Επιλογή focus σην βιντεοσκόπηση

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Καλησπέρα
Είμαι εντελώς αρχάριος και θέλω να με βοηθήσετε στο εξής
Ποιο είναι το κατάλληλο σύστημα focus όταν τραβάμε video;

Καταρχήν χρησιμοποιώ την panasonic g6 με ενα tele φακο 45-200 και με ενδιαφέρει η βιντεοσκόπηση των σχολικών εορτών της κορης μου
Εχω επιλέξει τον συγκεκριμένο φακό γιατι με βοηθάει ο χώρος του σχολείου, όταν κάνουν τις γιορτές.
Κάθομαι πίσω-πισω και δεν με ενοχλεί κανενας, ενω το βασικό ειναι ότι δεν γραφω τους περαστικους.

Είμαι γυρω στα 10 μετρα απόσταση απο την σκηνή και δεν χρησιμοποιώ το zoom, γιατί πιάνω όλη την σκηνη.
Το πρόβλημα είναι όμως οταν σε κάποιες στιγμές θέλω να κάνω zoom για να ειναι σε 1ο πλάνο η κόρη μου.
Εκεί χανει το focus και τις περισσότερες φορές αργεί να εστιάσει.
Ποιο από τα συστηματα focus θα μου δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα;
AFS, AFF, AFC ή το manual focus;

Επίσης υπάρχει κάποια αλλη τεχνική για να βελτιώσω το αποτέλεσμα;
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Αν το ορισω mf και μετά παίζω με το zoom δεν θα έχω καθολου θολούρα ή θα εχω λιγοτερη;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Επιλογή focus σην βιντεοσκόπηση

Χειροκίνητη εστίαση είναι το MF. Να περιορίζεις στο ελάχιστο την αλλαγή του zoom. Kάθε φορά που αλλάζεις εστιακό μήκος θα πρέπει να διορθώνεις αντίστοιχα την εστίαση εσύ, περιστρέφοντας το δαχτυλίδι της εστίασης.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Αρα και σε manual focus, αν χρησιμοποιω το zoom, παλι χανω την εστίαση.
Λογικα το auto focus της cameras θα ειναι πιο γρηγορο απο το manual focus το δικο μου ως αρχαριος.
Το afc μηπως ειναι προτιμοτερο για video;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Επιλογή focus σην βιντεοσκόπηση

Δεν υπάρχει κάτι πιο γρήγορο κι αξιόπιστο από τη χειροκίνητη εστίαση, ειδικά στην περίπτωσή σου που είσαι στημένος σε σταθερή απόσταση και μακριά.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,165
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιλογή focus σην βιντεοσκόπηση

Οπως σου λεει ο Γιάννης, όλα θέλουν μια σειρα αν βάλεις στην εξίσωση την χειροκίνητη εστίαση. Η G6 εϊναι παλιό μοντέλο και το CAF της δεν είναι τόσο αποδοτικό ειδικά με τον παλιό 45-200 που είχε και αργούτσικο μοτέρ. Αρα ή SAF εστϊαση θα χρησιμοποιήσεις πριν καν ξεκινήσεις την εγγραφή και αφοϋ έχεις ζουμάρει στο επιθυμητό κάδρο ή εναλλακτικά ΜF δηλαδή χειροκίνητη εστίαση αφού πάλι ζουμάρεις και έχεις εξοικιωθεί με το δαχτυλίδι χειροκίνητης εστίασης.

Υπάρχουν βέβαια και φακοί που κρατάνε σταθερή την εστίαση όσο ζουμάρεις, δυστυχώς δεν είναι τέτοιος φακός ο Lumix 45-200. Μπορείς με χαμηλό κόστος γύρω στα 100 να βρείς ένα τηλεφακό χειροκίνητης εστίασης με αντάπτορα όπως π.χ. είναι ο Ζuiko OM 65-200/4 που έχω ο οποίος με το ϊδιο δαχτυλίδι και ζουμάρει και εστιάζει χωρίς να χάνει την αρχική εστίαση και ειναι σταθεροϋ διαφράγματος που σημαίνει ότι η μηχανή κλειδώνει και σε έκθεση και δεν ανοιγοκλείνει το διάφραγμα όταν αλλάζει το φώς και ζουμάρεις.

Το πρόβλημά σου είναι ότι η G6 έχει λϊγο παλιας τεχνολογίας EVF (pπου στα δικά μου κουρασμένα μάτια τότε που την είχα δεν βοήθαγε τόσο για λεπτομερή χειροκίνητη εστίαση ειδικά με τηλεφακό) και το focus peaking της ναι μένα υπάρχει κάτι που βοηθά πάρα πολύ αλλά και αυτό είναι υποδεέστερο απο τα σημερινά. Με λίγη προσπαθεια όμως πιστευω ότι θα τα καταφερεις αλλα σου συνιστώ τις δοκιμές σου να τις κανεις προγενέστερα ωστε να εξοικιωθείς με τις λειτουργίες.
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Ευχαριστω πολύ παιδια.
Καλη ιδεα αυτή με τον zuiko φακο.
Θα κανω τις δοκιμες μου με το mf και βλέπουμε.
Καποια στιγμη πρεπει να μαθω αλλωστε
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,165
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
να διευκρινήσω ο Zuiko που ανέφερα είναι παράδειγμα γιατι τον έχω, υπάρχουν και AF φακοί που το κάνουν (ζουμάροντας δεν χάνουν εστίαση) όπως και πολύ άλλοι φθηνοί χειροκίνητοι ζουμ που δεν έχουν συνήθως διπλό δαχτυλίδι. Επίσης να σου πώ ότι το δαχτυλίδι χειροκίνητης εστίασης στους περισσότερους AF είναι λίγο ασαφές (focus by wire) και με μικρή ανοχή για ακριβεια σε αντίθεση με αυτο των παλιών ή και νέων MF φακών που εχουν κατασκευαστεί αποκλειστικά γιαυτό.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Έχεις να προτείνεις κάποιον af με την ίδια φιλοσοφια;
Επίσης ποια η διαφορά μεταξύ aff και afc γιατί όσο και να έχω διαβάσει, πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Το ίδιο ακριβώς μου φαίνεται ότι κάνει
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,165
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
https://petapixel.com/2017/04/10/parfocal-vs-varifocal-zoom-difference-matter/

Ψαχνεις να δεις ποιοί ζουμ m43 φακοί ειναι parfocal και AF στο m43, επειδή δεν ασχολούμε καθόλου με το βίντεο δεν το έχω ψαξει, νομϊζω ότι οι ακριβοί pro ζουμ όπως ο mzuiko 12-40/2.8 και ο 40-150/2.8 είναι ή τουλάχιστον ηλεκτρονικά διορθωνονται ως parfocal δηλ. ο μηχανισμός τους ΑF διορθώνει αυτόματα με το μοτέρ την εστίαση όπως ζομάρεις , σε αντίθεση με τους πραγματικούς parfocal που ειναι σχεδιασμένοι οπτικά έτσι.

βρήκα και αυτό:
The Panasonic 12-35 and 35-105 f/2.8 lenses are electronically parfocal (all Panasonic m43 zooms, actually). You lose focus while zooming, but when you stop zooming the focus motor will shift the focus back to the distance you set. So they're not great if you want to film while zooming, but they're fine if you only zoom between shots.

μια παλιά λιστα του Cigala στο lensrental απο το 2011 : https://www.lensrentals.com/blog/2011/02/photo-lenses-for-video/4 , και μια επεξήγηση απο τον συγγραφέα της : https://www.dpreview.com/forums/post/56725867

Εδω καποιος αναφέρει και τον φθηνο mzuiko 40-150/4-5.6 : https://www.dpreview.com/forums/post/59274726
και τον mzuiko 75-300 : https://www.dpreview.com/forums/post/59279338 , στα μεταφέρω όμως με επιφϋλαξη γιατί βλέπω ότι εξαρτάται και απο το σώμα η συγκεκριμένη λειτουργία τους

το αλλο που ρωτας ειναι ευκολο να στο πώ : το AFF ειναι mode της Panasonic κατι ενδιάμεσο απο ΑFC (που εστιαζει η μηχανή συνεχως) και του AFS (εστίαση μόνο μια φορά), δεν το υποστηρϊζουν όλοι οι φακοί οπότε σε κάποιους ίσως το δεϊς γκριζαρισμένο δηλ. ανενεργό, επίσης όταν είναι ενεργό δεν μπορείς να χρησιμοποιησεις την σημειακή spot εστίαση (με το σταυρόνημα) που ναι μεν είναι πιο αργή αλλά δίνει την μέγιστη ακρίβεια, θα πρέπει να γυρίσεις σε AFS για να σε αφήσει να την ανοίξεις ως επιλογή.
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Σε ευχαριστώ παρα πολύ.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορείς που μου έδωσες
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,981
Εκεί ψηλά.....

Τζο ακομα κα ισημερα αν με ρωτησεις η αποψη μου ειναι οντως το MF.

Ειναι ο απολύτως πιο αξιοπιστους τροπος εστιασης.

Ομως να συμπληρωσω οτι αν εχεις να τραβηξεις προσωπα μεσα στο καδρο σου η ατιμη η Canon εχει φτιαξει ενα αρκετα ακριβες συστημα εστιασης βασισμενο στο face detection.

Ετυχε να το δοκιμασω και με την μικρουλα 80D αλλα και με την C300 mark II και C100 mark I.

To ερωτευτηκα πραγματικα.