Η Amazon καταργεί το Unlimited plan του Amazon Cloud Drive

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σωστά διαβάσατε, τζάμπα ανεβάζατε αρχεία τόσο καιρό..

Αυτό που θα συμβεί είναι ότι θα ισχύσουν τα ήδη υπάρχοντα subscriptions μέχρι το το τέλος τους (δηλαδή αν πλήρωσες π.χ. τον Απρίλιο θα μείνεις στο unlimited plan μέχρι του χρόνου τον Απρίλιο) αλλά δεν θα μπορείς να ανεβάσεις όγκο αρχείων μεγαλύτερο από όσα έχεις ήδη ανεβάσει (μέχρι σήμερα πρακτικά).

Εννοείται ότι τα νέα data plans είναι πολύ ακριβά για οποιονδήποτε έχει ανεβάσει μεγαλούτσικο όγκο αρχείων.. π.χ. για 4TB μιλάμε για $240 / χρόνο ενώ για 10ΤΒ μιλάμε για $600 το χρόνο.

Εκεί που θα εξακολουθεί να συμφέρει θα είναι για έως 1ΤΒ (ανταγωνιστικά του DropBox δηλαδή), όπου η χρέωση θα είναι $59, δηλαδή όσο ήταν μέχρι σήμερα για απεριόριστο χώρο.

Περισσότερα εδώ: https://www.ghacks.net/2017/06/08/amazon-shuts-down-unlimited-storage-plan-for-drive/
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μου έβγαλε και εμένα μήνυμα το πρωί :(
Αντικειμενικά συνεχίζει να συμφέρει. Έχω ανεβασμένα 150 για οπότε υπάρχει τρατο μέχρι το 1τερρα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μεγαλυτερο προβλημα για εμενα ειναι οτι φαινεται να εχει κοψει ολα τα 3rd party apps. Στην αρχη το ειδα με το rclone που με βολευε για sync με το unraid, αλλα μετα πηγαινοντας στο σαιτ τους ειδα οτι δεν υπαρχει πουθενα συνδεσμος για αλλα apps που διαφημιζε παλιοτερα (απο τα οποια αρκετα ηταν επι πληρωμη μαλιστα). Ευτυχως υπαρχει, προς το παρον, το google photos με unlimited φωτογραφιες / οικιακα βιντεο (ελαφρως συμπιεσμενα ομως). Εχω 6 μηνες ακομα συνδρομη στο amazon να αποφασισω τι θα κανω. Το cloudsync της synology φαινεται να δουλευει ακομα παντως.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Αλητες.Σε εμένα είχαν αλλάξει και την χρεωση.
Πάω προς dropbox.Τουλάχιστον θα υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
θα εμφανιστει ο @Γιαννης Σπυρου και θα σου πει για τα 3-4mbit γραμμη που εχει, ενω απεχει γυρω στο χιλιομετρο απο εσενα :)
 
Μεγαλυτερο προβλημα για εμενα ειναι οτι φαινεται να εχει κοψει ολα τα 3rd party apps. Στην αρχη το ειδα με το rclone που με βολευε για sync με το unraid, αλλα μετα πηγαινοντας στο σαιτ τους ειδα οτι δεν υπαρχει πουθενα συνδεσμος για αλλα apps που διαφημιζε παλιοτερα (απο τα οποια αρκετα ηταν επι πληρωμη μαλιστα). Ευτυχως υπαρχει, προς το παρον, το google photos με unlimited φωτογραφιες / οικιακα βιντεο (ελαφρως συμπιεσμενα ομως). Εχω 6 μηνες ακομα συνδρομη στο amazon να αποφασισω τι θα κανω. Το cloudsync της synology φαινεται να δουλευει ακομα παντως.

To cloudsync όντως δουλεύει, δεν ξέρω όμως για πόσο..

Επίσης τελευταία μου έχει κάνει κάποια "νερά". Χτες διαπίστωσα ότι του έχουν ξεφύγει αρκετά αρχεία από το sync που κάνει με το amazon..
 
εξακολουθεις να εισαι προκλητικος :flipout:

Αν ήθελα να γίνω προκλητικός θα έγραφα ότι τα 3-4ΤΒ που έχω ανεβάσει στο Amazon μπορώ να τα ανεβάσω ξανά οπουδήποτε αλλού σε λίγες ημέρες.. :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αυτό που θα συμβεί είναι ότι θα ισχύσουν τα ήδη υπάρχοντα subscriptions μέχρι το το τέλος τους (δηλαδή αν πλήρωσες π.χ. τον Απρίλιο θα μείνεις στο unlimited plan μέχρι του χρόνου τον Απρίλιο) αλλά δεν θα μπορείς να ανεβάσεις όγκο αρχείων μεγαλύτερο από όσα έχεις ήδη ανεβάσει (μέχρι σήμερα πρακτικά)

Αυτό είναι απαράδεκτο

Πρέπει να κάνουν refund κατ ελάχιστον, αν ισχύσει έτσι

Κατά τα αλλά, διακαιωμα τους, it was 2 good to be true

Το πρόβλημα, για όσους ήδη το χρησιμοποιούν και έχουν νορμαλ γραμμές (όχι σαν του Δημητρη δλδ), δεν είναι τόσο το κόστος όσο ο χρόνος να ανέβουν παλι τα πάντα σε άλλον cloud provider (και εκεί ίσως ποντάρει η Amazon για να μας κρατήσει - μεγάλη φουστια αυτό - αν και συνήθης πρακτική)

ΥΓ Μπορεί και άσχετο αλλά μου έρχεται στο μυαλό η εποχή που έκοψε το free shipping στην Ελλάδα (όταν πολλοί Ελληναράδες το έπαιζαν μάγκες που παραλάμβαναν κανονικά τα δέματά τους και μετά έλεγαν οτι δεν τους ήρθαν και έπαιρναν refund ή 2η φορά το ίδιο προϊόν)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Διαβαζοντας reddit/fora βλεπω οτι εχουν ζητησει καποιοι refund και τους το εκαναν. Αντικειμενικα βεβαιως, τιμουν το "συμβολαιο" του ετους, αφου σε αλλαζουν πλανο οταν τελειωσει το 12μηνο. Παντως χωρις, τουλαχιστον vdsl, δεν θα εμπαιναν καν στον κοπο να ασχοληθω με cloud για multimedia αρχεια
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Tο cloud sync....Επίσης τελευταία μου έχει κάνει κάποια "νερά". Χτες διαπίστωσα ότι του έχουν ξεφύγει αρκετά αρχεία από το sync που κάνει με το amazon..

Αυτό συμβαίνει εδώ και πολύ καιρό....μάλλον από πάντα

Γενικά δεν είναι το πιο αξιόπιστο / πρακτικό εργαλείο

Εκτός των άλλων, εμένα μου γονατίζει τη σύνδεση, ανεξάρτητως του bandwidth που χρησιμοποιεί
 
Διαβαζοντας reddit/fora βλεπω οτι εχουν ζητησει καποιοι refund και τους το εκαναν. Αντικειμενικα βεβαιως, τιμουν το "συμβολαιο" του ετους, αφου σε αλλαζουν πλανο οταν τελειωσει το 12μηνο. Παντως χωρις, τουλαχιστον vdsl, δεν θα εμπαιναν καν στον κοπο να ασχοληθω με cloud για multimedia αρχεια

Τη χρονική διάρκεια του συμβολαίου την τηρούν, αλλά δεν θα τηρούν το απεριόριστο. Οπότε θα το σκεφτώ και εγώ το refund.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Λογικό ότι θα συνέβαινε.

Είναι κοινό μυστικό ότι το 80% των χρηστών (μην πω παραπανω) ανέβαζαν ταινίες κρυπτογραφημενες και ακολούθως έκαναν sync με το plex τους..
Τα seed box ανά τον κόσμο είχαν πάρει φωτιά..

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Λογικό ότι θα συνέβαινε.

Είναι κοινό μυστικό ότι το 80% των χρηστών (μην πω παραπανω) ανέβαζαν ταινίες κρυπτογραφημενες και ακολούθως έκαναν sync με το plex τους..
Τα seed box ανά τον κόσμο είχαν πάρει φωτιά..

Sent from my A0001 using Tapatalk

ο κακος χαμος ειχε γινει οταν ειχε δοθει η δυνατοτητα να συνδεσεις το amazon cloud drive με το plex cloud. Βεβαιως αυτο κοπηκε πολυ νωρις
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εκτός των άλλων, εμένα μου γονατίζει τη σύνδεση, ανεξάρτητως του bandwidth που χρησιμοποιεί

αυτο ειναι θεμα ρυθμισεων. Εχε υποψιν σου οτι το cloudsync ανοιγει 3 connections, οποτε αν εχεις 1mbit upload, βαλε (100*80%)/3. Προσωπικα το εχω βαλει στο 20kbit/sec ωστε να μην εχω προβλημα
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Μπορούσαν πολύ απλά να κόψουν τους συγκεκριμένους χρήστες. Το συμβόλαιο τους έδινε αυτό το δικαίωμα. Αλλά επέλεξαν να γίνουν άλλο ένα DropBox clone. Ας πρόσεχαν.
Όχι δεν μπορούν.. Δεν μπορούν να αποδείξουν τι αρχεία είναι αυτά.
Είναι κρυπτογραφημενα, ξέρουν, αλλά δεν μπορούν να το αποδείξουν..

Sent from my A0001 using Tapatalk