βοηθεια για επιλογη av receiver gia home cinema

KaRmAGr

New member
26 July 2006
20
καλησπερα ,
θα ηθελα να αντικαταστησω τον ενισχυτη μου (onkyo tx-sr606 ο προηγουμενοσ)κυριωσ λογω της τηλεορασης που καταφερα μετα κοπων και βασανων να αποκτησω...την Oled 65ev .οποτε πρεπει να ταιριαξει και να την υποστηριξει(ιδανικο να την αναδειξει)
οποτε πρπεπει να υποστηριζει 4k ,3d,hdr , να εχει 2 εξοδους hdmi ,zone 2, να ειναι 7καναλος για μελλοντικη αγορα αλλων 2 ηχειων ,airplay ειναι επιθυμητο,αλλα οχι απαραιτητο .atmos φανταζομαι αν και δυστυχως λογω επαρχειασ δεν εχω αποψη ακομα...τα ηχεια μου ειναι b&w sub pv1,2 fpm2 pisw,2 fpm 5 mprosta kai fpm 6 κεντρικο.ο χωρος ειναι σχετικα μεγαλος ...ευχαριστω πολυ προκαταβολικα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ τη στιγμή που έχεις ήδη ηχεία ο χώρος πλέον δεν μας αφορά, απ ό,τι βλέπω βέβαια με μια πρόχειρη αναζήτηση τα συγκεκριμένα ηχεία δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις (περίεργο για B&W) οπότε οι επιλογή θα είναι σχετικά εύκολη αλλά απ την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο θα καλύπτουν σωστά αυτό το χώρο. Για πόσα τ.μ. μιλάμε; Για δύο εξόδους hdmi το μπάτζετ φαντάζομαι θα κυμαίνεται περίπου στο 1000 ευρώ; Τα συγκεκριμένα ηχεία δεν τα έχω ακούσει και δεν έχω άποψη ηχητικά με τι ενισχυτή θα ταιριάζουν, αν ήμουν στη θέση σου θα κοίταγα δύο εταιρίες, Yamaha και Denon με προτίμηση στο Yamaha αν τα ηχεία σου έχουν το γνωστό χαρακτήρα των B&W, κατά δεύτερο λόγο σε Denon απ την οποία εταιρία είμαι απολύτως ευχαριστημένος μιας και κάτοχος. Οπως θα παρατηρήσεις πέραν των δύο εξόδων hdmi κι οι δύο ενισχυτές έχουν κι εξόδους προενίσχυσης για χρήση τελικών ενισχυτών αν αποφασίσεις αργότερα να πας σε μεγαλύτερα ηχεία όπου πλέον θα μιλάμε για σούπερ αναβάθμιση. Αυτές είναι οι προτάσεις μου, περίμενε κι άλλες από πιο έμπειρους και γνώστες ώστε να έχεις μία συνολική εικόνα.
 

KaRmAGr

New member
26 July 2006
20
Κωνσταντινε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.συμφωνω με τις προτασεις σου , αλλα δυστυχως τα 1000 αυτη τη στιγμη ειναι λιγο απαγορευτικα ... Αν βεβαια δεν υπαρχει κατι αξιολογο στα 500-600 τοτε μπορω (;) να περιμενω μεχρι να μαζεψω το 1000ρικο ... Ο χωτος ειναι αρκετα μεγαλος ... Σιγουρα 30 μ2...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
30 τ.μ. δεν τον λες και μεγαλο, απ την αλλη σ αυτο το μπατζετ μονο μεταχειρισμενο με 2 εξοδους hdmi.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KaRmAGr

New member
26 July 2006
20
Τελικα βρηκα απο γερμανια τον denon καινουργιο με 678 μαζι με τα μεταφορικα και τον παραγγειλα ηδη ;-) ευχαριστω για την βοηθεια :)))
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τελικα βρηκα απο γερμανια τον denon καινουργιο με 678 μαζι με τα μεταφορικα και τον παραγγειλα ηδη ;-) ευχαριστω για την βοηθεια :)))

Πολύ καλή τιμή, καλορίζικος και περιμένουμε εντυπώσεις.
 

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Τελικα βρηκα απο γερμανια τον denon καινουργιο με 678 μαζι με τα μεταφορικα και τον παραγγειλα ηδη ;-) ευχαριστω για την βοηθεια :)))

Πες μας και το κατάστημα.
 

KaRmAGr

New member
26 July 2006
20
Ευχαριστω :). Θα επανελθω με εντυπωσεις

Audioworld2 ειναι στο ebay το ονομα του online καταστηματος.
 
Last edited by a moderator: