Τηλεφωνικές απάτες και πλεκτάνες !

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,684
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Προχθες,
συνεβη και δευτερη φορα στην μανα μου (η πρωτη ηταν πριν τρια χρονια).

Την πηραν 11 η ωρα το βραδυ, να της αναγγειλουν (ενας "αστυνομικος")
οτι η κορη της ειχε χτυπησει με το αμαξι της ενα παιδακι (αλλοδαπων)
καπου στην Αθηνα και οι αλλοδαποι θα προχωρουσαν στα δικαστηρια αν δεν
..... αποζημιωνοντουσαν. Η αδελφη μου οντως μενει και εργαζεται Αθηνα.

Την αλλη φορα (πριν τρια χρονια) της ανηγγειλαν οτι ΕΓΩ ειχα χτυπηθει
απο αυτοκινητο και χρειαζοντουσαν επειγοντως λεφτα για την μεταφορα μου
με ελικοπτερο στο πλησιεστερο νοσοκομειο.

Πηγε στην κολαση (και γυρισε) η μανα μου, και τις δυο φορες ... γιατι, συνηθως,
ακουγεται στο background των συνομιλιων καποια σπαρακτικη φωνη νεας η νεου
που παιζει λιαν ικανοποιητικα το ρολακι του. Προχθες, η τρομαρα ηταν λιγοτερο
αναπαντεχη (ιδιως οταν επεμειναν για οικονομικη αποζημιωση στους αλλοδαπους)
αλλα η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο και πολυς κοσμακης ηλικιωμενος
ειτε σκαει τα χρηματα στους επιτηδειους, ειτε παθαινει εγκεφαλικο. Μιλαμε για
ηλικιες που το θυμικο (και οχι η ψυχραιμια) εχει τον πρωτο λογο. To νημα μπαινει
για να το εμπλουτιζουμε με καινουργιες τεχνικες εξαπατησης απο σας και τους
παθοντες σας. Να προστατευθουμε οσο μπορουμε ....

Μερικα καινουργια clues :
οταν η μανα μου εκλεισε το τηλεφωνο και πηρε στο κινητο την αδελφη μου ...
ξαναβγηκε ο "αστυνομικος". Ειχαν κανει εκτροπη καθε κλησης απο το σταθερο
σε οποιοδηποτε αριθμο. Οταν, τελικα, πηρε απο το ΚΙΝΗΤΟ της, εμενα (στο κινητο)
τοτε, και μονο τοτε, μπορεσαμε να βρουμε ακρη. Και αντιληφθηκαμε την απατη.
Αρα, οι αλητες .... ειτε την ειχαν στησει διπλα σε καποιο ΚΑΦΑΟ, η, το πιθανοτερο
εχουν τροπο να κανουν απομεμακρυσμενο ελεγχο συζευξης κλησεων. Δεν γνωριζω
τα τεχνολογικα tid-bits του κατορθωματος αυτου (και ουτε με ενδιαφερει) αλλα
σιγουρα ειχαν ελεγχο του σταθερου τηλεφωνου της μανας μου. Εκει που αρχισε
να βρωμαει το πραγμα ειναι οταν η μανα μου πηρε (τη τριτη φορα) απο το σταθερο
της, στο σταθερο της αδελφης μου ... και βγηκε παλι ο "αστυνομικος" στον δρομο.
Πως στο διαολο ρε αληταρα βρισκεσαι σε δυο σημεια ταυτοχρονα ? Δρομο και σπιτι ?

Φοβαμαι οτι η απατη εχει και δευτερο σκελος :
η συμμορια χτυπαει παντα ηλικιωμενους. ΞΕΡΕΙ οτι συγκεκριμενοι αριθμοι τηλεφωνων
αντιστοιχουν σε συγκεκριμενης ηλικιας ατομα. Απο ΠΟΥ τα βρισκει αυτα τα στοιχεια ?
Αναγραφεται πουθενα η ηλικια του κατοχου τηλεφωνου ? Σε καποιο καταστιχο ?
Αναγραφεται αν μενει μονος/μονη ? Αν εχει παιδια και ΠΟΥ βρισκονται αυτα ?
Δεν νομιζω ! Αρα .... ειτε καποιο καλοπαιδο τα πουλαει εναντι αμοιβης, ειτε
χακαρονται απο διπλοκλειδωμενες (και καλα) βασεις δεδομενων που δεν ειναι
κατ'αναγκη του ΟΤΕ (η της Wind η οποιας αλλης εταιριας) αλλα ενας συσχετισμος
δυο και τριων βασεων δεδομενων απο ισαριθμες υπηρεσιες. Κοινως .... γαμισα εγω
προστασια δεδομενων για ελληνικο γιγνεσθαι. ΟΛΑ ειναι προσβασιμα σε ΟΛΟΥΣ
αρκει να εχεις τα εργαλεια και τις γνωσεις.


Η μανα μου ηρεμισε (δυο μερες μετα) .... αλλα η τρομαρα που τραβηξε
της αφαιρεσε μερικες βρομαδες απο την ζωη της. Και δεν ειναι τζοβενο.

Καταθεστε (οποτε προκυψει κατι αντιστοιχο). Η Ελληνικη αστυνομια δεν μπορει να
κανει και πολλα πραγματα με αυτο το ειδος απατης. Μονοι μας ειμαστε !!!!!
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
τρείς θείες η τηλεφωνική ιστορία, δυό φορές τη μητέρα μου η ιστορία της εφορίας
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
ότι χρωστάς στην εφορία, σδοε, κλπ και πας αυτόφωρο. Παίρνουν τηλέφωνο κλπ "μάνα φέρε λεφτά, με πάνε μέσα"
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,491
Βέλγιο
Τα ίδια έκαναν και στον δικό μου παππού 2-3 φορές, βέβαια ο συγκεκριμένος παρά τα 90 φεύγα του ήταν τσακάλι.

Σε τέτοιες περιπτώσεις να ζητάνε οι ηλικιωμένοι να μιλήσουν με το παιδί τους, εύκολα καταλαβαίνουν από τη φωνή ότι δεν είναι το παιδί τους.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Γυφτοι η Τσιγγανοι η αλλοι νομαδες πρεπει να ειναι που τα κανουν αυτα, κατα μεγαλη πιθανοτητα.

Και εδω στοχοποιουν ηλικιωμενους και δυστυχως μερικες φορες με πολυ αγριους τροπους.

Μου κανει εντυπωση αυτο με την κληση απο σταθερο που βγαινει παντα στο τηλεφωνο του απατεωνα.

Προσεξτε γιατι αν εχει τετοια προσβαση, μπορει ισως και να ακουει, μεσω του τηλεφωνου, τι γινεται μεσα στο σπιτι.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τηλεφωνικές απάτες και πλεκτάνες !

Γυφτοι η Τσιγγανοι η αλλοι νομαδες πρεπει να ειναι που τα κανουν αυτα, κατα μεγαλη πιθανοτητα.

Και εδω στοχοποιουν ηλικιωμενους και δυστυχως μερικες φορες με πολυ αγριους τροπους.

Μου κανει εντυπωση αυτο με την κληση απο σταθερο που βγαινει παντα στο τηλεφωνο του απατεωνα.

Προσεξτε γιατι αν εχει τετοια προσβαση, μπορει ισως και να ακουει, μεσω του τηλεφωνου, τι γινεται μεσα στο σπιτι.

Ολοι αυτοί που αναφέρεις ,έχουν <προφορά> και γίνονται εύκολα αντιληπτοί .
Αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο μιλούν και καταλαβαίνουν άπταιστα ελληνικά στις περισσότερες των περιπτώσεων
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Μάνο ,δεν χτυπούν πάντα ηλικιωμένους ,το κάνουν και σε νεώτερους .Πρίν 4-5 μήνες πήραν στο τηλ 50χρονη μητέρα και της είπαν ότι οι κόρες της είχαν τραυματίσει κάποιο άτομο με το αυτοκίνητο .Βεβαια οι κόρες της ήταν στο μαγαζί τους ....
Μια αναστάτωση λίγων λεπτών υπήρξε βέβαια
Εκτροπή κλήσης για να γίνει ,χωρίς να το κάνει ο ιδιοκτήτης του αριθμού είναι δύσκολο .
Εξ άλλου τα στοιχεία του κατόχου του αριθμού στον οποίο γίνεται η εκτροπή είναι εύκολο να βρεθούν
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Δεν ξέρω αν πρόκειται για απατεώνες αλλά σίγουρα πρόκειται για αφόρητα ενοχλητικούς.
Κλήσεις από τον αριθμό: 2111091700

Είτε βρίσκω αναπάντητες (σιγά μη τους καλέσω), είτε όταν το σηκώνω για λίγο δεν μιλάνε (όσο λες "εμπρός","εμπρός") και μετά το κλείνουνε.

Πως στην ευχή μπορεί κάποιος να απαλλαγεί από δαυτους?
 

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
^^ Βαλτους στην black list του κινητου σου αγαπητε! Δεν χτυπαει το κινητο σου και αυτος που σε καλει ακουει μονιμα οτι εισαι κατηλειμενος. Εξαρταται και απο το κινητο βεβαια. Σε καποια λεει οτι εισαι κατηλειμενος, σε αλλα οτι εισαι εκτος συνδεσης. Στο δικο μου πχ οταν με παιρνει καποιος που τον εχω βαλει σε black list ακουει ενα "τουτ" μια φορα και μετα του το κλεινει. Ειναι σαν να του απορριπτω την κληση. Φυσικα στο κινητο μου δεν ακουγεται κιχ, δεν χτυπαει καθολου.

Απο τοτε που εχω βαλει καποια τετοια τηλεφωνα στην black list εχω βρει την ησυχια μου. Και νιωθω μεγαλη ικανοποιηση και χαρα οταν μπαινω καμια φορα στο μενου του black list και βλεπω να εχουν παρει ενα σκασμο τηλεφωνα! Βγαζει μια κακια αυτο που λεω αλλα ωρες ωρες ειναι φουλ ενοχλητικοι.

Υ.Γ. : Εδω https://www.white-pages.gr/arithmos/2111091700 εχει σχολια για τον αριθμο που σε ενοχλει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,580
Αθηνα
Υπαρχουν συγκεκριμενες συσκευες (οχι απαραιτητα ακριβες) που εχουν blacklist και ωρες ησυχιας. Αγορασα μια τετοια οταν γεννηθηκε το πρωτο παιδι για να μην ξυπνουν το παιδι, ειδικα τα μεσημερια που εχουν μια εφεση να παιρνουν τηλ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,580
Αθηνα
παρεπιπτοντως, για το truecaller τι αποψη εχετε; Ειναι μια ενδιαφερουσα υλοποιηση crowdsourced τηλεφωνικου καταλογου, αλλα με ψιλοτρομαζει ο διαμοιρασμος προσωπικων δεδομενων
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,684
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Απάντηση: Τηλεφωνικές απάτες και πλεκτάνες !

Εκτροπή κλήσης για να γίνει ,χωρίς να το κάνει ο ιδιοκτήτης του αριθμού είναι δύσκολο .
Εξ άλλου τα στοιχεία του κατόχου του αριθμού στον οποίο γίνεται η εκτροπή είναι εύκολο να βρεθούν

Πες μου εσυ, τοτε, πως γινοταν εκτροπη οποισδηποτε κλησης απο το σταθερο της μανας μου ... στου απατεωνα ?
Kαι μαλιστα, για να τα μπερδεψω ακομα περισσοτερο, η μανα μου επαιρνε απο 2310-ΧΧΧΧΧΧ (δηλαδη, Θεσσαλονικη)
σε 210-ΧΧΧΧΧΧΧ (δηλαδη, Αθηνα). ΟΧΙ στην ιδια πολη, αλλα σε αλλη πολη. Το ιδιο φυσικα ισχυσε και για οσα κινητα
προλαβε να παρει.

Ακουω :ears:
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,580
Αθηνα
ψαχνοντας, βρηκα αυτο

Ειδικα το πρωτο bulletpoint μου φαινεται φοβερα ενδιαφερον! Μηπως χτυπανε συγκεκριμενα pbx και δοκιμαζουν τα default passwords; Σιγουρα πρεπει να εχουν και προσωπικα δεδομενα, αλλα 'νταξει.. στην ελλαδαρα ειμαστε, αυτα τα εχουν βρει για πλακα (εισπρακτικες εταιρειες, παροχοι τηλεφωνιας, μεχρι και το taxis θυμαμαι πριν μερικους μηνες ειχε χακαριστει). Θυμαμαι οτι πριν κανενα χρονο ειχα διαβασει οτι την εμπλοκη του τηλεφωνου την εκαναν απομακρυσμενα (χωρις να εχουν παει δηλαδη στην καμπινα τηλεφωνιας) με τη βοηθεια ειδικου εξοπλισμου. Αυτο το αρθρο δυστυχως δεν μπορω να το βρω ομως. Υποτιθεται οτι με τα ψηφιακα κεντρα υπαρχει πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα αν δεν αλλαζουν τα password τι να περιμενει κανεις....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τηλεφωνικές απάτες και πλεκτάνες !

Πες μου εσυ, τοτε, πως γινοταν εκτροπη οποισδηποτε κλησης απο το σταθερο της μανας μου ... στου απατεωνα ?
Kαι μαλιστα, για να τα μπερδεψω ακομα περισσοτερο, η μανα μου επαιρνε απο 2310-ΧΧΧΧΧΧ (δηλαδη, Θεσσαλονικη)
σε 210-ΧΧΧΧΧΧΧ (δηλαδη, Αθηνα). ΟΧΙ στην ιδια πολη, αλλα σε αλλη πολη. Το ιδιο φυσικα ισχυσε και για οσα κινητα
προλαβε να παρει.

Ακουω :ears:

Μάνο ,γιατί δεν ρωτάς τον πάροχο ;
Μπορεί μέσα στο σάστισμα της η μητέρα σου να έκανε ότι της είπαν αυτοί που κάλεσαν ,δηλαδή να ενεργοποίησε η ίδια την εκτροπή .
Το να βρείς ποιός ήταν ο αποδέκτης της εκτροπής είναι το μόνο εύκολο.
Η εκτροπή λειτουργεί ώς εκτροπή εισερχομένων κλήσεων και όχι εκτροπή εξερχομένων κλήσεων .
Αν έγινε αυτό που περιγράφεις έπρεπε ήδη να έχεις απευθυνθεί στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τηλεφωνικές απάτες και πλεκτάνες !

ψαχνοντας, βρηκα αυτο

Ειδικα το πρωτο bulletpoint μου φαινεται φοβερα ενδιαφερον! Μηπως χτυπανε συγκεκριμενα pbx και δοκιμαζουν τα default passwords; Σιγουρα πρεπει να εχουν και προσωπικα δεδομενα, αλλα 'νταξει.. στην ελλαδαρα ειμαστε, αυτα τα εχουν βρει για πλακα (εισπρακτικες εταιρειες, παροχοι τηλεφωνιας, μεχρι και το taxis θυμαμαι πριν μερικους μηνες ειχε χακαριστει). Θυμαμαι οτι πριν κανενα χρονο ειχα διαβασει οτι την εμπλοκη του τηλεφωνου την εκαναν απομακρυσμενα (χωρις να εχουν παει δηλαδη στην καμπινα τηλεφωνιας) με τη βοηθεια ειδικου εξοπλισμου. Αυτο το αρθρο δυστυχως δεν μπορω να το βρω ομως. Υποτιθεται οτι με τα ψηφιακα κεντρα υπαρχει πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα αν δεν αλλαζουν τα password τι να περιμενει κανεις....

Δεν μιλάμε για ιντερνετ ,αλλά για τηλεφωνική απάτη .
Η μητέρα του Μάνου δέχθηκε τηλεφώνημα και όχι ιντερνετική επίθεση
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,580
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Τηλεφωνικές απάτες και πλεκτάνες !

Δεν μιλάμε για ιντερνετ ,αλλά για τηλεφωνική απάτη .
Η μητέρα του Μάνου δέχθηκε τηλεφώνημα και όχι ιντερνετική επίθεση

το εχω καταλαβει! Απο τις εποχες των αναλογικων κεντρων γινοταν τετοια πραγματα (εκτροπες κλησεων κτλπ) με το phreaking. Αν τα ψηφιακα κεντρα δινουν απομακρυσμενη προσβαση (που πιστευω οτι θα το κανουν για λογους ευκολιας) τοτε πιστευω οτι καπως ετσι γινεται η απατη.