Dreambox 500 προβλημα μετα αλλαγη diseq σε 2,0

cult

Established Member
22 August 2006
266
Παιδια να κανω μια ερωτηση?
Εχω εναν dreambox 500αρη με enigma.
Του ειχα 4 lnbs ,Astra1, eutelsat 16, hotbird, astra 2 σε diseq 1,2 (maximum). H ρυθμιση ηταν "4 δορυφοροι μεσω diseq opt a/b
Αλλαξα το 1 lnb ( Hotbird) και εβαλα αυτο http://www.e-shop.gr/inverto-lnb-single-black-premium-p-PER.705236.
ΠΑραλληλα αλλαξα και το diseq απο 1,2 σε 2,0 και εβαλα αυτο
http://www.e-shop.gr/amiko-premium-d-401-outdoor-diseqc-10-switch-p-PER.705397
η περιγραφη ειναι λαθος αφου ειναι 2,0 και οχι 1,0.
Πλεον δε μου βγαζει σημα πουθενα, δεν κλειδωνει κανεναν απο τους προαναφερθεντες δορυφορους και γενικος ολα ειναι νεκρα.

Υποψιαζομαι οτι ειναι θεμα ρυθμισεων .
ΚΑμια ιδεα?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Το πρόβλημα ειναι στο diseqc σου. Το enigma 1 υποστηρίζει πρωτόκολλα Diseqc 1.0 και 1.2 κάνε επιστροφή το diseqc και πάρε ένα με πρωτόκολλο 1.0 και θα είσαι και πάλι οκ.
 

cult

Established Member
22 August 2006
266
Ok καταλαβα.
Επειδη ειναι πολυ μανουρα να ξανανεβω στη σκεπη (κεραμιδια) υπαρχει περιπτωση να παρακαμψω το enigma 1 , να το γυρισω στο εργοστασιακο τελος παντων να του περασω image συμβατο με το υπαρχον Diseq?
An οχι αναγκαστικα θα ανεβω.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δυστυχώς δεν μπορείς να παρακάμψεις το Enigma 1 δεν έχει την δυνατότητα ο δέκτης να δεχτεί Enigma 2 που θα δούλευε κανονικά αυτό το Diseqc.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Θα σου πρότεινα δέκτη μιας και εδώ και πολυ καιρό αλλάζει το πρότυπο μετάδοσης απο απο DVB-S σε DVB-S2 και με τον δέκτη που έχεις δεν θα βλέπεις αν όχι τίποτα αλλά σίγουρα τίποτα σημαντικό. Το diseqc κράτησε το ειναι καλής και αξιόλογης εταιρείας. Αυτά απο μένα.
 

cult

Established Member
22 August 2006
266
Δεν ειχα ιδεα οτι ισχυε κατι τετοιο. Οπως προειπα το ειχα ψιλοαφησει και εβλεπα στανταρ καποια ειδησεογραφικα (skynews,BBC,CNn, euronews).
ΔΗλαδη ηδη υπαρχουν καναλια με το νεο προτυπο τα οποια και δεν επιανα?
Για να ειμαι ειλικρινης ελεγα να την ψιλοβγαλω κανενα-δυο χρονια μεχρι να παρω μεγαλη tv με ενσωματωμενο δορυφορικο δεκτη αλλα ετσι οπως παει το πραγμα μαλλον παω για δεκτη.
Σκεφτομαι αυτον
VU+ Zero
απλα θελει απο οτι καταλαβα φλασαρισμα κτλ οπως ο dream που ειχα
(ευτυχως το καλοκαιρι εχω χρονο).
Μια τελευταια ερωτηση.
Να υποθεσω οτι ο προαναφερθεις δεκτης (και οι ομοιοι του) ειναι και δεκτες επιγειας tv ( δηλαδη συνδεοντας τον στην τηλεοραση εχω και digea και δορυφορικα ή οχι)?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Ναι γίνεται flash μέσω USB θύρας πολυ εύκολα. Image (λογισμικά) για τον δέκτη υπάρχουν αρκετά στο Ίντερνετ για όλα τα γούστα καθώς και addons με πολλές χρήσεις.
 

cult

Established Member
22 August 2006
266
Ο εν λογω εχει θεση και αποκωδικοποιητη επιγειου (digea?)
Επισης ειδα οτι εχει εξοδο μονο hdmi .Επειδη απευθυνεται σε παλια τηλεοραση λογικα θα χρειαστω και μετατροπεα, σωστα?