Συνεχές κλιπάρισμα από χαμηλές εντάσεις

nickst1989

New member
7 June 2017
1
Καλησπέρα
Είμαι κάτοχος ενός παλιού ενισχυτή technics (su-z2) τον οποίο δεν χρησιμοποιούσα για χρόνια και ξεκίνησα να τον χρησιμοποιώ πριν λίγες μέρες.
Έχω λοιπόν την αίσθηση ότι σχεδόν συνέχεια ο ήχος παραμορφώνεται όταν στη μουσική παίζει μπάσο, μπότα και γενικά έντονες χαμηλές συχνότητες. Απ όσο ξέρω το κλιπάρισμα συμβαίνει στις υψηλές εντάσεις όταν ο ενισχυτής αδυνατεί να δώσει περισσότερο ρεύμα στα ηχεία αλλά εγώ το παθαίνω ακόμα και με την ένταση στο 2 ή και χαμηλότερα, όταν τα δεικτάκια δείχνουν 0.1-0.2 watt. Όλα αυτά όταν παίζω από το PC όπου προσπαθώ συνεχώς να πειράζω το equalizer της κάρτας ήχου. Η παραμόρφωση ελαχιστοποιείται άμα χαμηλώσω πολύ τις χαμηλές συχνότητες (31-62 Hz) αλλά χάνεται και το μπάσο.
Ενδεχομένως να φταίνε και τα υπόλοιπα (ηχεία, κάρτα ήχου, καλώδια) αλλά μοιάζει σαν ο ενισχυτής να αδυνατεί να δώσει τη χαμηλή συχνότητα.
Ποιό πιστεύετε μπορεί να είναι το πρόβλημα εδώ; Στα hi fi συστήματα δεν έχω και πολλή εμπειρία όμως μπορώ να καταλάβω άνετα τον ήχο του κλιπαρίσματος λόγω ενασχόλησης με ηχητικά αυτοκινήτων και είμαι σίγουρος ότι ένας τέτοιος ήχος παράγεται.
Εξοπλισμός αναλυτικά:
technics su-z2 35watt/κανάλι
ηχεία dantax sx90-8Ω
κάρτα ήχου Creative sound blaster rx

Να σημειώσω ότι με κάτι ηχεία logitech 5.1 που έχω ο ήχος είναι μεν χειρότερος όσον αφορά το βάθος αλλά το μπάσο βγαίνει πιο καθαρά.
 

Tasos98

Established Member
26 October 2007
179
Θεσσαλονίκη
Μια πρώτη δοκιμή είναι να δεις αν η έξοδος της κάρτας είναι μεγάλη για τα δεδομένα του ενισχυτή. Χαμήλωσε την έξοδο της κάρτας στο 0 και αύξησέ την σταδιακά. Να ελέγξεις έτσι αν υπάρχουν κάποιες ενδιάμεσες εντάσεις της κάρτας στις οποίες ο ενισχυτής δουλεύει καλά.

Αν δεν βγει άκρη από αυτό, τότε προσπαθείς να απομονώσεις όλους τους αστάθμητους παράγοντες. Δοκιμάζεις κάθε συσκευή του εξοπλισμού σε άλλο σύστημα το οποίο δουλεύει σωστά
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Η υψηλή ένταση από την κάρτα ήχου είναι η πιο απλή περίπτωση. Αλλά πώς είναι οι κώνοι από τα γούφερ;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line)
Αν το παραπάνω από το manual του ενισχυτή σου είναι ακριβές,τότε θα πρέπει να χαμηλώσεις πάρα πολύ την ένταση της κάρτας όπως πολύ σωστά είπαν οι φίλοι παραπάνω.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Δυστυχώς η Creative δεν έχει Online τα τεχνικά χαρακτηριστικά και δη την τάση εξόδου του Line Out, αλλά σίγουρα θα είναι αρκετά περισσότερα από τα 0,15V που θέλει ο ενισχυτής! Οπότε κατέβασε την ένταση της κάρτας πολύ.