Η μυρωδιά του βινυλίου - ρίζες βαθειά στο παρελθόν

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Jimmy Witherspoon ft. Ben Webster - Roots



Υπάρχουν εκεί έξω δίσκοι, δισκάκια, δισκάρες κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Αλλά υπάρχουν και μερικοί που ταράζεσαι όταν τους ακούς και δεν μπορείς ή δεν τολμάς να τους κατατάξεις στις ανώτερες κατηγορίες... γιατί θα τους αδικήσεις!
Στον συγκεκριμένο δίσκο, με την ονομασία: «Roots», από τον Jimmy Witherspoon και τον Ben Webster, όλα τα κομμάτια είναι βαλμένα στη θέση τους, απλώς και μόνο για να κάνουν τον ακροατή τους ευτυχισμένο - ειδικά τις περαμένες ώρες – και υπερήφανο κάτοχο συλλεκτικού κοσμήματος, γιατί και το αντικείμενο είναι φετίχ. Την αγάπη μου για τους δύο καλλιτέχνες ίσως την έχω ξαναεκφράσει και μπορεί να φαίνομαι υποκειμενικός κριτής ή και ακροατής, αλλά έγινε και συνακρόαση με πιό αντικειμενικούς φίλους, οι οποίοι μου εξέφρασαν τα συναισθήματά τους αδειάζοντας τα μπουκάλια μου...
Ο δίσκος είναι Blues, οπότε τα κομμάτια παίζονται σε αργό κυρίως, αλλά και σε mid-tempo, δίνοντας πάντα χώρο τους σολίστες (σαξόφωνο / τρομπέτα / κιθάρα) να πλουτίσουν με τον ήχο τους το τραγούδι και να το μετατρέψουν σε jazz-blues χωρίς άλλη δυνατότητα κατηγοριοποίησης. Ο Witherspoon τραγουδάει κλαίγοντας σχεδόν στα περισσότερα κομμάτια, βάζοντας στο κλίμα και τον Webster με τον μελιστάλακτο και πολύ bluesy ήχο του και τον τρομπετίστα αλλά και διευθυντή ορχήστρας Gerald Wilson, σε μία εκπληκτική παρουσίαση του οργάνου μέσα στο blues.
Ιδιαίτερη μνεία αξίζει η φανταστική παραγωγή (1961) καθώς και ο εξαιρετικά ποιοτικός δίσκος των 200γρ., που κάνει την ακρόαση ένα πολιτιστικό γεγονός.





JIMMY WITHERSPOON : vocals
BEN WEBSTER : tenor sax
GERALD WILSON : trumpet
RALPH HAMILTON : bass
JIM MILLER : drums
ERNIE FREEMAN : piano


01.I' D RATHER DRINK MUDDY WATER
02.I' M GONNA MOVE TO THE OUTSKIRTS OF TOWN
03.KEY TO THE HIGHWAY
04.DID YOU EVER
05.CONFESSIN' THE BLUES
06.NOBOSY KNOWS YOU WHEN YOU'RE DOWN AND OUT
07.YOUR RED WAGON
08.RAIN IS SUCH A LONESOME SOUND
09.CHERRY RED
10.IT'S A LOW DOWN DIRTY SHAME
11.JUST A DREAM
12.PLEASE, Mr. WEBSTER
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Είναι εξαιρετικός δίσκος και σε ευχαριστώ που μας τον έμαθες χθες... Ένα διακριτικό πλην εκκωφαντικό στην ενδοσκόπηση του σπάραγμα, μία ερμηνεία που συντονίζει τις ψυχικές μας χορδές σε τόνους αδιόρατης να απόλυτα χειροπιαστής θλίψης, για όλα τα ωραία μα χαμένα από την ζωή μας πράγματα... Εντάξει, τον Webster τον περίμενα να ζωγραφίζει, η έκπληξη ήταν το απίστευτο καρίκευμα, που η τρομπέτα γαρνίριζε στην όλη γεύση του ακούσματος...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Λέει ο σπουδαίος ιστορικός και μουσικοκριτικός Νατ Χέντοφ στο οπισθόφυλλο, «Αυτού του είδους τα μπλουζ είναι εδώ - το είδος που φουντώνει σε μια μέρα μοναξιάς - αλλά υπάρχουν και άλλες αποχρώσεις του μπλουζ από το ελαφρώς στοχαστικό στο υπερβολικά αισιόδοξο. Ο Jimmy προβάλλει όλες αυτές τις καταστάσεις του συναισθήματος με την ευκολία και την αυθεντία ενός τραγουδιστή που δεν χρειάζεται να ανησυχεί για την αναζήτηση των ριζών του».

Νότη, ωραίος δίσκος, φυσικά για μύστες!