Συντονισμος cosmotetv

mixalis

Senior Member
28 January 2009
372
Καλησπέρα. Προσπαθώ να συντονισω τον δεκτη του cosmotetv στο εξοχικο.
Εχω το πιατο του οτετβ και το εχω βαλει στον τοιχο με βαση.
Το προβλημα είναι οτι μου βγαζει 0% και στο σημα και στην ποιότητα. Το καλωδιο είναι καινούργιο και το lnb το ιδιο. Εχω βαλει την σωστη ανύψωση και ενω το στρέφω παραμένει στο 0. Σε αλλες εγκαταστάσεις άλλαζε η ένδειξη.τι να κοιταξω;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Με τον δέκτη της CosmoteTV δύσκολα θα συντονίσεις τον δορυφόρο. Κατά αρχήν πρέπει να βεβαιωθείς ότι έχεις φτιάξει τα φις σωστά στης άκρες του καλωδίου, ότι έχουν βιδωθεί καλά σε δέκτη και LNΒ. Τον δέκτη θα τον έχεις με μια τηλεόραση μαζί σου εκεί που έχεις το πιάτο για να μπορέσεις με μικρές κινήσεις δεξιά αριστερά και πάνω κάτω να εντοπίσεις το σήμα. Επίσης το LNB δεν πρέπει να είναι κάθετο προς το έδαφος πρέπει να έχει μια ελαφριά κλίση προς τα αριστερά όπως κοιτάς από μπροστά το πιάτο. Το βασικότερο από όλα είναι να κοιτάξεις γύρω σου άλλα πιάτα στην περιοχή η Nova και η CosmoteTV έχουν την ιδία κατεύθυνση στον ορίζοντα με διαφορά 4 μοίρες που σημαίνει ότι κοιτούν στην ιδία κατεύθυνση, αυτό θα σε βοηθήσει έτσι ώστε να καταλάβεις που περίπου πρέπει να κοιτάζει το πιάτο.
 

mixalis

Senior Member
28 January 2009
372
Ακριβως αυτο εχω κανει (τβ με δεκτη διπλα στο πιατο κτλ, skew κτλ) αλλα βγαζει 0% και στις δυο ενδειξεις
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Για να έχεις αυτό το αποτέλεσμα δυο τινά συμβαίνουν, η στόχευση είναι λάθος η τα φις σε LNB και δέκτη δεν είναι τοποθετημένα σωστά.