Επιλογή τηλεόρασης Android TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Ανοίγω αυτό το thread για μια βοήθεια σχετικά με την επιλογή τηλεόρασης Android TV. Οχι Android TV Box αλλά συσκευής τηλεόρασης με ενσωματωμένο το Android.

Είχα καλή βοήθεια σε αυτό το forum το 2011 όταν αγόρασα την πρώτη μου Smart Samsung UE46D100 την οποία πριν από δύο μήνες περίπου μου την έκλεψαν από το σπίτι μου :violent-smiley-030:διαρρήκτες! Είμαι τώρα σε αναζήτηση νέας τηλεόρασης κατά προτίμηση 50 ιντσών αλλά με βασική προϋπόθεση Android TV. Υπάρχουν αυτή τη στιγμή διαθέσιμες στο εμπόριο δύο ή τρία μοντέλα τηλεοράσεων Android TV. Sony Bravia, Philips και Sharp Aquos. Αν και την τελευταία δεν τη βρίσκω στο Skroutz. Η τιμή δεν θέλω να ξεπεράσει τα 650 ευρώ. 1000 είχα δώσει για τη samsung που ηταν όμως και 3D το οποίο αποδείχθηκε μ@@κία γιατί παίζει μονο με ενεργά γυαλιά και όχι Full HD.
Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι τα παρακάτω:
1. Android TV
2. 4K Super UHD (HDR)
3. Τιμή μέχρι 650 αντε 750 το μέγιστο και πολλά λέω για να μην τα κλαίω αν μπούνε πάλι στο σπίτι μου κλέφτες και την κλέψουν.
4. Λειτουργία με ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι αντί του remote control.
5. Να μπορώ να έχω πρόσβαση σε αρχεία βίντεο σε NAS ή να τα στέλνω από το κινητό μου στην τηλεόραση. Δηλαδή DLNA server αλλά και σαν την κλασσική σύνδεση δικτύου που κάνεις μεσω ενός ταμπλετ σε άλλη δικτυακή συσκευή στο τοπικό δίκτυο.

Το βασικότερο είναι να έχω τη δυνατότητα όταν ανοίγω την τηλεόραση ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΕ ΚΑΝΑΛΙ αλλά σε περιεχόμενο Internet όπως youtube, netflix και οτιδήποτε άλλο ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ Ελληνικά κανάλια. Θέλω να μπορώ να κλειδώνω τα ψηφιακά κανάλια με PIN αν είναι δυνατόν.

Έχω εντοπίσει για την ώρα τα παρακάτω μοντέλα 2016 χωρίς να έχω καταλήξει όμως γιατί δεν βιάζομαι. Από Σεπτέμβριο-Οκτώβριο θα γίνει η αγορά. Μέχρι τότε θα έχουν κυκλοφορήσει και τα φετινά μοντέλα.

https://www.skroutz.gr/s/9777794/Sony-KD-49XD7005.html
https://www.skroutz.gr/s/10852662/Philips-49PUS6401.html#specs

Αν έχει αγοράσει κάποιος Android TV μπορεί να μου πει αν γίνεται το βασικότερο που ζητάω;

Ευχαριστώ
 
Last edited:

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Δεν γνωρίζω. Ακόμη ψάχνω. Θεωρητικά ναι. Αλλά θα ήταν μεγάλη ευχαρίστηση να μπορώ να πετάω έξω τα ελληνικά κανάλια και να μην υπάρχει η άμεση δυνατότητα να ανοίγεις την τηλεόραση σε κανάλι αλλά μόνο σε YouTube π.χ. Κι ακόμη καλύτερα και πιο σατανικά να προγραμματίζεις να πετάει απ έξω ορισμένες τηλεοπτικές εμμετικές εκπομπές (πρωινάδικα, ειδήσεις, ελληνικές σειρές, τούρκικα) βγάζοντας ένα μήνυμα στην οθόνη "Δεν είναι διαθέσιμο". Oh yes! Τότε θα αγοράσω τηλεόραση! Διαφορετικά μένω και με το τάμπλετ μου. Αν το διαβάζουν αυτό οι εταιρίες κατασκευής τηλεοράσεων ας το λάβουν υπόψην τους σοβαρά. Γιατί δεν είμαι μόνο εγώ που σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση αλλά χιλιάδες άλλοι δυσαρεστημένοι πολίτες. Και γιατί αυτή η κατάσταση στο ελληνικό τηλεοπτικό τοπίο δεν πρόκειται να αλλάξει. Μόνο έτσι θα πουλήσουν πάλι τηλεοράσεις σ αυτό το κοινό!
 
Last edited:

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
για τις εφαρμογες kodi netflix ναι μπορεις να τις κανεις εγκατασταση οπως και οποια αλλη εφαρμογη θελεις , στον κοτσο,συγκεκριμενα,ειχε την 7005 αν θυμαμαι καλα και ειχε εγκατεστημενο το kodi krypton!!!
 

stelioss_1

Established Member
7 June 2013
154
πχ sony dx7 εχει το google play αλλά δεν εχει ολα τα apps.

το kodi δουλεύει κανονικότατα + πήρε android 6...
για το nexflix δεν γνωρίζω για 4κ, αν και απο οτι διαβάζω ναι ( Sony's Netflix client is 4K-enabled)

και σε άλλες smart δουλεύουν keyboard mouse. απλά δεν το υποστηρίζουν ολα τα app τους.

στην sony δουλεύουν όλα μια χαρά!
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Ωραία. Άρα εφαρμογές παίζουν. Αλλά όχι όλες. Το κύριο θέμα. Μπορεί να ανοίξει η τηλεόραση με το πληκτρολόγιο και να μεταβαίνει στις εφαρμογές και προαιρετικά στη λειτουργία TV;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Θα μιλήσω για την Sony 65XD7505 που έχω,φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για τα υπόλοιπα μοντέλα 2016-2017:
Υποστηρίζει 4k netflix κανονικά.Πρόσφατα βγήκε νέο firmware και πήρε android 7.Kodi έχει το 17.1 και παίζει χωρίς πρόβλημα.
Για keyboard δεν έχω δοκιμάσει προς το παρόν.Το remote έχει πλήκτρο netflix όπου μπορείς να πας κατευθείαν εκεί.
Επίσης το πλήκτρο TV μπορείς να το ρυθμίσεις από το μενού και πατώντας το να σε πηγαίνει εκεί που θες.Σε εφαρμογές,στα ψηφιακά κανάλια ή σε εξωτερική συσκευή συνδεδεμένη στην tv (δορυφορικό δέκτη,media player κλπ).
Ακόμη με το πλήκτρο HOME πηγαίνεις κατευθείαν στις εφαρμογές.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Τέλειο

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Να εχετε υποψη οτι ολες οι sony μεχρι περσυ που εχω δουλεψει σερνονται στο μενου. Ακομα και η 9305. Με οτι αυτο συνεπαγεται... Εγω παλι dedicated android player θα εβαζα πανω. Δεν μπορω τοσο συρσιμο...
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Σε αυτό έχεις δίκιο,το έχω παρατηρήσει κι εγώ.Κάθε 10-15 μέρες κάνω restart στην tv για να επανέλθει το μενού σε φυσιολογικές ταχύτητες.Τώρα με το Android 7 εκ πρώτης όψεως είναι αισθητά πιο γρήγορο το μενού,αλλά θα δούμε σε βάθος χρόνου αν θέλει πάλι restart η tv για να επανέλθει σε ταχύτητα.Μόλις πριν 3 μέρες πέρασα την αναβάθμιση του Android 7 οπότε οψόμεθα σχετικά με την ταχύτητα απόκρισης στο νέο firmware.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Με Philips τι παίζει; Έχουν τετραπυρηνο επεξεργαστή

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Για κάποιον λόγο δεν πουλιούνται στην Ελλάδα. Λίγα σκόρπια μοντέλα μόνο απο δω και απο κεί.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Έχω δει στο skroutz.gr. Αλλά και οι Sharp Aquos δεν υπάρχουν στην ελληνική αγορά

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Οι philips σ αυτα τα ευρη τιμων αλλα και παραπανω ειναι vestel, καμια σχεση με τη philips που ξεραμε απο παλια.
Στο budget σου δεν υπαρχει σωστο HDR, ποσο μαλλον στα ips panel των "φθηνων" sony που κοιτας.
η XD7005 τα εχει, εν μερει, αυτα που θες αλλα μη περιμενεις πολλα απο εικονα, ειδικα αν βλεπεις σε σκοταδι και χαμηλο φωτισμο, το λεω αυτο μιας και δεν βλεπω πουθενα να λες οτι σ ενδιαφερει η εικονα, η κινηση, ο upscaler που ειναι τα βασικοτερα χαρακτηριστικα στην επιλογη τηλεορασης.

Οταν την κλεινεις απ το τηλεχειριστηριο και την ξανανοιξεις ανοιγει ακριβως εκει που την αφησες, μπαινει σε αναμονη δηλαδη, δεδομενου παντα οτι δεν την βγαλεις απ το ρευμα.

Και ναι μπορεις να βαλεις και Kodi, κασι νετφλιξ και και παρα πολλα αλλα, σημειωση το store για smart tvs ειναι διαφορετικο απο των κινητων.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Η εικόνα με ενδιαφέρει γιατί είχα Samsung UE46D100 που ειχε πολύ καλή αντίθεση μαύρου. Μοντέλο 2011 1000 ευρω και 3D. Χαιρόμουν να παρακολουθώ ταινίες σ αυτή. Το 3D είναι περιττό. Αλλά από την άλλη δεν ξέρω πόσο θα πρέπει να δώσω για να παρω τηλεόραση και με καλή εικόνα αλλά κυρίως Android.


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αυτό που ξεκίνησες να ψάχνεις, εμπεριέχει πιό πολλούς συμβιβασμούς απο ότι δείχνει..
Αν θέλεις android, μπορείς να πάρεις ένα android tv box. Δεν χρειάζεται να επενδύσεις 1000.
Αν θές μια πολύ καλύτερη τηλεόραση απο αυτή που έχεις πάρε μια OLED

Το να περιοριστείς στην Sony, ή να περάσεις σε κινέζικη τηλεόραση προκειμένου να αποφύγεις ένα μικρό κουτάκι μπορεί να σου στερήσει μια καλύτερη ή μεγαλύτερη εικόνα.
 
Last edited:

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Θέλω τηλεόραση. Δεν έχω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk