Γέμισα αντίκες…

20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Τελευταία παρατηρώ πως αρκετα από τα κομμάτια του home cinema μου εχουν πολλα χρονια στην πλατη τους.
Με εξαίρεση την τηλεοραση μου που εχει κλεισει την πενταετία και είναι το νεοτερο κομμάτι της αλυσίδας ,Pc, BD player, ηχεια και φυσικά ο ενισχυτής μου εχουν μπόλικα χρονια στην πλατη.
Ειδικα ο ενισχυτής ( Yamaha RXV 420 ) αν δεν κανω λαθος πρεπει να τον εχω περιπου 13-14 χρονια.
https://www.cnet.com/products/yamaha-rx-v420-av-receiver-5-1-channel-series/specs/
Εδώ και καιρο περπατά με το μπαστουνι και από την άλλη οι απαιτήσεις των players για HDMI για την μεταφορά ηχου αφήνοντας πισω οπτικες και ομοαξονικές δε με αφηνουν περιθώρια από το να τον αντικαταστήσω.

Το σύστημα μου εχει 2 μπροστινά B&W 601 s2 το κεντρικό B&W Cc3 , 2 Jamo S150 περιφερειακά και ένα ενεργό Sub της Yamaha YSTsw90.
O χωρος του σαλονιού είναι περιπου 17 τετραγωνικά με την μια πλευρα να είναι ανοικτή ( η πλευρα της κουζινας)
Με το σημερινό ενισχυτή δεν ειχα ποτε ανάγκη για μεγαλύτερες εντάσεις αφου πλεον το volume με το ζορι ξεπερνά το ¼.
Κοιτώντας διπλανα θεματα που κίνησε την προσοχή ο Yamaha RX-V481 .
Η τιμη του αλλα και ο εξοπλισμός του μου αρκουν αλλα αυτό που λείπει στα μοντελα των τελευταίων ετων είναι η εξτρα τροφοδοσία που ειχαν τα παλιότερα μοντελα της Yamaha.
Ο δικος μου εχει δυο τετοιες παροχές που εκτος από το γουφερ παλιοτερα ειχα συνδεμενο και το deck και ετσι δεν υπηρχε αναγκη κάθε φορα να τους ανοιγω .

21_6_rx_v420grog.jpg


Σημερα υπαρχει κάποιος ενισχυτής με τροφοδοσία η θα πρεπει να αφήνω το γουφερ συνέχεια ανοιχτό;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η αλήθεια είναι ότι στον 640 που είχα παλιότερα κι είχε κι αυτός εξτρά παροχή, δεν έβαζα τίποτα πάνω της γιατί πίστευα ότι ζορίζω το τροφοδοτικό χωρίς λόγο. Αν κοιτάξεις σου γράφει για μάξιμουμ 100 watt, όταν λες ότι έβαζες πάνω υπογούφερ και deck μάλλον ξεπερνούσες τη μέγιστη αντοχή του, σου είχε κλείσει ποτέ; Αυτές οι παροχές είναι το πολύ πολύ για κανά media player ή ανεμιστηράκι, αυτό είχα κάνει εγώ, ανεμιστηράκι που δεν είναι ούτε 2 watt.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σιγουρεψου οτι δεν ξεπερνας τα 100 watt κι αστα πανω δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω προσωπικα για ψυχολογικους λογους δεν θα βαζα τιποτα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ νομιζω πως πρεπει να το ξεπερασεις. Για το αυτόματο on off αν τόσο σε καίει έχει αλλες λύσεις. Απο έξυπνα πολυremote μέχρι πρίζες.