Άξαφνο πρόβλημα σε ADCOM GFA-5500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

samd

New member
19 March 2016
24
Μετά από πολλά χρόνια άψογης και απροβλημάτιστης λειτουργίας σήμερα την ώρα που πήγα να τον θέσω σε λειτουργία έκαψε την ασφάλεια της τροφοδοσίας του...
Το θεώρησα τυχαίο γεγονός, άλλαξα την ασφάλεια με 2 αμπέρ μικρότερη από 6Α σε 4Α που είχα πρόχειρες αλλα συνεχίζει να τις καίει ακαριαία με το που πατήσω τον
διακόπτη On/Off.

Κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαινει;

...εννοείται πως έχω αποσυνδέσει interconnects, ηχεία και έχω αλλάξει πρίζες και καλώδιο παροχής.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Αν δεν του έχει γίνει ποτέ service και υποθετικά πάντα δεν είναι καμμένος, τότε πιθανότατα μιλάμε γιά πυκνωτές τροφοδοσίας. Βέβαια καλό θα είναι όταν
αλλάζεις ασφάλεια να μπαίνει ιδίου Αμπεράζ και τύπου, καθώς κατά την έναυση τα στιγμιαία ρεύματα είναι μεγάλα και ενδεχομένως η μικρότερη ασφάλεια
να μην τα σηκώνει έτσι και αλλιώς.
 

samd

New member
19 March 2016
24
...πολύ σωστά, ίσως βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα. Αύριο θα προμηθευτώ ασφάλειες και θα ενημερώσω.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις!
 

samd

New member
19 March 2016
24
Re: Απάντηση: Άξαφνο πρόβλημα σε ADCOM GFA-5500

Ντρέπομαι για τον πανικό που προκάλεσα με την ασχετοσύνη μου... Λύθηκε το πρόβλημα με μια απλή ασφάλεια στις σωστές τίμες.

Σας ευχαριστώ όλους!!!
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,841
Αθήνα
ΠΡΟΣΟΧΗ
Με μια δεύτερη ματιά είδα στην πλάτη της εικόνας του 5500, ότι είναι το μοντέλο για τα 115V.
Και μετά στην σελίδα 6 του Service manual λέει ότι για τα 230V θέλει ασφάλεια AGC. Σαν την αρχική.
AGC=fast blow