Έγκατατασταση πιάτου 1.10 με 4lnb

manwlis77

New member
4 September 2012
7
Καλησπέρα
Μετά από καιρό θέλω να ενεργοποιηθω πάλι
Εγώ το πιάτο 1.10-1.20 στην ταράτσα
Θέλω να βάλω 4 lnb
Θα ήθελα οπωσδήποτε digea
Από κει και πέρα στα άλλα 3 lnb που να τα στοχεύσω; Μπορώ να πιάσω και 19μοιρες ;
Βρισκομαι Ηρακλείο Κρήτης
Θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος ανέβαζε μια φωτό με την διάταξη που πρέπει να έχουν τα lnb
Δηλαδή πιο θα είναι αριστερά και πιο δεξιά !!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Digea με Astra μαζί στο ίδιο πιάτο δεν σε συμφέρει γιατί οποίος και αν ειναι ο ακραίος δορυφόρος απο τους δυο θα εχει τρομερές απώλειες σε λήψη. Η λύση που μπορείς να έχεις ειναι να βάλεις ένα αλλο πιάτο 80cm ΠΧ. για digea και με το 110X120 να πιάσεις Astra και Hotbird. Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρουν πάλι οι τελευταίοι βάζεις το υπάρχων πιάτο στις 3E μοίρες μόνο για digea. Αλλά μια λύση επίσης ειναι να βάλεις μοτέρ τύπου diseqc στο πιάτο και να πιάνεις όλους τους δορυφόρους στο τόξο που βγαίνει στην περιοχή σου χωρίς να έχεις πρόβλημα περιορισμών.
 

manwlis77

New member
4 September 2012
7
Από τις 19 θέλω το γερμανικό που αν έχω καταλάβει καλά είναι στις δυνατές συχνότητες
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
εαν θελεις τα γερμανικα τοτε κεντρο τις 19 μοιρες, και τα υπολοιπα 13 μοιρες, 9μοιρες και 26μοιρες.

για digea παρε ενα ακομα και βαλτο καρφωτο και παραγκεντρα 4.9°E και 0.8°W και θα εχεις πλεον ληψη απο 7 δορυφορους


για την θεση δες το παρακατω
http://avclub.gr/forum/showthread.php/35608-Οδηγώντας-στα-όρια-ένα-πιάτο