KODI συμβουλές για στήσιμο?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnitos

New member
16 June 2017
56
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νεο μέλος και οπου να ναι θα έχω στα χέρια μου τον παρακάτω εξοπλισμο

τηλεόραση - Sony KDL55W805C
ηχεία - 5.1 technics
ενισχυτής av - Pioneer VSX-330
GAMING PC - http://www.kotsovolos.gr/site/computing/desktops-and-upgrade-tools/desktops-mac-all-in-one/163074-quest-xpand-gamestation-i5-gtx970-gaming

Μου ειπαν πως για την καλυτερη ποιοτητα ηχου εικονας δεν εχει διαφορα ειτε αγορασω blyray player ειτε στήσω σωστα το pc μου και το συνδεσω με την tv (με hdmi)

Oποτε αποφάσισα να παιξω με kodi (δλδ να το εγκαταστησω σαν προγραμμα στο pc μου)...
Η χρήση θα ειναι
1) ταινιες bluray / 3d στην καλυτερη δυνατη ποιοτητα ηχου εικονας
2) σειρες
3) ισως και λιγο gaming

Ποια addons/player προτεινεται για βελτιστη εικονα και ήχο
Ποια για online σειρες/ταινιες? Για ελληνικούς υπότιτλους? Για υπότιτλους 3d?
Μπορω απλα με την συνδεση pc hdmi to tv να διαχειριζομαι το menu του kodi εξ αποστάσεως?

Θα θελα γενικα απο την τηλεοραση μου με καποιο κοντρολ να διαλεγω απευθειας σειρες ταινιες για να βλεπω και αν γινεται ακομα να κλεινω και το pc μου απο αυτο (αφου την εικονα θα την δινει το pc μου)? γίνεται?

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας εκ των προτέρων!
Με εκτίμηση,
Johnitos
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Κατ'αρχάς, αν μιλάς για BD-3D από δισκάκια blu-ray, το kodi δεν παίζει αυτό το είδος 3D (MVC-3D), αλλά ούτε και τα menu των blu-ray (ακόμα, κατά πάσα πιθανότητα θα τα παίζει η επόμενη έκδοση αλλά αργεί ακόμα).
Ίσως το κάνουν κάποια επί πληρωμή προγράμματα (powerdvd πχ), αλλά για τέτοια χρήση θα σου πρότεινα stand-alone player.
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Re: Απάντηση: KODI συμβουλές για στήσιμο?

Κατ'αρχάς, αν μιλάς για BD-3D από δισκάκια blu-ray, το kodi δεν παίζει αυτό το είδος 3D (MVC-3D), αλλά ούτε και τα menu των blu-ray (ακόμα, κατά πάσα πιθανότητα θα τα παίζει η επόμενη έκδοση αλλά αργεί ακόμα).
Ίσως το κάνουν κάποια επί πληρωμή προγράμματα (powerdvd πχ), αλλά για τέτοια χρήση θα σου πρότεινα stand-alone player.
Δεν λεω για δισκο, μιλαω λογικα για να κατεβαζω 3d ταινιες...
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Και πάλι, η "καλυτερη δυνατη ποιοτητα ηχου εικονας" που αναφέρεις, είναι τα 1:1 bd rips, τα οποία το ίδιο είδος 3D έχουν που δεν παίζει το kodi.
Αν μιλάς για side by side κτλ οκ. Αλλά δεν έχουν σχέση με mvc.

Πάντως αν δεν έχεις πάρει ακόμα το pc, δες κανένα άλλο με λίγο πιο σύγχρονη κάρτα γραφικών, η συγκεκριμένη είναι λίγο παρωχημένη για media χρήση.
Δες εδώ.
 
Last edited:

johnitos

New member
16 June 2017
56
Re: Απάντηση: KODI συμβουλές για στήσιμο?

Αν προσεξες η τηλεοραση ειναι full hd, δεν πηγα για 4k δινοντας βαρυτητα στο μεγεθος και ποιοτητα εικονας (refresh) ... Οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα με την καρτα γραφικων αφου δεν ειναι για 4k ,βεβαια προς απογοητευση μου βλεπω οτι τελικα το 4k υλικο αναπτυσσεται γρηγοροτερα απο οτι περιμενα...
Γενικα ειμαι αρχαριος και τωρα προσπαθω να μαθω ψαχνοντας, αλλα θελω να στησω κατι για blu ray ταινιες / 3d / σειρες σε στυλ zapping με το τηλεκοντρολ...
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Το πρόσεξα. Αυτό που δεν υποστηρίζει η κάρτα δεν είναι το 4Κ, αλλά hevc hardware decoding, το οποίο κυκλοφορεί ευρέως σε όλες τις αναλύσεις, και γενικά είναι το μέλλον (και για πολλούς από εμάς το παρόν, εδώ και καιρό), αφού για την ίδια ποιότητα με ένα Η264 encode προσφέρει σημαντικά μικρότερο μέγεθος.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
υπάρχει έκδοση του kodi για 3D, όχι official αλλά υπάρχει η οποία παίζει 3D MVC (ISO, MKV)
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Το ξέρω, αλλά παλιότερα που την είχα δοκιμάσει με Nvidia είχε αρκετά θέματα...
Νομίζω είναι κυρίως intel-oriented, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Μπορω να το βρω καπου την εκδοση 3d του kodi?
Eπισης γινεται να χειριζομαι το kodi με το κοντρολ της τηλεορασης?
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Η τηλεοραση μου που ειναι sony, λογικα θα εχει το kodi για κατεβασμα. Θα ειναι το ιδιο να βλεπω ταινιες κατευθειαν απο την τηλεοραση μου ή θα εχω καλυτερη εικονα αν παιρνω την εικονα απο το pc μου?
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Είναι Android η tv? Αν όχι δεν παίρνει kodi.
Το άλλο συμπέρασμα δεν ξέρω πως το έβγαλες, εγώ μίλησα για συγκεκριμένο codec που δεν υποστηρίζει. Διάβασε αν θες απ'την αρχή το παραπάνω thread.
 

johnitos

New member
16 June 2017
56
Re: Απάντηση: KODI συμβουλές για στήσιμο?

Είναι Android η tv? Αν όχι δεν παίρνει kodi.
Το άλλο συμπέρασμα δεν ξέρω πως το έβγαλες, εγώ μίλησα για συγκεκριμένο codec που δεν υποστηρίζει. Διάβασε αν θες απ'την αρχή το παραπάνω thread.

Ειναι android ναι, αλλα θα βγαζω την ιδια εικονα ή θα εχω καλυτερη αν το συνδεσω με το pc μου?
Οκ σε ευχαριστω για την διευκρινηση του κοντεκ!
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
καλησπερα κανα 2 ερωτησεις γιατι το εχω ξεχασει να σεταρω απο την αρχη σε media player
στην ανανεωση του ρυθμου βαζουμε στην εναρξη/διακοπη?παντα? και ποσα δευτερολεπτα?
στισ ρυθμισεις βιντεο στην επιταχυσνη ποια εχουμε ενεργα?
και στον ηχο για 7.1 στην ενεργοποιηση διελευσης το πρωτο το πειραζουμε(android raw pass-trough)
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Γιατι δεν περνας το Kodi με ενα ετοιμο build (Ελληνικο) μεσα στην τηλεοραση και να ξεμπερδευεις σοσν αφορα το κοδι ως κοδι ,εννοω ταινιες σειρες κτλ?

Εχω και εγω την ιδια τηλεοραση απλα να ξερεις οτι εχει ενα μειον εαν παιζει το kodi το οποιο ειναι εγκατεστημενο μεσα στη τβ....δεν σου ανοιγει το μενου 3d στο Action Menu του τηλεκοντρολ για να ενεργοποιησεις το 3D (ειναι γνωστο bug και εχει αναφερθει και στην μαμα SONY).

Εγω το εχω βε Ελληνικο Build και δεν προσθετεις ουτε αφαιρεις τιποτα.Ειναι ετοιμο σεταρισμενο απο την στιγμη που το κατεβαζεις και φυσικα ΔΩΡΕΑΝ (για να μην παρεξηγηθουμε με κανεναν)
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Περνούσα απ' έξω στο δρόμο για τα δορυφορικά, είδα φως και χτυπάω την πόρτα.
Πήρα πρόσφατα ένα H96 android tv box. Από kodi ξέρω πολύ λίγα, υπάρχει κάποιο καλό ελληνικό build, που θα μπορούσε κάποιος έμπειρος να μου συστήσει;
Ευχαριστώ.