Riviera [SKY]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..

Riviera.jpg


Imdb | Cinemode



«Η σειρά ακολουθεί την ηθική κάθοδο, μιας έξυπνης και πολυμήχανης εφόρου τέχνης Georgina Clios, η οποία ανακαλύπτει ότι η μεγάλη της περιουσία
είναι στιγματισμένη απο την ατιμία και τον φόνο, ύστερα απο τον μυστηριώδη θάνατο του συζύγου της, στο γιότ ενός Ρώσου ολιγάρχη.

Καθώς προσπαθεί να ανακαλύψει τι ακριβώς συνέβη, αναδύονται σκληρές αλήθειες σχετικά με τον σύζυγο της, καθώς εισέρχεται ολοένα και πιο
βαθιά στον σκοτεινό κόσμο των υπερπλουσίων της Riviera. Εκεί θα πρέπει να μάθει να προσαρμόζεταιμ να επιβιώνει και τελικά να επικρατήσει,
άν θέλει να σώσει την οικογένεια και την περιουσία των Clios, τόσο απο τους εχθρούς της, όσο και απο τον ίδιο τον εαυτό της.»

Δημιουργός και σεναριογράφος της σειράς είναι ο Neil Jordan, ενώ την σκηνοθεσία έχουν αναλάβει οι Philipp Kadelbach και Damon Thomas.

Πρωταγωνιστούν οι Julia Stiles, Lena Olin, Dimitri Leonidas, Adrian Lester, Anthony LaPaglia, Phil Davis,
Iwan Rheon, Nick Rowe, Roxane Duran και Amr Waked.

Η σειρά που αποτελείται απο δέκα επεισόδια θα κάνει πρεμιέρα μέσα στο 2017, στο Βρετανικό Sky Atlantic.






 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Riviera [Sky]

Λοιπόν.. είδα το 1ο και μου άρεσε πολύ..
οπότε είπα να του κάνω ξεχωριστό θέμα!

Όπως έλεγα είναι μία κοσμοπολίτικη περιπέτεια..
που φυσικά διαθέτει πολύ ωραίο στυλ! :cool:

Έχει μερικά καταπληκτικά μέρη.. και ωραία φωτογραφία.. οπότε είναι ότι πρέπει για Full HD!

- Με την εξοχική αυτή έπαυλη.. έπαθα πλάκα κανονικά!! :eek:
συνδυάζει ακριβώς το μεσογειακό στυλ που μου αρέσει πιο πολύ!!!

Όπως φαίνεται η σειρά θα κάνει παιχνίδι με μία καλή δόση μυστηρίου, για να μας κρατήσει μέχρι το τέλος!
Ενώ πετάει και κάποιες φλασιές.. που και που.. και μπορεί να σε μπερδέψουν λίγο..

Χάρη περιμένω το review σου!

- Εάν κατάλαβα καλά.. και τα 3 παιδιά ήταν της πρώην.. ή υπήρχε και 3η γυναίκα στην μέση ??
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
Re: Riviera [Sky]

Λοιπόν.. είδα το 1ο και μου άρεσε πολύ..
οπότε είπα να του κάνω ξεχωριστό θέμα!

Όπως έλεγα είναι μία κοσμοπολίτικη περιπέτεια..
που φυσικά διαθέτει πολύ ωραίο στυλ! :cool:

Έχει μερικά καταπληκτικά μέρη.. και ωραία φωτογραφία.. οπότε είναι ότι πρέπει για Full HD!

- Με την εξοχική αυτή έπαυλη.. έπαθα πλάκα κανονικά!! :eek:
συνδυάζει ακριβώς το μεσογειακό στυλ που μου αρέσει πιο πολύ!!!

Όπως φαίνεται η σειρά θα κάνει παιχνίδι με μία καλή δόση μυστηρίου, για να μας κρατήσει μέχρι το τέλος!
Ενώ πετάει και κάποιες φλασιές.. που και που.. και μπορεί να σε μπερδέψουν λίγο..

Χάρη περιμένω το review σου!

- Εάν κατάλαβα καλά.. και τα 3 παιδιά ήταν της πρώην.. ή υπήρχε και 3η γυναίκα στην μέση ??


για αυτούς τους λόγους θα την δω ακόμα και να μην έγραφες τιποτα και μόνο με την ονομασία riviera ,μου αρέσουν κάτι τέτοια θέματα όπως και το magic city
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
Re: Riviera [Sky]

καλό το πρώτο εκπληκτικά μέρη όντως να δούμε όμως αν θα έχει καλή συνεχεία, για να πω την αλήθεια δεν είδα κάποιον χαρακτήρα να ξεχωρίζει

για πόσα επεισόδια ειναι σειρά ;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Re: Riviera [Sky]

καλό το πρώτο εκπληκτικά μέρη όντως να δούμε όμως αν θα έχει καλή συνεχεία, για να πω την αλήθεια δεν είδα κάποιον χαρακτήρα να ξεχωρίζει

για πόσα επεισόδια ειναι σειρά ;

10
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Riviera [Sky]


Με την Julia βέβαια θα κοιτάξω να "κολλήσω"..
νεαρότερη ήταν αρκετά καλή.. :D

(για την οποία λέγετε ότι το Hollywood την έχει βάλει λίγο στην άκρη..)

αλλά και σαν σαραντάρα βέβαια τρώγετε άνετα..
ιδίως όταν φοράει τέτοια στυλάτα φορεματάκια, όπως στην σειρά! :cool:
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Riviera [Sky]

Ειδα και εγω το πρωτο επεισοδιο και εξεπλαγην πολυ ευχαριστα! Περιμενα απλα να "βλεπεται", αλλα οχι απλα κυλαει ευχαριστα αλλα σε ιντριγκαρει και για τη συνεχεια, ειδικα με τον τροπο που τελειωνει. Τριτη γυναικα δεν νομιζω οτι υπηρχε και πιστευω οτι και τα 3 παιδια ειναι της Olin. Ο μονος χαρακτηρας που εχω ξεχωρισει ειναι αυτος της Lena Olin η που θεωρω οτι "κλεβει" ολες τις σκηνες στις οποιες συμμετεχει.

Η Stiles μια χαρα τα παει, αλλα προσωπικα δεν μου καθεται παρα πολυ καλα γιατι ειναι απο τις ηθοποιους που εχω συνηθισει σε ρολους μπεμπεκας και δεν μπορω να την δω ευκολα ως ωριμη 40αρα (με την Keri Russell ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα). Θελω απλα λιγο χρονο για να την "συνηθισω".

O Amr Waked παντα φοβερη φυσιογνωμια ακομα και οταν δεν κανει τιποτα και αρκετα καλος ο Dimitri Leonidas στο ρολο του Christos Clios.

Μονο μελανο σημειο στην υποθεση (μεχρι στιγμης και ειναι σιγουρα παρα πολυ νωρις για να κρινουμε) ειναι
οτι εστιαζουν στην ναυαγο και τη σχεση της με τον Clios. Υπηρχαν ενα σωρο ατομα στο παρτι, στο οποιο δεν ηταν οικοδεσποτης και το σκαφος δεν ηταν δικο του, οποτε γιατι κατευθειαν ψαχνονται ολοι να δουν αν ηταν γκομενα του η τυπισα;
Μοιαζει σαν να εχει κοπει ενα 5λεπτο κατα τη διαρκεια του μονταζ.

Υπαρχουν σιγουρα ομοιοτητες με το Night Manager αφου και τα δυο δειχνουν παρα πολυ γκλαμουρια. Το Night Manager ομως ειχε φοβερους ηθοποιους ακομα και σε δευτερευοντες ρολους, δυστυχως ομως κατερευσε (αποψη μου) στο τελος λογω σεναριου. Το Riviera εχει πολυ πιο εντυπωσιακες τοποθεσιες και γυναικες σε πρωταγωνιστικους ρολους, δειχνοντας ετσι μια διαφορετικη οπτικη γωνια.

Σιγουρα θα συνεχισω να το βλεπω αν και ανησυχω λιγο για την εξελιξη της ιστοριας με αυτα που διαβαζω εδω
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Riviera [Sky]

Επισης, δεν εχω καταλαβει τι εχει γινει με τη διανομη αυτης της σειρας. Εχει παιξει καπου ολοκληρη; Βλεπω επισης να εχουν κυκλοφορησει ολα τα επεισοδια αλλα σε SD ποιοτητα, ενω στα επωνυμα "γνωστα μερη" κυκλοφορει σε HD μονο το 1ο επεισοδιο; Τι συμβαινει;
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Riviera [Sky]

Λοιπόν.. κατ' αρχάς εγώ δεν την έχω πολυ-δει την Julia στο παρελθόν για να μου έχει κολλήσει μία εικόνα της στο μυαλό μου..
αλλα νομίζω ότι γενικά δέχομαι ότι όλοι και όλες μεγαλώνουν.. :cool:

H Lena Olin ναι είναι μορφή.. απλά εδώ μάλλον δε θα την συμπαθήσω και πολύ μου φαίνεται.. :p

Ως προς αυτό που λες για την υπόθεση Χάρη όντως μου έκανε και μένα εντύπωση.. υπήρχαν τόσα πολλά άτομα στο γιωτ..
για να τύχει να βγάλουν έτσι αμέσως την ιστορία..
χμ.. θα δούμε..

Τώρα για το Review.. θα δούμε πάλι.. άλλος παρακάτω του άρεσαν πιο πολύ τα τελευταία..
πιστεύω σίγουρα θα έχει και καλά στοιχεία να κρατήσουμε ακόμη και εάν δεν βγει "τέλειο" στην ιστορία..

Απ' ότι κατάλαβα και τα 10 επεισόδια έχουν βγει on demand σε κάποιες πλατφόρμες..
αλλά ίσως τα δείξουν και ανά βδομάδα κάποια δίκτυα..
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Re: Riviera [Sky]

Επισης, δεν εχω καταλαβει τι εχει γινει με τη διανομη αυτης της σειρας. Εχει παιξει καπου ολοκληρη; Βλεπω επισης να εχουν κυκλοφορησει ολα τα επεισοδια αλλα σε SD ποιοτητα, ενω στα επωνυμα "γνωστα μερη" κυκλοφορει σε HD μονο το 1ο επεισοδιο; Τι συμβαινει;

Στο sonarr βλέπω έχει το δεύτερο επεισόδιο την Πέμπτη 22/6, στο sky Atlantic (DE) έχει το δεύτερο την Παρασκευή 23/6 21:15
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Riviera [Sky]

εκανα μια αποπειρα να δω το 2ο σε SD, αλλα πραγματικα δεν παλευεται η κατασταση. Ειναι κριμα να βλεπεις τετοια μερη σε χαμηλη αναλυση :) Θα περιμενω να βγουν με τη σειρα τα επεισοδια σε 1080p
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Riviera [Sky]

Το δοκίμασα και εγώ.. δεν λέει.. :cool:

Τελικά αποφάσισε η γυναίκα σου που θα πάτε διακοπές φέτος ?? :p :laugh:
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Riviera [Sky]

Πολύ καλή φαίνεται ,θα δω το πρώτο σήμερα και θα σας πω ..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Riviera [Sky]

Το δοκίμασα και εγώ.. δεν λέει.. :cool:

Τελικά αποφάσισε η γυναίκα σου που θα πάτε διακοπές φέτος ?? :p :laugh:

παντως οχι στην κυανη ακτη :)

Να προσθεσω οτι παιζει β' ρολο και ο παντα εξαιρετικος Igal Naor με το γνωστο του μειγμα, ανθρωπου απειλητικου, συμπαθη και γοητευτικου.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Re: Riviera [Sky]

εκανα μια αποπειρα να δω το 2ο σε SD, αλλα πραγματικα δεν παλευεται η κατασταση. Ειναι κριμα να βλεπεις τετοια μερη σε χαμηλη αναλυση :) Θα περιμενω να βγουν με τη σειρα τα επεισοδια σε 1080p

Περιμένω και περιμένω, αλλά 1080p δε βρίσκω.