(Πιθανό) πρόβλημα με Epson 9200

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Τις τελευταίες 3-4 φορές που "άναψα" τον 9200 μου έκανε το εξής : Με το on μπαίνει σε λειτουργία, ανοίγει το συρόμενο μηχανικό καπάκι του φακού, ΔΕΝ υπάρχει δέσμη φωτός από τον προβολέα και ακούγεται αρκετά πιο έντονα από το κανονικό ο ανεμιστήρας του. Αυτό κρατά κάνα 2-3λεπτο περίπου κατά την διάρκεια του οποίου δεν ανταποκρίνεται σε εντολή off του τ/χ και στο τέλος κλείνει πάλι το καπάκι του φακού και τελικά και ο προβολέας. Ξαναπατώ οn και μπαίνει πλέον σε κανονική λειτουργία !! Κατά την διάρκεια της προβολής ταινίας δεν υπάρχει κανένα θέμα ή δυσλειτουργία...
Τι στο καλό συμβαίνει ??

Να συμπληρώσω ότι έχει λιγότερες από 250 ώρες η λάμπα...
 

PetrosThessaloniki

Senior Member
28 January 2011
487
Το ιδιο προβλημα εμφανιζετε και στον δικο μου αλλα δεν το κανει συνεχεια
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Δε θέλω να μαγαρεψω το νήμα του φίλου, αλλά αν κάποιος ξέρει κάθε πότε αλλάζουμε / καθαριζουμε τα φίλτρα του προβολέα..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δε θέλω να μαγαρεψω το νήμα του φίλου, αλλά αν κάποιος ξέρει κάθε πότε αλλάζουμε / καθαριζουμε τα φίλτρα του προβολέα..

Λογικά θα σου λέει το εγχειρίδιο χρήσης. Σελίδα 89, γιατί δεν τα διαβάζετε; Συγγνώμη και μη με παρεξηγήσετε, το λέω καλοπροαίρετα, εγώ όταν πήρα καινούριο πλυντήριο στη γυναίκα την έβαλα και διάβασε το εγχειρίδιο,
δεν είναι να παίζουμε με κάτι που μας στοίχισε. http://www.projectorpoint.co.uk/imagelibrary/projectors/epson/eh-tw9200/epson_eh-tw9200-manual.pdf
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Θα το τσεκάρω, εχεις απόλυτο δίκιο. Το κακό με τι φόρουμ είναι οτι κάποιους μας έκανε παραπάνω τεμπέληδες..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα το τσεκάρω, εχεις απόλυτο δίκιο. Το κακό με τι φόρουμ είναι οτι κάποιους μας έκανε παραπάνω τεμπέληδες..

Εχεις δίκιο, το κάνει αυτό το φόρουμ, απ την άλλη έχω μάθει απ τη δουλιά μου να διαβάζω τις οδηγίες χρήσης, με γλιτώνει από λάθη που μπορούν να στοιχίσουν. Βασικά ό,τι είναι να αγοράσω πριν καν φτάσει σπίτι μου, έχω ήδη κατεβάσει το pdf και το ξεφυλλίζω. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι κάνοντας επαναλήψεις τα εγχειρίδια πάντα θα ανακαλύψω και κάποια καινούρια λειτουργία που μου είχε διαφύγει, οπότε βάλτε στο πρόγραμμα και τις επαναλήψεις, θα εκπλαγείτε απ τα αποτελέσματα.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Επανέρχομαι στο "πιθανό" πρόβλημα του 9200. Και εντελώς τυχαία βρέθηκε η αιτία της δυσλειτουργίας του. Και δεν έχει καμιά σχέση με τον προβολέα !! Απίθανο ? Θα εξηγήσω...

Από το προηγούμενο ΣΚ αποσύνδεσα απ' το home cinema τον δέκτη της Nova που μεταφέρθηκε στο εξοχικό όπου και παραμένει, προσωρινά τουλάχιστον. Επιστρέφοντας εγώ Αθήνα χρησιμοποίησα τον προβολέα καθημερινά τις τελευταίες 3 μέρες (νύχτες...) και δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα στο on ! Ταυτόχρονα έπαψε και το άλλο παράδοξο πρόβλημα του AV ενισχυτή, τον οποίο μέχρι τώρα για να τον ανάψω έπρεπε να τον αποσυνδέσω στιγμιαία από το ρεύμα (πρίζα) !! Πρόβλημα που είχα παρατηρήσει από καιρό ότι σταματούσε όταν αποσύνδεα το HDMI καλώδιο της Nova ! E, λοιπόν τώρα που λείπει ο δέκτης της Nova όλα λειτουργούν άψογα. Υπόψιν ότι δεν φταίει το καλώδιο HDMI της Nova αφού δοκίμασα και άλλα χωρίς αποτέλεσμα. Μυστήρια πράγματα...

ΥΓ. Ο δέκτης της Nova είχε πάει για έλεγχο στο σέρβις της Nova πριν κάνα 2μηνο και επιστράφηκε ως μη έχοντας κάποιο πρόβλημα...