Καλώς τα δέχτηκα..πρόστιμο ανασφάλιστου οχήματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Μου ήρθε email από την εφορία ότι βρήκαν ανασφάλιστο όχημα μου με αριθμό κυκλοφορίας ΙΗΧ0639 και θα πρέπει να το ασφαλίσω άμεσα και να πληρώσω και πρόστιμο 250 ευρώ. Το συγκεκριμένο όχημα (μία μοτοσυκλέτα 125 κυβικών) το έχω πουλήσει από το 2009 όταν και ζούσα στην Ερμιόνη. Το θέμα είναι ότι είχαμε πάει στο λιμεναρχείο για την μεταβίβαση και δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες (ούτε το όνομα της κοπέλας που το αγόρασε), έχω την εντύπωση ότι της είχα κάνει εξουσιοδότηση και είχαμε υπογράψει και την άδεια στο λιμενικό άλλα δεν είμαι σίγουρος. Προφανώς το όχημα είναι ακόμα στο όνομα μου και η μεταβίβαση δεν έγινε ποτέ όπως όλα δείχνουν.
Τον ήπια ή είναι ιδέα μου?
Και πες ότι πληρώνω το πρόστιμο, θα πρέπει αν βγάλω και ασφάλεια?Μα δεν έχω καν την άδεια κυκλοφορίας, πως θα γίνει αυτό?Να βγάλω ασφάλεια για όχημα που δεν ξέρω αν υπάρχει και ποιος το έχει? Που έχω μπλέξει ο κακόμοιρος?
Κάθε συμβουλή δεκτή...:bigcry:
 
17 June 2006
1,235
Επικοινώνησε με το Λιμεναρχείο στην Ερμιόνη, θα κρατάνε κάποιου είδους πρακτικά. Εφόσον ήρθε σε σένα το πρόστιμο, για την εφορία το μηχανάκι είναι ακόμα στο όνομά σου.

Καλά ξεμπερδέματα...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ρώτα και κάπου πιο αρμόδια(αστυνομία ,δικηγορο) αν αυτό που θα σου πω είναι το πρεπον...
Πάνε και δήλωσε κλοπή.
Εγώ το έκανα αυτό σε ένα μηχανάκι που είχα πάει σε συνεργείο και το κλέψαν από κει (έτσι μου είπε ο συνεργιατζης, δεν ξέρω ανά ήταν αληθεια) και καθάρισα.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Για τσεκάρετε όλοι σας την ασφάλεια σας από αυτό το Link:

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx

Εμένα μου έβγαλε ότι δεν υπάρχει τέτοια καταχώριση!!!, επικοινώνησα ΑΜΕΣΩΣ με τον ασφαλιστή και μου είπε ότι είχε δώσε κατά λάθος λανθασμένο ΑΦΜ στην ασφαλιστική. Ευτυχώς το πρόλαβα πριν μου ρθει κανά μπουγιουρτνί.
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Δεν έχει γίνει μεταβίβαση, εμφανίζεται στα δικά σου φορολογικά στοιχεία.

Πάλι καλά να λές που δεν ενεπλάκη σε ατύχημα η κοπέλα, να αφήσει κανένα άνθρωπο παράλυτο, εκεί να δείς τρεχάματα που θα χες....


ΥΓ Για θέματα που εμπλέκεταιάμεσα ή έμμεσα η εφορία παιδιά, πάντα ρωτάμε λογιστή.. Κανόνας της ζωής στο έρμο το ελλαδιστάν
 
17 June 2006
1,235
Για τσεκάρετε όλοι σας την ασφάλεια σας από αυτό το Link:

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx

Εμένα μου έβγαλε ότι δεν υπάρχει τέτοια καταχώριση!!!, επικοινώνησα ΑΜΕΣΩΣ με τον ασφαλιστή και μου είπε ότι είχε δώσε κατά λάθος λανθασμένο ΑΦΜ στην ασφαλιστική. Ευτυχώς το πρόλαβα πριν μου ρθει κανά μπουγιουρτνί.


Πολύ καλό link Τάσο, μόλις έλεγξα αυτοκίνητο και μηχανάκι, όλα τζιτζί. Ίσως και να έπρεπε να καρφιτσωθεί κάπου το συγκεκριμένο link... :smile:
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Για οσους διαβαζουν το νημα, ποτε μα ποτε δεν πουλαμε
οχημα με εξουσιοδοτηση γιατι ειναι συνηθισμενο
φαινομενο να παιρνουμε κλησεις ή απληρωτους
λογαριασμους αρκετο καιρο μετα την πωληση.

Παντα κανονικα αλλαγη αδειας στο υπουργειο.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Εκτός απ' το υπουργείο και την εξουσιοδότηση μπορείς να πας στο ΚΕΠ και κάνεις τη μεταβίβαση μαζί με τον αγοραστή. Το ξέρω ότι και πάλι δεν έχει ολοκληρωθεί 100% αν δε φτάσει στο υπουργείο αλλά ok αν δεις στο taxis ότι το όχημα δεν εμφανίζεται στο όνομά σου τον επόμενο χρόνο, ε φαντάζομαι έχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δηλαδη εννοειτε πως χτυπα το "τερας" της γραφειοκρατιας και της ανοργανωσιας και χανονται/θαβονται εγγραφα σε συρταρια και παγκους. ?
Υπο αυτη την εννοια το εννοειτε η οποια μεταβιβαση να γινεται μονο στο υπουργειο. ?
(Δηλαδη μπορει να μην φταιει και ο νεος κατοχος της μοτοσικλετας ?)
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Ο νέος κάτοχος θα πρέπει να κυκλοφορεί με την άδεια του οχήματος και θα πρέπει να έχει ασφαλιστήριο συμβόλαιο στο όνομά του.
 
17 June 2006
1,235
Το κράτος έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την πλήρη έλλειψη μηχανοργάνωσης και τις απίστευτες διαδικασίες με τις οποίες μας ταλαιπωρεί, αλλά το μεγαλύτερο μερίδιο της ευθύνης το έχουμε σχεδόν πάντα εμείς οι ίδιοι, οι πολίτες.

Το 2001 μου κλεβουν ένα μηχανάκι και πάω να δηλώσω την κλοπή στην αστυνομία, και εξαιτίας της ταραχής που βρισκόμουν, δεν παίρνω το αντίγραφο της δήλωσης όπως ήμουν υποχρεωμένος να κάνω. Βέβαια έχει κάποιο μερίδιο ευθύνης και ο αξιωματικός που έκανα τη δήλωση, που δεν μου το υπενθύμισε. Σαν κλασικός Έλληνας που είμαι με την ανάλογη δόση ωχαδερφισμού, για τα επόμενα 4-5 χρόνια δεν πήγα καν στην εφορία για να φύγει το μηχανάκι από το όνομά μου, και να σταματήσω φυσικά να πληρώνω και τα τέλη κυκλοφορίας που ερχόντουσαν κάθε χρόνο, πήγαινα σαν τον βλάκα και πλήρωνα το σήμα για μηχανάκι που μου είχαν κλέψει! :flipout:

Κάπου στο 2006 νομίζω, αποφάσισα επιτέλους ότι δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση και πήγα ξανά στην αστυνομία, ευτυχώς έπεσα σε ευγενικό και φιλότιμο αστυνομικό, και επειδη θυμόμουν χρόνο και μήνα και αρκετά κοντά και την ημερομηνία, κατάφερε και βρήκε τη δήλωση, μου έδωσε αντίγραφο και πήγα στην εφορία και ξεμπέρδεψα οριστικά.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,491
Αθήνα
Απ´ ότι ακούω, επειδή το σύστημα λειτουργεί για πρώτη φορά, έχουν γίνει πολλά λάθη.
 

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
Θελω να κανω μια παρεμβαση εδω και να πω/ρωτησω κατι κυριως προς τους νομικους/δικηγορους του φορουμ, αλλα και την αποψη οποιου θελει να απαντησει, σχετικα με αυτον τον νομο που πρακτικα τεθηκε σε εφαρμογη αυτες τις μερες.

Το "προβλημα" που εχω με αυτον τον νομο ειναι κατα ποσο ηθικος και σωστος ειναι. Διαβαζω για 800.000 ανασφαλιστα οχηματα περιπου.
Ποσα απο αυτα ειναι ακινητοποιημενα σε ιδιωτικο χωρο λογω ατυχηματος; ποσα λογω βλαβης και δεν εχουν χρηματα οι ιδιοκτητες να τα φτιαξουν; ποσα λογω του οτι οι ιδιοκτητες ζουν μονιμα στο εξωτερικο πχ και τον ενα μηνα που τα χρησιμοποιουν στην Ελλαδα φροντιζουν και βγαζουν ασφαλεια για να κυκλοφορουν νομιμα; Ποσα απο τα ανασφαλιστα οχηματα κυκλοφορουν πραγματικα στους δημοσιους δρομους;

Σε ολα τα παραπανω παραδειγματα, θεωρω αδιανοητο να καλειται καποιος πολιτης να πληρωσει 250 ευρω συν το οποιο κοστος της ασφαλειας, προκειμενου να εχει ενα οχημα σε ακινησια και κατ'επεκταση του ειναι προσωρινα αχρηστο.

Μια προσφυγη κατα του ΣτΕ , ποση τυχη θα ειχε για να βγει ο νομος αντισυνταγματικος; Στην θεση της αντισυνταγματικοτητας οι δικηγοροι του φορουμ ας προσθεσουν οποια λεξη θελουν. Κατι "αρχη της αναλογικοτητας" , ο "νομος ειναι ισος προς ολους" και διαφορα αλλα που ακουω και διαβαζω κατα καιρους τα ξερουν αυτοι πολυ καλυτερα απο εμενα, οποτε ειναι ευπροσδεκτοι να διορθωσουν και την παραπανω λεξη στην ερωτηση.

Προσπαθω να βρω και να καταλαβω ποιο ειναι το κερδος ενος κρατους που επιβαλει με το ετσι θελω προστιμα και υποχρεωση ασφαλισης στους πολιτες του για ακινητοποιημενα οχηματα σε ιδιωτικους χωρους (ΜΟΝΟ για τις παραπανω αλλα και για αντιστοιχες περιπτωσεις) απο τα οποια θα ωφεληθουν καποιες ιδιωτικες εταιριες.... Διαφωτιστε με αν θελετε!

Υ.Γ. : Επειδη ακουγονται καπως ολα αυτα που γραφω, να σημειωσω οτι ειμαι κατοχος δυο οχηματων. Και τα δυο ειναι ασφαλισμενα απο την πρωτη μερα αγορας τους εως και σημερα. Δεν ανηκω σε καμια περιπτωση απο τις παραπανω περιπτωσεις. Το ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι υπερ των ανασφαλιστων οχηματων που κυκλοφορουν στους δρομους.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Καλώς τα δέχτηκα..πρόστιμο ανασφάλιστου οχήματος

Δηλαδη εννοειτε πως χτυπα το "τερας" της γραφειοκρατιας και της ανοργανωσιας και χανονται/θαβονται εγγραφα σε συρταρια και παγκους. ?
Υπο αυτη την εννοια το εννοειτε η οποια μεταβιβαση να γινεται μονο στο υπουργειο. ?
(Δηλαδη μπορει να μην φταιει και ο νεος κατοχος της μοτοσικλετας ?)

Το προβλημα ειναι οτι οποιος εχει την δικη σου υπευθυνη δηλωση, μπορει
η να το κυκλοφορει παρανομα χωρις εγγραφα ή να το μεταπωλησει για να κερδισει
χρηματα σε αγνωστο χρονο οπου θελει και οπως θελει, δλδ πιθανον χωρις τις νομιμες διαδικασιες
που χρειαζονται για να σε απαλλαξουν απο την αστικη ευθυνη του αυτοκινητου.

Και ουτως η αλλως αγοραπωλησια οχηματος χωρις να αποδωσεις στο κρατος
τους νομιμους φορους θεωρειται ουσιαστικα παρανομη.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
@fotaras: Αυτοί που τα έχουν ακινητοποιημένα για τον Α ή Β λόγο γιατί δεν καταθέτουν πινακίδες να μην έχουν τέτοια προβλήματα; Όσο για τους του εξωτερικού, ε, πάντα θα υπάρχει κάποιος που ο νόμος δεν τον βολεύει. Το θέμα είναι αυτός ο κάποιος να μην είναι η πλειοψηφία. Κι αυτή η περίπτωση είναι μια μειοψηφία νομίζω (αν και με τόσο κόσμο στο εξωτερικό πλέον...).
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Καλώς τα δέχτηκα..πρόστιμο ανασφάλιστου οχήματος

Θελω να κανω μια παρεμβαση εδω και να πω/ρωτησω κατι κυριως προς τους νομικους/δικηγορους του φορουμ, αλλα και την αποψη οποιου θελει να απαντησει, σχετικα με αυτον τον νομο που πρακτικα τεθηκε σε εφαρμογη αυτες τις μερες.

Το "προβλημα" που εχω με αυτον τον νομο ειναι κατα ποσο ηθικος και σωστος ειναι. Διαβαζω για 800.000 ανασφαλιστα οχηματα περιπου.
Ποσα απο αυτα ειναι ακινητοποιημενα σε ιδιωτικο χωρο λογω ατυχηματος; ποσα λογω βλαβης και δεν εχουν χρηματα οι ιδιοκτητες να τα φτιαξουν; ποσα λογω του οτι οι ιδιοκτητες ζουν μονιμα στο εξωτερικο πχ και τον ενα μηνα που τα χρησιμοποιουν στην Ελλαδα φροντιζουν και βγαζουν ασφαλεια για να κυκλοφορουν νομιμα; Ποσα απο τα ανασφαλιστα οχηματα κυκλοφορουν πραγματικα στους δημοσιους δρομους;

Σε ολα τα παραπανω παραδειγματα, θεωρω αδιανοητο να καλειται καποιος πολιτης να πληρωσει 250 ευρω συν το οποιο κοστος της ασφαλειας, προκειμενου να εχει ενα οχημα σε ακινησια και κατ'επεκταση του ειναι προσωρινα αχρηστο.

Μια προσφυγη κατα του ΣτΕ , ποση τυχη θα ειχε για να βγει ο νομος αντισυνταγματικος; Στην θεση της αντισυνταγματικοτητας οι δικηγοροι του φορουμ ας προσθεσουν οποια λεξη θελουν. Κατι "αρχη της αναλογικοτητας" , ο "νομος ειναι ισος προς ολους" και διαφορα αλλα που ακουω και διαβαζω κατα καιρους τα ξερουν αυτοι πολυ καλυτερα απο εμενα, οποτε ειναι ευπροσδεκτοι να διορθωσουν και την παραπανω λεξη στην ερωτηση.

Προσπαθω να βρω και να καταλαβω ποιο ειναι το κερδος ενος κρατους που επιβαλει με το ετσι θελω προστιμα και υποχρεωση ασφαλισης στους πολιτες του για ακινητοποιημενα οχηματα σε ιδιωτικους χωρους (ΜΟΝΟ για τις παραπανω αλλα και για αντιστοιχες περιπτωσεις) απο τα οποια θα ωφεληθουν καποιες ιδιωτικες εταιριες.... Διαφωτιστε με αν θελετε!

Υ.Γ. : Επειδη ακουγονται καπως ολα αυτα που γραφω, να σημειωσω οτι ειμαι κατοχος δυο οχηματων. Και τα δυο ειναι ασφαλισμενα απο την πρωτη μερα αγορας τους εως και σημερα. Δεν ανηκω σε καμια περιπτωση απο τις παραπανω περιπτωσεις. Το ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι υπερ των ανασφαλιστων οχηματων που κυκλοφορουν στους δρομους.

Οποιος δεν κινεί το όχημα του ή είναι κατεστραμμένο πηγαίνει και παραδίδει πινακίδες .Είναι τόσο απλό
Μάλλον παραγνωρίζεις το γεγονός ότι χιλιάδες οχήματα κυκλοφορούν κανονικότατα ανασφάλιστα .
Αν υποθέσουμε ότι οι 300.000 οχήματα ανήκουν στη κατηγορία που αναφέρεις ,πώς το κράτος μπορεί να διαπιστώσει ότι δεν κινούνται ; να στείλει αστυνομικά όργανα να το βεβαιώσουν ; μάλλον ανέφικτο .
Το κέρδος του κράτους είναι ότι θα βάλει κάποια χρήματα στα ταμεία του άμεσα και μέσω του ΦΠΑ για όσα οχήματα ασφαλιστούν θα μπεί χρήμα έμμεσα .
Το κέρδος για μας τους πολίτες θα είναι ότι θα μειωθούν τα ανασφάλιστα οχήματα που κυκλοφορούν ,κάτι που επηρεάζει όσους κινούνται στους δρόμους
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Υπάρχει μιά κατηγορία "θυμάτων" αυτής της ρύθμισης, που δεν βλέπω πώς μπορούν να ξεμπλέξουν : πρόκειται γιά κάποιο (άγνωστο) ποσοστό ιδιοκτητών ΕΙΧ που άφησαν αυτοκίνητα μετά απ' ανταλλαγή σε "μαντράδες" με ΥΔ εξουσιοδότησης σε κάποιο τρίτο πρόσωπο να κάνει τις ενέργειες μεταβίβασης, που ποτέ δεν έγιναν. Η τύχη αυτών των αυτοκινήτων είναι άγνωστη, ποιός δλδ τα έχει σήμερα, όλοι μας, όμως, έχουμε δεί να κυκλοφορούν οχήματα αυτής της κατηγορίας σε άθλια, κατά κανόνα, κατάσταση (πεσμένες μάσκες, λείπουν φτερά κλπ) και να τα χρησιμοποιούν διάφορα λούμπεν στοιχεία, γιά να μη μπώ γκάγκστερς πιθανότατα δε με κλεμμένες πινακίδες. Αρκεί να σας πω ότι κατά την διάρκεια της "κατάληψης" τού δυτικού τ. αεροδρομίου του Ελληνικού (έληξε προ ημερών) ένα σωρό τέτοια οχήματα ήταν παρκαρισμένα δίπλα στα τσαντήρια τα χρησιμοποιούσαν δλδ άνθρωποι που με καμιά δύναμη δεν θα μπορούσαν να κατέχουν νόμιμα.
Προφανώς τέτοια οχήματα όχι μόνο δεν έχουν ασφάλιση, αλλά ούτε έξω από ΚΤΕΟ θα τολμούσαν να κυκλοφορήσουν......
Τώρα το τι μπορεί να προκύψει απ' το κυνήγι των τέως ιδιοκτητών και τί είδους στοιχεία άδειες κλπ θα κληθούν να "αφαιρέσουν" οι αστυνομικοί (από πού άραγε; ) και φυσικά πως ξεμπερδεύουν αυτοί που την πάτησαν μένει να αποδειχθεί!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Περιγράφεις την κατάσταση μου δηλαδή. Προσπαθώ να βρω την κοπέλα που πούλησα το μηχανάκι (ήταν 125 κυβικά και ΔΕΝ δηλώνεται στην εφορία όπως τα αυτοκίνητα) και με φίλο που επικοινώνησα χθες που ζει στην περιοχή μου είπε ότι το μηχανάκι μου έχει να το δει χρόνια ενώ η κοπέλα ζει εκεί. Το πέταξε?το ξαναπούλησε?το έκλεψαν?δεν γνωρίζω.
Μάλλον θα πάω να δηλώσω κλοπή, τι άλλο να κάνω....
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Καλώς τα δέχτηκα..πρόστιμο ανασφάλιστου οχήματος

Οποιος δεν κινεί το όχημα του ή είναι κατεστραμμένο πηγαίνει και παραδίδει πινακίδες .Είναι τόσο απλό
Μάλλον παραγνωρίζεις το γεγονός ότι χιλιάδες οχήματα κυκλοφορούν κανονικότατα ανασφάλιστα .
Αν υποθέσουμε ότι οι 300.000 οχήματα ανήκουν στη κατηγορία που αναφέρεις ,πώς το κράτος μπορεί να διαπιστώσει ότι δεν κινούνται ; να στείλει αστυνομικά όργανα να το βεβαιώσουν ; μάλλον ανέφικτο .
Το κέρδος του κράτους είναι ότι θα βάλει κάποια χρήματα στα ταμεία του άμεσα και μέσω του ΦΠΑ για όσα οχήματα ασφαλιστούν θα μπεί χρήμα έμμεσα .
Το κέρδος για μας τους πολίτες θα είναι ότι θα μειωθούν τα ανασφάλιστα οχήματα που κυκλοφορούν ,κάτι που επηρεάζει όσους κινούνται στους δρόμους

Κοίταξε, θεωρώ ότι όλο το σκεπτικό σου είναι λάθος. Το ορθότερο θα είναι να μπορεί ο καθένας να βάζει το όχημα του σε ιδιωτικό χώρο χωρίς να παραδίδει πινακίδες για το διάστημα που δεν το κυκλοφορεί.Μπορεί εγώ να θέλω να κυκλοφορώ μόνο κάθε Κυριακή και να ασφαλίζω το όχημα μου για μία μέρα την βδομάδα, τι θα κάνω?θα γίνω γιογιό πηγενοερχόμενος στην εφορία με πινακίδες στο χέρι 2 φορές την βδομάδα? Αν κάποιος κυκλοφορεί ανασφάλιστος είναι δουλειά των αρχών να τον βρούνε. Αυτοί πρέπει να αποδείξουν ότι κυκλοφορεί ανασφάλιστος και όχι το αντίθετο.
Κάλλιστα θα μπορούσε και η ΔΕΗ να πει ότι όταν λείψετε από το σπίτι σας και δεν καίτε ρεύμα για κάποιο διάστημα τότε θα πρέπει να παραδίδεται τον μετρητή αλλιώς θα θεωρούμε ότι είστε εκεί και απλά κλέβετε ρεύμα και τρώτε πρόστιμο. Αυτή δεν είναι λογική.
 
Status
Not open for further replies.