Μια ιστοριούλα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Στα τέλη της δεκαετίας του '90,παράλληλα με την δουλειά μου,έκανα και μια ωριαία εκπομπή σε έναν ραδιοφωνικό σταθμό στην επαρχία,στην οποία έπαιζα κυρίως μουσικές από τον ακραίο χώρο.
Η εκπομπή αυτή σε βάθος χρόνου εμπλουτίστηκε με θεματικές για διάφορους μύθους-Λυκανθρωπου,τέρας του Λόχνες κλπ- αλλά και με συνεντεύξεις -μοντελιστικη κοινότητα της περιοχης-ντόπιες μπάντες απο τον συγκεκριμένο μουσικό χώρο και γενικά γινόταν ένα τζέρτζελο (ας μου επιτραπεί η έκφραση) το οποίο βασιζόταν κυρίως στο νεαρό της ηλικιας και της ξέγνοιαστης αύρας που εξέπεμπε.

Την ιδια εποχη,υπηρχε ενα παλικαρι που ζουσε εναν παραλληλο μυθο,εκδίδοντας ένα ασπρόμαυρο fanzine το οποίο ανάβλυζε απο παντού μεράκι,ξεπερνώντας την dyi σωματοδομη του.
Στο ίδιο μετερίζι..Στα ίδια αναχώματα.

Αραιά και που κάναμε παρέα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο..Ο καθένας είχε τον δικό του κύκλο..
Κάποια στιγμή μάθαμε ότι έρχονται οι Rotting Christ στην πόλη μας και συνεννοηθήκαμε να τους πάρουμε από κοινού μια συνέντευξη η οποία θα έπαιζε στην επερχόμενη εκπομπή και θα δημοσιευόταν αυτούσια στις σελίδες του επόμενου τεύχους της δικής του προσπάθειας..
Έτσι κι έγινε..
Πριν γίνει η συνέντευξη όμως είχε προηγηθεί η συναυλία των RC και ο αυχένας μου δεν ήταν σε καθόλου καλή κατάσταση..Θυμάμαι τον εαυτό μου μπροστά στον Σάκη Τολη με σκυμμένο το κεφάλι και το χερι παρατεταμένο (κρατούσα το κασσετοφωνακι),με τις ματιές μας να συναντιουνται κάνα δυο φορές....O αδελφός του Σάκη ο Θέμης,λίγο πιο πέρα με κοίταζε αφ' υψηλού και κάπως περίεργα η αλήθεια είναι..
Θυμάμαι μια φίλη που ήτανε δίπλα μου σε όλη την συνέντευξη..Μάλλον κρεμόταν απο τα χείλη του,λες και θα ανέλυε τον λόγο ύπαρξης των σαρκοφάγων Μυριαπόδων και την χρησιμότητα τους στην ρουτίνα του ανθρώπου της μέσης γης :)

Anyway..Αφού προχωρούσε η πρόχειρη συνέντευξη του έκανα η αλήθεια είναι μια ερώτηση που ίσως τον εφερε σε αμηχανία..Θυμάμαι την φίλη μου που γούρλωσε τα μάτια κοιτάζοντάς με,σαν να μου έλεγε ''τι του πες αντίχριστε;'' :)

Ποια ήταν η ερώτηση'
Οι Rotting Christ εκείνη την εποχή ήταν σε περιοδεία στα πλαίσια της προώθησης του νέου τους άλμπουμ με τίτλο A Dead Poem..Το άλμπουμ αυτό βγήκε τον Αύγουστο του '97..Νωρίτερα τον Απρίλιο,είχε προηγηθεί το The Mind's I των Σουηδών Dark Tranquillity.

Και οι δυο δίσκοι αποτελούνται από εξαίσιες μελωδίες πόσο μάλλον αν αναλογιστούμε πως ο Σάκης είναι αυτοδίδακτος κιθαρίστας..Ίσως αυτό είναι το σημείο που κάνει τον ήχο της μπάντας τόσο ξεχωριστό.
Αλλα από την άλλη,κάθε μουσικός είναι ξεχωριστός..
Παπαγάλοι βέβαια υπάρχουν παντού αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα που δεν αφορά τους μουσικούς αυτού του διαμετρηματος.

Στον δίσκο των Σουηδών υπήρχε ένα κομμάτι το,Tidal Tantrum,το οποίο έμοιαζε αρκετά με το μεταγενεστερο Out Of Spirits των RC.
Τον ρώτησα λοιπόν αν η δομή του κομματιού στηρίχθηκε πάνω στο κομμάτι των DT η αν ήταν τυχαίο γεγονός..Μου απάντησε το αυτονόητο..Ότι όλοι οι μουσικοί επηρεάζονται μεταξύ τους και σίγουρα κάπου θα συμπίπτουν το θέλουν δεν το θέλουν..Μου είπε επίσης ότι οι DT είναι μια μπάντα που χαίρεται να την ακούει κανείς και σίγουρα είναι από τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα που έβγαλε ποτέ ο χώρος..


ΥΓ Στην φίλη μου,που ήταν τότε εκεί η οποία οσονούπω θα βαπτίζει το μωράκι της..Γιατί αβάπτιστος δεν πας πουθενά.(Να σου το Χάραγμα Πάτερ Κλεομένη :flipout: ).Σίγουρα θα μεγαλώσει σε ένα απόλυτα υγιές περιβάλλον με ωραίες ιστορίες για διήγηση και θέληση για ζωή ,δημιουργία και αρκετή διάθεση για παλαβομάρες. :2thumb22sup:

ΥΓ 2 Chief..Εσύ που είσαι και κιθαρίστας τι λες για τα κομμάτια..Έτσι για τους τύπους. Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.

ΥΓ 3 Παρόμοιες ή και άσχετες ιστοριούλες,είναι ευπρόσδεκτες..



25.jpg


602.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
ΥΓ 2 Chief..Εσύ που είσαι και κιθαρίστας τι λες για τα κομμάτια..Έτσι για τους τύπους. Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.

ΥΓ 3 Παρόμοιες ή και άσχετες ιστοριούλες,είναι ευπρόσδεκτες..

ωραία η ιστορία...
τώρα για το άλλο σκέλος, ξέρεις ότι δεν είναι του είδους μου...
δυό παρατηρήσεις.
η βασική δομή, τέμπο, ήχος είναι πολύ κοντά. Ίσως όχι το ίδιο το θέμα. Επηρεασμός υπάρχει σημαντικός συνειδητός ή μή
το κομμάτι των DT ακούγεται πιό "ευχάριστα" στο αυτί μου και έχει εξαιρετική παραγωγή σε σχέση με το RC
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
ωραία η ιστορία...
τώρα για το άλλο σκέλος, ξέρεις ότι δεν είναι του είδους μου...
δυό παρατηρήσεις.
η βασική δομή, τέμπο, ήχος είναι πολύ κοντά. Ίσως όχι το ίδιο το θέμα. Επηρεασμός υπάρχει σημαντικός συνειδητός ή μή
το κομμάτι των DT ακούγεται πιό "ευχάριστα" στο αυτί μου και έχει εξαιρετική παραγωγή σε σχέση με το RC

Θενκς για την άμεση απάντηση..Ναι ξέρω ότι δεν είναι το είδος σου αλλά η ερώτηση έχει να κάνει με το τεχνικό μέρος..Η απάντηση σαφής.
Ο Κουν από την άλλη θα ενθουσιαστεί τόσο με τα κομμάτια που θα ψάξει να βρει τις παρτιτούρες. :idea: :)
H παραγωγή των DT ξυρίζει λίγο αλλά είναι όντως ανώτερη.

Είμαι όλος μάτια να διαβάσω και δικές σας ιδιαίτερες ιστορίες σε σχέση με συναυλίες,ακροάσεις,ξαφνιάσματα,έρωτες,πάντα στην σφαίρα της ενασχόλησης με την μουσική.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
η παραγωγή των DT μπορεί να φαίνεται ότι ξυρίζει, όμως έχει headroom που σημαίνει ότι ακούγεται πιό ευχάριστα σε σχέση με την βαρειά κομπρεσσαρισμένη των δικών μας. Και έχει και την πιό μελωδική εισαγωγή που ξεκουράζει το αυτί και φτιάχνει και αντίθεση.
Το ελληνικό είναι μπαμ στα μούτρα απ´το μηδέν.

και μένα μ αρέσουν οι ιστορίες ....χρόνος να βρεθεί μόνο...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
και μένα μ αρέσουν οι ιστορίες ....χρόνος να βρεθεί μόνο...

Καλά ο χρόνος έχει και βάθος,όποτε όποτε προκύψει..Να είμαστε καλά..Άλλωστε όλοι στο κυνήγι του είμαστε.
Η επιβίωση πάνω απ όλα.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Μα αυτές οι ιστοριούλες είναι που αναπτύσσουν την οποιαδήποτε σχέση, έχει ο καθένας μας με τη μουσική. Τις περισσότερες φορές η πορεία είναι μοναχική και μπορεί να κοινωνήθηκε μόνο σε πολύ στενό κύκλο που οι άνθρωποι γνωρίζονται και αλληλοεπηρεάζονται. Είναι καθαρά προσωπικές υποθέσεις που εξυπηρετούν εσωτερικές ανάγκες και είναι μάρτυρες της συνειδητότητάς μας. Καλό είναι να τις θυμόμαστε και να αναλογιζόμαστε που βρισκόμαστε σήμερα σε σχέση με αυτά που πρέσβευαν τότε οι "ιστοριούλες"...

Σπύρο, να'σαι καλά.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Μα αυτές οι ιστοριούλες είναι που αναπτύσσουν την οποιαδήποτε σχέση, έχει ο καθένας μας με τη μουσική. Τις περισσότερες φορές η πορεία είναι μοναχική και μπορεί να κοινωνήθηκε μόνο σε πολύ στενό κύκλο που οι άνθρωποι γνωρίζονται και αλληλοεπηρεάζονται. Είναι καθαρά προσωπικές υποθέσεις που εξυπηρετούν εσωτερικές ανάγκες και είναι μάρτυρες της συνειδητότητάς μας. Καλό είναι να τις θυμόμαστε και να αναλογιζόμαστε που βρισκόμαστε σήμερα σε σχέση με αυτά που πρέσβευαν τότε οι "ιστοριούλες"...

Σπύρο, να'σαι καλά.

Ακριβώς Γρήγορη.. Η τριβή παράγει κίνηση..Αλλα υπάρχει το "αλλά" στην μέση που διαβάζεται το ίδιο,απ' οποία πλευρά και αν το ξεκινήσεις... :)