Κλωνοποίηση δύο SSDs σε RAID 0 πάνω σε έναν M.2 Samsung 960 EVO

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Πριν καμιά δεκαριά μέρες είχα ανοίξει ένα νήμα, στο οποίο ρωτούσα για επιλογή δίσκου M.2 SATA NMVe.

Τελικά, μετά τις προτάσεις του Τάσου και του Σύριου, κατέληξα - όπως έγραψα - στον Samsung SSD 960 Evo M.2 250GB, τον οποίο παρέλαβα χθες το απόγευμα.

Τη διαμόρφωση του PC, πάνω στο οποίο θα μπει ο Samsung μπορείτε να την δείτε στο παραπάνω αναφερόμενο νήμα που ρωτάω για την επιλογή του M.2 SATA. Το PC τρέχει φυσικά σε περιβάλλον Windows 10 64-bit. Έχει επίσης εγκατεστημένο με νόμιμη άδεια το Acronis True Image 2016.

Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Η μητρική διαθέτει, ως γνωστόν, μια και μόνη σύνδεση M.2 SATA. Προφανώς εκεί θα μπει ο νέος M.2 Samsung 960 EVO. Όπως αναφέρω στο προηγούμενο νήμα, οι υπάρχοντες δύο SSD της Samsung λειτουργούν σε RAID 0. Είναι συνδεδεμένοι στις υποδοχές SATA Express 1 & 2 της μητρικής, μιας Asus Z170 Pro. Οι συνδέσεις αυτές μοιράζονται το ίδιο κανάλι με τη σύνδεση M.2 SATA, πάνω στην οποία θα συνδεθεί ο 960 Evo. Να υποθέσω καταρχήν ότι, αν μετακινήσω τους SSD σε άλλες συνδέσεις SATA της μητρικής (υπάρχουν άλλες τέσσερεις), η διαμόρφωσή τους σε RAID 0 δεν θα επηρεαστεί; Με την προϋπόθεση φυσικά ότι δεν θα αλλάξω τα settings στο BIOS. Τα λέω καλά ως εδώ;

2. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Acronis σε αυτό το PC, ώστε να κλωνοποιήσω τους SSD στον M.2. Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι SSD είναι οι δίσκοι συστήματος και δεν είμαι και τόσο εξοικειωμένος με το Acronis. Δηλαδή, αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν αυτό (το Acronis) επιτρέπει την κλωνοποίηση ενός (δύο στην συγκεκριμένη περίπτωση) δίσκου (-ων) συστήματος σε άλλο δίσκο, εφόσον το PC είναι σε λειτουργία.

3. Εάν αυτή (η κλωνοποίηση δηλαδή) δεν είναι εφικτή στο υπάρχον PC, υπάρχει άλλος τρόπος κλωνοποίησης των SSD πάνω στον M.2, με μετακίνησή τους και σύνδεση σε άλλο PC με εγκατεστημένο Acronis και με τη χρήση κάποιου είδους M.2 adapter (με σύνδεση USB ή SATA); Υπάρχει τέτοιος αντάπτορας; Και σε αυτή την περίπτωση, πως η διαμόρφωση RAID 0 θα δουλέψει πάνω σε άλλο PC, στο οποίο πιθανότατα η διαμόρφωση των SSD από το BIOS δεν είναι διαμορφωμένη σε RAID αλλά μάλλον σε AHCI?

Ευχαριστώ.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερα
Μπωρεις να κανεις κλωνο απο τους Raid στον Μ.2 ανετα χωρις κανενα προβλημα.Μετα αφου τελειωσεις την διαδικασια απλα επελεξε να μπουταρεις απο αυτον μετα το reboot που θα σου ζητησει.
Τωρα αυτο που ρωτας για αλλο πισι...εννοεις με αλλη μητρικη αλλα χαρακτηριστικα ?Η απλαντηση ειναι πως οχι..θα κανει να μπουταρει και μετα απο λιγο ...blue screen...αν καταλαβα καλα αν αυτο ρωτας δηλαδι.
Καλημεραααααααααααααααααα!!!
 
Καλησπέρα σε όλους.

Το ζήτημα βρήκε τη λύση του τελικά με τον κλασσικό τρόπο, δηλαδή με το τρέξιμο του Acronis και με την επιλογή να κλωνοποιηθεί το RAID των SSD πάνω στον M.2. Το πρόγραμμα μετά τις επιλογές που επιθυμεί ο χρήστης, σε βγάζει από τα Windows και τρέχει στο δικό του "λειτουργικό" περιβάλλον. Στο τέλος της κλωνοποίησης ο καινούργιος δίσκος γίνεται δίσκος συστήματος by default και απλά χρειάζεται αλλαγή κάποιων παραμέτρων στη BIOS της μητρικής. ώστε να μπουτάρει σωστά το PC.