Αγορά 55" κυρίως για ταινίες από PC

dranax

New member
11 September 2013
2
Έχω στο σαλόνι μία SONY 48W605B, με την οποία έχω θεματάκια. Πρώτα από όλα, τα μενού δείχνουν πολύ αργά. Επίσης, η τηλεόραση δεν παίζει υπότιτλους μέσω LAN, μόνο όταν η ταινία και οι υπότιτλοι είναι σε USB. Συνεπώς κατέληξα στη λύση εγκατάστασης του PLEX στο PC, αλλά πάλι τα πράγματα δεν είναι όπως θα τα ήθελα. Κάποιες φορές η εφαρμογή στην τηλεόραση κολλάει, δεν θέλει να ξεκινήσει και το μπρος-πίσω στην ταινία είναι λίγο βάσανο.

Σκέφτομαι να την "αποσύρω" για την κρεβατοκάμαρα και να αγοράσω νέα για το σαλόνι

Ιδανικά θέλω μία τηλεόραση, μέχρι 1000 , που να παίζει απευθείας τις ταινίες μέσω LAN, με υπότιτλους, χωρίς να απαιτείται άλλη εφαρμογή. Εξαιρετικά επιθυμητά είναι τα γρήγορα μενού, χωρίς κολλήματα. Εναλλακτικά, αν είναι να χρησιμοποιήσω εφαρμογές (PLEX, Kodi κ.α.) να αποφύγω τα βάσανα του DLNA (άλλος ένας τομέας με προβλήματα για τη SONY) και να υπάρχει η δυνατότητα λήψης υπότιτλων από Internet. Δευτερεύοντα κριτήρια είναι η γωνία θέασης και η δυνατότητα να χρησιμοποιείται και για gaming, σε ότι αφορά στην "θολούρα".

Από SONY δεν έμεινα ευχαριστημένος και σκεφτόμουν για Samsung ή LG. Τι έχετε να μου προτείνετε από μάρκες/μοντέλα; Να κοιτάξω σε φετινή κυκλοφορία ή θα με καλύψει και παλαιότερο μοντέλο;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Ο κύριος ρόλος μια τηλεόρασης είναι να προβάλει όσο το δυνατόν πιο πιστά την εικόνα απο το υλικό με το οποίο την τροφοδοτούμε. Δεν βλέπω να εκφράζεις κάποιο παράπονο σε αυτόν τον τομέα, οπότε γιατί να μην αγοράσεις ένα media player ?

Τα 1000 θα ήταν καλό να επενδυθούν σε μια OLED tv για να έχεις μεγαλύτερη και καλύτερη εικόνα με πραγματικό μαύρο και άπειρη αντίθεση. Και στον τομέα του media player θα δεις βελτίωση, αλλά δεν έχει νόημα να ξοδέψεις 10x απλά για να βλέπεις υπότιτλους μέσω LAN..