Αλλαγη Ενισχυτη και συνδιασμος τελικου

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Καλησπερα!
Εδω και πολλα χρονια εχω στην κατοχη μου ενα σετ απο τα εξης B&w ηχεια:
2 603 s3 για μπροστα
2 602 s3 για πισω
lcr 600 s3 και κεντρικο
asw sub 600 για σαμπ
αυτα τα οδηγει προς το παρον ενας onkyo 607.

Λογο λοιπον απειρίας προφανώς, δεν τα εχει οδηγησει κανενας σωστος ενισχυτης, πιστευω οτι εχω κανει λαθος επιλογες.
Διαβαζοντας αρκετες συζητησεις εδω κατεληξα οτι πρεπει να κανω καποιες αλλαγες.
Να πω εδω οτι τα μουσικα ακουσματα μου ειναι κυριως ροκ-μπλουζ αλλα και κλασικη!Φυσικα και ταινιες αλλα εκει στην ενταση πεφτει παντοφλα!
Σκεφτομαι λοιπον τωρα που η χωρα βγαινει απο την κριση να προβω στην αγορα ενος yamaha 1050 η 1060 και να χρησιμοποιησω τα pre-out σε καποιον rotel.
Στο μυαλο μου ειναι επισης να συμπληρωσω το σετ με δυο b&w m1 ως surround back.

Σας ερωτω λοιπον ειμαι σε καλο δρομο?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η αισιοδοξία σου μ αρέσει για την κατάσταση της χώρας, τέλος πάντων έχεις ένα σετ απ τα καλύτερα ηχεία, τα μπροστά τα είχα κι εγώ κι έψαχνα για το υπόλοιπο σετ αλλά ποτέ δεν τα βρήκα να τα κάνω σετ και πήγα στα επόμενα μοντέλα. Ο,τι έχεις σκεφτεί να κάνεις προχώρα το, τα ηχεία σου κυριολεκτικά θα απογειωθούν σε μουσική και κινηματογράφο, τα θέλουν τα ρεύματά τους τα συγκεκριμένα ηχεία κι οι Ρότελ έχουν ωμή δύναμη να τα οδηγήσουν στα όριά τους, τώρα για τον Yamaha έχω μία ένσταση καθώς τα συγκεκριμένα ηχεία ξυρίζουν ψηλά, οι Ρότελ είναι επιθετικοί, θα πήγαινα σε κάτι πιο smooth, Marantz, Denon προσωπικά μου κάνουν καλύτερα ως συνδυασμός.
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Οι προανεφερθεντες av ειναι και καλυτεροι στην αυτοματη ισοσταθμιση ...
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Ναι :)
Όπως τα λες φαντάζει ακριβως οτι χρειάζεται.
Μιας και για rotel θα παω σε μετάχειρισμενο, 5καναλο η 2καναλο?
Κατι σε 990 bx, 1070?η 985?
Η αισιοδοξία σου μ αρέσει για την κατάσταση της χώρας, τέλος πάντων έχεις ένα σετ απ τα καλύτερα ηχεία, τα μπροστά τα είχα κι εγώ κι έψαχνα για το υπόλοιπο σετ αλλά ποτέ δεν τα βρήκα να τα κάνω σετ και πήγα στα επόμενα μοντέλα. Ο,τι έχεις σκεφτεί να κάνεις προχώρα το, τα ηχεία σου κυριολεκτικά θα απογειωθούν σε μουσική και κινηματογράφο, τα θέλουν τα ρεύματά τους τα συγκεκριμένα ηχεία κι οι Ρότελ έχουν ωμή δύναμη να τα οδηγήσουν στα όριά τους, τώρα για τον Yamaha έχω μία ένσταση καθώς τα συγκεκριμένα ηχεία ξυρίζουν ψηλά, οι Ρότελ είναι επιθετικοί, θα πήγαινα σε κάτι πιο smooth, Marantz, Denon προσωπικά μου κάνουν καλύτερα ως συνδυασμός.
Αν χάσουμε και το χιούμορ μας χάθηκαμε! Αυτο που με χαλάει στον denon, οσο λιγο κοιταξα, ειναι οτι δεν έχουν phono, εχεις καποιο συνδυασμό υπόψιν?
Οι προανεφερθεντες av ειναι και καλυτεροι στην αυτοματη ισοσταθμιση ...
Η yamaha η ο denon?

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τον 985 τον έχω, βγάζει καθαρά 110 watt ανά κανάλι, εγώ προσωπικά πήρα και τον 991 που βγάζει 200watt ανά κανάλι, το ιδανικό θα ήταν αν μπορούσες να κάνεις αυτό, αλλά στη θέση σου θα ξεκίναγα πρώτα μ ένα δικάναλο τελικό, προσωπικά ηχητικά ο denon συνδυάστηκε καλύτερα με τον Rotel απ ό,τι ο Yamaha με τον Rotel που ήταν πιο σκληρός ο ήχος αλλά γούστα είναι αυτά. Τώρα αν η ισοστάθμιση του denon ή του Yamaha είναι καλύτερη δεν ξέρω να τ απαντήσω γιατί ο Yamaha που είχα εγώ ήταν το μοντέλο πριν τις ισοσταθμίσεις οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης, η επεξεργασία πάντως του ήχου μου φαίνεται ανώτερη στον Denon.
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Για δικαναλο σκέφτομαι και εγω, τα 2χ200 του rotel φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά! Πες μου ενα denon που θα μπορούσε να δουλέψει με αυτον τον συνδυασμό.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Στον είπε ήδη. Τον οικονομικότερο με pre-out, δηλαδή τον AVR-X3300W.
Βλεπω ειναι στην ιδια κατηγορία με τον yamaha 1060 αλλα δυστυχώς χωρίς phono!
Γενικώς, αναμεσα στους δυο αν εξαιρέσουμε το phono, τι αλλο θα μπορούσε να με κανει στραφω προς denon(συγχωρέστε την ξεροκεφαλια μου)!
Το παντρεμα denon-rotel εχει καλύτερα αποτελέσματα?
Το dac θα ειναι κατι που θα πρέπει να λάβω υπόψιν?

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι είναι στην ίδια κατηγορία με τον 1060. Ο 1060 είναι ακριβότερος. Είναι στην ίδια κατηγορία με τον 860 της Yamaha.

Ο 1060 έχει επίσης άλλο dac, άλλα τελικά στάδια, μεγαλύτερο τροφοδοτικό κλπ σε σχέση με τον 860.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Καλησπέρα παιδιά μέσα από το ποστ και σκεπτόμενος και εγώ να κάνω κάτι αντίστοιχο στο μέλλον, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Ουσιαστικά αν είναι να βάλεις τελικό ενισχυτή για 2 κανάλια ή και για περισσότερα ποιό είναι το νόημα να πάρεις ένα ακριβό μοντέλο avr και όχι ένα εισαγωγικό με pre outs. Τι κερδίζεις πάρα πάνω εκτός από το dac(?) και τα παραπάνω ρεύματα στα πλαϊνά και πίσω κανάλια που στην τελική μπορείς να τα έχεις και από έναν καλό τελικό. Διορθώστε με αν είμαι κάπου λάθος και εγώ τώρα μαθαίνω :p οπότε μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι καλά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Συνήθως όσο μεγαλώνουν τα μοντέλα δεν αλλάζει μονο η ισχύς. Ερχονται διάφορα features (όπως καλύτερη ισοστάθμιση, περισσότερες είσοδοι - έξοδοι, περισσότερες εφαρμογές, διαφορετικό remote κλπ), σιγα σιγα καλυτερα προ ενισχυτικά σταδια, καλυτερα dacs, καλυτερο σασσι και γενικα καλυτερα υλικα κλπ.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
ευχαριστώ για την απάντηση. εντάξει είναι λογικό να έχει και γενικά περισσότερα τρίτα χαρακτηριστικά εκτός από watt για να δικαιολογίσει την τιμή του επόμενου μοντέλου. Ωστόσο δεν κατάλαβα το προ ενισχυτικό που αναφέρεις μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω; διαφέρει η ποιότητα κατασκευής στην υποδοχή για τελικό;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Ναι. Υπάρχουν διάφορες σε υλικά μέχρι τις μπορνες εξόδου στις οποίες συνδέεται ο τελικος. Δεν είναι τα βύσματα... Είναι όλο το υπολοιπο ξεκινώντας πιθανόν και απο το τροφοδοτικό.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
μμ οκ εντάξει λογικό. από την άλλη το θέμα με το dac το διορθώνεις αν έχεις δικό σου dac απευθείας συνδεδεμένο με την πηγή πχ τον υπολογιστή στην προκειμένη περίπτωση; ή δεν διορθώνεται καθώς θα περνάει ούτως ή άλλως από το dac του avr;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Σε ενα μέσο σύστημα πολυκάναλου - ηχειων, τοποθετημένο σε ενα μέσο χωρο, ακόμα και το dac της msb ή της dcs να βάλεις πανω τους, το dac του avr θα παιζει καλυτερα, αφενός γιατί το υπολοιπο συστημα δε θα μπορεί να αναδείξει τις διάφορες και κυρίως διοτι απο το dac του πολυκαναλου θα μπορείς να παίζεις μέσω του συστηματος ισοσταθμισης το οποίο ως επι το πλείστον δουλεύει σε ψηφιακό επίπεδο. Αρα απο τα dacs του avr.

Αν θέλει κανεις να ασχοληθεί πιουριστικα - χομπιστικα με το δικαναλο τοτε πηγαινει σε ολοκληρωμένο δικαναλο με home theater pass through αντί απλα τελικου. Αλλά εκεί αρχίζει και ξεφεύγει το budget σε αλλα επίπεδα.
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Στην δικη μου περίπτωση εκανα συνεχως το ιδιο λάθος, επαιρνα ενισχυτή με το σκεπτικό οτι "ελα μωρέ λιγα βατ παραπάνω τι αλλο θα κερδίσω" με αποτέλεσμα να μην εχω ακουσει πραγματικά τα ηχεια μου, γιαυτο εβαλα τωρα σκοπο να ανεβω αρκετα σκαλοπάτια.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Για αυτό το σκέφτομαι και εγώ κυρίως να συμπληρώσω το σύστημα για να αποδώσει πιο ολοκληρωμένα και να μην γίνονται και μισές δουλειές 😅
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Να ρωτήσω κάτι αν δεν γινομαι κουραστικός, ο yamaha 1050 με τον 1060 εχουν καμια ουσιαστική διαφορα?

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk