Περι εικονας ηχου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Καλημερα σε ολους...

Οπως γνωριζεται πολλοι δεν εχω μεγαλη εμπειρια....ομως ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα μου δωσετε τα φωτα σας.

Εχω παει σε αρκετα μαγαζια στην αθηνα....μονο σε ενα υπηρχε η ψευδαισθηση οτι ο ηχος ερχοταν πισω στο βαθος, οτι η τραγουδιστρια ηταν ακριβως στο εμπρος τοιχο....και αυτο μονο σε ενα ζευγαρι ηχειων.βεβαια τα τοποθετησε πιο μπορστα απο τα προηγουμενα ηχεια που δοκιμασα(ενισχυτης,dac και τα αλλα ηταν ιδια)(ισως να το εκανε επιτηδες για να πω τι ωραιο ηχειο και να το παρω)

Οποτε ολα αυτα μου δημιουργησαν την εξης απορια. Μπορουν ολα τα ηχεια να κανουν κατι τετοιο; ή οχι; ειναι καθαρα θεμα χωρου και τοποθετησεις;
Ολοι μου μιλουσαν για μουσικη σκηνη αλλα δεν εχανα τα ηχεια . Ο ηχος ερχοταν απο τα ηχεια..

Λοιπον εαν ειναι αυτο εφικτο να γινει ακομα και στο δικο μου μικρο ταπεινο συστηματακι μου....θα ηθελα να μαθω πως επιτυγχανεται;

ευχαριστω για μια ακομα φορα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Λίγο πολύ όλα τα ηχεία δημιουργούν την ψευδαίσθηση της εικόνας - σκηνικής παρουσίας, όσο πιο καλά–σωστά τοποθετούνται το φαινόμενο γίνετε πιο έντονο ανάλογα και με το χώρο.
Και σαν ψευδαίσθηση που είναι καμιά σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα έκτος κάπως από αυτό που ακούς από το κέντρο των ηχείων. Αυτό που εσύ άκουσες και το προσδιορίζεις σαν μπροστά από τον μπροστινό ήχο άλλα πίσω από τα ηχεία, σε άλλα εξίσου καλά ηχεία και μηχανήματα γιατί και αυτά παίζουν το ρόλο τους, το φαινόμενο μπορεί να είναι και ακριβώς το αντίθετο.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Την ψευδαισθηση της εικονας ναι λιγο πολυ ολα...αλλα οτι η φωνη ερχεται απο πισω;αυτο πως το εξηγεις;

Και για να μιλησουμε για μηχανηματα.το ενα συστημα ηταν με ηχειο Των 1600 κ ακουγα την γυναικα κ τα πιο πολλα οργανα απο πισω ενω ενα πιο ακριβο 3000 ευρω δεν το ακουμπουσε καν....

Οποτε νομιζω ειναι θεμα χωρου πιο πολυ.το θεμα ειναι πως επιτυγχανεται καο εαν γινεται σε χωρο οπου υπαρχει τηλεοραση
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Τρία πράγματα είναι σημαντικά για μένα όταν διαλέγουμε μηχανήματα ήχου.
1.ακουστική εκτίμηση που να ικανοποιεί το δικό μου γούστο (υποκειμενικό κριτήριο)
2.μετρήσεις τεστ και χαρακτηριστικά
3.πώς συμπεριφέρονται όλα τα παραπάνω στο δικό μου χώρο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εννοείς την αίσθηση του βάθους;
Η στερεοφωνική εικόνα είναι δισδιάστατη και καλύπτει:

-Την αίσθηση του πλάτους. Δηλαδή τοποθέτηση οργάνων και φωνών από αριστερά προς τα δεξιά.

-Την αίσθηση του βάθους. Δηλαδή τοποθέτηση οργάνων και φωνών μπρος-πίσω.

Σε μία καλά αποδιδόμενη στερεοφωνικη εικόνα θα πρέπει να γίνονται αντιληπτές οι σχετικές τοποθετήσεις ανάμεσα στα όργανα και τις φωνές. (Αν το επιτρέπει φυσικά και η ηχογράφηση).
Π.χ. η κιθάρα πίσω αριστερά από τη φωνή, το μπάσο πίσω δεξιά, η ντραμς πίσω-πίσω στο βάθος. Το παράδειγμα είναι υποθετικό, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Όσον αφορά τη στερεοφωνική εικόνα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αν τα ηχεία είναι φθηνά ή ακριβά. Πολύ μεγαλύτερη επίδραση έχουν το μέγεθος, οι διαστάσεις, το σχήμα, η γεωμετρία του ηχείου. Μη σου φανεί παράξενο. Συνήθως (όχι πάντα), για διάφορους λόγους, τα μικρά ηχεία από κατασκευής έχουν καλύτερη στεροφωνική εικόνα από τα μεγάλου μεγέθους.

Νομίζω πάντως ότι πρέπει να τεθεί διαφορετικά το ερώτημα:
-Πόσο σημαντική είναι η στερεοφωνική εικόνα ανάμεσα στ' άλλα στοιχεία στην εκτίμηση και αξιολόγηση ενός ηχείου;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
με τα λογια ειναι καπως περιεργο να το περιγραψω.

Εν ολιγοις ενω τα ηχεια βρισκοντουσαν στα δυο μετρα δεξια και αριστερα.....η φωνη δεν ενιωθα καθολου οτι ερχεται απο το ηχειο.αλλα απο εμπρος στο βαθος. ισως να ειναι αυτο που ονομαζεις εσυ βαθος εμπρος πισω.

Τα ηχεια που ειχα ακουσει ειναι κατι neat....αλλα προσωπικα πιστευω παιζει τρομερο ρολο η τοποθετηση και ο χωρος. Δλδ σιγουρα ισως να ακουσα ενα ηχειο που να αποδιδει καλυτερη σκηνη αλλα να μην απεδωσε τοσο διοτι δεν ειχε καλη τοποθετηση.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες.
Τα ιδια τα ηχεια,ο χωρος,το στησιμο,η καλη οδηγηση,τα ματσαρισμενα συνοδα,το υλικο με το οποιο ''ταιζεις'' τα ηχεια.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Την ψευδαισθηση της εικονας ναι λιγο πολυ ολα...αλλα οτι η φωνη ερχεται απο πισω;αυτο πως το εξηγεις;


Αυτή η ολογραφική εικόνα δημιουργείτε από τις μεσαίες συχνότητες η οποίες δεν είναι άκρος κατευθυντικές οι οποίες ξεγελούν τον εγκέφαλο όταν είναι στην ίδια ένταση και από τα δύο ηχεία και δίνουν την εντύπωση ότι αναπαράγονται από το κέντρο. Σε οποίες κατασκευές υπάρχουν πιο έντονες ψηλές και χαμηλές συχνότητες τότε αυτή η ολογραφική εικόνα τείνει να διαφοροποιείται και αρχίζει να γίνετε έντονα πιο στερεοφωνική. Μεγάλο ρόλο φυσικά για το πώς θα αποτυπωθεί αυτή η εικόνα παίζει και το είδος του tweeter που χρησιμοποιείται άλλα και ο σχεδιασμός του crossover αν δηλαδή η εικόνα θα ακούγεται μπροστά στα ηχεία η θα δίνει την εντύπωση του βάθους.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Αντωνη...

Δλδ ενα αναλυτικο συστημα δεν μπορει να εχει τετοια ολογραφικη εικονα σωστα;

Απο κει και περα ο φοβος μου ειναι καθαρα ο εξης. Εγω ακουσει αρκετα ηχεια που μονο ενα καταφερε να δημιουργησει κατι τετοιο.

Στο χωρο μου, που εχω το συστημα στην μεγαλη πλευρα του δωματιου με αποσταση μολις 0.80μ θα μπορεσει να βγει κατι τετοιο ή το ξεχναω;

τα neat μ αρεσαν αλλα κατι μου ελειπε στο συνολο. Σε αυτα τα χρηματα δεν εχω τις απαιτησεις. Ομως οποιος φιλος εχει αναλογη εμπειρια με ηχεια βασης τετοιου κοστους(εως 2500) ας αναφερει το μοντελο.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Και τα δικά σου το κάνουν αυτό. Με σωστή τοποθέτηση και φροντίδα χώρου. Όσο ανεβαίνεις σε κατηγορία τιμής συνήθως ανεβαίνεις σε ανάλυση, φυσικότητα και σκηνή.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ωραια....

Εφοσον τα δικα μου μπορουν να κανουν κατι αναλογο....γτ τοτε σε καποιον χωρο που ημουν εβαλα ποσα ηχεια μονο ενα μπορεσε να κανει κατι τετοιο;
πως εξηγειται αυτο;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Για πολλούς λόγους.
1. Κατά κανόνα η τοποθέτηση σ' ένα χώρο όπου είναι στριμωγμένα τόσα ηχεία και μηχανήματα απέχει πολύ από το σωστό.

2. Σ' ένα χώρο όπου βρίσκονται πλήθος ηχεία συγκεντρωμένα υφίστανται αλληλεπιδράσεις και μεταξύ τους. Η διέγερση των μεγαφώνων του ενός ζεύγους π.χ. διεγείρει λόγω φαινομένων συντονισμού και τα υπόλοιπα! Παίζει κι' αυτό το ρόλο του.

Ζήτα να σου φέρουν τα υποψήφια προς αγορά ηχεία για δοκιμή στο σπίτι σου. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να βεβαιωθείς, ότι πραγματικά σου αρέσουν και σε ικανοποιούν.
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Κ
Εχω παει σε αρκετα μαγαζια στην αθηνα....μονο σε ενα υπηρχε η ψευδαισθηση οτι ο ηχος ερχοταν πισω στο βαθος, οτι η τραγουδιστρια ηταν ακριβως στο εμπρος τοιχο....και αυτο μονο σε ενα ζευγαρι ηχειων.βεβαια τα τοποθετησε πιο μπορστα απο τα προηγουμενα ηχεια που δοκιμασα... Μπορουν ολα τα ηχεια να κανουν κατι τετοιο; ή οχι; ειναι καθαρα θεμα χωρου και τοποθετησεις;
Ολοι μου μιλουσαν για μουσικη σκηνη αλλα δεν εχανα τα ηχεια . Ο ηχος ερχοταν απο τα ηχεια..

Παρόλο που τα πάντα παίζουν ρόλο στην αλυσίδα της ηχητικής αναπαραγωγής, ο χώρος και η τοποθέτηση των ηχείων έχουν τεράστια σημασία.
Τα ίδια ηχεία ακούγονται αλλιώς σε διαφορετικούς χώρους. Οι τοίχοι, τα παράθυρα , οι σκληρές επιφάνειες λειτουργούν όλα ως ανακλαστήρες.
Χαλιά και κουρτίνες ως ηχοαπορροφητικά.
Κάθε στερεο σύστημα μπορεί να αναπαράγει στερεοφωνική δισδιάστατη εικόνα. Άλλωστε αυτό τον σκοπό έχουν τα δυο κανάλια. Οι ηχολήπτες τα εκμεταλλεύονται ώστε κάποιοι ήχοι να ακούγονται στο κέντρο κλπ,
εφόσον βέβαια ο ακροατής κάθεται στο κέντρο του ακουστικού τριγώνου, όπως στην εικόνα πιο κάτω.
Η τρισδιάστατη εικόνα όμως απαιτεί τοποθέτηση των ηχείων μακρυά από τους τοίχους τουλάχιστον κατά ένα μέτρο. Οι θεωρητικοί μιλάνε για περισσότερα μέτρα, πράγμα ανέφικτο στα περισσότερα σπίτια.
Φυσικά και παίζουν μεγάλο ρόλο τα ηχεία, τα ενισχυτικά, η πηγή, η ηχογράφηση. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σε πολλά τεστ διαβάζουμε ότι τα ηχεία "εξαφανίστηκαν" στον χώρο. Πραγματικά συμβαίνει αυτό σε πολλές περιπτώσεις και με κλειστά τα
μάτια είναι δύσκολο να τα εντοπίσεις. Συμβαίνει ευκολότερα με ηχεία βάσης, όπως ανέφερε ο Sonus, πιο πάνω.
Σε μια τυπική τοποθέτηση όπως αυτή της εικόνας , δύσκολα θα επιτευχθεί 3D ικανών διαστάσεων. Τα ηχεία χρειάζονται λίγο περισσότερο χώρο.
stereo-speaker-placement-cropped.jpg
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Χώρο πίσω, δεξιά αριστερά, και μεγάλο δωμάτιο εννοείται. Η μεγάλη απόσταση από τους τοίχους δεν ενισχύει τα μπάσα και πιο εύκολα δημιουργείτε μια καθαρή ολογραφική εικόνα με μπάσα δίχως μεγάλη έκταση και σώμα εννοείται..
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Δεξιά και αριστερά χρειάζονται κάποιο χώρο τα ηχεία ούτως ή άλλως, αφού η τοποθέτηση σε γωνίες δεν ενδείκνυται. Μιλάμε λοιπόν για απόσταση και από τους πίσω τοίχους.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Οποτε σε εναν χωρο 4,5χ3,7 ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη τοποθέτηση που μπορει να γινει ωστε να εχω την καλυτερη οσο δυνατον ενα αποτελεσμα τετοιου ειδους;
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς