Αναβάθμιση ενδιάμεσων κρίκων της αλυσίδας μου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Έχω μείνει αρκετά πίσω όσον αφορά την αλυσίδα αναπαραγωγής των ακουστικών μου. Αυτά είναι τα Sennheiser HD600 και δεν αλλάζουν με τίποτα! :eek:perator:
Πηγή είναι το πισί μου το οποίο επίσης δεν αλλάζει. Οι υπόλοιποι δύο ενδιάμεσοι κρίκοι της αλυσίδας είναι κομμάτια χαμηλού μπάτζετ, αξιοπρεπή μεν αλλά ξεπερασμένα πια και γερασμένα. Σε καμία περίπτωση δε, δεν φτάνουν τον ήχο των Senn. στα όριά του. Αποφάσισα λοιπόν να διερευνήσω την περίπτωση κάποιας αναβάθμισης και ζητώ την βοήθειά σας.

Εξωτερικό dac είναι το Musiland 01 US. Ενισχυτής ένας Ha Info mini ear. Μία υλοποίηση με το πολύ διάσημο τσιπ TPA6120A2 της ΤΙ. Μ αυτά τα μηχανάκια τα ακουστικά παίζουν ήδη πολύ καλά. Όμως ήρθε η ώρα να προσπαθήσω έστω για κάτι καλύτερο. Αυτά τα δύο μηχανάκια λοιπόν είναι προς αντικατάσταση. Όχι ταυτόχρονα! Ένα ένα.... Δεν αποκλείεται το DIY! Το αντίθετο μάλιστα, μπορεί και να επιβάλεται λόγω των συνθηκών. Σίγουρα πάντως αφού αλλαχτεί πρώτα κάποιο από τα δύο, είναι βέβαιο πως θα πιάσω κολλητήρι και θα "πειράξω" αυτό που θα μείνει πίσω. Τουλάχιστον ως προς την τροφοδοσία. Το μεν πρώτο τροφοδοτείται από την USB, το δε ενισχυτάκι από ένα SMPS του...τοίχου (του κώλου πήγα να πω). :HTEHETH63:
Το μπάτζετ μου αρχικά δεν ξεπερνάει τα 200 ευρώ. Ξέρω , είναι λίγα αλλά αυτά είναι!
Κατά την γνώμη σας ποιος είναι ο πιο αδύνατός μου κρίκος και με τι θα μπορούσα να τον αντικαταστήσω παραμένοντας στο οικονομικό μου όριο; Δεν παρακολουθώ πια τις εξελίξεις και δεν έχω άποψη. Αλλά έχω ήδη μία μεγάλη συλλογή DSD αρχείων και ίσως ήρθε η ώρα να τα ακούσω "native".... Ήρθε λέτε;

:ears:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Νομίζω ότι σιγά σιγά πρέπει να αντικαταστήσεις και τα δύο για να γουστάρεις καλά τα 600.
Δεν μας είπες budget αλλά να βιαστώ να προτείνω σαν το καλύτερο vfm ever για τα 600/650
τον ενισχυτή schiit vali 2.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ενδιάμεσων κρίκων της αλυσίδας μου

Πολύ καλή πρόταση o schiit vali 2, από τα λίγα που διάβασα γι αυτόν. Και μέσα στο budget μου. Αλήθεια, τα μεταφορκά πόσο κοστίζουν έχει κανείς καμιά ιδέα;
Και για το Ifi dsd nano σαν dac έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια.
Βέβαια δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ποια μηχανάκια θα δώσω το χρίσμα. Γι αυτό είμαι εδώ για να ακούσω προτάσεις από πιο ψαγμένους στο θέμα. Ακόμα και β´χέρι παίζει ή και diy
Αλλά το budget μου στα 200 πάνω κάτω ευρώ, μου επιτρέπει κατ αρχάς ένα από τα δύο αν πρόκειται για αγορά καινούριου. Αργότερα βλέπουμε και για το δεύτερο.
Ένα ζήτημα τώρα είναι ποιο από τα δύο; Τι έχει πιο άμεσα ανάγκη η αλυσίδα μου; Ενισχυτή ή usb dac?......:hmmmm2:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Ενισχυτή ... 100% ... το ντακ έπεται ...

όσο για το νάνο, είναι όσο καλό όσο η τιμή του ... εννοώ δεν μπορεί να συγκριθεί με κάτι καλύτερο ... είναι ένα πολυεργαλείο, φθηνό, με απλώς συμπαθή (εάν όχι μέτριο ήχο)...

Εσύ που είσαι ντιούης, θα μπορείς να φτιάξεις ένα ενισχυτάκι μόνος σου ...
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ενδιάμεσων κρίκων της αλυσίδας μου

Ωραία! Ο ενισχυτής είναι το "εύκολο" κομμάτι γιατί όπως λες είμαι και ντιούης. :HTEHETH63:
Και μάλλον θα ζητήσω βοήθεια και από τα παιδιά στην diy.
Το ντακ; Αυτό είναι για μένα το δυσκολότερο κομμάτι γιατί η τεχνολογία τρέχει και δεν έχω ιδέα που έχει φτάσει και πόσο ακριβά είναι εκεί πέρα τα πράγματα. :BDBDG54:
Κι εδώ βέβαια μία συμβουλή από την diy κοινότητα δεν είναι άσχημη ιδέα τελικά. :call2:
Λέτε;.....
 
Geek-Out-3.jpg


Βαγγέλη, ανεβαίνεις καθόλου Θεσ/νίκη;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
ο Βαγγελας? παλιά καραβάνα.
Βαγγο χτυπα το....σου μενουν 100 για ντακ
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
φυσικά το ιδιο βγαινει σε πιο φτηνό με πιο μπας κλας υλικά πανω
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ενδιάμεσων κρίκων της αλυσίδας μου

ο Βαγγελας? παλιά καραβάνα.
Βαγγο χτυπα το....σου μενουν 100 για ντακ

Δημήτρη, σίγουρα είναι καλός και αποφεύγω και τον μπελά να συναρμολογώ πλακέτες. Αλλά 120 η πλακέτα. Βάλε και κανα 50άρι το τροφοδοτικό και κουτί κλπ..... Δεν παίρνω καλύτερα τον "Σχκιτ βάλε δύο" (όναμα κι αυτό) να έχω και λάμπα; Να πω την αλήθεια αυτό το ενισχυτάκι με γυάλισε κάπως.....:ADFAD2:
Κανένα κιτ λαμπάτο παίζει;

Έπειτα δεν θέλω ενισχυτή "super puma". Δεν έχω 10 ακουστικά από 15-600 Ωμ να τα σκίζει όλα. Ένα ζευγαράκι έχω που δεν θέλει και πολλά πολλά από ρεύμα. Τα HD600 χορταίνουν με 6-8Volt και 10-20mΑ στο κανάλι. Τι τα θέλω τόσα τρανζίστορ και μάλιστα ανάσκελα; Άκου τάξη "ανάσκελα"! :jester:

Κάπου είδα ένα κιτάκι και το βάζω κι αυτό στην εξίσωση: http://www.diyinhk.com/shop/accessories0/30-d2-high-fidelity-headphone-amplifier.html
Το tpa6120a2 το συμπαθώ ιδιαίτερα. Είναι τσιπ με περγαμηνές και πολύ βαρβάτο: Τροφοδοσία 30 βολτ, ρεύμα 700mΑ στο κανάλι! Αν ψυχθεί κατάλληλα οδηγάει ότι μπορεί να οδηγηθεί από ενισχυτή ακουστικών. Και μάλιστα δύο τσιπάκια "ντουαλ μονο" τα senn. θα τα πηγαίνουν περίπατο. Είπαμε, δεν είναι εύκολο ακουστικό το senn. με την έννοια ότι θέλει λίγα παραπάνω ποιοτικά βολτ. Από ρεύμα τρίχες! Κι αυτό απλοποιεί τα πράγματα. Και τι ψυχή έχουν τα 40 δολάρια; Ένα καλό τροφοδοτικάκι θέλει, το οποίο το χρησιμοποιώ και αλλού αν δεν κάτσει ο ενισχυτής.

Εκτός και αν με πείσετε ότι λέω κοτσάνες!...:damnyou:

Τέλος πάντων, ο ενισχυτής όπως είπα δε με αγχώνει. Θα την βρω την άκρη. Με το dac τι να κάνω που διαβάζω απο δω, διαβάζω απο κει και δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω...:blink:

:ears:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
ο ενισχυτής είναι ετοιμος. Μονο ενα μτς θέλει. Επίσης με 70 υπάρχει έτοιμος στο κουτι αλλα πιο φτηνά υλικά. Τα 600 θέλουν ρεύμα. Μη το υποτιμας. Όταν ακούσεις θα καταλάβεις.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
τα ξαπλωμένα είναι σχεδιαση. για να πιάνουν θερμοκρασίες. ειναι κλώνος lehmann. και μπορεί να χρησιμοποιηθει παράλληλα και ως προ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα 600 θέλουν πολλά βολτ και το αντίστοιχο ρεύμα από ενισχυτή που είναι σχεδιασμένος να δίνει το ρεύμα του εκεί που πρέπει.
Επίσης χρειάζεται σχετικά υψηλή αντίσταση εξόδου.
Το tpa6120a2 είναι εξαιρετικό όταν υλοποιείται σωστά αλλά υβριδικοί όπως ο vali ή otl ενισχυτές είναι καλύτεροι για τα 600.
Όλα τα senn/beyer υψηλής αντίστασης ωφελούνται πολύ από ενισχυτή που είναι σχεδιασμένος να τα δίνει όλα εκεί ψηλά!
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ενδιάμεσων κρίκων της αλυσίδας μου

ο ενισχυτής είναι ετοιμος. Μονο ενα μτς θέλει. Επίσης με 70 υπάρχει έτοιμος στο κουτι αλλα πιο φτηνά υλικά. Τα 600 θέλουν ρεύμα. Μη το υποτιμας. Όταν ακούσεις θα καταλάβεις.

Εννοείς ότι με 70 τον παίρνεις έτοιμο μέσα σε κουτί; Και δεν συμφέρει να αναβαθμίσει κανείς σιγά σιγά τα υλικά του;

"BD139 - BD140" θα γυρίσουμε στην εποχή του Μάτι Οτάλα...