Ψυξη – Θέρμανση σε νεόδμητο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Είμαι στην εκπόνηση σχεδίων στο σπίτι μου και αρχίζω να ψάχνομαι σχετικά με την ψύξη – θέρμανση του.

Το σπίτι θα χτισθεί σε πλαγιά λόφου σε βραχώδη περιοχή.

Εχω ακούσει τα πάντα, από το καλσικό καλοριφέρ (για θέρμανση) με κλιματιστικά (για ψύξη) μέχρι ενδοδαπέδια ψύξης – θέρμανσης με αντλία θερμότητας.
Όσοι το έχουν ψάξει, θα εκτιμούσα να έγραφαν πού κατέληξαν και γιατί.

Επίσης εμπειρία χρήσης σχετικά με την ενδοδαπέδια θα με ενδιέφερε πολύ. Στα μελλοντικά σχέδια είναι και η τοποθέτηση ηλιακών panels (θα εξαρτηθεί από το πώς θα πάνε τα οικονομικά).

Thank you!
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Kαι μετά απο αυτό που λέει ο Κακαλιός, μην ξεχάσεις να ξαναμονώσεις καλά.
Και αναμονές - πολλές αναμονές - σε πίνακες, καλώδια και σωλήνες, για οτιδήποτε έχει σχέση με ψύξη-θέρμανση ακόμα κι αν δεν προβλέπεται προς το παρόν.
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Μόνωση, αντλία θερμότητας με fan coil σε συνδιασμό με ηλιακό τριπλής ενέργειας για ψύξη/θέρμανση
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Ψυξη – Θέρμανση σε νεόδμητο

Μόνωση, αντλία θερμότητας με fan coil σε συνδιασμό με ηλιακό τριπλής ενέργειας για ψύξη/θέρμανση
Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό σκεφτόμουν και εγω, έχεις καποιον γνωστό που έχει αυτή την εγκατάσταση;;;

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
η καλή μόνωση "φωνάζει' για αντλία θερμότητας, αν βάλεις και ηλιακά panels έχεις ακόμη ένα κίνητρο,

προσωπικά δε θα έβαζα fan coils (για θέρμανση) γιατί μου αρέσει η ησυχία των καλοριφέρ, αλλά είναι σχεδόν μονόδρομος αν θέλεις και ψύξη το καλοκαίρι

για ποια περιοχή μιλάς;

έχε επίσης υπόψην ότι για να έχεις οικονομία με την αντλία πρέπει να επιλεχτεί και να σεταριστεί σωστά (μέσα σε ένα σχετικά στενό εύρος τιμών),
το παίρνω μεγαλύτερη άρα καλύτερη (όπως με τα ρεύματα του ενιχυτή ή με το γκάζι στο αυτοκίνητο) δεν ισχύει


επίσης στο χώρο κυκλοφορούν πολλοί που δεν κατέχουν ή θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν ότι έχουν και ας μην κάνει για την περίπτωσή σου,
θα είναι καλό να διαβάσεις κάμποσο
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
η καλή μόνωση "φωνάζει' για αντλία θερμότητας, αν βάλεις και ηλιακά panels έχεις ακόμη ένα κίνητρο,

προσωπικά δε θα έβαζα fan coils (για θέρμανση) γιατί μου αρέσει η ησυχία των καλοριφέρ, αλλά είναι σχεδόν μονόδρομος αν θέλεις και ψύξη το καλοκαίρι

για ποια περιοχή μιλάς;

έχε επίσης υπόψην ότι για να έχεις οικονομία με την αντλία πρέπει να επιλεχτεί και να σεταριστεί σωστά (μέσα σε ένα σχετικά στενό εύρος τιμών),
το παίρνω μεγαλύτερη άρα καλύτερη (όπως με τα ρεύματα του ενιχυτή ή με το γκάζι στο αυτοκίνητο) δεν ισχύει


επίσης στο χώρο κυκλοφορούν πολλοί που δεν κατέχουν ή θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν ότι έχουν και ας μην κάνει για την περίπτωσή σου,
θα είναι καλό να διαβάσεις κάμποσο
Ευχαριστώ!!!

Υπάρχουν κάποια link? Γιατί σήμερα ξεκίνησα να διαβάζω σχετικά...

Περιοχή Μενίδι ψηλά, κοντά στην έξοδο 6 της Αττικής οδού.

Αντλία θερμότητα εξωτερική ή μέσα στο έδαφος;;

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
αφού κάνεις την μόνωση, γιατί πολύ σίγουρη την έχεις, ρίξε και μια σωστή μόνωση.
Και καλού κακού πάρε και δυό ξυλόσομπες....
διότι έρχεται κάποια στιγμή που σπάει ο τέτοιος το ποδάρι του...
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Η καλυτερη θερμανση ειναι η μονωση. Μετα και με ενα τζακακι και ενα μικρο κλιματιστικο θα φτιαχνεις περιβαλλον.
Το μελλον ειναι (?) στις αντλιες θερμοτητας. Αλλα κοστιζουν στην εγκατασταση, αλλα και στη συντηρηση. Ακριβες σχετικα βλαβες που μπορουν να γινουν περισσοτερο ακριβες οταν δεν εχεις βρει το σωστο σερβις.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
ενδοδαπέδια ψύξης – θέρμανσης με αντλία θερμότητας

Μονόδρομος για σύγχρονες κατασκευές
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
ενδοδαπέδια ψύξης – θέρμανσης με αντλία θερμότητας

Μονόδρομος για σύγχρονες κατασκευές

Eκτος και αν προορίζεται για εξοχικό ( αν και απο υποψιάζομαι πρόκειται για κύρια κατοικία)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ο αδερφός μου χτίζει αυτή την περίοδο, και έχει καταλήξει σε ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας, ενώ ψάχνεται και για ηλιακά προς υποβοήθηση του συστήματος, μάλλον με σωλήνες κενού και μεγάλο δοχείο αδράνειας με τριπλή σερπαντίνα κλπ.

Το πρώτο πράγμα που κοίταξε (βέβαια δεν είχε περιορισμούς με την τοποθέτηση) ήταν ο σωστός προσανατολισμός των όγκων. Βέβαια θα βάλει συμπληρωματικώς και ενεργειακό τζάκι γιατί είναι εκτός πόλης και δεν του είναι δύσκολη η τροφοδοσία με ξύλα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Με καλη μόνωση, ηλιακά πάνελ και ενδοδαπεδια ακόμα και με λέβητα πετρελαίου η οικονομία θα είναι κορυφαία. Αυτό αν αποφασίσεις να σπασεις τα συστήματα ψύξης θέρμανσης. Κι εμένα δε θα μου άρεσε fan coil για θερμανση. Και ο δροσισμος μέσω της ενδοδαπεδιας δε με έχει πείσει οτι αρκεί.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Νομίζω μπορεί, με αντλία θερμότητας να έχει και ενδοδαπέδια για θέρμανση και φαν κόιλ για ψύξη.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Seconded, ενδοδαπέδια για θέρμανη και fan coil για ψύξη. Ανεβάζει λίγο το κόστος αλλά έχει ομοιόμορφη θέρμανση/ψύξη. Εμείς χρησιμοποιήσαμε μια λύση της Daikin, αλλά από όσο γνωρίζω διαθέτουν και άλλες εταιρίες παρόμοιες λύσεις.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Εγώ έχω Rotex αέριο με ηλιακή υποβοήθηση σε ενδοδαπέδια. Την εγκατάσταση μου την έκανε η ΤΕΜΠΑ κι έμεινα ευχαριστημένος. Την Rotex την αγόρασε η Daikin, οπότε μπορείς να τα συνδυάσεις.
Όσο για το "σωστή μόνωση" αυτό δεν σημαίνει "πολλή μόνωση". Βρες καλό μηχανολόγο, γιατί αν ανεβάσεις πολύ την θερμοχωρητκότητα των τοίχων (όπως έκανα εγώ) κερδίζεις τον χειμώνα αλλά χρειάζεσαι αυξημένη ανάγκη για κλιματισμό το καλοκαίρι (περσινή μελέτη του πανεπιστημίου στον Βόλο). Το εξωτερικό κέλυφος είναι πιο αποδοτικό. Α, και δες τα ανοίγματα και τον προσανατολισμό του κτιρίου, αν σε παίρνει.
Ψύξη χωρίς φαν κόλι δεν παίζει στα εληνικά δεδομένα. Οπότε είναι χρηματικά ασύμφορο να βάλεις και ενδοδαπέδια και φαν κόιλ. Για μένα τα χωριστά κλιματιστικά είναι πιο συμφέρουσα λύση για κλιματισμό.
Αρχιτέκτονες με βιοκλιματικές περγαμηνές είναι δυστυχώς λίγοι στην Ελλάδα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ έχω Rotex αέριο με ηλιακή υποβοήθηση σε ενδοδαπέδια. Την εγκατάσταση μου την έκανε η ΤΕΜΠΑ κι έμεινα ευχαριστημένος. Την Rotex την αγόρασε η Daikin, οπότε μπορείς να τα συνδυάσεις.
Όσο για το "σωστή μόνωση" αυτό δεν σημαίνει "πολλή μόνωση". Βρες καλό μηχανολόγο, γιατί αν ανεβάσεις πολύ την θερμοχωρητκότητα των τοίχων (όπως έκανα εγώ) κερδίζεις τον χειμώνα αλλά χρειάζεσαι αυξημένη ανάγκη για κλιματισμό το καλοκαίρι (περσινή μελέτη του πανεπιστημίου στον Βόλο). Το εξωτερικό κέλυφος είναι πιο αποδοτικό. Α, και δες τα ανοίγματα και τον προσανατολισμό του κτιρίου, αν σε παίρνει.
Ψύξη χωρίς φαν κόλι δεν παίζει στα εληνικά δεδομένα. Οπότε είναι χρηματικά ασύμφορο να βάλεις και ενδοδαπέδια και φαν κόιλ. Για μένα τα χωριστά κλιματιστικά είναι πιο συμφέρουσα λύση για κλιματισμό.
Αρχιτέκτονες με βιοκλιματικές περγαμηνές είναι δυστυχώς λίγοι στην Ελλάδα.
Θα το κοιτάξω γισ την ΤΕΜΠΑ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Ψυξη – Θέρμανση σε νεόδμητο

Ο αδερφός μου χτίζει αυτή την περίοδο, και έχει καταλήξει σε ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας, ενώ ψάχνεται και για ηλιακά προς υποβοήθηση του συστήματος, μάλλον με σωλήνες κενού και μεγάλο δοχείο αδράνειας με τριπλή σερπαντίνα κλπ.

Το πρώτο πράγμα που κοίταξε (βέβαια δεν είχε περιορισμούς με την τοποθέτηση) ήταν ο σωστός προσανατολισμός των όγκων. Βέβαια θα βάλει συμπληρωματικώς και ενεργειακό τζάκι γιατί είναι εκτός πόλης και δεν του είναι δύσκολη η τροφοδοσία με ξύλα.
Ποιά εταιρεία εκανε την μελέτη/εγκατάσταση;

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk