Αργή ταχύτητας μεταφοράς μεταξύ mac και synology

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,239
Παιδια μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο εξής; Έχω τωρα στο δίκτυο έναν synology, Η αλήθεια ειναι οτι μεταξύ αυτού και του μακ υπάρχουν αρκετά hubs. Η σύνδεση ειναι με καλώδιο. Στις ρυθμίσεις και του μακ αλλά και του synology βλέπω οτι πιάνουν gigabit δίκτυο. Αλήθεια υπάρχει τρόπος να δω τι ταχύτητα πιάνουν μεταξύ τους;

Τέλος το κουλό. Ενώ με τα windows εχω μια ταχύτητα σεβαστή 50mb/s. Με το μακ η μεταφορά αρχείων ειναι απελπιστικά αργή και από οτι διάβασα συμβαίνει και σε άλλους. Έβαλα smb, απενεργοποίησα ftp και πάλι τίποτα. Έχω μπει με boot camp για να κάνω μια μεταφορά που θέλω λόγω ταχύτητας.Ξερει κάποιος κάτι σχετικά;
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Ωχ, ομοιπαθης!!
Για αρχή κάρφωσε το symbology ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ πάνω στο mac και ανβοκατεβασε ένα τεράστιο αρχείο για να δεις τι ταχύτητες πιάνεις. Εγώ πιάνω 100-110mb/s
Σαν προγραμμα εγώ έχω το networker
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Μηπως να δοκιμασετε με afp αν παει καλυτερα σε εσας με mac. Στο android tv media player μου παντως συνειδητοποιησα οτι πηγαινε πολυ καλυτερα με ftp παρα με smb.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Σε εμένα το AFP το είχα ενεργοποιημένο αλλά ταχύτητα πάνω από 12mb/s δεν έβλεπα.
Το δικό μου πρόβλημα ήταν διπλό..
Λόγο διαρρύθμισης του χώρου 'αναγκαστικά' το υπολογιστής και τα NAS ήταν σε διαφορετικά δωμάτια και επικοινωνούσαν μέσω power lines devolo και δεύτερο και κυριότερο σαν hub πάνω στο οποίο είχα καρφωμένα τα NAS (2) για οικονομία είχε αυτά του ρουτερ (ASUS dsl68u) όπου παρόλο που ήτανε και αυτό χιλιάρι έκανε τελικά την ζημιά..
Τελικά άλλαξα την τροπολογία και έβαλα όλα τα BAS αλλά και το ρουτερ πάνω σε ένα 1000 tplink.
Αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής ήταν η μεταφορά μεταξύ NAS να μην κυμαίνεται 60-80mb/s και μεταξύ mac και των NAS 35mb/s όπου για το τελευταίο να ευθύνεται αποκλειστικά το powerline όπου και δεν μπορώ να το αποφύγω...
Όταν καρφώνω το laptop πάνω στο switch η ταχύτητα ταβάνιαζει στα 100-120mb/s.
Θα συμβούλευα το φίλο πρώτα να καρφώσει το NAS απευθείας στον υπολογιστή ώστε να βεβαιωθεί ότι πιάνει τις σωστές ταχύτητες και μετά να ψάχτει περαιτέρω με το δίκτυο του
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Μηπως να δοκιμασετε με afp αν παει καλυτερα σε εσας με mac. Στο android tv media player μου παντως συνειδητοποιησα οτι πηγαινε πολυ καλυτερα με ftp παρα με smb.

Βασικά το FTP είναι πάντα πιο γρήγορο από όλα τα network file system πρωτόκολλα (samba, NFS, κτλ)...
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,239
Καλησπέρα παιδιά. Τελικά μάλλον βρήκα το λάθος. Επειδη δεν έβρισκα οταν έστηνα το δίκτυο το ενα switch μου είχα βάλει προσωρινά μια "μουφα" για να ενώσω 2 καλώδια ethernet. Το έφτιαξα τώρα και δείχνει να πηγαίνει γρηγορότερα
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,239
Παιδια αφού λύσαμε αυτό το θεμα, θέλω να λύσω κάτι τελευταίο. Μπορώ να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στο nas μέσω του quick connect. Προσπαθώ τώρα να το φτιάξω ώστε να παίζει με το infuse οταν δεν είμαι στο σπίτι. Τι ddns synology εφτιαξα τι video είδα, δεν κατάφερα κάτι.

Μέσω webdav νομίζω γίνεται αλλά δεν τα κατάφερα.Το έχει κάνει κάποιος;