Αγορά ηχείων για παλιό ενισχυτή Pioneer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

qbiefox

New member
9 March 2011
14
Έχω έναν παλιό ενισχυτή Pioneer A-X420 ο οποίος έχει λίγες ώρες λειτουργίας. Ο ενισχυτής δεν πρεπει να είναι τπτ τρομερό, τα τεχνικά του χαρακτηριστικά φαίνονται εδώ: https://www.hifiengine.com/manual_library/pioneer/a-x430.shtml (είναι από a-x430, ο οποίος είναι ίδιος απ'όσο μπορώ να δω)

Ψάχνω λοιπόν ηχεία για να τον συνοδέψουν. Ουσιαστικά θέλω να τον συνδέσω πάνω στο σαλονοpc για να ακούω μουσική, και να βλέπω καμιά ταινία. Ο χωρος ειναι 28 τετραγωνικα. Θέλω κάτι αξιοπρεπές, που να συμβαδίζει με την ποιότητα του ενισχυτή και την μετριότητα της πηγής. Οπότε δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα καθώς πιστεύω οτι το υπολοιπο συστημα είναι μέτριο.

Απαιτήσεις:
1. Θέλω ηχεία δαπέδου, καθώς όσα έχω ακούσει σε φίλους με το απαίδευτο αυτί μου, μου φαίνονται ότι δίνουν πιο γεμάτο ήχο από τα βιβλιοθήκης. Επίσης δεν υπάρχει χώρος για ηχεία πάνω σε έπιπλο, οπότε θα μπλέξω με βάσεις κλπ, κάτι που θέλω να αποφύγω.
2. Από τιμή σκεφτόμουν να προσανατολιστώ σε κάτι μεταξύ 300 και 500 για το ζευγάρι.
3. Μεγάλο ερώτημα για μένα είναι τα Ohm που πρέπει να έχουν τα ηχεία. Ο ενισχυτής από πίσω γράφει 8-16Ω. Τα περισσότερα ηχεία που βρίσκω είναι 6Ω και κάποια λίγα 8Ω (16 ούτε για πλάκα). Πρέπει να πάρω 8Ω αποκλειστικά? Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται με τα Ohm?

Έχω δει οτι μια πολύ καλη all around λύση είναι τα Dali Zensor 5. Πιστεύετε αξίζει να ξεπεράσω ελαφρώς το budget μου για αυτα, δεδομένου του παλιού ενισχυτή μου? Ή θα είναι πεταμενα λεφτά και να πάω σε κάτι πιο οικονομικό? Με τα 6Ω θα έχει πρόβλημα ο ενισχυτής?
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση, με έναν Pioneer SA-8800 που του έκανα σέρβις πρόσφατα και άκουσα και τα dali αλλά και τα magnat - αν μπορείς να πάς στα dali νομίζω οτι αξίζει τον κόπο γιατί παίζουν πολύ καλά. Εναλλακτικά κοίτα και σε wharfedale ή kef, αλλά νομίζω οτι τα ωμ δε θα πρέπει να σε προβληματίζουν - καλύτερα κοίτα να είναι λίγο πιο ευαίσθητα για να είναι πιο "εύκολα" να τα οδηγήσει ο ενισχυτής.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά όλα τα ηχεία έχουν διακύμανση στην ωμικότητα τους ανάλογα με τη συχνότητα.
Ενα ηχείο 8ω ονομαστικά μπορεί να πέφτει σημειακά και στα 4ω και στα 3ω. Δυστυχώς τέτοιες πληροφορίες σπάνια τις δηλώνουν οι κατασκευαστές. Αν τις βρει κάποιος θα είναι απο μετρήσεις περιοδικών κλπ.
Αυτό το παιχνιδι ζοριζει τον ενισχυτή.
Κατα τη γνώμη μου η ωμικότητα είναι πιο σοβαρό θέμα απο την ευαισθησία.
Με την ευαισθησία δε σηκωνεις εντάσεις. Το καταλαβαινρις άμεσα μέχρι που σε παιρνει και αυτά. Παίζεις μέχρι εκεί.
Με την ωμικότητα εχεις διαρκή υποοδήγηση σε προβληματικές συχνότητες και σηκώνοντας εντάσεις κινδυνευεις πιο ύπουλα να κάψεις μεγάφωνα.
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Σ'αυτή την περίπτωση (χαμηλή ωμικότητα) δε θα ακούμε κάποιο πρόβλημα στον ήχο αν ο ενισχυτής ζορίζεται να δώσει αυτό που ζητάει το ηχείο ή θα πάει μια κι έξω κάποια στιγμή;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Θα εχεις θέμα σε συγκεκριμένες συχνότητες. Και συγκεκριμενα περάσματα του κομματιού. Δηλαδή ενω ακούς σε ενταση ενα τραγουδι με το που θα μπει ενα δυναμικό ξέσπασμα με πολλά μπάσα (συνήθως οι Βούτες της εμπεδησης εκεί γινονται) θα βγει παραμόρφωση απότομα.
Γενικά θα εχεις θέμα ελέγχου χαμηλών και σε χαμηλες εντασεις με ενα δυσκολο ηχειο αλλα ενα άπειρο αυτί δυσκολεύεται να τις εντοπίσει για να καταλάβει οτι υπαρχουν και ακόμα και ενα έμπειρο μπορεί πολύ εύκολα.να μπερδευτεί καθώς στις συχνότητες αυτές παιζει πολύ ρολο και ο χώρος οποτε εύκολα θεωρεί κάποιος οτι το θέμα είναι πρόβλημα τοποθέτησης των συγκεκριμένων ηχείων στο συγκεκριμένο χώρο στη συγκεκριμένη θέση. Και όχι υπό οδήγηση λόγω δυσκολίας του ενισχυτή να ανταπεξέλθει σε χαμηλή ωμικότητα.
Την έχω πατήσει με τα tannoy sensys dc2. Ευαισθησία 90db και έχει κάτι Βούτες στα 3ω.
 
Last edited:

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Με αυτά λοιπόν που είπαμε σε τι ηχεία μπορούμε να κοιτάξουμε επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα; Τα wharfedale θεωρείς οτι μπορούν να ανταποκριθούν (και να μην καούν) σε μέσες στάθμες ακρόασης ή μπορούμε να κάνουμε μόνο υποθέσεις και να είμαστε προσεκτικοί με τις εντάσεις;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Η ονομαστική τιμή εμπέδησης δεν φτανει για να κρίνει κάποιος. Δηλαδή ενω φαινομενικά ενα ηχείο 6ω φαντάζει πιο απαιτητικό σε ρεύματα απο ενα ηχείο 8ω, το δεύτερο μπορεί κάλλιστα να είναι τελικά δυσκολότερο λόγω πιθανών χαρακτηριστικών που σου ανεφερα.
Επι της ουσίας, ο ενισχυτής είναι παλιός οποτε λογικά θα χρειαζεται αναπυκνωση για να ζωντανέψει. Αλλα ακόμα και ετσι, με συνολικο βάρος λιγοτερο απο εξι κιλά έχω επιφυλάξεις ως προς τις ικανότητες οδήγησης του.
Τα zenzor 5 και τα warfendale 200 δαπέδου δε φαντάζουν και πολύ εύκολα. Όχι οτι δε θα παιζουν, αλλα θα θέλουν προσοχή.
Τα kef βλέπω είναι και πιο ακριβά και παλι, πολλές μονάδες βλέπω.
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Θεωρείς οτι ο δικός μου SA-8800 στον οποίο άλλαξα πυκνωτές κλπ πριν απο 15 μέρες θα αντέξει τον "καημό" ή θα έχω πρόβλημα με τα wharfedale 300 ή τα magnat (802-1002) που άκουσα και είναι κοντά στα χρήματα που διαθέτω; Βέβαια τα 1002 έχουν πιο πολλές μονάδες και μου ακούστηκαν λίγο πιο "μπερδεμένα" απο τα 802.
 

qbiefox

New member
9 March 2011
14
Τα Dali Zensor 5 έχουν ευαισθησία 88dB, εμπέδηση 6Ω (με ελάχιστη τιμή 5Ω): https://www.dali-speakers.com/media/3222/dali-zensor-whitepaper.pdf
Τα Wharfedale Diamond 230 έχουν ευαισθησία 88dB, εμπέδηση 8Ω (με ελάχιστη τιμή 3.7Ω): http://www.wharfedale.co.uk/product.php?pid=77
Τα Kef C5 έχουν ευαισθησία 90dB, εμπέδηση 8Ω (χωρίς να αναφέρεται ελάχιστη τιμή): http://www.kef.com/uploads/files/en/series_pdf/c_brochure.pdf
Τα Kef C7 έχουν ευαισθησία 91dB, εμπέδηση 8Ω (χωρίς να αναφέρεται ελάχιστη τιμή)

Τιμές αντίστοιχα 550, 580, 410, 540.

Ποια πιστεύεται ότι θα παίξουν καλύτερα με τον παλιο Pioneer A-X420? Αξίζει να δώσω 500 ή να κοιτάξω κάτι πιο οικονομικό (και τι)?
 

qbiefox

New member
9 March 2011
14
Ευχαριστώ πολυ! Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να ακούσω ήχεια πριν αγοράσω, οπότε αναγκαστικά θα πάω λίγο στα τυφλά.

Υπάρχει κάποια φτηνότερη αξιόλογη εναλλακτική?
 

qbiefox

New member
9 March 2011
14
Πχ, σαν οικονομικότερη εναλλακτική, τα Cambridge Audio S70 τι λένε? Αξίζουν? Πως είναι σε σύγκριση με τα Dali?