ΕΛΤΑ-Κίνα-αποστολές -παραλαβές

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
icon1.png
Καταστήματα που προσφέρουν "τριγωνική αποστολή" Late 2017 edition...
  • Gearbest: Priority Line (EU Express)
  • Banggood: Priority Direct Mail
  • CooliCool: Ζητήστε αποστολή με SF Express και επιλέξτε το Insurance
  • Vickmall: Priority Direct Mail
  • The Solution Shop: EU Express, μόνο Xiaomi προϊόντα
  • LightIntheBox: Duty & tax insurance. To τσεκάρετε πριν το Checkout.
  • TomTop: ZDP.
  • Αρκετά καταστήματα απο AliExpress (π.χ Hong Kong Goldway)






http://www.elta.gr/el-gr/home.aspx

http://www.17track.net
http://www.postnl.post/
https://www.aftership.com/courier
http://www.trackitonline.ru/
https://www.packagetrackr.com
http://www.track-trace.com/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile&hl=el

με αφορμη τις τελευταιες μου παραγγελειες, εxω παραγγειλει απο aliexpress ζελατινες,θηκες,για κινητο,ενω το στατους σε καποια μου δειχνει οτι ειναι στο δρομο και καποια αλλα δεν εχουν σταλει ακομη σημερα βρηκα στα σκαλια της οικοδομης τη μια θηκη,δεν εχω ιδεα το πως ηρθε,δεν εχω ιδεα το ποιος υπεγραψε και φυσικα περιμενα να ερθει εστω μια ειδοποιηση απο τα ελτα για να παω να παραλαβω, το χαρτι επανω εγραφε μονο τη χωρα προελευσης,κινα.
εκανα αναζητηση με βαση τον κωδικο και ακομη μου το εχει στο δρομο...το aftership μου εβγαλε και με πια πτηση πετουσε,δεν γνωριζω αν υπαρχει γενικα προβλημα με τις ταχυδρομικες αλλα αυτο ειναι λιγακι επικινδυνο γιατι μπορει να χαθει το δεμα.
εχω παραγγειλει και ενα x9s και απο τις 28 μαιου μου το εμφανιζει πως εχει περασει στην ελλαδα ,με ολα αυτα ανησυχησα λιγακι και καλεσα τα ελτα,τους ειπα πως εχει η κατασταση,και η απαντηση της υπαλληλου ηταν πως δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν ερθει ολα αυτα στην ελλαδα,πως θα κανει περιπου στις 30 μερες και ηταν και απολυτη γι αυτο,για το δεμα που βρηκα στα σκαλια μου ειπε πως ο ταχυδρομος δεν εχει ευθυνη γι αυτο( δηλ βρηκε ενα δεμα ο μαστορας με μια διευθυνση επανω και πηγε και το αφησε στα σκαλια μιας οικοδομης----κατσε εσθ μετα και ψαχνε στην κινα με το τι απεγινε η παραγγελεια σου και αντε μετα να βρεις το δικιο σου)να επικοινωνησω με την εταιρεια που το παρηγγειλα!!!

εαν εχει τυχει και σε αλλους ας μου πει πια διαδικασια ακολουθησε,ισως αυριο να αντιμετωπισει κι αλλος αυτο το προβλημα, προβληματιζομαι γιατι τα περρισοτερα δεματα ηταν απο μια εταιρεια και δεν το βρισκω λογικο να ηρθε το ενα και να μην ηρθαν τα αλλα,και πολυ φοβαμαι να μην εκανε και στα αλλα το ιδιο και εγω καθομαι και περιμενω τζαμπα.... σε καθε παραγγελεια εχω δωσει διευθυνση και κινητο,το εχω τσεκαρει.


καλο ειναι αν θελετε τα οποια προβληματα αποριες εχετε με τις κουριερ να τα γραφουμε εδβ για να μην γεμιζουμε τα νηματα με ασχετα ποστ
 
Last edited by a moderator:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: ΕΛΤΑ-ΚΙΝΑ-ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ -ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ

πάρα πολλες φορές έχω βρει ετσι δέματα δικά μου που τα ειχε αφήσει ο ταχυδρόμος αλλά έχω παρατηρήσει ότι αφήνουν ετσι μόνο όσα ειναι σε φακελάκι, ποτέ δεν μου έχουν αφήσει χύμα κουτιά η κάτι τέτοιο

μαλλον βλέπουν φάκελο και το εκτιμούν σαν κάτι φτηνό να το πω δεν ξέρω,δεν ειναι σωστό αλλά μαλλον άκρη δεν βρίσκεις
 
Φροντίζω να κάνω αγορές από sites που γνωρίζω, που έχω κάποια εμπειρία με αυτά (banggood, gearbest).
Έχω μάθει τα χούγια τους.
Φροντίζω να πληρώνω κανα 2 δολλάρια παραπάνω για να είναι πάντα συστημένο οπότε να πηγαίνω με ειδοποιητήριο να το παίρνω.
Επίσης πάντα παίρνω με Nl post για να μην έχω "θέματα".
 

NIKOW

New member
8 April 2012
76
περιμενω κατι απο αγγλια με την myhermes uk ξερουμε αν συνεργαζονται με καποιον εδω κουριερ γιατι στο track λεει οτι εχω παραλαβει
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
το δευτερο δεμα ηρθε σημερα,χτυπαει το θυροτηλεφωνο,μεχρι να βγω στο μπλακονι να δω ποιος ειναι,βλεπω τον ταχυδρομο να φευγει,το καταλαβα (λογικα θα ερθουν ολα ετσι) παω βρισκω τον ταχυδρομο και του λεω να μην τ αφηνει ετσι εκτεθημενα,και γυρναει και μου λει,εμενα τι με νοιαζει,εγω χτυπησα το κουδουνι δεν απαντησε κανεις το αφησα και εφυγα εσεις το παραγγειλατε λεει δικο σας ειναι...τον ρωταω εαν δεν ημουνα στο σπιτι τι θα γινοταν το δεμα,πως θα ηξερα εγω αν ηρθε η οχι και μου απανταει δεν με νοιαζει εγω χτυπησα το κουδουνι κυριε!!! του λεω μπορεις να το παρεις πισω εαν δεν βρεισ κανεναν και να με ειδοποιησετε με ενα τηλεφωνο η ενα χαρτι κατι,και μου λεει δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να σας παρουμε τηλεφωνο...

η συσκευασι αναγραφει επανω ονομα διευθυνση κινητο....
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
το δευτερο δεμα ηρθε σημερα,χτυπαει το θυροτηλεφωνο,μεχρι να βγω στο μπλακονι να δω ποιος ειναι,βλεπω τον ταχυδρομο να φευγει,το καταλαβα (λογικα θα ερθουν ολα ετσι) παω βρισκω τον ταχυδρομο και του λεω να μην τ αφηνει ετσι εκτεθημενα,και γυρναει και μου λει,εμενα τι με νοιαζει,εγω χτυπησα το κουδουνι δεν απαντησε κανεις το αφησα και εφυγα εσεις το παραγγειλατε λεει δικο σας ειναι...τον ρωταω εαν δεν ημουνα στο σπιτι τι θα γινοταν το δεμα,πως θα ηξερα εγω αν ηρθε η οχι και μου απανταει δεν με νοιαζει εγω χτυπησα το κουδουνι κυριε!!! του λεω μπορεις να το παρεις πισω εαν δεν βρεισ κανεναν και να με ειδοποιησετε με ενα τηλεφωνο η ενα χαρτι κατι,και μου λεει δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να σας παρουμε τηλεφωνο...

η συσκευασι αναγραφει επανω ονομα διευθυνση κινητο....

Αν δεν ερχεται σαν δεμα δεν νομιζω οτι μπορείς να κανεις πολλα.
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Εμενα απο Gearbest μεσω NLpost ενω μου δειχνει οτι ειναι Ελλαδα απο τις 4 Ιουνιου στη σελιδα των ΕΛΤΑ εχουν αγνοια!!!!
Αντε να δουμε ποτε θα το σκαναρουν οι εδω.... :slapface:
 
Απάντηση: Re: ΕΛΤΑ-Κίνα-αποστολές -παραλαβές

Εμενα απο Gearbest μεσω NLpost ενω μου δειχνει οτι ειναι Ελλαδα απο τις 4 Ιουνιου στη σελιδα των ΕΛΤΑ εχουν αγνοια!!!!
Αντε να δουμε ποτε θα το σκαναρουν οι εδω.... :slapface:

έχω 3 δεματάκια τα οποία φτάσανε λέει Ελλάδα 30-5, 3-6 και 5-6.

Ακόμα τίποτα στα ΕΛΤΑ.

και τα τρία είναι μικρής αξίας χαζομαρούλες, όλα συστημένα από gearbest.

Τα 2 δεματάκια από banggood τα "προσπεράσανε".

Τυχαίο?
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Re: Απάντηση: Re: ΕΛΤΑ-Κίνα-αποστολές -παραλαβές

έχω 3 δεματάκια τα οποία φτάσανε λέει Ελλάδα 30-5, 3-6 και 5-6.

Ακόμα τίποτα στα ΕΛΤΑ.

και τα τρία είναι μικρής αξίας χαζομαρούλες, όλα συστημένα από gearbest.

Τα 2 δεματάκια από banggood τα "προσπεράσανε".

Τυχαίο?

Μιλας για τελωνειο ε?? αλλα και παλι δεν θα επρεπε να ειχαν ηδη σκαναριστει και να αναφερει οτι ειναι πχ στη διαλογη, τελωνειο κτλ κατι τελος παντων?
Αυτα ουτε καν εχουν σκαναριστει...τουλαχιστον ετσι καταλαβαινω.

Μπας και ειναι τωρα με τον ολον ντορο που γινεται απο την μη στελεχωση των ΕΛΤΑ με υπαλληλους και δεν υπαρχει καποιος που να τα σκαναρει και ειναι ακομα μεσα σε κουτες???
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΕΛΤΑ-Κίνα-αποστολές -παραλαβές

Μιλας για τελωνειο ε?? αλλα και παλι δεν θα επρεπε να ειχαν ηδη σκαναριστει και να αναφερει οτι ειναι πχ στη διαλογη, τελωνειο κτλ κατι τελος παντων?
Αυτα ουτε καν εχουν σκαναριστει...τουλαχιστον ετσι καταλαβαινω.

Μπας και ειναι τωρα με τον ολον ντορο που γινεται απο την μη στελεχωση των ΕΛΤΑ με υπαλληλους και δεν υπαρχει καποιος που να τα σκαναρει και ειναι ακομα μεσα σε κουτες???

κανείς δε ξέρει! ίσως είναι θέμα φόρτου, πάντως και παλιότερα τα πακετάκια της gearbest αργούσανε παραδοσιακά, ενώ του banggood ήταν πιο...σβέλτα!
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,644
Around the world
Πέρασα σήμερα από τα ΕΛΤΑ και ο διανομέας μου είπε ότι τα προερχόμενα από την Ανατολή, ακόμα και εαν έχουν Tracking Number πχ RX.... έρχονται και διανέμονται ως απλές επιστολές. Από την άλλη, τα ΕΛΤΑ έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα ακόμα και για τις αμοιβές των υπαλλήλων. Οι περικοπές του προσωπικού και η δραματική κατάσταση της υπηρεσίας έχουν αντίκτυπο στην ποιότητα των υπηρεσιών. Δικαιολογημένη λοιπόν η αργοπορία και η προχειρότητα
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΕΛΤΑ-Κίνα-αποστολές -παραλαβές

κανείς δε ξέρει! ίσως είναι θέμα φόρτου, πάντως και παλιότερα τα πακετάκια της gearbest αργούσανε παραδοσιακά, ενώ του banggood ήταν πιο...σβέλτα!

Ελαφρως...τον ηπιαμε κυριοι!!!!

12/6/2017, 10:02:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
12/6/2017, 10:02:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
12/6/2017, 07:36:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
30/5/2017, 15:09:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Destination Country - Cache Time: 2017-06-12 18:17
2017-06-12 10:02 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY
2017-06-12 10:02 HIGHT-VALUE GOODS - OFFICIAL CUSTOMS DECLARATION REQUIRED
2017-06-12 07:36 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE
2017-05-30 15:09 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD
Origin Country - Cache Time: 2017-06-12 18:17
2017-06-12 13:02 The item is being processed by customs
2017-06-12 10:36 The item has been processed in the country of destination
2017-06-04 15:08 The item has arrived in the country of destination
2017-05-31 07:54 The item is on transport to the country of destination
2017-05-30 15:09 The item is at the PostNL sorting center
2017-05-24 07:19 The item is pre-advised

Παει το 50αρικο....περιμενω τηλ για την λυπητερη :bigcry:
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Re: Απάντηση: ΕΛΤΑ-Κίνα-αποστολές -παραλαβές

τι αξιας ήταν το δέμα; τι περιείχε;

Στα 99.99 USD κανονικα αγορα , το mir1d ac wifi router....και ειχα ζητησει να γραφτει χαμηλη δηλωμενη αξια.
Απο οτι βλεπω στο invoixe που τυπωνεις απο το gb το εχει σαν 20 USD .
 
το πρώτο έσκασε μύτη:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-05-2017 14:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-06-2017 12:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-06-2017 20:29 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-06-2017 10:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-06-2017 17:57 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-06-2017 01:45 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

τα άλλα...ακόμα.

Αλλά τα δικά μου είναι στα 30-50 ευρώ, δεν είναι πιο ακριβά, οπότε είναι πιο...τυχερά!
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
την κυριακη μου βγαζει ενημερωση πως 2 δεματα απο διαφορετικες εταιρειες εφυγαν απο αθηνα και ειναι στην θεσ/νικη.... το αξιας 25 ευρω το παρελαβα,μια οθονη για κινητο ειναι,το αλλο ακομη μου το βγαζει πως ειναι στο κ.δ θεσσαλονικης.....να υποθεσω πως παει τελωνειο?
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
παρελαβα ολες τα προιοντα κανονικα μετα απο γκαζια στο ταχυδρομειο ....κανενα δεν περασε τελωνειο.... οι παραγγελειες εγιναν απο aliexpres kai gearbest