDA7492P, θα ηταν αρκετο για να τα διαχειριστεί ή θα επρεπε να κοιτάξω για κατι καλυτερο/διαφορετικό...???
Επισης 2 τετοια ηχεια σε ενα σωμα (δεν θα ηθελα δυο διαφορετικά σωματα) ειναι ολοκληρωμένα απο πλευράς ηχειων ή θα χρειαστει και αν τwitter...???

Με συγχωρεις για τις πολλες ερωτησεις...απλα εχω πελαγωσει λιγο για ακομα μια φορα...!!!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν θα βγάλεις άκρη και θα σου κοστίσουν αρκετά δίχως εγγυημένο τελικό αποτέλεσμα.

Η τιμή που βλέπεις είναι για μία μόνο μονάδα δίχως κροσόβερ, κουτί, μεταφορικά και φόρους εισαγωγής (γιατί είναι από Αμερική).
Εκτός και το δεις καθαρά ως αρχή για ένα μελλοντικό χόμπι το οποίο θα σε ενδιαφέρει και θέλεις να ξεκινήσεις σε εμπειρίες και εξοπλισμό που θα το χτίσεις σταδιακά.

Το diy δεν είναι φθηνό χόμπι και ούτε γλιτώνεις χρήματα σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων που θέλεις να κινηθείς.

Έχω ακούσει τα Edifier 1700BT, όχι με σύνδεση bluetooth αλλά μέσω dac και το αποτέλεσμά τους για 110 ευρώ ήταν απρόσμενα καλό.

https://www.youtube.com/watch?v=LUFpjpYBfKU
 

giogk71

New member
4 May 2017
11
Καλησπερα και παλι...

βλεπωντας στο youtube καποια βιντεακια ειδα να χρησιμοποιουντε απο αρκετους τα παρακατω ηχεια Dayton Audio RS100-4 4" Reference Full-Range Driver 4 Ohm, και τα οποια παιζουν πολυ καλα (οσο μπορεις να κρινεις μεσα απο youtube καθβς και απο το απειρο αυτι μου)...
απο ερευνα που εκανα τα βρηκα στο ebay σε τσουχτερη τιμη...
http://www.ebay.co.uk/itm/Dayton-Au...717435?hash=item4adafee3bb:g:VsoAAOSwEK9T-4Dx
αλλα αναρωτιωμουν αυτα τα ηχεια θεωρουντε φθηνη, μεσσαια ή ακριβη λυση...?/?
ΑΝ υποθεσουμε οτι πηγαινα σε μια τετοια λυση...για 2 τετοια ηχεια το module που μου προτεινες παραπανω, TDA7492P, θα ηταν αρκετο για να τα διαχειριστεί ή θα επρεπε να κοιτάξω για κατι καλυτερο/διαφορετικό...???
Επισης 2 τετοια ηχεια σε ενα σωμα (δεν θα ηθελα δυο διαφορετικά σωματα) ειναι ολοκληρωμένα απο πλευράς ηχειων ή θα χρειαστει και αν τwitter...???

Με συγχωρεις για τις πολλες ερωτησεις...απλα εχω πελαγωσει λιγο για ακομα μια φορα...!!!

τόσες γνώσεις δεν έχω απ ότι διάβασα το module λέει 50+50 watt ..... ας μας πει κάποιος με περισσότερες γνώσεις.....
τώρα για το τι ηχεία θα διαλέξεις είναι καθαρά θέμα δικό σου ...... τι budget θα διαθέσεις ...... σίγουρα αν πάρεις και twiteer θα έχεις καλύτερη απόδοση και ποιότητα.....
αν ρώταγες εμένα πάντως για την δουλειά που τα θέλεις θα πήγαινα σε μεταχειρισμένα ο λόγος δεν θα τα ζορίσεις τόσο πολύ για να φοβάσαι μη καούνε.....
απ αυτά που είπες θα παίζουν γύρω στο 50%
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Απάντηση: Κατασκευη ηχειου Bluetooth

Το ζητουμενο δεν ειναι να γλυτωσω χρηματα μονο (ξερω οτι λογικά δεν θα γλυτωσω) ειναι να παρω την εμπειρια καθως και να την ικανοποιηση του οτι το εφτιαξα μονος μου...το κουτι θα το φτιαξω εγω...αυτος ηταν ο σκοπος εξ αρχης...
οπως ειπα δεν θα ηθελα high end αποτελεσμα αλλα θα με ενδιεφερε να δω τι υπάρχει και κυρίως να μαθω οσο γινετε απο τι πρεπει να αποτελειτε μια τετοια κατασκευη για να ειναι σχετικά ποιοτικη και σιγουρα λειτουργικη...
60% για την γνωση και 40% για την ποιοτητα καθεαυτη της μουσικης...
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Re: Απάντηση: Κατασκευη ηχειου Bluetooth

γεια σας
με το video δεν νομιζω να μπορει κανεις να κρινει απο το υπολογιστη μεσο ιντερνετ για το ποια απο τα δυο εχουν καλυτερο ηχο..

ειμαι κι εγω στο ψαξιμο για ηχεια ραφιου. σε αυτο το φορθμ δεν βρικα σιμβουλες και εψαξα περετερο.
αμα καταλαβαινεις αγγλικα δες αυτα τα λινκ με συμβουλες και βασικες γνωσεις που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις τι γινεται και δεν ειναι δυσκολο να το στησεις
ομως δεν γνωριζω αν μπορεις να βρεις μικρα woofer 4 ιντσων καλης ποιοτητας. Το bloutooth μπενει ξεχωριστα θα μαθω κιεγω περετερο να δω αν μπορω να το βαλω στο ηχειο.

http://education.lenardaudio.com/en/06_x-over.html
https://itstillworks.com/12327416/how-to-choose-the-right-crossover-frequency
και εδω βρικα ενα woofer δεν ξερω αν ειναι καλο : https://www.alifragis.com.gr/ell/product/Woofer-100mm-30watt-8Ω-Dynavox-206157
 
Last edited:

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Το έχω αγοράσει και εγώ το TDA7492P και το χρησιμοποιώ 1 χρόνο τώρα με ένα ζεύγος ηχεία marine. Πολύ πρακτικό, εύκολο και παμφθηνο πλακετάκι για bluetooth σύνδεση ηχείων.
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Το ίδιο έχω κι εγώ και το έχω να παίζει με 2 ηχεία αυτοκινήτου που τα έχω βάλει σε μια ξύλινη κούτα που είχε κρασιά - για το μπαλκόνι είναι σούπερ, αν και με τροφοδοτικό 24ν νομίζω θα ήταν καλύτερα (έχω 12βολτο). Μου έχουν μείνει όμως κάτι ηχεία παρόμοια με αυτά και λέω να αλλάξω το setup και να βάλω αυτά, αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για το αποτέλεσμα. Θα ενημερώσω πάντως και θα προσπαθήσω να βάλω και φωτογραφίες.
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
εγω εψαχνα μικρο μεγαφωνο 4' για να αντικαταστησω χαλασμενα σε παλια ηχεια
Βρηκα στην ελληνικη αγορα τα Faitalpro που ειναι πολυ καλα στην τιμη τους με υψηλη ευαισθησια.
τελικα πηρα 4 για να φτιαξω και αλλο ενα σετ
εκανα καποιες δοκιμες σε καμπινες με MDF και τελικα διαπιστωσα (και επειδη το Qt ειναι αρκετα υψηλο) οτι αυτα αποδιδουν καλα μπασα σε μεγαλη σφραγισμενη καμπινα.
Εφτιξα μια στα 8,5 λιτρα την οποια δεν εχω κλεισει ακομα για να δω μια τελευταια δοκιμη σε aperiodic