Hellenic Cable Networks (HCN) Αποψεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Εχω δει πολλές φορες στο facebook κοινοποιήσεις της συγκεκριμένης εταιρίας και τελευταίως το σκέφτομαι αφου όπως αναφέρουν εχουν ολοκληρώσει το δίκτυο τους σε αρκετες περιοχές της Θεσσαλονίκης .
Επισης διαβαζω πως εχουν φτάσει και δυτικα και συγκεκριμένα στην περιοχή της Μοναστηριού οπου μένω , αρα ο πειρασμος πλεον ηρθε εξω από την πορτα μου ( το σπιτι μου είναι μολις 20 μετρα από τον κεντρικό δρομο).
Διαβαζω σε διαφορα φόρουμ κάποια αρνητικά που πιο πολύ εχουν να κανουν με την ελλειπή τεχνική υποστήριξή αλλα δεν μπορω να καταλήξω αν τελικα αξιζει για αυτό θα ήθελα την άποψη όσων γνωρίζουν η ακομα καλυτέρα εχουν χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες της συγκεκριμένης εταιρίας.

Ενδιαφέρομαι να εχω ταχύτητες επιπέδου vdsl ( που δυστυχώς ακομα δεν εχει ερθει στην περιοχη μου) για χρηση υπηρεσιών streaming ( 1080 και 4K ) και τηλεφωνία εφόσον διατίθεται ( η τηλεόραση δεν με αποσχολει)
Θα μπορω να καλυφθώ η δεν συνιστάται για τετοια χρηση;
Επισης δεν μπορω να καταλάβω πως θα βαλουν καλωδιο μεχρι το διαμέρισμα μου;
Βρισκομαι στον 5ο οροφο και η εγκατάσταση εξωτερικά ειμαι βέβαιος πως θα μου απαγορευθεί .
Συνεπώς αν υποθέσουμε πως φέρνουν την οπτικη ως την πόρτα της οικοδομής από εκει μπορει να ανεβεί με άλλο τροπο η θα χρησιμοποιηθεί ο χαλκος της εγκατάστασης;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Τοποθετούν ένα κουτί στον δρόμο έξω από την οικοδομή όπου καταλήγει η οπτική. Από το κουτί μέχρι το ρούτερ μέσα στο διαμέρισμά σου το σήμα έρχεται με απλό ομοαξονικό καλώδιο κεραίας.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Hellenic Cable Networks (HCN) Αποψεις

Nαι, τι θέλεις να μάθεις;

ποιο πακέτο έχεις επιλέξει αν επιτρέπετε, και σε ποια περιοχή εχει ενεργοποιηθεί η γραμμη;
αν θέλεις ενημέρωσε μας για την σταθεροτητα και την ποιότητα της γραμμής;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Hellenic Cable Networks (HCN) Αποψεις

40/4 στα 33 ευρώ, Χαριλάου.
Ποιότητα και σταθερότητα άψογα. 40/4 πραγματικά, με πολύ καλό ping, 7ms.
1GB download: 3:39 λεπτά.

Με Vodafone VDSL στον ίδιο χώρο:
46 down, 4,7 up, ping 23ms
1GB download: 3:30

Tελικά κράτησα τη Vodafone VDSL, αφού μου ερχόταν πιο φτηνά στα 23 ευρώ για 46/4,7 ίντερνετ και με απεριόριστα σταθερά και 300' κινητά, αντί 43 ευρώ στην HCN για 40/4 ίντερνετ και 500' σταθερά και 250' κινητά.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ναι, χωρίς δέσμευση συμβολαίου.
Διακόπτεις τη σύνδεση είτε μόνιμα είτε προσωρινά όποτε θέλεις.
Και αυξομειώνεις την ταχύτητα και την αντίστοιχη χρέωση όποτε θέλεις επίσης.
Στη γειτονιά μου οι πιο πολλοί έβαλαν HCN για να πάρουν το πρόγραμμα των 15 και ταχύτητα 10/1.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
To 50/50 κι εγώ ήθελα, για να έχω ουσιαστική διαφορά από το VDSL τουλάχιστον στο upload, αλλά κάνει 50 ευρώ + τηλέφωνα.
Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχουν το 50/50 στα 33 ευρώ, για να χτυπήσουν το VDSL.

Έτσι όπως έχει τώρα τη διαβάθμιση τιμών η HCN, απευθύνεται σε όσους θέλουν το πακέτο 10/1 των 15 ευρώ, στους απαιτητικούς σε ταχύτητα upload που μπορούν να πληρώσουν 50 και 100 ευρώ τον μήνα για 50/50 και 100/100, και σε όσους δεν έχουν διαθέσιμο VDSL στην περιοχή τους ώστε να έχουν μια ταχύτητα 40/4.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Mακάρι να πιέσει με τη μελλοντική της παρουσία η Inalan για μείωση τιμών και στην HCN.
Καθώς η HCN ξεκίνησε από ανατολική Θεσσαλονίκη, η Inalan θα ξεκινήσει από τη δυτική.

Μελλοντική κάλυψη της Inalan:
jDFJ30.jpg


Κάλυψη της HCN:
Qtwq3l.jpg
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
To 50/50 κι εγώ ήθελα, για να έχω ουσιαστική διαφορά από το VDSL τουλάχιστον στο upload, αλλά κάνει 50 ευρώ + τηλέφωνα.
Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχουν το 50/50 στα 33 ευρώ, για να χτυπήσουν το VDSL.

Έτσι όπως έχει τώρα τη διαβάθμιση τιμών η HCN, απευθύνεται σε όσους θέλουν το πακέτο 10/1 των 15 ευρώ, στους απαιτητικούς σε ταχύτητα upload που μπορούν να πληρώσουν 50 και 100 ευρώ τον μήνα για 50/50 και 100/100, και σε όσους δεν έχουν διαθέσιμο VDSL στην περιοχή τους ώστε να έχουν μια ταχύτητα 40/4.
Δοκίμασες να ζητήσεις προσφορά για το πακέτο 50/50?

Από όσο έχω ακούσει δύναται να το δίνουν και σε καλύτερη τιμή.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Mακάρι να πιέσει με τη μελλοντική της παρουσία η Inalan για μείωση τιμών και στην HCN.
Καθώς η HCN ξεκίνησε από ανατολική Θεσσαλονίκη, η Inalan θα ξεκινήσει από τη δυτική.

Μελλοντική κάλυψη της Inalan:
jDFJ30.jpg


Κάλυψη της HCN:
Qtwq3l.jpg
Πόσο μελλοντική είναι αυτή η κάλυψη της inalan?

Και δυστυχώς δεν έχουν καθόλου το κέντρο όπου θεωρείται η καλύτερη αγορά, καθώς είναι κυρίως επιχειρήσεις όπου δεν είναι κάνουν heavy download/upload (εκτός από εξαιρέσεις που χρειάζονται να στέλνουν καθημερινά μεγάλο όγκο δεδομένων)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
To πιο ενδιαφερον πραγμα που διαβασα ειναι οτι η hcn περναει μεσω ομοαξωνικου καλωδιου, οπου γενικα υπαρχει καλωδιωση. Η inalan με την οπτικη προϋποθετει τρυπα, το οποιο δεν με ενθουσιαζει καθολου
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Tρύπα θέλει και το ομοαξονικό. Δεν έχει σχέση με την εγκατάσταση κεραίας.

Από το κουτί στο πεζοδρόμιο έξω από την οικοδομή ξεκινά το ομοαξονικό καλώδιο και ταξιδεύει εξωτερικά μέχρι το διαμέρισμά σου, και αφού τρυπηθεί ο τοίχος φτάνει στο δωμάτιο που θέλεις να έχεις το ρούτερ σου.

Για κάθε διαμέρισμα/πελάτη ξεκινά και ξεχωριστό ομοαξονικό καλώδιο από το εξωτερικό κουτί στο πεζοδρόμιο.
 
Last edited: