Επιλογή htpc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sargus

New member
13 April 2009
56
Γεια σας!
Είμαι άσχετος. Θέλω ένα htpc να μπει στο σαλόνι δίπλα/κάτω από την TV και να είναι όμορφο/ευπαρουσίαστο ώστε να εγκρίνει και η σύζυγος.
Αφού δεν έχω γνώσεις για να συνθέσω κάποιο από μόνος μου (αν και στην τιμή από ότι έχω καταλάβει δε θα διαφέρουν και πολύ) σκέφτηκα να πάρω ένα mini pc από τα έτοιμα.
Φίλος μου λοιπόν (με μαγαζί) μου προσφέρει το Fujitsu ESPRIMO Q957 (Core i3-7100T, 4GB DDR4-2400, SSD SATA III 128GB M.2) στα 450 Euro.
Επίσης υπάρχει στα 500 περίπου και το mac mini.
Ποια η γνώμη σας; Ανταποκρίνονται τα 2 παραπάνω σε όλες τις πιθανές απαιτήσεις για ταινίες για μερικά χρόνια;
Από τα 2 αυτά ποιο θα προτείνατε; (Το Fujitsu έχει έξοδο Displayport και όχι hdmi. Αποτελεί αυτό πρόβλημα κάπου; Βάζω ένα adapter και είμαι ok για ενισχυτή/τηλεόραση; )

Καμιά άλλη γνώμη εκτός αυτών των 2 ώστε να γλιτώσω κάποια λεφτά ή να είμαι πιο future proof (αν και για αυτό το τελευταίο δεν καίγομαι και τόσο) αλλά να παραμένει κομψό για το σαλόνι;

Σας ευχαριστώ!
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Mac mini μην το κοιτας καθολου.
Θα σου ελεγα να δεις και τα NUC η κανενα Lenovo Tiny
Αν δεν σε καιει το θεμα καινουριο βρισκεις αρκετα καλες τιμες σε αγγελιες εγω βρηκα τιμη χαρισμα το NUC με i3 8gb ddr4 120gb m2 με ακομα 2+ χρονια εγγυηση με 200 ευρω.

Τωρα για την ερωτηση για το display port βγαζει κανονικα hd ηχο και 3d και λογικα και 4k
 

sargus

New member
13 April 2009
56
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το mac mini γιατί όχι;
Τα Nuc και τα lenovo (ειδικά αυτά είναι και καλαίσθητα) να τα δω αλλά βγαίνουν πιο φτηνά;
Κοιτάζω και αγγελίες. Ωραία αγορά έκανες εσύ!!

edit:
Κάτι τέτοιο στα 350 Ευρώ αγγελία; (αν και δεν είναι τόσο μικρό). Έχει καμιά έλλειψη;
https://www.skroutz.gr/s/8706889/Dell-Optiplex-3040-SFF-i3-6100-4GB-128GB-SSD-W7.html
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
https://www.skroutz.gr/s/10977575/Intel-NUC-Kit-NUC7i3BNH.html
https://www.skroutz.gr/s/10977591/Intel-NUC-Kit-NUC7i3BNK.html
Ακόμη και για 4κ θα είσαι εντάξει, επίσης αν το θέλεις μόνο για ταινίες/σειρές δεν χρειάζεται windows, και με openelec/libreelec θα κάνεις τη δουλειά, όπως δεν χρειάζεται και σκληρός αφού μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση σε USB stick, μόνο μνήμη θέλεις επιπλέον
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Τα Nuc και τα lenovo (ειδικά αυτά είναι και καλαίσθητα) να τα δω αλλά βγαίνουν πιο φτηνά;

Ένα Nuc με τελευταίας γενιάς i3 + τα παρελκόμενα (μνήμη + SSD), νομίζω ότι βγαίνει 4 με 5 κατοστάρικα, οπότε δεν θα έλεγα ότι είναι πιο φτηνό.
Βέβαια Intel = εγγύηση (εγώ έχω ένα PPYH :grinning-smiley-043)

Αλλά και τα lenovo είναι πολύ καλά μηχανάκια και "σκυλιά" από άποψη αντοχής... :violent-smiley-030:
 

sargus

New member
13 April 2009
56
https://www.skroutz.gr/s/10977575/Intel-NUC-Kit-NUC7i3BNH.html
https://www.skroutz.gr/s/10977591/Intel-NUC-Kit-NUC7i3BNK.html
Ακόμη και για 4κ θα είσαι εντάξει, επίσης αν το θέλεις μόνο για ταινίες/σειρές δεν χρειάζεται windows, και με openelec/libreelec θα κάνεις τη δουλειά, όπως δεν χρειάζεται και σκληρός αφού μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση σε USB stick, μόνο μνήμη θέλεις επιπλέον

Ευχαριστώ! Χρειάζομαι τα windows γιατί θα κάνω και μερικές ψιλοδουλίτσες.
Αλήθεια, αυτά τα 2 μηχανήματα που πόσταρες, τι διαφορές έχουν και είναι το ένα πιο ψηλό;

@John Locke
Ευχαριστώ. Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ, ότι δηλαδή είναι στην ίδια κατηγορία τιμής. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση θα προτιμήσω το φίλο μου και το Fujitsu (από ότι καταλαβαίνω, δεν είναι κάποιο καταφανώς καλύτερο από τα άλλα).

Μου απάντησε ήδη ένας φίλος αλλά μήπως ξέρει και κανένας άλλος: Εάν πάρω το Fujitsu -το οποίο έχει μόνο έξοδο displayport - και το συνδέσω με αντάπτορα DisplayPort to Hdmi θα χάσω τίποτα;
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Μου απάντησε ήδη ένας φίλος αλλά μήπως ξέρει και κανένας άλλος: Εάν πάρω το Fujitsu -το οποίο έχει μόνο έξοδο displayport - και το συνδέσω με αντάπτορα DisplayPort to Hdmi θα χάσω τίποτα;

Τα λεφτά του αντάπτορα... :chinese:
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ευχαριστώ! Χρειάζομαι τα windows γιατί θα κάνω και μερικές ψιλοδουλίτσες.
Αλήθεια, αυτά τα 2 μηχανήματα που πόσταρες, τι διαφορές έχουν και είναι το ένα πιο ψηλό;

@John Locke
Ευχαριστώ. Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ, ότι δηλαδή είναι στην ίδια κατηγορία τιμής. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση θα προτιμήσω το φίλο μου και το Fujitsu (από ότι καταλαβαίνω, δεν είναι κάποιο καταφανώς καλύτερο από τα άλλα).

Μου απάντησε ήδη ένας φίλος αλλά μήπως ξέρει και κανένας άλλος: Εάν πάρω το Fujitsu -το οποίο έχει μόνο έξοδο displayport - και το συνδέσω με αντάπτορα DisplayPort to Hdmi θα χάσω τίποτα;

Το ψηλό παίρνει κανονικό 2.5αρι δίσκο
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εγω αυτο εχω NUC6i3SYK πιστευω για media player για ταινιες 3D frame packing 1080p ειναι μια χαρα γιατι τηλεοραση 4k δεν εχω ουτε βλεπω να παιρνω.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Εγω αυτο θα αγοραζα σημερα, ίσως να είναι λίγο overkill αλλά καλύτερα να είναι λίγο πιο ζόρικο από ότι χρειάζεσαι.
https://www.skroutz.gr/s/8111829/Intel-NUC-Kit-NUC6i5SYH.html

Καλημεραααα .....καλα διαβαζω?
operating system without operating system
Further information This barebone system HDD / SSD and RAM are not included.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ναι σωστα διαβαζεις δεν εχει λειτουργικο δεν εχεις μνημες δεν εχει δισκο και τα ποιο παλια δεν ειχαν ουτε καν wifi bluetooth
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Καλημεραααα .....καλα διαβαζω?
operating system without operating system
Further information This barebone system HDD / SSD and RAM are not included.

τα nuc ετσι πωλουνται. Χωρις ram και χωρις σκληρο δισκο, οποτε πρεπει να υπολογιζεις καποια χρηματα ακομα σαν συνολικο κοστος κτησης.