Questyle CMA 600i (mini) Παρουσίαση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Questyle CMA 600i
"Ολα σε ένα νοικοκυρεμένα (με HighStyle)"
Τιμή: 1400ευρώ


Αντιπρόσωπος: www.aurion.gr


Technical Specifications:

Physical specifications

Finish
Silver/Space Grey
Chassis materials
Special CNC tooled Aluminum
Dimensions
12.99 (330mm)[W] x 11.81 (300mm)[D] x 1.38 (55mm)[H]
Weight
113oz (3.2kg)
Working status
Pure Class A
Voltage
100-120V or 220-230V, switchable
Power consumption
18W
Volume control
Analog ALPS motor potentiometer
Input devices
Remote control


Headphone amplification specifications

Gain
13.4dB (4.7 times)
Max Output

Single Ended
220mW @300ohm, 950mW @32ohm
Balanced
630mW @300ohm, 1900mW @32ohm
THD+N
0.00057% @1kHz, Po=100mW, 300ohm; 0.00034% @1kHz, Po=50mW, 32ohm
Signal to Noise Ratio (SNR)
113dB
Frequency response
DC-100kHz (+0, -0.7dB); DC-600kHz (+0,-3dB)
Sensitivity
1.7Vrms
Input
Internal DAC output or external RCA, switchable
Number of outputs
Two single ended, one 4-pin XLR


DAC and pre-amp specifications

DAC chip
AKM AK4490, independently powered
Supporting files

SPDIF and Optical
PCM 16/44 to 24/192
USB
PCM 16/44 to 32/384, True (native) DSD64 to DSD256, DoP DSD64 to DSD128
Supporting OS
XP, Vista, Windows 7-10, Mac OS
Digital input
SPDIF, Optical, USB type B
Kernel streaming modes
WASAPI, ASIO, KS
Digital Filter
PCM mode, IIR (MP) and FIR(LP), switchable; DSD mode, no filter
Output
XLR and RCA
Max amplitude
XLR: 8.6Vrms; RCA: 4.3VRms
Analog output

THD+N
RCA<0.00082%, XLR<0.00064%
SNR
RCA>105dB, XLR>121dB


Ιntro
O Questyle CMA 600i πέρασε από τα χέρια μας δύο φορές στο πλαίσιο των 2 συναντήσεων των ακουστικάριων της Αθήνας ευγενική χορηγία του κυρίου John Demos τον οποίο ευχαριστούμε πολύ. Ναι ίσως ο χρόνος να μην ήταν αρκετός για ένα υπερ-εκτεταμένο review και για απόλυτα συμπεράσματα (εξού και το "mini" του τίτλου) αλλά θέλω να πιστεύω ότι βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα που μπορούν να βοηθήσουν τους ενδιαφερόμενους. Για πάμε


Ποιότητα/Υλικά Κατασκευής/Design
"Ποιοτικό και σαλονάτο"
Η ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική όπως θα περίμενε κανείς σε αυτή την κατηγορία τιμής (αν και δυστυχώς αυτό δεν είναι κανόνας...) Το σασί είναι κατασκευασμένο από ποιοτικό αλουμίνιο χρώματος space gray που προσωπικά θεωρώ όμορφο αλλά και σχετικά ουδέτερο ώστε να μπορεί να ταιριάξει σε κάθε χώρο.
Η αίσθηση στο χέρι είναι πολύ καλή και αποπνέι στιβαρότητα τόσο με το βάρος (γύρωστα 3 και κάτι κιλά) που χωρίς να είναι μεγάλο νοιώθεις ότι έχεις να κάνεις με μια μεταλλική κατασκευή αλλά και μετην αίσθηση του ποτενσιόμετρου και των διακοπτών. To ποτενσιόμετρο είναι καλού μεγέθους ώστε να έχετε εύκολο πιάσιμο, έχει ομαλή αίσθηση και είναι και motorized ώστε να είναι δυνατή η αυξομείωση της έντασης μέσω τηλεχειριστηρίου (το οποίο περιλαμβάνεται στη συσκευασία). Μοναδικό μειονέκτημα (και αρχίζω να "ψειρίζω" τα πράγματα εδώ πέρα) είναι η πολύ μικρή ένδειξη του επιπέδου της έντασης πάνω στο ποτενσιόμετρο (μια μικρή κουκίδα) που από απόσταση δεν θα είναι εμφανής.
Οι διαστάσεις είναι 33εκ πλάτος x 30 εκ βάθος x 5,5εκ ύψος. Πλάτος και βάθος είναι πάνω κάτω στα μέτρα ενός πλήρους μηχανήματος αυτής της κατηγορίας αλλά εντύπωση προκαλεί το χαμηλό του ύψος των μόλις 5,5 εκατοστών που τον καθιστά πολύ βολικό για τοποθέτηση σε ράφι επίπλου σαλονιού. Και με αυτή την εμφάνιση δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να το βάλλετε εκεί.
Μπόνους: Eχω δει ότι υπάρχει η δυνατότητα αντικατάστασης του αλουμινένιου πάνελ στο επάνω μέρος της συσκευής με διάφανο πάνελ (ώστενα είναι ορατό το εσωτερικό της συσκευής κατά τη λειτουργείας της. Πολύ ωραία ιδέα που κατά την γνώμη μου πραγματικά απογειώνει το design.

maxresdefault.jpg



Συνδεσιμότητα/Features
"Tα κάνει (σχεδόν) όλα και συμφέρει..."

Συνδεσιμότητα


Στο μπροστινό μέρος έχουμε
Διακόπτες
Power (οn/off), Input (με δίπλα ένδειξεις Pcm/Dsd/Usb/Digital) και External or Internal input (αν θα ταϊσετε τον ενισχυτή ακουστικών με σήμα από το εσωτερικό dac ή με κάποιο εξωτερικό δηλαδή). Eπίσης έχουμε 3(!) εξόδους ακουστικών οι οποίες μπορούν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα με τις δύο να είναι SE και την τρίτη balanced 4pin xlr και τέλος το ποτενσιόμετρο το οποίο μπορεί να λειτουργήσει και με τηλεχειρισμό.
600i-11-1024x486.jpg


Στο πίσω μέρος έχουμε

Usb in, Οptical και Spdif in (με διακόπτη switch) και Spdif out. Eπίσης έχουμε Rca in αποκλειστικά για τον ενισχυτή ακουστικών (για σήμα από κάποια εξωτερική πηγή κάνοντας bypass το εσωτερικό dac- εδώ θα ήταν ωραίο να υπήρχαν και balanced είσοδοι για αυτή τη χρήση πέρα από τα rca). Συνεχίζουμε με τις εξόδους που έχουμε και Balanced Xlr αλλά και Rca outs. Και τέλος βεβαίως η υποδοχή του καλωδίου ρεύματος.
600i-33-1024x505.jpg




Features:
Dac? Ναι
Ενισχυτής Ακουστικών? Ναι
Με πάνω από μία εξόδους ακουστικών που δουλεύουν ταυτόχρονα? Ναι
Με external input ώστενα συνδέσω όποιο dac θέλω πάνω και να χρησιμοποιήσω μόνο τον ενισχυτή? Ναι
Προενισχυτής? Ναι
Βalanced xlr είσοδοι και έξοδοι? Nαι
Ψηφιακοί είσοδοι και έξοδοι ? Ναι
Τηλεχειρισμός? Ναι
Direct line out κάνοντας bypass το ποτενσιόμετρο? Οχι


Mε λίγα λόγια ένα all-in-one πακέτο που μπορεί να απότελέσει την "καρδιά" της ψηφιακής σας ψυχαγωγίας... Οι δυνατοί συνδυασμοί και οι πιθανές χρήσεις είναι πάρα πολλές ώστε να μπορούν να προσαρμοστούν από άτομο σε άτομο ανάλογα με τις ανάγκες του.
Μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι δεν δίνει καθαρό direct σήμα από το dac παρακάμπτωντας το ποτενσιόμετρο
με ότι αυτό συνεπάγεται. Aντίστροφα όμως μπορείτε να παρακάμψετε το dac τροφοδοτώντας τον ενισχυτή ακουστικών με οποιαδήποτε πηγή της αρεσκείας σας μέσω των rca in.
tumblr_o7swlf3h0K1vvj0seo1_1280.jpg



Σαν προενισχυτής
"Aξιος"
Σαν προενισχυτής είναι μίλια μπροστά από συσκευές τύπου iFi Μicro iDSD το οποίο στην σύνδεση με τα Focal Alpha μου (ενεργά studio monitor) παρουσιάζε ανισορροπίες σε αριστερό και δεξί κανάλι όταν το ποτενσιόμετρο ήταν χαμηλά. Και εκεί ήταν συνήθως καθώς έπιανε απότομα το μέγιστο της έντασης που ήθελα να ακούσω. (σημαντικός λόγος που αγόρασα και κρατάω των Schiit Jotunheim στην αλυσίδα μου χωρίς να είναι αυτή η βασική δουλειά του)
Στον Questyle δεν υπήρχε κανένα από αυτά τα προβλήματα. Καμία αισθητή ανισορροπία ανάμεσα στα κανάλια ακόμα και με τέρμα χαμηλά το ποτενσιόμετρο, ομαλή αύξηση της έντασης και γενικά το απότέλεσμα που έπαιρνα από τα ηχεία μου ήταν αυτό που μπορούσαν να δώσουν. Αυτό που είναι δηλαδή η δουλειά του προενισχυτή να μην αλλοιώνει το αποτέλεσμα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο απλά να ρυμθίζει την ένταση.
H απροβλημάτιστη λειτουργεία του χωρίς θέματα ανισορροπιών και έντασης, η xlr έξοδοι και δυνατότητα χρήσης του τηλεχειριστηρίου καθιστούν τον Questyle ιδανική λύση για studio monitors και όχι μόνο.


Σαν DAC
Πρώτα από όλα θα αναφέρω ότι δεν έχω την εμπεiρία που θα ήθελα όσον αφορά dac πέρα από ότι έχω ακούσει σε εκθέσεις, σε σπίτια αλλά και από το δικό μου ταπεινό ifi Micro iDsd. Οπότε για αυτό το κομμάτι και ιδιαίτερα για στοιχεία τύπου λεπτομέρεια, χροιές, σκηνή κτλπ σε σχέση μέ dac αναφοράς προτείνω να συμβουλευτείτε τον Μιχάλη που θα ακολουθήσει.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πω δυο κουβέντες για τον ηχητικό χαρακτήρα που εξέλαβα


Το dac chip που φοράει ο Questyle είναι το AKM4490 και μπορεί να αναπαράγει natively dsd υλικό(έως DSD256).
Στη σύνδεση του με τον υπολογιστή μου (windows 10) δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα αλλά δεν δοκίμασα κάποιο αρχείο dsd καθώςη βασική μου χρήση είναι η αναπαραγωγή flac με streaming μέσω tidal.


Tο ηχητικό αποτέλεσμα ήταν σχετικά ισορροπημένο με δύο βασικά πλεονεκτήματα για μένα. Πρώτον υπήρχε μια έλλειψη σκληράδας/grain/ψηφιακίλας (πείτε όπως θέλετε) που συναντάμε σε διάφορες περιπτώσεις. Το αποτέλεσμα ήταν ομαλό με όμορφη ροή και φυσικότητα.
Δεύτερον υπήρχε μια σχετική ουδετερότητα στον ήχο καθώς δεν υπήρχε κάτι να σου χτυπάει αμέσως άσχημα είτε με την έντονη παρουσία του είτε με την απουσία του. Το αποτέλεσμα θέλω να πιστεύω είναι κοντά σε αυτό που όριζει η ηχογράφηση. Αν θέλετε κάτι που π.χ να φουσκώνει τα μπάσα, να σπρώχνει πολύ μπροστά τις φωνές, να δίνει έξτρα ενέργεια στα πρίμα ή οτιδήποτε άλλο τέτοιου στυλ έντονων χρωματισμών για εντυπωσιασμό μάλλον δεν θα το βρείτε εδώ (και μάλλον έχουμε διαφορετικούς ορισμούς για το ποια είναι η δουλειά ενός dac). To αποτέλεσμα ήταν ομαλό και ευχάριστο, όντας σχετικά ουδέτερο χωρίς να ξυρίζει. (Η αλλιώς με μία λέξη αυτό που αρέσει σε πολλούς να λένε "μουσικό". Ολα αυτά πάντα λαμβάνοντας υπόψιν ότι μιλάμε για την χρήση του dac με τον προενισχυτή του μηχανήματος σε studio monitor ηχεία καθώς ο διαχωρίσμός τους δεν είναι δυνατός. Η μόνη σκέψη που έχω στο ματσάρισμα με τα Focal Alpha είναιότι μάλλον θα ήθελα λίγο παραπάνω αναλυτικότητα. Γενικά μετα Αlpha προτιμώ κάτι μεν ουδέτερο αλλά πιο αναλυτικό σαν ματσάρισμα όπως π.χ το Μytek 192 dsd που μάλλον είναι κάπως aggressive στην παρουσίαση του και στον τρόπο που δίνει την πληροφορία. Οπότε εάν έχετε έαν σύστημα που είναι ήδη laid back και ψάχνετε για ματσάρισμα κάτι aggressive τότε ίσως να μην είναι η ιδανική επιλογή. Αν ψάχνετε για κάτι σχετικά ουδέτερο με smooth χαρακτήρα για να ταιριάξει με αναλυτικά συστήματα τότε σαφώς πιστεύω ότι μπορεί να βρείτε εδώ κάτι που σας αρέσει.


Σαν ενισχυτής ακουστικών
"Current Mode Amplification"
O ενισχυτής χρησιμοποιεί την πατενταρισμένη τεχνολογία "Current Mode Amplification" και είναι τάξης A κάτι που μπορείτε να καταλάβετε ακουμπώντας το μηχανήμα μετά από κάποια ώρα λειτουργείας. Ναι ζεσταίνεται (αλλά όχι πέρα από τα συνηθισμένα επίπεδα.)
Με τον Questyle CMA 600i υπάρχει η δυνατότητα να οδηγήσετε 3 ακουστικά ταυτόχρονα(!) καθώς έχει 3 εξόδους ακουστικών με τις δύο να είναι SE και την μια balanced με 4 pin xlr. Eξαιρετικό χαρακτηριστικό για όσους διαθέτουν συλλογή ακουστικών και είτε θέλουν να κάνουν a/b είτε θέλουν να μοιραστούν την μουσική τους απόλαυση με παρέα (πάντα λαμβάνοντας υπόψιν τις διαφορές που μπορούν να προκύψουν στην ένταση χρησιμοποιώντας ακουστικά με διαφορετική δυσκολία οδήγησης)
H balanded έξοδος δίνει 1900mW στα 32 ohm και 630mW στα 300 ohm ενώ οι δύο SE έξοδοι δίνουν 950 mW στα 32 οhm και 220mW στα 300ohm. Στην θεωρία τα νούμερα είναι ικανοποιητικά χωρίς βέβαια να προκαλούν δέος αλλά τι γίνεται στην πράξη?
Στην πράξη το αποτέλεσμαείναι πολύ ικανοποιητικό. Ο Questyle CMA 600i δεν θα έχει πρόβλημα να οδηγήσει το 99,9% των ακουστικών σε πέρα από τις μέγιστες ανεχτές εντάσεις. (Αφήνω αυτό 0,1% προς εξέταση για ακουστικά τύπου HE-6 που χρειάζοναι ιδιωτική κολόνα της ΔΕΗ.)Ωστόσο θα πρέπει να λάβετε υπόψιν ότι όπως όλοι οι balanced ενισχυτές είναι φτιαγμένος για να δίνει το 100% της δύναμης του από την balanced έξοδο οπότε το ακουστικό σας θα πρέπει να έχει την δυνατότητα να συνδεθεί με την αντίστοιχη συνδεσμολογία. Και βέβαια να αγοράσετε/φτιάξετε το αντίστοιχο καλωδιο που έχει και αυτό κάποιο κόστος. Κάθε άλλο παρά αδύναμες όμως είναι και oι SE έξοδοι αφού δεν είχαν πρόβλημα να οδηγήσουν τα HD650 σε πέρα από ικανοποιητικά επίπεδα.
Τουλάχιστον αντίστοιχη (αν όχι ανώτερη) με την ποσότητα ήταν και η ποιότητα της ενίσχυσης καθώς όλα τα ακουστικά που δοκίμασα έβγαλαν κάτι που πιστεύω ότι πλησιάζει τον καλύτερο εαυτό τους. Ταχύτητα, πιστότητα, δυναμικά,λεπτομέρεια όλα σε καλά επίπεδα με σημαντικό πλεονέκτημα την έλλειψη glare και σκληρότητας. Μουσικό αποτέλεσμα που ακουγόταν φυσικό. Γενικά σε solid state ενισχυτές (τουλάχιστον σε mid κατηγορίας) πολλοί έχουν παράπονα ότι δεν έχουν την φυσικότητα και την ομαλότητα που μπορεί να έχει ένας λαμπάτος ενισχυτής αλλά βγάζουν μια τραχύτητα/σκληράδα. Ε ο cma-600i ίσως να είναι μία λύση σε αυτούς που αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα καθώς φέρνει λίγο σε λαμπάτο ενισχυτή όχι με την έννοια του θερμού/σκοτεινού/φουσκωμένου ήχου αλλά με την έννοια του φυσικού unoffensive ήχου.


Vs Schiit Jotunheim
Σε σχέση με τον Schiit Jotunheim τροφοδοτούμενο από το iFiMicro iDSD ο Questyle cma 600i ήταν ανώτερος μάλλον σε κάθε επίπεδο. Πιο πλατιά μουσική σκηνή, πιο σφιχτό μπάσο, πιο ρεαλιστικές και σωστές φωνές και κυρίως έφυγε αυτό το glare που παρουσίαζει ο Jotunheim μεσαιουψηλά. Και αυτά αφορούν την χρήση τόσο των SE οσό και των Balanced εξόδων των δύο ενισχυτών. Λεπτομέρεια και δυναμικά ίσως να ήταν τα σημεία που στεκόταν καλά ο Jotunheim.
Όσον αφορά την ένταση ο Jotunheim θεωρητικά είναι πιο δυνατός αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς έφταναν οι δύο ενισχυτές στο ποτενσιόμετρο για να φτάσουν στην ίδια ένταση. Και δεν ενδιαφέρθηκα να το δω αυτό αφού ακόμα και από την SE έξοδο και οι δύο φτάνουν σχετικά γρήγορα στο μέγιστο που θα θέλετε να ακούσετε. Η ένταση δεν θα είναι πρόβλημα με κανέναν από τους δύο ενισχυτές το θέμα είναι η ποιότητα.
Στα + του Jotunheim έναντι του Questyle ότι έχει gain control (High, Low) σε περίπτωση που μπορεί αυτό να σας φανεί χρήσιμο.


Ματσάρισματα


Sennheiser HD650 (300Οhm):
Κανένα απολύτως πρόβλημα σε ένταση. Πολύ όμορφη-ισορροπημένη-εύπεπτη μουσική εμπειρία. Καλά σφιχτά μπάσα και.. Πέπλο? Ποιο πέπλο? Δεν ακούω κάτι που να δικαιολογεί την βαρύτητα της λέξης πέπλο... Ουτε από το Jotunheim την άκουγα αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλο νήμα...
Η σκηνή βελτιώνεται σε σχέση με τον Jotunheim και είναι συμπαθητική αλλά γενικά μην περιμένετε καμιά σπηλαιώδη εμπειρία από τα 650...


Sennheiser ΗD600(300ohm):
Αντίστοιχο αν όχι καλύτερο ματσάρισμα. Πολύ γλυκό και συνάμα πολύ ουδέτερο αποτέλεσμα. Ο συνδυασμός θα μπορούσε να είναι σημείο αναφοράς για την αξιολόγηση της ηχητικής ισορροπίας λοιπών ακουστικών. Όχι βέβαια σημείο αναφοράς σε μέγεθος μουσικής σκηνής ή ταχύτητας όπου τα HD600 δεν είναι στα καλύτερα τους.


Meze 99 Classics (32 ohm)
Από την SE έξοδο βεβαίως. Ανεβαίνει επίπεδο στην χρήση του με τον Questyle καθώς παρατηρούνται βελτιώσεις σε δυναμικά/ ταχύτητα/ηχητικήισορροπία/συμπεριφορά μπάσου. Γενικά είναι ήδη ένα ευχάριστο-μουσικό ακουστικό που βοηθιέται από το clarity που του δίνει ο Questyle.


Sennheiser HD800? (300ohm)
ΟΚ δυστυχώς δεν έτυχε να μας παραχωρηθούν ταυτόχρονα τα Sennheiser HD800s με τον Questyle Cma 600i από Nάκα και Aurion αντίστοιχα αλλά ο "θρύλος" λέει ότι το αγαπημένο ακουστικό του σχεδιαστή της Questyle είναι το Sennheiser HD800 και το χρησιμοποίησε σαν Reference στις δουλειές του. Και ο "θρύλος" συνεχίζεται λέγοντας ότι ο Questyle είναι πολύ καλό ταίρι στα ΗD800. Aν δεν ακούσω τον συνδυασμό δεν μπορώ ούτε να διαψεύσω ούτε να επιβεβαιώσω τον "θρύλο". Θα βρείτε αναφορές στα διάφορα forum για το συγκεκριμένο ματσάρισμα. Kαθαρά γνωρίζοντας τον cma600i και έχοντας παρουσιάσει τα HD800s τείνω προς το... Ναι θα ήταν καλός συνδυασμός και από τους καλύτερους για 800αρια με Solid State ενισχυτή.


Value και Συνοψη
Και φτάσαμε στο ερώτημα που όλοι είχατε από την αρχή και περιμένατε να μάθετε την απάντηση... "Μπλα μπλα ο Questyle το ένα, μπλα μπλα o Questyle το άλλο αλλά αδερφέ 1400 ευρώ...Αξίζει να τα δώσω?" Η απάντηση είναι ναι. Ναι ΑΝ είναι τα μηχανήματα (με πληθυντικό) που χρειάζεσαι. Αν ζητάς dac, ενισχυτή ακουστικών και προενισχυτή. Αν ζητάς dac και μόνο dac με 1400 ευρώ τότε ανοίγουμε άλλη συζήτηση. Αν ζητάς ενισχυτή ακουστικών και μόνο ενισχυτή ακουστικών τότε επίσης μπαίνουμε σε άλλη συζήτηση. Εδώ τα αγοράζεις ΌΛΑ σε ένα και τελείωσες. Και εδώ πέφτουμε στην παγίδα. Λέμε πω πω 1400 ευρώ πολλά είναι για μένα. Και εγώ το ίδιο έλεγα. Για πάμε να κάνουμε έναν υπολογισμό τι έχω ξοδέψει εγώ μέχρι τώρα (ενδεικτικές τιμές) με τις "οικονομικές λύσεις" τις δικές μου: 500 για το iFi Micro γιατί ήταν το "value for money dac" τότε, 420 για τον Jotunheim γιατί ήθελα καλύτερο ενισχυτή από του micro, 300 για το iFi iTube γιατί ήθελα να μαζέψω το glare του Jotunheim και την έλλειψη σώματος του Micro. Σύνολο 1220... Και τι πήρα? Ενα πακέτο χωρισμένο στα 3 με κατώτερο dac, κατώτερο ενισχυτή, κατώτερο προενισχυτή και χωρίς τηλεχειρισμό. Ο Questyle σαφώς αξίζει τα 200 ευρώ παραπάνω. Δεν ξέρω πως θα κοντραριζόταν σε σχέση με ένα πακέτο dac+ενισχυτή ακουστικών/προενισχυτή με 700 ευρώ το καθένα (υπάρχεικαι αυτή η λύση), δεν ξέρω αν ισχύει ο ισχυρισμός της εταιρεία "Τουλάχιστον το 75% του CMA 800 στην μισή τιμή" αυτό που ξέρω είναι ότι με 1400 ευρώ παίρνεις ένας πλήρες versatile μηχάνημα που πλησιάζει σε Εnd Game επίπεδα για τους περισσότερους εδώ πέρα. Είτε με το συγκεκριμένο είτε με κάποιο άλλο μηχάνημα θα ήθελα να το είχα κάνει και εγώ από την αρχή.
approved_7.png






Θετικά:
Συσκευή όλα σε ένα, Kανένα κομμάτι του πακέτου δεν θα απογοητεύσει (all around θετική απόδοση), μουσικός και ευχάριστος ήχος, τηλεχειρισμός,καλή και κομψή κατασκευή για σαλόνι, οδήγηση 3 ακουστικών ταυτόχρονα. Balanced end to end, Value για όποιον αναζητά ουσιαστικά 3 συσκεύες (dac-ενισχυτή ακουστικών-προενισχυτή), μάλλον end game για τους περισσότερους

Aρνητικά:Κάποιοι θα προτιμήσουν μία πιο αναλυτική/aggressive παρουσίαση,Εάν ψάχνετε 1 μεμονομένη συσκευή (μόνο dac ή μόνο amp ή μόνο pre-amp) τότε μειώνεται το value for money, Δεν δίνει "καθαρό" line out (δεν παρακάμπτεται το ποτενσιόμετρο) , Θα χρειαστείτε xlr καλώδια για τα ακουστικά για να πάρετε το 100% της δύναμης που μπορεί να προσφέρει ο ενισχυτής,


Ποιος τα αγοράζει? Οποιος θέλει ένα καλό dac, ενισχυτή ακουστικών και προενισχυτή ταυτόχρονα και δεν αναζητεί υπεραναλυτική/aggressive παρουσίαση.
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Αυτή ήταν λοιπόν η παρουσίαση του Questyle Cma 600i. Ελπίζω να σας άρεσε και κυρίως ελπίζω να φανεί χρήσιμη. Θα ακολουθήσει ο Μιχάλης στο μέλλον.
Δεσμεύομαι να επισκευτώ την αντιπροσωπεία για φωτογραφικό υλικό και για περισσότερη ακρόαση βέβαια.

Υ.Γ Μου αρέσει το "mini" που έβαλα στον τίτλο... Πάλι σεντόνι βγήκε η παρουσίαση αλλά δεν γινόταν αλλιώς καθώς ουσιαστικά πρόκειται για παρουσίαση 3 μηχανημάτων και είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να γράψεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Πολύ ωραία να αναμένουμε και "μίνι"
για το X5iii ?
Το questyle φαίνεται πολύ αξιόλογο και ενδιαφέρον μάλιστα στο λίγο που το άκουσα στην έκθεση με τα 600 μου άρεσε. Να ρωτήσω έχουμε εντυπώσεις με τον questyle all in one vs questyle DAC + Jotunheim σαν ενισχυτή?
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Για το Χ5iii θα αναλάβω τα τυπικά (specs-features κτλπ) και μετά θα αναλάβετε εσείς παιδιά που το έχετε ακούσει κιόλας. Μόνο "mini" δεν θα βγει. Και εδώ αγγούρια mini βγήκε αφού εξελίχθηκε σε σεντόνι και χωρίς τα γραπτά του Μιχάλη. Μόλις έχουμε το follow up του το "mini" θα φύγει από τον τίτλο.

Questyle Dac+Jotunheim εντυπώσεις δεν έχουμε για δύο λόγους.
Πρώτον όπως ανέφερα δεν μπορεί να παρακαμθεί το ποτενσιόμετρο οπότε θα παίζαμε με δύο ποτενσιόμετρα με ότι αυτό συνεπάγεται και δεύτερον έκανα το αντίστροφο. Την πρώτη φορά που πήρα το μηχάνημα στα χέρια μου σύνδεσα το dac του micro(με splitters) ταυτόχρονα με τον Jotunheim όσο και με τον Questyle για να τα τεστάρω σαν stand alone ενισχυτές. O Questyle χωρίς πολλή προσπάθεια να το καταλάβεις ήταν ανώτερος (εντυπώσεις στο κομμάτι "Vs Schiit Jotunheim"). Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να αφήσεις τον ενισχυτή του Questyle και να ταϊσεις τον Jotunheim (ή αντίστοιχου επιπέδου ενισχυτή).
Θα ήταν ωραίο βέβαια να το κάνεις αυτό αν είχες κάποιον ενισχυτή πολύ ανώτερου επιπέδου(και κόστους...) αλλά και χρήσιμο σε ιδιαίτερες περιπτώσεις όπως π.χ τα Stax που χρειάζονται τον δικό τους ενισχυτή.
Για αυτό γκρινιάζω για το "καθαρό" line out...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Ωραία παρουσίαση ! Εύγε ...

Το 1400 άρι είναι αυτό που λέμε τιμή καταλόγου ; ή παίζει και σημαντική έκπτωση για μετρητά ; (αν βέβαια γνωρίζεις ) ...
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Ευχαριστώ Σπύρο να είσαι καλά. Δυστυχώς δεν το γνωρίζω αλλά εάν μιλήσεις με τον κύριο Δήμου ίσως κάτι να μπορεί να γίνει καθώς είναι πολύ εξυπηρετικός σαν επαγγελματίας και έχει αφήσει σε όλους μας τις καλύτερες εντυπώσεις.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εξαιρετική και λίγα λέω η παρουσίαση Μάνο,ευχαριστούμε!
 

gonzo

Senior Member
7 September 2006
338
Μάνο συγχαρητήρια για την παρουσίαση, πολύ ωραία.
Κανω copy paste κάτι που έγραψες, γιατίδεν είμαι σίγουρος αν το κατάλαβα καλά.

Αναφέρεις "Eπίσης έχουμε Rca in αποκλειστικά για τον ενισχυτή ακουστικών ",
δηλαδή αν συνδέσουμε εκεί ένα phono ή ένα cdplayer
και τον questyle σε ενεργά ηχεία,
τότε το phono ή το cdplayer
θα το ακούμε μόνο με ακουστικά και όχι από τα ηχεία, αν κατάλαβα καλά?
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Σε ευχαριστώ φίλε Gonzo να είσαι καλά.
Πολύ χρήσιμη ερώτηση γιατί όντως ίσως να μην είναι ακριβές αυτό που έγραψα.

Η ερώτηση σου είναι εφόσον συνδέσεις οποιαδήποτε πηγή (phono/cd player κλτπ) μέσω τον rca in αν δουλεύει και ο προενισχυτής(για ηχεία κτλπ) ή μόνο ο ενισχυτής ακουστικών(για ακουστικά).

Η απάντηση είναι ότι στο χρόνο που είχα δεν δοκίμασα αν παίζει και ο προενισχυτής μέσω αυτής της σύνδεσης. Δεν βλέπω όμως λόγο να μην παίζει αλλά θα περιμένεις να ρωτήσω τον αντιπρόσωπο για επιβεβαίωση.

Ο λόγος που το διατύπωσα έτσι είναι γιατί τόσο στον μπροστινό διακόπτη External/Internal (επιλογή εξωτερικής ή της εσωτερικής πηγής) η αναγραφή από κάτω είναι ΗP(Headphone) Amp Input όσο και πίσω στα Rca In είναι πάλι HP(Headphone) Amp External Input.

Mένει για διευκρίνιση λοιπόν και σε ευχαριστώ για την ερώτηση σου γιατί όντως η διατύπωση "αποκλειστικά" μπορεί να είναι λάθος.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν και δεν ελέγξαμε πλήρως αυτό το χαρακτηριστικό κατά τις συναντήσεις, το manual είναι σαφές:
⑩ Internal&External input switch. When the switch bar is moved to “External”,
CMA600i is used as a headphone amplifier only; when it is moved to “Internal”,
CMA600i becomes a DAC with headphone amplifier, sourcing internally."
.
Δηλαδή η εξωτερική αναλογική είσοδος προορίζεται μόνο για χρήση του Questyle ως ενισχυτή ακουστικών. Αυτό που είναι βέβαιο, διότι το διαπιστώσαμε κατά τις δοκιμές, είναι ότι το ποτενσιόμετρο έντασης (Volume) λειτουργεί υποχρεωτικά και ως Volume του ενισχυτή ακουστικών και ως Volume της εξόδου προενισχυτή. Δεν μπορείς να τα διαχωρίσεις. Ανεβάζοντας ή χαμηλώνοντας την ένταση στα ακουστικά, ανεβαίνει ή χαμηλώνει αντίστοιχα και η έξοδος προενισχυτή (προς τελικό ενισχυτή/ενεργά ηχεία), δεν μπορείς να τα διαχωρίσεις. Γι' αυτό και κατά το μεγαλύτερο μέρος των δοκιμών με ακουστικά είχαμε κλειστά τα ηχεία, ώστε να μην έχουμε θόρυβο περιβάλλοντος.

Θα υποθέσω ότι και σ' αυτή την περίπτωση (πηγή external) ισχύει το ίδιο. Παραμένει ωστόσο η εκκρεμότητα, να το επαληθεύσουμε.

Εδώ που τα λέμε η περιορισμένη συνδεσιμότητα είναι το μόνο μειονέκτημα που έχει ο Questyle, δεν έχει άλλο!

Αναμείνατε και το 2ο μέρος της παρουσίασης -από τη δική μου πλευρά.
Θα είναι έτοιμη σύντομα. -bye-