Καλωδιο ιντερκονεκτ και usb

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
λοιπον ο 1ος μου προβληματισμος ειναι ο εξης.

Εγω την καρτα ηχου και το iusb.απο το λαπτοπ μεχρι το iusb εχω ενα Kimber και απο iusb-dac εχω ενα οyaide. ερωτηση!!! για στους ελαχιστους που εχω δει απο κοντα εχουν διαφορετικης εταιριας καλωδια και συνηθως οταν βαζαμε απο ιδια εταιρια το αποτελεσμα δεν ηταν τοσο καλο; εσεις τι πιστευετε;

το 2ο κομματι ειναι για ιντερκονεκτ. εχω απο dac σε προ ενα van den hul the name και μετα απο προ σε τελικο ενα kimber hero. Σε δοκιμες που ειχα κανει με ολοκληρομενο διαπιστωσα οτι το the name να πω πως καπως 'δυναμικο' αλλα καποια οργανα μεσαιο χαμηλα τα χανω...εννοω το kimber σαν να κοβει τα χαμηλα αλλα εχει αναλυση.
Γενικα ειναι αυτος ο κανονας; οτι ή θα εχω αναλυση ή χαμηλα;....ή ετυχε;ή το hero θεωρειται πιο σωστο καλωδιο; Σκεφτομαι για την αγορα δυο καλωδιων αλλα δεν ξερω τι θα ηταν κατι καλο. Εσεις που εχει προ και τελικο εχεται ιδια ιντερκονεκτ; επειδη μ αρεσε ο ηχος απο το van den hul σκεφτομουν για το the wave.....εχει κανεις αποψη;

Περιμενω τα σχολια σας....και ευχαριστω θερμα :)
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Για usb θα σου έλεγα furutech
Για interconnect θα σου πρότεινα abbey road..
Αλλα δες αν έχεις τελειώσει μς τα αλλα κομματια της ηχητικής αλυσίδας και μετα ασχολήσου με καλώδια...
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Mogami φίλε μου (για interconnect) από τον Λαϊο.
Και Supra για usb. Ή το κλασικό της Belkin.
Μην πετάς τα λεφτά σου σε καλώδια...
Δώστα αλλού που θα πιάσουν τόπο, όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Κανόνας για τα interconnect δεν υπάρχουν είναι ανάλογα το πως θα κάτσει στο σύστημα σου και τι ηχητικό χαρακτήρα θέλεις να δώσεις, σαφέστατα ακούγονται.
Για τα the name που ρώτησες έχω από αυτά 6 ζευγάρια που τα χρησιμοποιώ για Av,dac αλλά και για τα πικάπ μου λόγω χαμηλής χωρητικότητας για mm κεφαλές.

Πάντως equalizer δεν είναι.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ΜakisM οποτε ειναι καλο ιντερκονεκτ κατα την γνωμη σου;
Εγω πιστευω οτι καπου δεν ειναι τοσο αναλυτικο...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Είναι άλλο να λες ότι κόβει πληροφορίες και άλλο να εστιάζεται στην ανάλυση που μπορεί σε ορισμένα καλώδια να πιάνουν ταβάνι για την ανάλυση λέμε...Αυτό θα κουράσει κάποια στιγμή ,αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

Το the name δεν κόβει πληροφορίες μουσικότατο θα έλεγα, υπάρχουν σαφέστατα interconnect που είναι καλύτερα στο θέμα καθαρότητας και ανάλυσης εστιάζονται περισσότερο στην ανάλυση στην πληροφορία... Διαλέγεις και παίρνεις αλλά για σκέψου να έχεις σύστημα ήδη αναλυτικό τι έχει να γίνει...

Να γιατί δεν υπάρχει κανόνας, μόνο κατόπιν δοκιμής στο σύστημα σου αρκεί να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Καλωδιο ιντερκονεκτ και usb

Mogami φίλε μου (για interconnect) από τον Λαϊο.
Και Supra για usb. Ή το κλασικό της Belkin.
Μην πετάς τα λεφτά σου σε καλώδια...
Δώστα αλλού που θα πιάσουν τόπο, όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω...

και της Oehlbach είναι πολύ καλό
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Το the name σε σχεση με τα αλλα που δοκιμασα εχει παραπανω βαθος... Αλλα δεν εχει την λιγο παραπανω αναλυση που θα θελα στα χαμηλα.
Το vdh the wave θεωρείται πιο αναλυτικο σε σχεση με το the name?
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Αλλο θεμα αυτο....στο θεμα που ανοιξα εχεις να πεις γνωμη.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
στο θέμα που άνοιξες απάντησα. η γνώμη μου είναι ότι άδικα προβληματιζεσαι.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ολα αδικα ειναι θα πεθανουμε καποια στιγμη 😐. Τελος παντων σε ευχαριστώ
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
και θα πω σε τι ειμαι αναμεσα....χωρις να ξερω πιο μου ταιργιαζει....

1) qed 40
2) van den hul the wave (για το οποιο διαβασα πολυ καλα λογια)
3) wireworld oasis 6
4) cardas 140ευρο
4) οτι αλλο έχετε ευχαριστηση :p

δεν γνωριζω τι χαρακτηρα εχει το κανενα οποτε αναφερθηκα βαση διαβασματος μονο.
 
Last edited: