Music Network Player έως 1000 ευρώ..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Σας χαιρετω ολους για μια ακομη φορα....Ψαχνω για ενα συστημα να τον συνδεσω με τον Yamaha As2000 που εχω,για να παιζω μουσικη,τοσο απο την USB θυρα του,οσο και απο το internet,αν συνδεεται με Spotify,Tidal κτλ...Θα το εκτιμουσα αν ειχε και καμια εφαρμογη μεσω App για να τον χειριζομαι απο Android...Μαλλον ζηταω πολλα ε??
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Όχι βέβαια , ζητάς τα απολύτως απαραίτητα για την εποχή μας!
Pioneer N70a κάνει τα πάντα με κορυφαία ποιότητα ήχου.
Και xlr έξοδο για τον AS2000.
Δεν είμαι σίγουρος για το tidal για. όλα τα υπόλοιπα σε υπέρ καλύπτει.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

δεν ξέρω πόσο έυκολο σου φαίνεται και πόσο θέλεις να ασχοληθείς,
αλλά θα μπορoύσες να πάρεις ένα mini pc (κατά προτίμηση fanless) ή raspberry ή να χρησιμοπιήσεις κάποιο παλιό netbook ή mini pc,
και να φτιάξεις το δικό σου network player, για μένα το ιδανικό είναι να είναι headless και να το χειρίζεσαι από tablet, κινητό ή άλλον υπολογιστή

τα ρέστα από το 1000ρικο τα κάνεις dac ή σου περισσεύουν αν έχεις ήδη
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με pc... Άσε που δεν το πολυκατεχω... Για μετχειρισμενο δε με πολυβλεπω Δημήτρη...
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ τον pioneer n70 ζαχαρωνω, αλλά περιμένω και απόψεις τον πιο εμπειρων..
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με pc... Άσε που δεν το πολυκατεχω... Για μετχειρισμενο δε με πολυβλεπω Δημήτρη...
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ τον pioneer n70 ζαχαρωνω, αλλά περιμένω και απόψεις τον πιο εμπειρων..

Κι όμως... το squeezebox είναι από τα βολικότερα και καλύτερα... και με μεγάλη βάση χρηστών. Μεταχειρισμένο γιατί η Logitech... δεν είναι χαϊεντού και το σταμάτησε.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Είναι όμως περσινα ξινά σταφύλια Τάσο. Περιορισμοί στις δειγματοληψίες και τα format, dacs που με το ζόρι πλέον...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Από ποια εξοδο συνδεεσαι στο dac;

Eχεις μείνει στα παλιά
Μέσα από την usb μέχρι dsd παίζει
Από τα φορμά το μόνο που δεν παίζει είναι τα αρχεία iso ,αν θυμάμαι καλά
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Ως κατοχος του N50A θα σου ελεγα να κανεις την αγορα με κλειστα ματια!!! Για μενα ειναι ισως η καλυτερη αγορα που εχω κανει EVER!!! Η εφαρμογη για τον χειρισμο μεσω κινητου ειναι σχεδον αψογη. Λεω σχεδον γιατι το μονο που με χαλαει εμενα ειναι οταν βαλεις ενα σκληρο με πολλους φακελους (εγω εχω βαλει εναν 2ΤΒ γεματο flac), πρεπει να ψαχνεις εναν εναν με αλφαβητικη σειρα, αν ας πουμε μπορουσα να επιλεγω γραμμα πρωτα και μετα φακελο νομιζω θα ηταν καλυτερο. Για μενα! Δε νομιζω οτι ειναι κατι ωστε να σε αποτρεψει απο την αγορα. Απο θεμα ηχου τωρα ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ REVIEWS....και λιγα ειναι!!! ΑΨΟΓΟ! Ριξε μια ματια και στα καινουρια....
http://www.hxoseikona.gr/nea/5446
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, σε ποιότητα θα κερδίσω κάτι έντονα... ακουστικά... Απο το N70?
Επίσης έχει νομιζω εξόδους xlr για τον Yamaha μετράει ??
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Άλλη ερώτηση, μπορώ να τους κολλήσω έναν σκληρό ή ένα φλασακι και να παίξω ή θέλουν απαραίτητα σύνδεση με pc??
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Είδα και τα καινούργια... Να τα περιμένω, αξίζουν ή βολεύει για να πέσει και άλλο η τιμή των παλιών.. ?
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Re: Music Netwoek Player εως 1000 ευρω..

Άλλη ερώτηση, μπορώ να τους κολλήσω έναν σκληρό ή ένα φλασακι και να παίξω ή θέλουν απαραίτητα σύνδεση με pc??
Εγω εχω κανει το εξης: στη μπροστα θυρα usb εχω βαλει ενα στικακι και στην πισω ενα σκληρο. Εχει 2 θυρες. Στο εγχειριδιο λεει οτι ο σκληρος ειναι καλυτερα να μπαινει στην πισω θυρα. Δεν ειναι απαραιτητο το pc. Εγω εχω παρει κι εναν ανταπτορα για το wifi και ολα κομπλε!!!! Τα κανουρια απ'οτι ειδα εχουν και Tidal, το δικο μου δεν εχει, εχει μονο Spotify.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Ευχαριστώ για την απάντηση....
Αλλά είχαμε και άλλες εξελίξεις...
Το DAP που είχα, Xduoo X3, τα τιναξε και ξεμεινα..
Μήπως λοιπόν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου,αν πάρω ένα καλό DAP όπως: pioneer xdp-100r και να το συνδέσω με τον ενισχυτή?
Ρωτάω θεωρητικά τη γνώμη σας... Και για να σας βάλω και πολύ δύσκολα, υπάρχει περίπτωση να βάλω DAP όπως το προηγούμενο σε λειτουργία με τον ενισχυτή και να μπορώ να το χειρίζομαι ασύρματα για να διαλέγω τραγούδια από το smartphone/ tablet μου ??
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Αφου ειχες σκοπο οπως λεει και ο τιτλος του νηματος να διαθεσεις ενα ποσο κοντα στο 1000ρικο, γιατι δεν παιρνεις το Ν-50Α (550 ) κι ενα DAP...???? Και θα σου περισσεψουν κιολας απο το αρχικο budget. Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα...