Αναζήτηση ακουστικών για Fiio X5 3Rd + Fiio A5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Budget: 400
On ear/over ear
Προτιμώ κλειστού τύπου αλλά δεν απορριπτο ανοιχτου
75% Metal 25% τα πάντα όλα
Αγορά από οπουδήποτε Ελλάδα/εξωτερικό Χρήση αποκλειστικά με το X5 iii αλλά αν χρειάζεται κολλάω και τον Α5

Υ.Γ. Να ψαρωσω με τις προσφορές του Νάσαι στη σειρά των YAMAHA Pro?? Επίσης καλή τιμή έχει και τα Sennheiser HD 650.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
akg k240.
και 300 ευρώ ρέστα για σπόρια.

(ξέρω, εδώ θα σου πούν 650 ή 600...αλλά σίγουρα θα σου μείνουν λιγότερα ρέστα - και βασικά το λέω γιατί σε δυό εβδομάδες θα ψάχνεις κάτι άλλο, dpa, player, ενισχυτή.....)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
πιό σοβαρά τώρα....
(τα Κ240 σοβαρά ήταν επίσης).
Αν ακούς μέταλ, πάνε για τα γιαμαχα.
Θα τα λατρέψεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για metal AKG K550 σε κλειστά είναι πρώτη επιλογή.
Επίσης πολύ κατάλληλα τα Sennheiser HD598cs και Momentum 2.
Τα Yamaha pro500 επίσης πολύ καλά με αρκετά v shaped χαρακτήρα και αρκετό μπάσο.
Μειονέκτημα ότι ενώ είναι over the ear δεν μπαίνει μέσα όλο το αυτί με αποτέλεσμα μετά από λίγο να ενοχλούν
επίσης κατασκευαστικά η στέκα έχει προδιάθεση για να σπάσει.
Επίσης εξαιρετική επιλογή τα Beyerdynamic DT880 32ohm edition.

Τέλος κράτα και κάνα 100στάρικο ρέστα ώστε να πάρεις τα Fiio F5 μόλις κυκλοφορήσουν
είναι ψείρες με balanced καλώδιο , όπως θα είδες το X5 έχει balanced έξοδο πάρε τώρα και με ευχαριστείς αργότερα!
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Χαχαχα θα τσεκάρω και αυτά φυσικα που μου πρότεινες, απλως ως τώρα έβλεπα τα Yamaha, ποια η διαφορά των 400 με 500, αν τα δοκίμασε κάποιος, γιατί απο βάρος τα δεύτερα είναι ολιγον τι κουρσούμια..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα έχω δοκιμάσει αρκετά και τα δύο.
Το 400 είναι ακόμα χειρότερο στην άνεση και το 500 έχει καλύτερο πιο γεμάτο ήχο και μεγαλύτερη σκηνή.
Πάντως παρόλο που είμαι γνωστός Yamahakias τα συγκεκριμένα ακουστικά δεν νομίζω πως αξίζουν
τα χρήματα που ζητάνε έχει καλύτερα.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Θα τα ψαξω όλα, φυσικά από μουχαμπέτια και διαδικτυακες κριτικες γιατί εδώ Σέρρες δεν κινείται φύλλο απο ακουστικά δυστυχώς..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Κατέβα μια βόλτα Θεσσαλονίκη στον Νάκα στην πυλαία θα μπορέσεις
να ακούσεις κάποια Sennheiser και Yamaha.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Για μέταλ ψηφίζω Γερμανούς. Ειδικοί σε μέταλ, σκληρό ροκ, μαστίγια κτλπ (αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)

Σαν μία επιλογή θα είμαι ο κλασσικός που θα πει Sennheiser HD600-650. Θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάρει τα 600αρια είχα βάλει ένα μέταλ κομμάτι όπου άκουγες καθαρά στην ηχογράφηση τα πιατίνια από τα ντραμς και έπαθα πλάκα εκείνη την στιγμή με την αίσθηση της κρούσης. Το πόσο ρεαλιστική ήταν αλλά χωρίς να σου τρυπάει τα αυτιά καθώς και η αίσθηση της απόσβεσης μετά την κρούση (μπορούσες να απεικονίσει στο μιαλό σου το πιατίνι να πάλλεται).
Συν το έχουν και τα δύο εξαιρετικές μεσαίες, ζεστασιά με ένα μικρό mid-bass hump(κυρίως τα 650) που είναι θελητό για μέταλ.
Ανάμεσα σε 600 και 650 τα 600 έχουν ελαφρώς πιο πολύ ενέργεια στα πρίμα, μικρότερη (σχεδόν ανύπαρκτη στα δικά μου αυτιά) καμπύλη μεσαιοχαμηλά και μια μικρή έμφαση γύρω στα 2kh που επηρεάζει δίνει μια προώθηση στις φωνές (κυρίως στις γυναικείες). Τα 650 έχουν ελαφρώς μεγαλύτερη μουσική σκηνή, λίγο πιο σφιχτό μπάσο που φτάνει ελαφρώς χαμηλότερα, όντας ελαφρώς πιο έντονο με την ελαφριά καμπύλη μεσαιοχαμηλά (που θα σου δώσει παράνω oοmph-όγκο αλλά και πιο γεμάτες ανδρικές φωνές) και με ελαφρώς λιγότερη ένταση αλλά πιο γεμάτα πρίμα (αν βγάζει νόημα αυτό).
Και τα δύο καλές επιλογές στα δικά μου αυτιά αλλά ανοικτού τύπου και ίσως κάπως ουδέτερα για metal. Ίσως να θελήσεις κάτι πιο v-shaped ενθουσιώδες οπότε πάμε στα

Βeyerdynamic Dt-770. Κλασσική αξία. Φθηνά. Κλειστού τύπου με ανεβασμένα μπάσα και πρίμα σε σχέση με τις μεσαίες πράγμα που κάποιους τους ενθουσιάζει. Ίσως λίγο κουραστικά ηχητικά (φυσικό επόμενο) . Πολύ άνετα όμως στο κεφάλι. Nήμα εδώ
Πιο ουδέτερος-στεγνός αδερφός ημιανοικτού τύπου τα Dt-880.

Τρίτη δυνατή επιλογή που ακούσαμε πρόσφατα στη συνάντηση ακουστικάριων χάρις στον Μάκη.
Shure Srh 1540. Πάνω από το μπάτζετ. Κλειστού τύπου. Πολύ ευχάριστος ήχος με ελαφρώς τσιμπημένος μπασάκι αλλά γενικά σχετικά ισορροπημένος. Στο πολύ λίγο που τα άκουσα δεν φάνηκε να λέιπει τίποτα(τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό). Μπάσα, μεσαίες, πρίμα εκεί. Πολύ καλό soundstage για κλειστό ακουστικό. Αρεσε σε όλους στη συνάντηση και απορώ γιατί δεν συζητιούνται πιο πολύ(ίσως γιατί δεν μετράνε πολύ καλά στις μετρήσεις τις παραμόρφωσης). Μπήκα στην μπρίζα για παρουσίαση αυτών και των Srh 1840. Πολύ πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή αλλά είναι over the budget και δεν είμαι κάτοχος οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα

Tέταρτη επιλογή Meze 99 Classics. Μην γράφω πολλά παρουσίαση εδώ.

Πέμπτη επιλογή Audeze Sine on ear. Κλειστού τύπου οn ear. Eπίσης over the budget αλλά από τα καλύτερα on ear. Λέγονται πολύ καλά λόγια. Σοβαρά όμορφα και μαζεμένα. Δεν τα έχω ακούσει παρά μόνο στην έκθεση για ένα λεπτό. Εχουμε κατόχους να ρωτήσεις.

Έκτη επιλογή Μaster & Dynamic ΜΗ40. Ερωτας εμφάνιση και κατατασκευή. Διασκεδαστικός πολύ δυναμικός ήχος με πολύ ωραία μπάσα. Δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί τα άκουσα επίσης στην έκθεση μόνο με ηλεκτρονική μουσική και έπαιζαν από το τούμπανο Mytek Βrooklyn με ότι αυτό συνεπάγεται.

Νήματα για υπόλοιπα ακουστικά που αναφέρθηκαν παρακάτω. Akg k240 , Υamaha Pro 500

Υ.Γ1 Ζηλεύω το μηχανάκι σου... Το fiio
Υ.Γ2 Βάλε κανά 2-3 link από μερικά metal κομμάτια :music-smiley-005:
Υ.Γ3 Σκέφτομαι αφού το νήμα εκπληρώσει τον σκοπό του και καταλήξεις να το μετονομάσω σε "Αναζήτηση ακουστικών για Metal"
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ και εγώ για τα HD600/650 αλλά δεν τα πρότεινα διότι ναι μεν θα παίξουν με τον Fiio A5
αλλά σίγουρα θα τα αδικήσει και ενδεχομένως μετά να έχουμε παράπονα για πέπλο , ανύπαρκτο μπάσο κλπ κλπ !
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
O Μιχάλης είναι ο ειδικός να μας πει καθώς έχει τα 600αρια και τον A5 την στιγμή που μιλάμε. Λίγο που μου έβαλε να ακούσω τον συνδυασμό μου έκανε εντύπωση το μπάσο που έβαλε στα 600αρια. Αφού έψαχνα να κλέισω το bass boost μέχρι να δω ότι ήταν στο off.. Δεν θυμάμαι να είχα ξανακούσει τα 600αρια με τόσο μπάσο . Τώρα αν είναι καλό ή κακό αυτό είναι άλλο θέμα και μάλλον υποκειμενικό...
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Παιδιά το κεφάλι μου έγινε και πάλι κιμας με τις τόσες και αναλυτικοτατες προτάσεις σας,τόσο αναλυτικές που οι γνώσεις μου ως αρχάριος με προδιδουν...
Με συγκίνησε και πάλι το ενδιαφέρον σας και η βοήθεια σας, εσείς μπορεί να λέτε καλά λόγια για το μηχανάκι μου,εγώ όμως ζηλεύω τις γνώσεις σας, εντωμεταξυ, όσο τσεκάρω τις προτάσεις, ρίχνω μερικά συγκροτήματα που ακούω και θα ακούω ξανά και ξανά κολλημένος :
King Diamond, Saratoga,Kreator, Manowar, Virgin Steele,Slayer,Wasp, μια 80ιλα ένα πράγμα... Αν βοηθάει καθόλου...
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Και μάλλον επιλέγω κλειστού τύπου...
Το δεύτερο συγκρότημα για να μη σας πιάσω αδιαβαστους χαχα εννοούσα Savatage
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Στο budget δε θα ξεφύγω και από ότι βλέπω με 300 πάω για μια χαρά ακουστικά για τα κυβικά μου..