Ενεργα ηχεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Καλησπέρα, εδώ και λιγο καιρο σκέφτομαι να αγορασω ένα ζευγος ενεργων ηχειων με σχετικα μικρο μέγεθος (όχι οκταιντσα) για να μην είναι απαραιτητη η συνδεση με ενισχυτη και να μετακινουνται σχετικα ευκολα (όχι για εξω). Εχω ριξει ένα βλεφαρο σε κλασσικες λυσεις monitor ηχειων, εχω ακουσει μεχρι στιγμης presonus, Yamaha, krk.Μου εχουν πει πολύ καλα λογια και εχω διαβασει επισης για τα jbl 305 αλλα δεν τα εχω ακουσει ακομα. Από αυτά που ακουσα μονο τα presonus μου φανηκαν λιγο σκληρα-στεγνα τα Yamaha ηταν οκ (ειχα τρομαξει από αυτά που μου ειχαν πει) και τα krk δινουν λιγο παραπανω εμφαση χαμηλα όπως γραφεται παντου... Θελοντας να διευρυνω λιγο τις επιλογες κοιταζω και λυσεις όχι τοσο αυστηρες μόνιτορ καθως δεν πρόκειται να κανω παραγωγες ουτε είμαι dj. Σε αυτή τη γραμμη γλυκοκοιτάζω τα http://www.e-avshop.com/index.php?route=product/product&product_id=4609
και αυτα.. http://www.skroutz.gr/s/8002681/EVE-Audio-SC-203.html
Θελω να μπορω να τα συνδεσω στο pre out του ενισχυτή μου οποτε το θελω και αν εχουν εξοδο για sub πανω τους ακομα καλυτερα... Το Bluetooth δεν μου είναι απαραιτητο.. Απεφυγα λυσεις όπως audioengine κλπ γιατι θελω λιγο χαρακτηρα μόνιτορ βεβαια δεν τα εχω ακουσει κι αυτά αλλα νομιζω δεν εχουν τετοια κλιση..
Ακουω τις παρατηρήσεις σας για τις επιλογες η' νεες προτασεις ευχαριστω.. Τιμη μεχρι 500 αντε 600 με λιγο ζορι..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν σου άρεσε ο ήχος των Yamaha και σου φτάνουν τα χρήματα προχώρα άφοβα
είναι κορυφαία επιλογή.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Τα Yamaha οικονομικα μου ''κάθονται'' καλα.. τα 5ρια φτανουν 340 περιπου και τα 7ρια αν θυμαμαι καλα 400+. Εχουν νομιζω 6.5αρι οδηγο και δεν είναι τεραστιο το μέγεθος τους οποτε το σκέφτομαι... Μου αρεσε ο ηχος αληθεια είναι και σε αντιθεση με οσα ακουγα για αυτά μου φανηκαν γλυκοηχα με την καλη εννοια όχι επιτηδευμενα... Απλα κοιταω και άλλες επιλογες για τα καλούδια που προσφερουν. Και θελω οπωσδήποτε πριν αποφασισω να ακουσω και τα jbl. Eυχαριστω για την απαντηση.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Tα focal υπηρχαν σε μια λιστα που ειχα κανει ξεκινώντας αυτή την αναζητηση. Τα εβγαλα από αυτην στην πορεια θεωρώντας πως ηχητικα δεν θα είναι τεράστιες οι διαφορες με τα υπολοιπα... Βλέπεις ηθελα να μειωσω λιγο τις επιλογες για ακροασεις και εμφανισιακά δεν τα λατρευω.. Θα προσπαθήσω να ακουσω και αυτά. Τα audioengine HD3 εννοεις η' τα Α5+? Γιατι τα HD6 κοστιζουν πολύ και εκει αλλαζουν και οι επιλογες πια... Όταν πλησιαζεις το 1000ρικο το ματι παιζει και αλλου...
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Re: Απάντηση: Re: Ενεργα ηχεια

Πάντως το brand 'Monkey-Banana' δεν εμπνέει καθόλου :flipout:
(Συγνώμη,αλλά έχει πλάκα)

Εχεις κι εσυ το δικιο σου, κι εγω ντραπηκα λιγο στην αρχη...
Αυριο παω για καμμια ακροαση αν δεν τυχει τιποτα τρελλο. Επειδή βαριέμαι τις πολλες πολλες μετακινήσεις και ετσι κι αλλιως κριτικο ακουσμα δεν εχω καταφερει να κανω ποτε σε κατάστημα... μαλλον θα την ''πατησω'' παιρνοντας ότι μου κατσει πρωτο στο αυτι... Αν είναι μπανανα, τουλάχιστον ας είναι καλη... :afro:
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλησπέρα. Κοίτα και σε αυτή τη διεύθυνση. Είναι του Νάκα. Στη 5η σελίδα των προσφορών έχει studio monitor. Ίσως βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει επειδή οι τιμές είναι πολύ χαμηλές.
http://b2b.nakas.gr/DomainFileStorage/BD_Nakas/b_stock/bstock_new_tax/STOCK-_PA_NEW_03_05_2017.pdf
Όπως και να 'ναι καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Καλησπέρα. Κοίτα και σε αυτή τη διεύθυνση. Είναι του Νάκα. Στη 5η σελίδα των προσφορών έχει studio monitor. Ίσως βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει επειδή οι τιμές είναι πολύ χαμηλές.
http://b2b.nakas.gr/DomainFileStorage/BD_Nakas/b_stock/bstock_new_tax/STOCK-_PA_NEW_03_05_2017.pdf
Όπως και να 'ναι καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.

Καλησπέρα και σε ευχαριστω πολύ για το tip... Αυτή τη στιγμη εχω ''καει'' λιγο με την ιδεα του ενεργου μόνιτορ vs ενεργων hi fi... Ο ζυγος εγερνε προς μόνιτορ μεχρι χθες και μετα ξαφνικα αρχισα να ψαχνω αλλα πραγματα και χαθηκα... Ανακαλυψα ότι η q acoustics εχει ένα ωραιο μικρο ενεργο με πολλα καλουδια, το ιδιο και η dali... Δεν τα ειχα ''πετυχει'' αυτά πουθενα. Με το ψαξιμο όμως τσουπππ... την πατησαμε. Πρεπει να θυμηθώ το σημειο που αρχισα να καίγομαι και να κανω delete memory shell... Γι' αυτό γραφω παραπανω πως θα την ''πατησω''...
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Για να μην τα μπλέξω πολύ με παροχες, ευκολιες, συνδεσμολογιες, design, κλπ... πηγα σημερα αποφασισμένος και ακουσα αποκλειστικα μόνιτορ καποιες εταιριες που δεν ειχα ακουσει. Adam Α7x, Jbl 305, και focal alpha 65. Eφυγα με τα Focal καθως για την τιμη τους μου ακουστηκαν εξαιρετικα σε σχεση με όλα οσα εχω ακουσει μεχρι τωρα εκτος από τα Adam που η τιμη τους όμως ηταν διπλασια. Είναι αρκετα μεγαλα, τελικα δεν εμεινα πιστος στην επιλογή του μικρου μεγέθους αλλα το αξιζουν με το παραπανω... Τωρα είμαι στο στρώσιμο. Αν και μολις βγηκαν από το κουτι είναι πολύ ωραιος ο ηχος και περιμενω να δω τι θα ακουσω τις επομενες ημερες - εβδομάδες. Είναι πολύ νωρις ακομα για αυστηρη κριτικη αλλα για την τιμη τους τα συστηνω χωρις τυψεις... Ευχαριστω οσους βοηθησαν και ιδιαιτερα τον Panoramix που μου ανοιξε τα ματια... Καλα μας ακούσματα.
 
Last edited:

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Έκανες εξαιρετική επιλογή φίλε μου, αυτά ακριβώς έχω κι εγώ..
Με τι θα τα συνδέσεις (ενισχυτή σε ρολο προ απο τα pre-outs ή dac/pre); Αν μπορείς προτίμησε τις xlr (αντι για rca)...
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Για την ωρα είμαι με rca στα pre out του Creek. Στην πορεια βλέπουμε τι θα προκυψει. Ευχαριστω πολύ αλλα αν δεν ειχε ''πεταχτει'' ο Panoramix δεν ξερω τι θα ειχα παρει. Όχι ότι και αλλα δεν ηταν καλα... αλλα αυτά εχουν άλλο αερα. Οι xlr εχω ακουσει πως είναι χρησιμες κυριως αν υπαρχουν πολλα μηχανήματα-ρευματα κλπ και πολλα μετρα καλωδιο. Για την ωρα μια χαρα τα ακουω.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Εγώ για τις xlr έχω ακούσει ότι αξιοποιούν καλύτερα και τους 2 ενισχυτές ενός ενεργού (ένα του γουφερ και ένα του τουιτερ).
Εκτός βέβαια από το ότι παρέχουν καλύτερη απομόνωση στο σήμα.
Βέβαια δεν είμαι και ειδικός, ας πει τη γνώμη του κάποιος φίλος που γνωρίζει καλύτερα αυτά τα τεχνικά...

Πάντως αυτό που λες για τα πολλά μέτρα ισχύει. Αλλά δεν καταλαβαίνω πόσα πολλά μηχανήματα μπορούν να εμπλέκονται στον ήχο ενός ενεργού (από τη στιγμή που έχουν τον ενισχυτή ενσωματωμένο εννοώ)...
Μια πηγή (ή πηγή > προ) θες με ρυθμιστικό για την ένταση (γιατί τα alphas δεν έχουν δικό τους ποτ)...
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Εγώ για τις xlr έχω ακούσει ότι αξιοποιούν καλύτερα και τους 2 ενισχυτές ενός ενεργού (ένα του γουφερ και ένα του τουιτερ).
Εκτός βέβαια από το ότι παρέχουν καλύτερη απομόνωση στο σήμα.
Βέβαια δεν είμαι και ειδικός, ας πει τη γνώμη του κάποιος φίλος που γνωρίζει καλύτερα αυτά τα τεχνικά...

Πάντως αυτό που λες για τα πολλά μέτρα ισχύει. Αλλά δεν καταλαβαίνω πόσα πολλά μηχανήματα μπορούν να εμπλέκονται στον ήχο ενός ενεργού (από τη στιγμή που έχουν τον ενισχυτή ενσωματωμένο εννοώ)...
Μια πηγή (ή πηγή > προ) θες με ρυθμιστικό για την ένταση (γιατί τα alphas δεν έχουν δικό τους ποτ)...

Μαλλον μιλανε για εγκαταστασεις studio και από ποσα μηχανήματα-ρευματα περναει από κοντα το καλωδιο. Οι xlr στα ηχεια οκ.. αλλα εγω εχω μονο συνδεση με τα pre out του Creek. Ο πωλητης μου ειπε πως από xlr στα ηχεια σε rca στον Creek δεν εχει νοημα να ασχοληθώ... Από xlr σε xlr ok...
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Το μονο επιφοβο είναι αυτό με την απουσια volume control. Αν θελησω να κανω καμμια ταρζανιά με κινητο πρεπει να προσεξω πολύ...
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Ο πωλητης μου ειπε πως από xlr στα ηχεια σε rca στον Creek δεν εχει νοημα να ασχοληθώ... Από xlr σε xlr ok...

Ναι οπωσδήποτε, αυτό εννοώ (xlr κι από τις δυο μεριές!)...
Όπως και να 'χει καλοάκουστα!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
καλά από τη μια μας λες για yamaha και δεν θες focal και μας βάζεις αυτά?
είσαι σίγουρος για το τι θελεις?

πάντως δες και για fostex
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
καλά από τη μια μας λες για yamaha και δεν θες focal και μας βάζεις αυτά?
είσαι σίγουρος για το τι θελεις?

πάντως δες και για fostex

Δεν ξερω τι καταλαβες η' αν εγω τα ειπα περιεργα? Δεν ξερω... Ειχα ακουσει τα Yamaha μαζι με αλλα στο ψαξιμο... Τα Focal τα ειχα βγαλει από το καδρο λογο μεγέθους αρχικα... Δεν τα ειχα ακουσει.. Όταν τα ακουσα αλλαξαν όλα... Καλυτερα τωρα? Επισης τωρα ψωνισα.. τελειωσε...
Σε ευχαριστω για την προταση..