Επιλογή DAC για iMac+συνδεσμολογία με Sub+Monitors

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Καλησπέρα σας,

είμαι στην αναζήτηση ενός DAC για σύνδεση σε εναν iMac 27" Late 2013 για χρήση καθαρά αναπαραγωγής ασυμπίεστης μουσικής/βίντεο και όχι ηχογράφησης. Αυτή τη στιγμή έχω συνδεδεμένο πάνω του αυτά τα 2 Monitor ηχεία: https://www.monacor.com/en-gb/monac...r-systems/active-speaker-systems/sound-65-sw/

και αυτό το SubWoofer: https://www.monacor.com/en-gb/monac...-systems/active-speaker-systems/sound-100sub/

Τα οποία έχουν αυτές τις συνδέσεις:



Η συνδεσμολογία που χω τώρα είναι αυτή:




Το ερωτημα μου ειναι πως θα συνδεσω καταρχας το Dac με αυτά και τον iMac; Άλλοι εχουν RCA άλλοι optical και αλλοι Coaxial. Ειναι επιτακτικό να συνδεθεί με USB ή γίνεται απλά με Toslink και εξωτερική τροφοδοσία; Τελος να μην εχω ασυμβατότητες με το λειτουργικο σύστημα (MacOS) σε κάποια επικείμενη αναβάθμιση.

p.s. Budget για το DAC μαξ έως 100

Σας ευχαριστώ πολύ κροκαταβολικά!
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Από τον υπολογιστή με USB (είναι συνήθως η σύνδεση με τις μεγαλύτερες δυνατότητες) στο Dac κι από το dac στα υπόλοιπα όπως είσαι και τώρα.
 

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Re: Απάντηση: Επιλογή DAC για iMac+συνδεσμολογία με Sub+Monitors

Από τον υπολογιστή με USB (είναι συνήθως η σύνδεση με τις μεγαλύτερες δυνατότητες) στο Dac κι από το dac στα υπόλοιπα όπως είσαι και τώρα.

Ευχαριστώ πολύ καταρχάς για την απάντηση!

Αν κατάλαβα καλά η συνδεσμολογία με το DAC θα είναι έτσι:


Οπότε κοιτώ για DAC που να έχει RCA εξόδους, ουτε Coaxial ουτε τίποτα αλλο παραπλήσιο σωστα;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Σωστά,σωστό και το σχεδιάγραμμα.
Ακόμα πιο ασφαλής σύνδεση για περίπτωση θορύβων θα ήταν με XLR αλλά σε περιορίζει η σύνδεση με το sub σε αυτή την περίπτωση.
Οπότε κοίτα για RCA και θα είσαι μια χαρά.
Τις υπόλοιπες ψηφιακές εξόδους (s/pdif,optical,κλπ ) δεν τις χρειάζεσαι με το στήσιμο που έχεις.
 

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Re: Απάντηση: Επιλογή DAC για iMac+συνδεσμολογία με Sub+Monitors

Σωστά,σωστό και το σχεδιάγραμμα.
Ακόμα πιο ασφαλής σύνδεση για περίπτωση θορύβων θα ήταν με XLR αλλά σε περιορίζει η σύνδεση με το sub σε αυτή την περίπτωση.
Οπότε κοίτα για RCA και θα είσαι μια χαρά.
Τις υπόλοιπες ψηφιακές εξόδους (s/pdif,optical,κλπ ) δεν τις χρειάζεσαι με το στήσιμο που έχεις.

Να σου πω την αμαρτία μου το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αυτό όταν τα πρωτοπήρα, αλλά λόγω εξτρά κόστους για ενισχυτή και λόγω που απο τότε που έβαλα "βαρελάκι" δεν εχω ξανακούσει κιχχ το παράτησα :p

Βρήκα αυτό το DAC παρεμπιπτώντος: https://www.amazon.com/Syba-SD-DAC63057-Stereo-Headphone-Amplifier/dp/B009WN7QT4/ref=sr_1_fkmr1_2?ie=UTF8&qid=1496255698&sr=8-2-fkmr1&keywords=m-audio+super+dac+II

Έχει πολύ καλές εξιολογήσεις, είναι και λίγο αντιγραφή με το M-Audio Super Dac και δουλευει σε Apple απ ότι λένε. Πως σου φαίνεται;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μάλλον έχει πιο πολλά από ότι θα περίμενε κανείς σε αυτό το επίπεδο τιμής,πράγμα όχι απαραιτήτως καλό αφού σίγουρα κάπου θα έχουν γίνει εκπτώσεις στην κατασκευή.
Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε προηγούμενα νήματα φίλων που ψάχνουν κάτι ανάλογο οπότε υπάρχουν και οι εντυπώσεις και η εμπειρία.
Πχ εδώ.
 

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Και μενα μου κανε εντυπωση αρχικά, παρόλα αυτά το χουν ανοίξει οι reviewers και έχει ποιοτικές πλακέτες/πυκνωτές. Σε υπερευχαριστώ, εχω δει τις μισές σελίδες, θα δω και τις αλλες μισες :)

Κάτι τελευταίο, κάποιο Ελληνικό κατάστημα υπάρχει που να φέρνει τέτοια DAC? Γιατι με μια προχειρη αναζήτηση στο skroutz δεν είδα κάτι το αξιόλογο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Για διαθεσιμότητα στην Ελλάδα δεν ξέρω,ψάξε όμως γενικά όχι μόνο στο Σκρουτζ,υπάρχουν πολλά καταστήματα που δεν συμμετέχουν.
Περιμένουμε εντυπώσεις όταν με το καλό!
 

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Σου θυμίζει κάτι;;;
http://www.m-audio.com/products/view/super-dac

Τώρα μη με ρωτάς ποιος αντέγραψε ποιον...
Πάντως το m-audio θα το βρεις εδώ.

Edit: sorry άκυρο. Μάλλον μοιράζονται μόνο το κουτί.
Το m audio έχει άλλα specs

Αυτό έχει τα ίδια Specs (όσον αφορά το Wolfson WM8740) http://www.sybasonic.com/index.php?m=en&a=productview&id=144

αλλά δεν υπάρχει πουθενά!

Είπα τελικά να μαζέψω λεφτά και να πάω σε M-Audio μια και καλή ή σε κανα Schiit Modi 2 που διαβαζω τα καλύτερα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι τα Schiit αξίζουν.

Δες οπωσδήποτε και τα ifi. Με εξαιρετικό αντιπρόσωπο στην Ελλάδα
 

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Ναι τα Schiit αξίζουν.

Δες οπωσδήποτε και τα ifi. Με εξαιρετικό αντιπρόσωπο στην Ελλάδα

Μια απορία, το Schiit Modi 2 πχ δε βλέπω να έχει αναλογικό volume control Knob, οπότε υποθέτω την ένταση θα την αλλάζω απ τον iMac ε?

Ωραία και τα ifi αλλα δεν πληρόυν το Budget, ούτε θέλω portable DAC με μπαταρια :(
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μια απορία, το Schiit Modi 2 πχ δε βλέπω να έχει αναλογικό volume control Knob, οπότε υποθέτω την ένταση θα την αλλάζω απ τον iMac ε?

Ωραία και τα ifi αλλα δεν πληρόυν το Budget, ούτε θέλω portable DAC με μπαταρια :(
Δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη επιλογή να αλλάζεις ένταση με το software.
Και ως προς το ποσό βολεύει και ηχητικά.
Κανονικά η ένταση από τον υπολογιστή πρέπει να είναι συνεχώς στο τέρμα για να παίζεις bit perfect.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ουτε.... Θα πρεπει η ενταση απο το windows/mac να μην επηρεαζει καθολου το συστημα.
Ειδαλλως δεν υπάρχει κανονας νομιζω ... Εχω δει καποιους το χουν στο 50% αλλοι το 75% κ αλλοι στο 100%.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Επιλογή DAC για iMac+συνδεσμολογία με Sub+Monitors

Ουτε.... Θα πρεπει η ενταση απο το windows/mac να μην επηρεαζει καθολου το συστημα.
Ειδαλλως δεν υπάρχει κανονας νομιζω ... Εχω δει καποιους το χουν στο 50% αλλοι το 75% κ αλλοι στο 100%.

Βεβαίως κι έχει σχέση το ποσοστό της εξασθένησης.
Ψηλά είναι αμελητέο,όσο αυξάνεται η εξασθένηση όμως (όσο χαμηλώνουμε δηλαδή) τόσο μεγαλύτερες και οι απώλειες.
Υπάρχει κανόνας φυσικά κι έχουμε ανεβάσει και τον σχετικό πίνακα κάπου παραπίσω σε ανάλογο μήνα για αυτό το θέμα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αρα γτ να χαμηλώσεις ποιος ο λογος;

Αν ο DAC σου δεν έχει ρυθμιστικό έντασης πχ και αν όπως στην περίπτωση του φίλου, δεν παρεμβάλλεται κάποιο ρυθμιστικό πριν τα ηχεία...

Υπάρχουν software όπως για παράδειγμα το JRiver ή και οι Linux διανομές (Rune, MoOde κλπ), που κάνουν εντελώς disable το software volume.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Επιλογή DAC για iMac+συνδεσμολογία με Sub+Monitors

Αρα γτ να χαμηλώσεις ποιος ο λογος;

Αν υπάρχει εξασθενητής της προκοπής σε άλλο σημείο δεν υπάρχει λόγος,όχι.
Αν δεν υπάρχει όμως τι να κάνει κάποιος,να παίζει μονίμως στα τέρματα;

Μιλάμε πάντα βέβαια για εμάς που ψειρίζουμε την μαϊμού,κάποιος που απλώς θέλει να κάνει την δουλειά του οικονομικά και να ακούει την μουσική του δεν θα ενδιαφερθεί.
Κι από την στιγμή μάλιστα που όλες οι MP εφαρμογές ελέγχονται με το κινητό πλέον...

Και πάλι όμως πολύ γενικά τα παραπάνω,και εξαρτώνται κι από άλλα πράγματα πιο ειδικά.
Ένας πολύ καλός εξασθενητήε πάντως δεν έχει αντίπαλο αν μιλάμε για κάτι συνολικό.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Θα πρότεινα στον φίλο να πάρει DAC με ρυθμιστικό.. ή αν τελικά καταλήξει στην Schiit να πάρει και τον μικρό παθητικό προενισχυτή, αν δεν κάνω λάθος, που βγάζει η εταιρία...